11 علل اختلاف و درگیری در روابط زوجین و چگونگی رفع آنها



دلایل اختلاف زوجین, روش حل اختلاف زوجین, اختلاف زوجین در نوع ازدواج

اختلاف و درگیری بین زوجین

 

شایع ترین علل اختلاف و درگیری بین زوجین

اختلاف و درگیری بین زوجین معمولا با چیزهای کوچک و بی اهمیت شروع می شود در این مقاله از بیتوته درباره شایع ترین علل اختلاف و درگیری بین زوجین و راه حل های کاهش این تنش ها را با شما در میان میگذاریم. 

اختلاف و درگیری بین زوجین اغلب به دلیل چیزهای کوچک و بی ارزش شروع می شود ولی میتواند مشکلات بزرگتری را به دنبال داشته باشد. زوجینی در این میان موفق هستند که دعوایشان را به سمت سازنده بودن پیش ببرند و به علت ناراحتی بیندیشند و متوجه شوند کدام کارها باعث ایجاد ناراحی همسرشان شده یا ریشه واقعی شکایت او در چیست.

 

در این گونه موارد میتواند گفت که دعوا یکی از بهترین ابزارها برای بهبود اشکالات موجود در رابطه و حفظ استحکام رابطه محسوب می شود. 

دعوا بین زوجین نشان دهنده مکانیسم دفاعی ناخودآگاه شماست و نشان میدهد به چه چیزی اهمیت می دهید یا چه چیزی را واقعا می خواهید. 

 

اگر هر دو نفر شما بتوانید از دعواهای پیش آمده برای بهبود رابطه استفاده کنید و ضعف ها و نقایص خودتان را برطرف کنید ، زندگیتان رو به بهبود خواهد رفت و به مرور دعواهای کمتری بینتان ایجاد خواهد شد و به نوعی سازگاری و درک متقابل خواهید رسید. 

در ادامه مقاله درباره شایع ترین علل اختلاف و درگیری بین زوجین با هم صحبت میکنیم :

 

شایع ترین علل اختلاف و دیگری بین زوجین

اگر بحث و دعوایی بین شما در گرفت برای این که مانع از فرو رفتن طرف مقابل در لاک دفاعی شوید از کلمات همیشه و هرگز در جملاتتان استفاده نکنید. شما ناراحتی خودتان را باید درباره یک موضوع خاص بیان کنید نه این که به کل شخصیت و رفتار همسرتان توهین کنید.  این نوع گفتمان اغلب به خاطر احساس درماندگی در مورد نیازها یا توجه به درخواست های شما ایجاد می شود. 

 

متهم کردن یکدیگر به دروغگویی

دعواهایی که به دلی دروغ یا فریب ایجاد می شود تبدیل به مشکلات بزرگتری خواهد شد.  زوجینی که باخودشان فکر میکند برای گفتن حرفشان باید  صبر کنند تا طرف مقابل حالش خوب شود یا فقط بخشی از واقعیت را به او می گویند احساس اعتماد شریک زندگیشان را از بین می برند. 

 

بهترین زوجین آنهایی هستید که همه چیز را هم می گویند و جای خالی باقی نمی گذارند.

اگردر دعوای شما صحبت از دروغ های کوچک و بزرگ به میان آمده است نباید آن را پشت گوش بیندازید تا تبدیل به مشکلات بزرگتر و غیر قابل حل شود و تاثیر ماندگاری بر زندگی شما بگذارد. شما باید با ادعای همسرتان روبرو شوید و پاسخ صادقانه ای به او بدهید و دست از پنهان کاری بردارید. 

 

تشبیه شریک زندگی به والدین

همه ما شباهت  هایی با والدینمان دارید که میتواند تبدیل به موضوعی حساس شود زمانی که هنگام دعوا به شباهت های شریکتان با والدینش اشاره میکند معمولا در جهت کوبیدن او استفاده می شود نه تعریف و تمجید از او. این کار شما باعث می شود همسرتان به جای گوش دادن وارد فاز حمله شود و دعوایتان مخرب تر و سخت تر شود و بی نتیجه به اتمام برسد به جای این که او را با تشابه به والدینش سرزنش کنید ، از او یا خودتان بپرسید مشکل واقعی چیست و درباره حل مشکلتان صحبت کنید تا ناراحتی دوباره در این مورد بینتان ایجاد نشود. 

 

اختلاف زوجین در نوع ازدواج, علل تعارض در روابط, درگیری زن و شوهر

تشبیه شریک زندگی به والدین از علل اختلاف و درگیری بین زوجین 

 

دعوا مقابل دیگران

یکی از مخرب ترین رفتارهای زوجین این است که در مقابل دیگران احترام هم را حفظ نکنند ، یکدیگر را تحقیر کنند یا حتی وارد درگیری های کلامی با هم شوند. مشکلات بین زوجین باید بین خودشان حل شود و ورود هر یک نفر بیشتر باعث مخرب تر شدن مشکلات خواهد شد.

 

دخالت والدین

یکی از مخرب ترین رفتارهای والدین بعد از ازدواج فرزندانشان این است که به استقلال زندگی انها احترام نمی گذارند و میخواهند در تصمیم گیری های شخصی انها دخالت کنند یا آن ها را نصیحت نمایند. برخی از زوجین هم شخصیت وابسته ای دارند و قبل از  هر تصمیمی با والدین خود تماس می گیرند و بدون مشورت آنها کاری نمی کنند.

 

به عقیده متخصصین ، این رفتار نشان دهنده عدم بلوغ فرد است. زوجینن باید بدانند که زندگیشان حریم شخصی آنها محسب می شود و باید استقلال فکری خود را حفظ کنند و تصمیم گیری های خود را بدون دخالت والدین به سرانجام برسانید مگر در مواقع خاص که میدانید  در تخصص یکی از آنها است و بعد از مشورت با همسرتان  برای تصمیم گیری بهتر میتوانید از راهنمایی فرد استفاده کنید.

 

محکوم کردن یکدیگر

یکی از تله هایی که زوجین را به سمت اختلافات و دعوای بیشتر سوق می دهد ، محکوم کردن یکدیگر است . اگر به خاطر خراب شدن تعطیلات یا دیر رسیدن به مهمانی شام یکدیگر را سرزنش میکنید احتمالا در این تله گرفتار شده اید. زن و شوهر همیشه باید در یک تیم باشند و نسبت به هم مسئولیت پذیر باشند نه این که در مقابل هم قرار بگیرند و یکدیگر را محکوم کنند.

 

اگر توقع دارید شریک زندگی شما همواره شما را خوشحال کند یعنی باروهای غلط و توقع بیجا دارید. به جای این که هنگام بروز مشکل یکدیگر را مقصر بدانید و با هم بحث کنید به این فکر کنید که از چه موضوعی ناراحتید و چه اشتباهی رخ داده است و چطور میتوانید شرایط فعلی را بهبود دهید و برای پیشگیری از تکرار آن در آینده چاره ای بیندیشید. 

 

اگر زمانی که شریک زندگیتان اشتباهی انجام میدهد ، به سرعت به او  می گویید ، من به تو گفته بودم ... یعنی در حال محکوم کردن او هستید. سرزنش کردن شما فقط موانع بیشتری در رابطه شما ایجاد می کند پس طعنه زدن را کنار بگذارید و یک گفتگوی محترمانه و صادقانه را در پیش بگیرید.

 

علل تعارض در روابط, درگیری زن و شوهر, درگیری های زناشویی

یکی از علل اختلاف و درگیری بین زوجین محکوم کردن یکدیگر است

 

دعوا بر سر امور روزمره 

یکی از عوامل تشدید درگیری بین زوجین همین امور روزمره است مثلا شاید ناراحتید که شریک زندگیتان هیچوقت ظرفها را نمی شوید یا سرویس بهداشتی را تمیز نمی کند. شاید مشکلتان فشار کارهای روزمره باشد یا شاید عدم قدردانی شریک زندگیتان ، این درگیری ها معمولا راهی برای به دست گرفتن کنترل و قدرت و تسلط در رابطه است.

اگر فشار کارهای روزمره برایتان زیاد است تقسیم کار کنید و اگر نیاز به احساس ارزشمند بودن دارید در این مورد با شریک زندگیتان صحبت کنید. 

 

درگیری های مالی

درگیری های مالی از طرق مختلف میتواند به ازدواج شما ضربه بزند به خصوص اگر یکی از زوجین پرخرج و تجملاتی باشد و دیگری صرفه جو ، یا این که با کمبود درآمد مواجه باشید که فشار دائمی بر رابطه تان وارد میکند.

احساس ناامنی مالی میتواند باعث بروز درگیری بین زوجین شود.

داشتن منابع مالی کافی به افراد احساس رفاه و امنیت می دهد به همین دلیل هر گونه احساس کمبود مالی میتواند باعث از بین رفتن احساس امنیت  شده و منجر به بروز دعواهایی عمیق در زوجین شود.

 

نیاز جنسی متفاوت

نیاز جنسی متفاوت و احساس کمبود یکی از  زوجین در این زمینه میتواند زمینه ساز دعواهای زیادی در زندگی شود که به ظاهر هیچ ربطی به رابطه جنسی ندارند. 

ولی اخلاف در نیاز جنسی و سرکوب شدن این نیاز در یکی از زوجین باعث تضعیف اعتماد به نفس در هر دو نفر خواهد شد به خصوص اگر یکی از زوجین رابطه جنسی را به زمانی که باید در آغوش گرفته شود و احساس محبت کند مرتبط بداند و این محبت را در طور روز و خارج از رابطه جنسی دریافت نکند و سعی کند نیازش را به درآغوش کشیده شدن و محبت جسمی در قالب رابطه جنسی برآورده کند. 

 

دلایل اختلاف زوجین, روش حل اختلاف زوجین, اختلاف زوجین در نوع ازدواج

نیاز جنسی متفاوت از علل اختلاف و درگیری بین زوجین

 

انتظارات غیر واقعی

گاهی اوقات زوجین در دنیای فانتزی خود سیر می کنند و هر بی توجهی را به عدم علقه طرف مقابل نسبت می دهند مثلا با خودشان می گویند اگر واقعا مرا دوست داشت می دانست چه هدیه ای برایم بخرد یا مرا به یک رستوران مناسب می برد. اگر توقع دارید شریک زندگیتان ذهن شما را بخواند یعنی دچار انتظارات غیر واقعی شده اید. 

 

اگر به چیزی نیاز دارید یا به چیزی علاقه دارید باید به شریک رابطه تان بگویید و به او اجازه دهید تا خواسته ها و آرزوهای شما را بداند و متوجه شود چه چیزی شما را خوشحال میکند تا بتواند در جهت آنها گام بردارید.

 

شیوه انتقاد نادرست

مسلما برخی از رفتار شریک زندگیتان باعث ناراحتی و عصبانیت شما می شود ولی شیوه ای که برای انتقاد و بیان ناراحتی تان استفاده میکنید اهمیت بسیار  زیادی در تکرار یا عدم تکرار این رفتار خواهد داشت.

 

شاید توقع دارید همسرتان همان طور که در مقابل دیگران محترم و فوق العاده رفتار میکند در مقابل شما هم چنین رفتاری داشته باشید بنابراین باید بازخورد رفتار او را بیان کنید و احساستان را در این مورد به اطلاع او برسانید تا دوباره رفتارش باعث رنجش شما نشود.

 

مسئله اصلی که شما را رنج می دهد و ریشه دیگر مشکلات است را پیدا کنید و سپس صادقانه در مورد احساسات خودتان بدون این که همسرتان را متهم کنید ، با هم حرف بزنی و از او بخواهید رفتاری که باعث ناراحتی شما می شود را انجام ندهد.

 

ترجیح تلویزیون و فضای مجازی به همسر

یکی از اعتیادهای عصر مدرن اعتیاد به فضای مجازی است ، قبلا سرگرم شدن با تلویزون باعث عدم توجه زوجین به هم می شد ولی حالا فضای مجازی جای تلویزیون را گرفته است. اگر بیشتر زمان کنار هم بودنتان را سرگرم تلویزیون یا فضای مجازی شوید و همسرتان احساس بی توجهی یا کم اهمیت بودن داشته باشد ، رابطه شما رو به سردی می رود.  

 

به عقیده متخصصان حواس پرتی یا سرگرم شدن با تکنولوژی نشان میدهد که در حال اجتناب از همسرتان هستید ، به همین علت به زوجین توصیه می کنند که برای مدتی بدون تکنولوژی با هم صحبت کنند تا مسئله ای که در حال اجتناب از آن هستند شناسایی و رفع شود. 

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------