خشم خود را کنترل کنید 

 

خشم خود را کنترل کنید

 

 

خشم پدیده ای طبیعی بوده و مانند سایر احساسات نشانه سلامت، تندرستی و عواطف انسانی است. اما هنگامی که از کنترل خارج شود می تواند به حسی مخرب و ویرانگر تبدیل شده و پیامدهای ناگواری در روابط شخصی و در تمامی عرصه های زندگی به وجود آورد.

 

بیشتر افراد خشم را در زندگی تجربه کرده اند. خشم می تواند به دلیل رویدادهای بیرونی و یا تغییرات درونی باشد.

 

ابراز خشم به این معناست که در بیان خشم خود به جای پرخاشگری جسور و منطقی باشید.

 

این روش منطقی ترین راهکار برای ابراز خشم است. جسور بودن به این معنی نیست که قلدر باشید و به دیگران زور بگویید بلکه به این معنی است که برای خودتان و دیگران ارزش قائل باشید. با احترام رفتار کنید و مشکلاتتان را از راه منطقی حل کنید.

 

هیچ کس نمی تواند از خشم خلاص شود یا از آن اجتناب کند زیرا همیشه پدیده ها یا افرادی هستند که شما را خشمگین کنند اما می توانید یاد بگیرید که چگونه رفتارهای خود را کنترل و خشم تان را کاهش دهید و آن را به شکل مناسبی نشان دهید.

 

● علل خشم

 

برخی از عوامل ایجاد کننده خشم عبارتند از تحفیر شدن یا مورد تبعیض قرار گرفتن، مورد پیشداوری یا بی مهری قرار گرفتن، مورد فریب یا عهدشکنی قرار گرفتن، تحقیر شدن احساسات، ارزش ها یا اقتدار واقعی فرد از سوی دیگران، بدرفتاری و بی توجهی از سوی افراد، صدمه دیدن در نتیجه بی توجهی نسبت به خود، مورد تجاوز بدنی یا کلامی قرار گرفتن و قربانی شدن.

 

● راهکارهای کنترل خشم

 

ببینید چه چیز باعث خشم تان می شود: آگاه باشید که در چه موقعیت هایی کنترل خود را از دست داده و خشمگین می شوید. وقتی فهمیدید که چه چیزی منجر به خشم تان می شود درصدد جلوگیری از ایجاد چنین موقعیت هایی برآمده یا یاد بگیرید که چطور با این موقعیت ها کنار بیایید.

 

کمی قدم بزنید تا خشم تان فروکش کند: وقتی می بینید که درصدد خشمگین شدن هستید، خود راز از محل خشم دور کنید تا بتوانید عصبانیتتان را فراموش کنید. از این طریق می توانید کنترل احساساتتان را دوباره به دست آورید.

 

از روش خود آرام سازی استفاده کنید: وقتی عصبانی هستید، استفاده از مهارت های خود آرام سازی بسیار مفید است. پیش از این که پاسخ بدهید تا ۱۰ بشمارید.

 

این کار به شما فرصت می دهد تا بهترین راه حل را انتخاب کنید. همچنین می توانید با تنفس آرام و عمیق در مدتی کوتاه خود را کاملاً آرام کرده و سپس در وضعیت بهتر و آرام تر راه حل های خود را بررسی کنید.


▪ با کسی که می تواند آرامتان کند، حرف بزنید: همیشه کسی را برای درد دل کردن و تکیه کردن داشته باشید. در این مواقع سعی کنید که با او بیرون رفته و کمی صحبت کنید. درست نیست که همه احساساتتان را در خود نگاه داشته و بیرون نریزید. با این کار سلامتی خودتان به خطر خواهد افتاد.

 

با دوستی منطقی و قابل اعتماد در مورد مشکلات صحبت کنید تا او آرامتان کرده و کنترل خود را دوباره بازیابید.

 

▪ اطرافیانتان را بشناسید: ببینید رفتار هر کدام از اطرافیانتان چه علائمی دارد. ممکن است خیلی از حرف های آن ها که برای شما مثل انتقاد است در واقع حکم شوخی داشته باشد.

 

با شناختن شخصیت و رفتارهای اطرافیان خود، بهتر می توانید با انتقادهای آن ها کنار آمد و خشم خود را کنترل کنید.


▪ واکنش افراد دیگر را پیش بینی کنید: زمانی که می خواهید کار جدیدی را انجام دهید واکنش و عکس العمل اطرافیانتان را پیش بینی کنید. با این کار می توانید بهتر با انتقادها و ایرادهای آن ها پس از انجام کار کنار بیایید.

 

▪ خود را برای حفظ آرامش آماده کنید: در حین مباحثه، خود را برای هر نوع سؤال و انتقادی آماده کنید. با این کار می توانید حین ایراد انتقاد سایرین، آرامش خود را حفظ کرده و به درستی پاسخ انتقادها را بدهید.


▪ احترام خود را حفظ کنید: هیچ گاه به دیگران بی احترامی نکنید حتی اگر حق با شما باشد.

 

▪ در پایان هر روز خشم تان را دور بیندازید: یاد بگیرید که با ترک موقعیت، خشم خود را نیز دور بریزید و بعد از آن به کارهایی بپردازید که به آن علاقه داشته و لذت می برید. با دوستانتان بیرون بروید یا تلویزیون تماشا کنید این کارها استرس تان را از بین خواهد برد.


▪ برای طغیان های عصبی خود عذرخواهی کنید: اگر عصبانیتتان باعث شده که که به کسی بی احترامی کنید، از او معذرت بخواهید. لزومی ندارد که برای عصبانیت خود توضیحی بیاورید فقط گفتن «من رفتار بدی داشته ام و عذر می خواهم» کافی است تا همه سوء رفتارها را از بین ببرد.

منبع:روزنامه کیهان

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------