چگونه بايد براي كنكور درس بخوانيم ؟ 

کنکور

 

یکی از بزرگترین دقدغه های ذهنی داوطلبان این است که به چه روشی باید برای کنکور، درس بخوانند .يكي از بزرگترين دقدغه هاي ذهني داوطلبان اين است كه به چه روشي بايد براي كنكور، درس بخوانند .

 

آيا بايد متفاوت از دوران مدرسه درس بخوانند ؟

آيا حتما" بايد از كلاسهاي كنكورو روشهاي تستي استفاده كنند؟

آيا بايد از كتابها و جزوات خاصي استفاده كنند؟

آيا بايد خط به خط مطالب را حفظ كنند؟

آيا بايد شب و روز درس بخوانند؟

آيا بايد از خواب و خوراك و ورزش و تفريح بگذرنند؟

چه بايد كرد ؟ كدام راه به موفقيت در كنكور ختم مي شود ؟ و .....

 

از اين به بعد سعي مي كنم ، جواب اين سوالات را به همراه مطالب جديد و دانستنيهاي مفيد در هر مقاله بگنجانم .ولي براي شروع، اضطرار بحث چگونگي درس خواندن ، بيشتر محسوس است .

 

اولا" به علت مهم بودن معدل در كنكور سالهاي آينده، بايد در طول تحصيل بسيار خوب و عميق درس بخوانيد و با معدل عالي ديپلم بگيريد ، در راستاي همين برنامه سازمان سنجش هم با مفهومي كردن سوالات در يكي دو سال اخير داوطلبان كنكور را به خواندن دقيق كتب درسي و عدم استفاده از روشهاي كوتاه و تستي تشويق كرده است .

 

 

اين جملات را شايد خيلي شنيده باشيد :

 

كنكور خيلي سخت بود !!!

سوالات وقت گير بود ، هر چي حل مي كردم به جواب نمي رسيدم !!!

همه ي اونارو حفظ بودم ولي نمي تونستم از 4 گزينه يكي رو انتخاب كنم !!!

بعضي سوالا اصلا" از كتاب نبود !!! و....

 

چرا اينگونه شده ؟چرا داوطلبان نمي توانند آن طور كه بايد و شايد به سوالات جواب دهند؟

 

بعد از بررسي سوالات 10 سال گذشته ي كنكور و مقايسه و تحليل روند سوالات به اين نتيجه رسيديم كه سوالات به سمت مفهومي و دقيق شدن پيش مي روند ، يعني كاملا" از كليشه اي بودن خارج شده اند .

 

همچنين سازمان سنجش تصميم گرفته است، دقيقا" فقط از متون ،مثالها و تمارين كتب درسي و مطالب مفهومي وابسته به آنها سوال طرح كنند .گزينه ها را طوري طراحي كنند كه فقط كساني كه آن مطلب را كامل فهميده و يادگرفته اند، بتوانند از بين گزينه ها درست ترين را انتخاب كنند .

 

در سوالات ، كاملا" مشهود است كه داوطلبان باهوش تر ، پرتلاش تر ،ماهرتر، دقيقتر و بهتر غربال خواهند شد .

 

متاسفانه چون برخي مراكز پيش دانشگاهي و دبيرستانها و مخصوصا" كلاسهاي كنكور دانش آموزان را به سوي سطحي خواندن و حفظ كردن مطالب سوق مي دهند و دانش آموزان به جاي اينكه دروس را تشريحي و دقيقتر بياموزند و نقاط ضعف خود را مرتفع كنند ، روش تستي خواندن و نحوه ي تست زدن را مي آموزند.

 

در اين ميان سازمان سنجش براي مقابله با اين نظام غلط و غير اصولي ، سياستهاي ( مفهومي تركردن سوالها و تاثير معدل نهايي سال سوم متوسطه ) را در پيش گرفته است تا داوطلبان براي فراگيري دقيق و عميق درسها ارزش بيشتري قائل شوند .

 

کنکور

 

سازمان سنجش ادعا كرده :سوالات به طور متوسط در سطح پاسخگويي 20تا25درصد از داوطلبان است كه از سطح علمي خوبي برخوردارند و براي ما توان پاسخگويي آنها مهم است .

در حقيقت در كنكور سراسري سوالي خوب و استاندارد است كه در يك گروه آزمايشي بين 10تا30 درصد داوطلبان بتوانند به آن پاسخ صحيح بدهند.

 

حال با اين اوصاف ، پس بايد براي موفقيت در كنكور چگونه درس بخوانيم ؟!!!

 

در ادامه ي صحبتهاي قبل ،حال به اينجا مي رسيم كه آيا در واقع ،راهكارهاي عملي براي درس خواندن وجود دارد كه منجر به موفقيت در كنكور شود ؟

بله !!!

 

الف ) بايد در طول سال تحصيلي حداكثر استفاده را از مدرسه ، كلاسها ، معلمين و دانش آموزان زرنگ كلاس بكنيم .

چگونه ؟؟؟

 

قبل از كلاس ، روزنامه وار درسي را كه قرار است تدريس شود را مي خوانيم .

 

خيلي خوب و دقيق به درس و صحبتهاي معلم (كه باعث بهتر جا افتادن مطلب مي شود) گوش مي كنيم و فعالانه نكات مهم و اشكالات خود را يادداشت مي كنيم .

 

در آخر كلاس تمام اشكالاتي را كه در ذهنمان است را مي پرسيم .

( تا اينجا 60% يادگيري انجام شده است ) حال 40% بقيه :

 

دروس آن روز را همان روز مي خوانيم و برخي تمرينهاي كليدي را انجام مي دهيم تا درس و كاربرد آن كاملا" جا بيفتد و به بهترين وجه در حافظه حك شود .

 

دوره ي دروس و تكميل تمرينهاي حل نشده را به روزي كه فرداي آن ، اين دروس را داريم موكول مي كنيم .

 

حل تستها و تمارين بيشتر را به روزهاي تعطيل و جمعه موكول مي كنيم .

 

برخي مطالب (مانند لغات زبان ، مترادفهاي فارسي ، تاريخ ادبيات ، نام اشخاص و مكانها و تاريخ حوادث مهم ، فرمولهاي رياضي و فيزيك و...) را يادداشت كرده ، در وقت هاي تلف شده (داخل مترو يا اتوبوس ، زنگ تفريح و زنگهاي بيكاري ، منتظر ماندن در مكانهاي مختلف ) مرور مي كنيم .

 

ب) بايد از منابع موثق و مفيد براي درس خواندن استفاده كنيم .

چگونه؟؟؟

 

به تاكيد موكد سازمان سنجش، طراحان سوالات كنكور بايد از متن كامل كتابهاي درسي تدريس شده در دبيرستان و پيش دانشگاهي سوال دربياورند، مخصوصا" در 2-3 سال اخير كه از قسمتهاي بسيار ساده ي كتابها ( فيزيك ، در كنكور 84 ) چند سوال مفهومي درآورده بودند كه نزديك به 85% دانش آموزان نتوانسته بودند به آن جواب دهند .

 

پس واضح و مشخص است كه اكثريت داوطلبان به متن كتابها اصلا" اهميت نمي دهند .

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------