همه چیز درباره کوچینگ شغلیهمه چیز درباره کوچینگ شغلی, مهارت کوچینگ چیست, معنی کوچینگ چیست

استفاده از کوچینگ شغلی

 

کوچینگ شغلی چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

کوچینگ شغلی یکی از زیر مجموعه ها کوچینگ است که به زبان ساده به معنای گفتگو و راهنمایی کردن افراد با ایجاد تغییر و تحولات خلاقانه می باشد. در این مقاله با job coaching و تاثیرات آن و.. می پردازیم.

کوچینگ شغلی چیست و چه کاربردی دارد؟

کوچینگ شغلی به طور کلی یک رویکرد راه حل محور است که شامل کار کردن با افراد یا مراجعین جهت برداشتن گام های قطعی در مسیر موفقیت و دست یابی به اهداف شغلی است. این روش در واقع مشارکتی بین مراجع و کوچ می باشد که نقش کوچ پشتیانی، مشارکت و ارائه راه حل هایی است که تا رسیدن به اهداف مورد نظر ادامه دارد.

 

بسیاری از ما با وجود شناخت کافی ممکن است تحت شرایط استرس آور، ناراحت کننده و بسیاری مواقع دیگر تصمیمات اشتباهی بگیریم اما حضور کوچ به مراجع کمک می کند تا توانایی های پنهان خود را شناخته و با استفاده از راه حل هایی که پیش رویمان قرار می گیرد برای ساختن اهداف خود اقدام کنیم. همچنین کوچینگ شغلی تعریف یک جایگاه مناسب همراه با ویژگی های یک شغل خوب، پیش نیازها و قدم های لازم برای رسیدن به این جایگاه، موانع مسیر و اقدامات مورد نیاز برای رسیدن به هدف اصلی را مشخص می کند.

 

 کوچینگ شغلی, کوچینگ شغلی چیست, کوچ مسیر شغلی

کوچینگ شغلی فعالیت های شما و کوچ برای موفقیت است

 

افرادی که از کوچینگ شغلی استفاده می کنند قادر هستند موقعیت و جایگاه فعلی را به درستی بررسی و تحلیل کنند، همچنین پیشنهاد های کاری مختلف را سبک سنگین کرده و برای مصاحبه های شغلی آماده شوند. به طور کلی وجود کوچ باعث می شود شغل فعلی را بهتر بشناسید و قدم های برای بهتر کردن و افزایش سود آن بردارید و در مواقع سختی که با مشکلات روبرو شدید انگیزه خود را حفظ کرده و رویکردی خلاقانه داشته باشید.

 

بدین ترتیب کاربرد کلی کوچینگ شغلی شامل دریافت مشاوره شخصی، حمایت و راهنمایی های نیاز در مواقع تصمیم گیری، تعیین استراتژی و برنامه ریزی و دریافت یک برنامه شخصی می شود.

 

کوچینگ شغلی چه چیزی هایی نیست؟

توجه داشته باشید که کوچینگ شغلی شاخه ای محدود است و نمی توان از آن به عنوان راه کاری برای تمامی مشکلات استفاده کرد. برای مثال کوچ شغلی در حقیقت یک مشاور یا درمانگر نیست بلکه فردی با مهارت و تجربه است که به شما در مسیر پیشرفت کمک می کند تا نقاطت قوت خود را بهبود ببخشید اما مشاور شغلی به مراجعین کمک می کند که نقاط ضعف خود را بهبود ببخشند. 

 

همچنین برای درمان های روانشناسی معمولا با گذشته شخص و علت ها سروکار دارند درحالی که کوچینگ مربوط به آینده است. بدین ترتیب می توان گفت کوچینگ شغلی مناسب افرادی است که دچار مشکلات خاصی همچون افسردگی و اضطراب نیستند که در شرایط زندگی‌شان تداخل ایجاد شده است چرا که کوچ ها به مراجع نمی گویند با زندگی خود چه کاری انجام دهند.

 

افرادی که قصد دارند از کوچینگ شغلی استفاده کنند باید ذهنی باز و پذیرا در برابر ایده ها داشته باشید و با شوق و اشتیاق تغییرات را ایجاد کنید. علاوه بر این انتقاد پذیری و تلاش برای بهبود و پشتکار است که باعث نتیجه ای بهتر و رضایت بخش می شود.

همچنین برخی افراد ادعا می کنند پس از یک جلسه کوچینگ شغلی، دیدگاه و اقدامات تغییر فراوانی می کنند درحالی که تحقیقات نشان می دهد حداقل هشت الی ده ساعت زمان برای تاثیر گذاری کوچینگ شغلی در ابتدای مسیر نیاز است.

 

وظیفه کوچ چیست؟

فرض کنید که بیمار شده اید و نمی دانید باید چه کاری انجام دهید؛ در چنین شرایطی به احتمال زیاد مراجعه به پزشک تنها اقدامی است که موثر خواهد بود. کوچ شغلی نیز تقریبا وظیفه ای مشابه را دارد که به بهبود وضعیت شغلی تان می پردازد و برای دست یابی به اهداف اقداماتی انجام می دهد که عبارتند از:

 

معنی کوچینگ چیست, کوچینگ کسب و کار, کوچینگ شغلی

کوچ همواره وظیفه به چالش کشیدن و بهبود فرد را دارد

 

• کوچ وظیفه به چالش کشیدن مراجع را دارد و الهام بخش او برای انجام کار ها به بهترین نحو می باشد. به طور کلی می توان او را پشتیبان و حامی فرد در مسیر اهداف دانست.

 

• همچنین کوچ در مواقع سخت و دشوار مراجع را حمایت کرده و موظف است با او صریح، صادق رفتار کند.

 

• بسیاری از دوستان، همکاران یا حتی همسر و خانواده گفته ها را تحریف کرده و ممکن است به شما اجازه دهند در مواقعی که نیاز است مسئولیت پذیر باشید از زیر بار آن شانه خالی کنید؛ اما وجود کوچ باعث می شود همیشه مسئول و پاسخگو باقی بمانید.

 

• همچنین می توان گفت در زمان هایی سختی که پر از ترس، استرس و تردید هستید یا نمی توانید تصمیم های درستی بگیرید کوچ به عنوان مدافع شخصی عمل کرده و لنگرگاهی امن برایتان ایجاد می کند.

 

مراجع باید چه کارهایی انجام دهد؟

همانطور که پیش تر نیز اشاره شد در واقع کوچینگ شغلی مشارکتی میان کوچ و مراجع می باشد. بدین ترتیب باید شما نیز به نکاتی توجه داشته باشید که عبارتند از:

 

• برای دست یابی به اهداف خود تلاش کرده و به برنامه ریزی هایتان متعهد باشید

• انرژی و اشتیاق خود را برای طی کردن ادامه مسیر حفظ کنید

• آماده امتحان کردن مفاهیم جدید یا راه های مختلفی برای انجام کارها باشید

• برای تغییر رفتارها و عادت های مخرب خود اقدام کنید و از مواردی که باعث ایجاد محدودیت در مسیر موفقیت می شوند دوری کنید

• برای دست یابی به اهداف و قدم برداشتن رو به جلو جدی باشید و حرف یا تفکر خود را عملی کنید

• چالش ها و انتظارات خود را به درستی با کوچ خود در میان بگذارید

• اهدافی قابل دسترسی تعیین کرده و برای رسیدن به آنها متعهد شوید

 

کوچینگ شغلی, کوچینگ شغلی چیست, کوچ مسیر شغلی

برای موفقیت کوچینگ شغلی کافی نیست و همچنان باید پر تلاش باشید

 

نتیجه استفاده از کوچینگ شغلی

همانطور که متوجه شدید کوچ شغلی در شناخت خود و توانایی ها، تعیین استراتژی و دست یابی به اهداف تاثیر گذار است. اما به طور جزئی تر با کوچینگ شغلی این نتایج حاصل می شوند:

 

• خود شناسی بهتر و شناخت مهارت ها یا نقط قوت برای رسیدن به اهداف مالی و شغلی

• انتخاب رشته تحصیلی یا شغل مناسب با توانایی ها و علاقه های مراجع

• افزایش رضایت شغلی و درامد و کیفیت کار

• افزایش انگیزه مراجع برای دست یابی به اهداف

• ایجاد تغییر و تحولات در شغل خود با توجه به اتفاقات روز بازار

• تغییر یا تکمیل حرفه و شغل با توجه به توانایی ها و مهارت های فعلی

• کمک در انتخاب و یادگیری مهارت های جدید

• بهبود و تقویت مهارت های فعلی

• تدوین استراتژی های مناسب برای پیشرفت کسب و کار

 

انتخاب کوچ شغلی مناسب

برای انتخاب کوچ شغلی بهترین تصمیم گیرنده خودتان هستید چرا که خود و نیازهایتان را بهتر می شناسید و با توجه به تحقیق های خود درباره یک فرد ماهر و قابل اعتماد می توانید یکی از هزاران سرویس کوچینگ شغلی که امروزه وجود دارند را انتخاب کنید.

 

کوچ مسیر شغلی, استفاده از کوچینگ شغلی, زمان مناسب برای کوچینگ شغلی

برای انتخاب کوچ مناسب به اندازه کافی تحقیق کنید

 

اما توجه کنید که تمامی افراد که به کوچینگ شغلی مربوط هستند یا سرویس های مورد نظر کاملا مشابه یکدیگر نیستند و نباید بدون شناخت و تحقیق راجع به کارشناس مورد نظر به او اعتماد کنید. برای اینکه به نتیجه بهتری برسید به این نکات توجه داشته باشید:

 

۱. به دنبال کارشناسی باشید که در حوزه مورد نیاز شما تجربه و مهارت بیشتری داشته باشد (برای مثال مهارت های مصاحبه یا شبکه سازی و راه کارهای جستجوی شغل و...)

 

۲. به وبسایت یا وبلاگ های آنها سر بزنید تا بتوانید با مرور اطلاعاتی که در دسترس قرار داده اند و تحقیق به نتیجه برسید

 

۳. بسیاری از کوچ ها هستند که یک جلسه رایگان کوتاه (در حد یک رب الی نیم ساعت) ارائه می دهند که با استفاده از آن می توانید شخصا با او صحبت کرده و بفهمید که مورد مطلوب شماست یا باید به دنبال فرد دیگری باشید.

 

۴. اگر کوچ شما ادعا کرد که دارای گواهی‌نامه است حتما اعتبار آن را بررسی کنید؛ متاسفانه افرادی هستند که ممکن است با جعل مجوز و نشان دادن آن در وبسایت های خود کلاه برداری کنند. اگرچه وجود گواهی نامه نیازی قطعی نیست اما یک ادعای کذب به این وسعت به طور کامل اعتماد را از بین می برد.

 

زمان مناسب برای کوچینگ شغلی

 

معنی کوچینگ چیست, کوچینگ کسب و کار, کوچینگ شغلی

کوچینگ شغلی در بسیاری از مواقع کاربردی است

 

هیچکس نمی تواند یک زمان مناسب را برای این کار انتخاب کند اما اگر با موارد زیر روبرو هستید بهتر است به فکر پیدا کردن یک کوچ مناسب باشید

 

• گم شدن در مسیر

برای همه ما اتفاق افتاده است که در مواقعی نمی توانیم به درستی اولویت های خود را شناسایی کرده و به حل کردن مسائل بپردازیم. در این شرایط چالش های مختلفی وجود دارند و حتی ممکن است با برخی اقدامات بیشتر گمراه شوید. اما حضور کوچ می تواند این شرایط را بهتر کند.

 

• غرق شدن در کار و رویای ثروت

بسیاری از افراد هستند که هر روز بیشتر در کار خود غرق می شوند و رویای پولدار شدن را در سر دارند اما این کار باعث می شود از خانواده، علایق و حتی اهداف اصلی خود دور شوند یا در مواردی بیشتر کار کردن را جایگزین کار هوشمندانه بکنند؛ در نتیجه افراد آسیب دیده و نا امید می شوند چرا که مهارت های لازم برای پول سازی و رسیدن به موفقیت را ندارند.

 

• گسترش کسب و کار

تمامی مدیران و صاحبان کسب و کارها دوست دارند فعالیت های خود را گسترش دهند اما چنین اقدامی برای اینکه به درستی پیش برود نیازمند ساعت ها مطالعه و کسب تجربه زیادی است که یعنی احتمال شکست برای بدست آوردن تجربه وجود دارد اما استفاده از کوچینگ شغلی باعث می شود از یک ابزار قدرتمند و فردی حرفه ای برای پیدا کردن مسیر های اصلی دست یابی به اهداف که با توانایی هایتان هم جهت است را پیدا کنید.

 

گردآوری:بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------