هنر برقراری ارتباط موثر: راهی برای رسیدن به اهدافارتباط موثر, رتباط موثر با دیگران, مهارت برقراری ارتباط موثر

مهارت برقراری ارتباط موثر

 

با ارتباطات موثر، بهترین نسخه خودتان را به دیگران نشان دهید

مهارت برقراری ارتباط موثر یکی از پایه های مهم موفقیت در زندگی شخصی و اجتماعی  محسوب می شود ، خوشبختانه این مهارت را میتوانید با تمرین و آموزش بیاموزید و در خود ارتقا دهید. در این مطلب از بیتوته شما را با اصول ارتباط موثر و راههای کسب این ارتباط آشنا می کنیم.

برقراری ارتباط موثر یکی از مهم ترین ارکان زندگی اجتماعی است که  اصول خاص خود را دارد. یادگیری اصول ارتباط موثر باعث می شود که بتوانید ارتباط بهترین با دیگران داشته باشید ، روابط کاری و شخصی را بهبود دهید و از بروز سوءتفاهم جلوگیری نمایید. 

اگر به دنبال بهبود ارتباط با همسر ، فرزند ، رئیس یا همکارتان هستید ، یادگیری مهارت ارتباط موثر میتواند ارتباط شما را دیگران را تعمیق ببخشد. 

 

ارتباط موثر چیست؟

ارتباط موثر فراتر از تبادل اطلاعات و درک احساسات و اهداف موجود در اطلاعات است. در ارتباط موثر علاوه بر این که پیامی به صورت واضح منتقل می شود باید شنونده خوبی باشید تا معنای کامل گفته ها را بدست آورید و احساس درک شدن و شنیده شدن به طرف مقابل منتقل نمایید. 

 

ارتباط موثر یک مهارت اکتسابی است ، اغلب افراد هنگامیکه میخواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند به بیراهه می روند. ما یک چیز می گوییم و شخص مقابل چیزی دیگری می شوند و نتیجه این سوءتفاهم ، ناامیدی و درگیر شدن است. 

 

ارتباط موثر, رتباط موثر با دیگران, اصول اساسی برای ارتباط موثر

اصول اساسی برای ارتباط موثر

 

اصول ارتباط موثر

اصول اساسی برای برقراری ارتباط موثر عبارتند از :

1 – واقعی بودن : میتوانید هنگام ارائه اطلاعات از آمار و ارقام کمک بگیرید.

2 – منسجم بودن : ابتدا اصل موضوع را بیان کنید سپس درباره آن توضیح بدهید و تمام جملاتتان حول یک محور باشد و از پراکنده گویی اجتناب کنید. 

3 – بیان شفاف : پیام باید شفاف بیان شود تا مخاطب در ذهنش با ابهام و پرسش روبرو نشود. 

4 – تعهد داشتن : در روابط کاری و خانوادگی تعهد را رعایت کنید تا مخاطب تحت تاثیر قرار بگیرید و بداند تعهد داشتن تا چه اندازه برای شما ضروری است. 

5 – هماهنگ بودن : جملاتی که بیان می کنید باید همخوان و همماهنگ باشند و تناقضی بین آن ها وجود نداشته باشد تا مخاطب گیج و سردرگم نشود. 

6 – کامل بودن : پیامی که به مخاطب ارسال می کنید باید کامل باشد و هیچ سوالی برای مخاطب باقی نگذارد. 

7 –  رعایت احترام : در صورتی که هنگام صحبت کردن ادب و احترام را رعایت نکنید ، توانایی برقراری ارتباط موثر را نخواهید داشت. 

 

موانع ارتباط موثر

نداشتن مهارت ارتباط موثر میتواند در خانه ، مدرسه و روابط کاری مشکل ایجاد نماید. با وجودی که همه به تاثیر موثبت ارتباط موثر در زندگیشان آگاهی دارند ولی برخی موانع در زندگی افراد میتواند موانعی بر سر ایجاد ارتباط موثرشان با دیگران ایجاد نمایند ، از جمله : 

 

استرس و احساسات خارج از کنترل

استرس باعث می شود از نظر احساسی بیش از حد تحت فشار قرار بگیرید و به احتمال زیاد صحبت دیگران را بد تعبیر کنید و به صورت ناخوداگاه سیگنال های غیر کلامی مبهم ارسال کنید و الگوی رفتاری ناسازگار بروز دهید. برای پیشگیری از بروز سوتفاهم باید بیاموزید که چطور قبل از ادامه مکالمه به سرعت آرامشتان را بدست آورید.

 

ارتباط موثر, رتباط موثر با دیگران, استرس و اضطراب یکی از موانع ارتباط موثر

استرس و اضطراب یکی از موانع ارتباط موثر است

 

نداشتن تمرکز

اگر بخواهید همزمان با صحبت کردن کارهای دیگری انجام دهید نمیتوانید ارتباط موثر برقرار کنید. در صورتی که هنگام مکالمه تلفنتان را چک کنید یا برنامه بعدی خود را تنظیم کنید یا رویاپردازی نمایید نشانه های غیر کلامی در مکالمه را از دست خواهید داد و نمیتواند ارتباط موثر برقرار کنید بنابراین هنگام مکالمه باید تمرکزتان را حفظ کنید و از هر گونه حواس پرتی اجتناب نمایید. 

 

عدم کنترل زبان بدن

هنگام صحبت کردن ، زبان بدن باید گفته ها را تقویت کند نه این که با آنها مغایرت داشته باشد در صورتی که شنوند از زبان بدن شما تعبیری مخالف گفتار شما برداشت کند به احتمال زیاد به این نتیجه می رسد که شما صادق نیستید. مثلا هنگام بله گفته سرتان را به نشانه " نه " تکان بدهید.

 

استفاده از زبان بدن منفی

یکی از روش های نشان دادن عدم موافقت با سخنان گوینده استفاده از زبان بدن منفی ست که اغلب آن را فراموش میکنیم. مثلا روی هم قرار دادن بازوها ، جلوگیری از تماس چشمی یا تکان دادن پاها. 

لازم نیست با حرفهای طرف مقابل موافقت کنید یا آن را بپذیرید ولی استفاده از زبان بدن منفی به اشتباه هنگامی که نمیخواهید فرد مقابل حالت تدافعی بگیرد باعث خواهد شد ارتباط موثر شکل نگیرد. 

 

مهارت های ارتباط موثر

مهارت ارتباط موثر بر خلاف چیزی که فکر میکنید غریزی نیست و کاملا اکتسابی است شاید شما جزو افرادی باشید که این مهارت را در کودکی نیاموخته اید و حالا باید به صورت آگاهانه در بزرگسالی این مهارت را در خودتان پرورش دهید. 

 

ارتباط موثر, رتباط موثر با دیگران, داشتن ارتباط موثر

برای داشتن ارتباط موثر باید شنونده فعالی باشید

 

مهارت اول در ارتباط موثر: شنونده فعال باشید

هنگام مکالمه علاوه بر این که بر روی صحبت هایتان تمرکز دارید سعی کنید بیشتر یک شنونده فعال باشید و علاوه بر درک اطلاعات ، احساساتی که گوینده سعی در انتقال آن دارد را درک کنید. تفاوت زیادی بین گوش دادن ساده و شنونده فعال بودن وجود دارد. زمانی که با اشتیاق به صحبت های طرف مقابل گوش میدهید ،  او احساس میکند شما میتوانید او را درک کنید و همین مسئله باعث ایجاد یک ارتباط عمیق و قوی بین شما می شود. 

 

این روند استرس هر دو طرف را کاهش داده و سلامت جسمی و عاطفی را بهبود میدهد. به عنوان مثال اگر با فردی که آرامش دارد صحبت میکند ، گوش دادن فعالانه به شما کمک میکند تا آرام شوید و اگر مشتاقانه به حرفهای یک فرد عصبی گوش دهید ، احساس مهم بودن و درک شدن به او منتقل کرده و او را به آرامش می رسانید. 

 

مهم ترین نکاتی که برای تبدیل شدن به یک شنونده فعال باید رعایت کنید عبارتند از :

• تمرکز : به طور کامل روی فردی که صحبت میکند تمرکز کنید ، مثلا تلفنتان را چک نکنید. تمرکز کامل شما روی فرد مقابل باعث می شود که تفاوت های ظریف و نشانه های غیر کلامی مهم را درک کنید. اگر تمرکز روی مکالمه کار سختی است سعی کنید کلمات را در ذهن خود تکرار کنید تا پیام دریافتی تقویت شود و بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید. 

 

• شنیدن با گوش راست : سمت چپ مغز مرکز پردازش اولیه برای درک گفتار و احساسات است بنابراین گوش دادن با گوش راست میتواند کمک کند تا تفاوت های احساسی نهفته در کلام را بهتر تشخیص بدهید. 

 

• صحبت را قطع نکنید: از قطع کردن صحبت یا تلاش برای هدایت مکالمه به نگرانی های خودتان اجتناب کنید . مثلا نگویید : " اگر فکر میکنی این اتفاق بد است ، بگذار بگویم چه اتفاقی برایم افتاده است ".

 

• به حرفهای خودتان فکر نکنید : گوش دادن مشتاقانه و فعال به معنی انتظار کشیدن برای صحبت کردن خودتان نیست. اگر به چیزهایی که قرار است بعدا تعریف کنید ، فکر کنید ، گوینده میتواند متوجه حالت چهره شما شود و بفهمد که حواستان جای دیگری است. 

 

• خود را علاقمند نشان دهید : برای نشان دادن علاقه خودتان به گفتگو گاهی سرتان را تکان دهید ، به گوینده لبخند بزنید ، وضعیت بدنستان حالتی پذیرا و مجذوب نشان دهد و هر از گاهی با گفتن کلمات کوتاه مانند " بله " یا " اوه " سخنران را تشویق به ادامه کنید. 

 

• قضاوت نکنید : برای برقراری ارتباط موثر نیازی نیست طرف مقابل را دوست داشته باشید یا موافق عقاید ، ارزش ها یا نظرات او باشید ولی باید قضاوت را کنار بگذارید و از انتقاد و سرزنش خودداری کنید تا بتوانید حرفهایش را درک کنید. 

 

• بازخورد بدهید: اگر احساس میکنید ارتباط قطع شده است ، آنچه بیان شده را از زبان خودتان بگویید ، مثلا  میتوانید چنین دامه دهید : " چیزی که  من شنیدم ... " یا " به نظر می رسید شما میخواهید بگویید... " 

بهتر است به جای تکرار کلمات گوینده ، معنی کلمات را در ادامه جمله بیان کنید. 

برای روشن تر شدن نکات مبهم میتوانید چنین سوالاتی بپرسید : " منظورت از این که می گویی ... " یا " منظورت این است ؟ " 

 

• درک احساسات پشت کلمات: فرکانس های بالاتر ، احساسات انسان را منتقل میکند که برای در آن نیاز به تمرین دادن عضلات ریز گوش میانی دارید. با درک احساسات پشت کلمات میتوانید واقعا به معنی سخنان طرف مقابل پی ببرید. برای تقویت شنیدن احساسات میتوانید از آواز خواندن ، نواختن ساز بادی یا گوش دادن به موسیقی هایی با فرکانس بالا استفاده کنید. 

 

مهارت دوم برقراری ارتباط موثر : توجه به سیگنال های غیر کلامی

سیگنال های غیر کلامی که میتواند به برقراری ارتباط موثر کمک کند عبارتند از : 

• نوع نگاه ، گوش دادن،حرکت کردن و عکس العمل شما به شخص دیگر ، بیشتر از کلمات در مورد احساس شما به او اطلاعات می دهد. 

ارتباط غیر کلامی یا زبان بدن شامل حالت صورت ، حرکات بدن ، تماس چشمی ، لحن و تن صدا ، فضار عضلانی یا حتی تنفس باشد.

• شما میتوانید با استفاده از زبان بدن باز ، بازوهای باز ، ایستادن یا نشیتن روی لبه صندلی با حالت باز و برقراری ارتباط چشمی ، ارتباط موثر را تقویت کنید. 

• میتوانید از زبان بدن برای تاکید و تقویت پیام کلام استفاده کنید مثلا به او ضربه بزنید و از موفقیتش تعریف کنید یا مشتتان را گره کنید تا بر پیامتان تاکید نمایید. 

• برای نشان دادن اعتماد به نفس سرتان را بالا بگیرید ، لبخند بزنید ، تماس چشمی را حفظ کنید و محکم دست بدهید. 

 

ارتباط موثر, رتباط موثر با دیگران, مهارت ارتباط موثر با دیگران

برای داشتن ارتباط موثر با دیگران از زبان بدنتان استفاده کنید

 

مهارت سوم ارتباط موثر : کنترل استرس

استرس معمولا باعث می شود حرفی بزنید یا کاری انجام دهید که بعدا از آن پشیمان شوید. باید تمرین کنید تا بتوانید استرستان را کنترل کنید و خودتان را به شرایط ارامش برسانید تا به درستی سیگنال های ارسال شده از طرف مقابل را دریافت کنید و بدانید زمان پاسخ دادن است یا سکوت کردن. 

 

میتوانید برای کنترل استرس قبل از پاسخ دادن درخواست کنید سوال تکرار شود یا توضیح بیشتری در موردش ارائه شود. 

برای جمع آوری افکار مکث کنید تا از روی عجله پاسخ ناشایستی ندهید. 

در صورتی که پاسخ شما بیش از حد طولانی باشد یا برای گفتن برخی نکات تردید دارید ممکن است علاقه شنونده را از دست بدهید . در این موارد بهتر است یک نکته را بیان کنید و سپس واکنش شنونده را بررسی کنید که آیا لازم است نکته دوم هم بیان شود یا خیر. 

 

واضح صحبت کردن به اندازه خود مطلب اهمیت دارد. تن صدای یکنواخت خود را حفظ کنید و تماس چشمی برقرار کرده و زبان بدن را آرام و باز نگه دارید و با یک خلاصه بحث را تمام کنید.

برای کاهش استرس فوری میتوانید از تکنیک های ریز استفاده کنید مثلا یک شکلات نعنایی در دهان بگذارید یا یک گلوله ضد استری را در جیبتان بفشارید ، چند نفس عمیق بکشید تا عضلاتتان ریلکس شوند یا یک تصویر آرامش بخش را به یاد بیاورید. 

 

میتوانید از حس شوخ طبعی استفاده کنید و با یک شوخی یا داستان سرگرم کننده فضا را تلطیف نمایید.

در مواردی که فرد مقابل پافشاری زیادی روی مواضع خود دارد به جای این که خلافش حرف بزنید با مصالحه استرس و تنش را کاهش دهید. 

 

مهارت چهارم ارتباط موثر: مطرح کردن خود

بیان خود یا ابراز وجود به معنی بیان افکار ، احساسات و نیازها به روشی صادقانه است که منجر هب افزایش عزت نفس می شود. 

در حالی که درباره خواسته های خودتان صحبت میکنید، احترام دیگران را حفظ کنید. ارتباط موثر همیشه درباره درک طرف مقابل است نه پیروزی در یک بحث یا تحمیل کردن نظرات خود به دیگران ، بنابراین برای این که کلامتان موثر باشد نباید رفتاری خصمانه یا پرخاشگرانه نشان دهید.  

 

برای تاثیر گذاری بیشتر میتوانید نکات زیر را رعایت کنید :

• برای خود و گزینه هایتان ارزش قائل باشید ، خواسته های شما به اندازه خواسته های دیگران مهم است. 

• نیازها و خواسته هایتان را بشناسید و بدون نقض حقوق دیگران ، بیانشان کنید. 

• افکار منفی را با روشی مثبت بیان کنید و حتی در حالت عصبانیت ، احترام دیگران را حفظ کنید. 

• تعریف و تمجیدها را با مهربانی بپذیرید. 

• از اشتباهات خود درس بگیرید و در صورت نیاز از دیگران کمک بگیرید. 

• نه گفتن را بیاموزید .

• محدودیت های خود را بشناسید و اجازه ندهید دیگران از شما سواستفاده کنند.

• بیشتر به دنبال گزینه هایی باشید که به همه احساس خوبی بدهد.

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------