چگونه خسته کننده نباشیم و حتی فردی سرگرم کننده باشیم؟چگونه خسته کننده نباشیم, چطور کسل کننده نباشیم,چطور کسل کننده نباشیم

چطور کسل کننده نباشیم

 

مهارت زندگی/ چگونه خسته کننده نباشیم؟

اگر احساس می کنید مخاطبین زیاد توجهی به حرفهای شما ندارند یا از حرف زدن شما زود خسته می شوند میتوانید در این مطلب از بیتوته شما را با ترفندهایی بیاموزید که دیگر حرفهایتان خسته کننده نباشد.

وجود افراد کسالت آورد و خسته کننده در هر محیطی می تواند حتی وقایع هیجان انگیز را خسته کننده نماید. اگر احساس میکنید خودتان هم یکی از این افراد هستید و به دنبال راهکارهایی هستید که چگونه خسته کننده نباشیم یا اگر احساس می کنید در کلاس درس ، جلسات رسمی یا جمع های دوستانه به محض این که شروع به صحبت میکنید با چهره را بی حوصله روبرو می شوید بهتر است با ما همراه شوید.

 

چگونه خسته کننده نباشیم؟

برای این که خسته کننده نباشید میتوانید از ترفند های زیر در گفتگوها استفاده کنید: 

 

چگونه خسته کننده نباشیم, چطور کسل کننده نباشیم, چگونه هنگام صحبت خسته کننده نباشیم

چگونه هنگام صحبت خسته کننده نباشیم

 

1 - درگیرکردن ذهن مخاطب

ذهن انسان مانند نوزادی همیشه گرسنه است ولی زودتر از چیزی که فکرش را بکنید خسته می شود و میخواهد خودش را با خوراک های ذهنی سرگرم کننده تغذیه نماید. 

به گفته جان مدینا ، زیست شناس تکامل مولکولی و نویسنده نیویورک تایمز معتقد است که مغز بازه توجه بسیار کوتاهی دارد.

مغز انسان جذب افراد و چیزهای عجیب و جالب می شود بنابراین اگر میخواهید خسته کننده نباشید باید جالت توجه به نظر برسید و بتوانید ذهن مخاطب را درگیر کنید.

 

2 - از سناریوهای از پیش تعیین شده استفاده نکنید

اغلب افراد در ملاقات با دیگران سوالات تکراری می پرسند و جواب های تکراری دریافت میکنند. اگر میخواهیم خسته کننده نباشیم باید از حاشیه امن خود بیرون بیاییم و سوالات مهم با جزئیات خاص بپرسیم، مثلا :

بهترین کاری ک این هفته انجام دادی چه بود؟

به غیر از  کارکردن چه چیزی باعث می شود صبح ها زود از خواب بیدار شوید؟

کار فعلیتان را دوست دارید؟ 

 

چگونه خسته کننده نباشیم, چطور کسل کننده نباشیم, چگونه در جمع جذاب باشیم

چگونه جذاب باشیم

 

3 - اشتیاق شما مخاطب را هیجان زده می کند

سعی کنید مردم را از نظر عاطفی حریک کنید ، اغلب تعاملات اجتماعی یکنواخت وتکراری اند و مکالمات روزمره بیش از اندازه کسالت آور می شوند. چه کاری میکنی یا چه چیزی باعث شده اینجا بیایی ، سوالاتی هستند که اغلب در مکالمات روزمره تکرار میشوند و هیچ نقطه اوجی ندارند و مغز را کنجکاو نمی کنند بنابراین باید کمی هیجان عاطفی به مکالماتتان اضافه کنید و سعی کنید ازچیزهایی حرف بزنید که مردم را هیجان زده کند.

 

4 - به دیگران احساس مهم بودن بدهید

همه انسان ها دوست دارند احساس مهم بودن ، کنند. یکی از نیازهای ثانویه انسان بعد از غذا و سرپناه ، احساس ارزشمندی ، مهم بودن و دوست داشتنی بودن است. 

اگر به نظرات ، زمان و احساسات دیگران اهمیت بدهید باعث می شوید که او احساس مهم و ارزشمند بودن داشته باشد. در نتیجه شما که سرمنشا این احساس بوده اید تبدیل به فردی جذاب و جالب توجه برای او خواهید شد. 

سری بعد که به یک مهمانی یا جلسه کاری رسمی رفتید سعی کنید به طرف مقابل احساس ارزشمند بودن بدهید. از نتیجه این رفتار بسیار حیرت زده خواهید شد. 

 

چگونه خسته کننده نباشیم, چطور کسل کننده نباشیم, چگونه هنگام صحبت خسته کننده نباشیم

چگونه هنگام صحبت خسته کننده نباشیم

 

5 - گوش کنید و براساس آن سوال بپرسید

یکی از رایج ترین شکایات افراد بعد از یک مکالمه این است که طرف مقابل به اندازه کافی سوال نپرسیده است. مردم عاشق این هستند که درباره خودشان حرف بزنند و زمانی که سایرین به آن ها علاقه نشان می دهند احساس خوبی پیدا میکنند. 

شاید فکر کنید با پرسیدن سوال به خصوص درباره موضوعات حساسیت ، فضول یا بی ادب به نظر می رسید ، اغلب ما بیش از حد به این  فکر میکنید که با سوالمان مزاحم دیگرن می شویم یا بعضی چیزها را نباید بپرسیم. 

 

سوال کردن همییشه هم بد نیست ، اگر میبینید طرف مقابلتان از پاسخ به سوالاتتان لذت میبرد به این کار ادامه دهید. معمولا کسانی که سوالات بعدی را می پرسند ، دوست داشتنی تر هستند. برای این که بتوانید سوالات درستی بپرسید باید به سخنان طرف مقابل به دقت گوش کنید. به جای سوالات تکراری ، کجایی ، چه کار میکنی یا اهل کجایی ، سوالات زیر را امتحان کنید :

بزرگ شدن در این شهر را دوست داشتی؟

بزرگ شدن درآن شهر چه حسی داشته؟

سوالاتی بپرسید که نشان دهد به صحبت های  طرف مقابل گوش می دهید و میخواهید بیشتر درباره او بدانید. این کار باعث می شود طرف مقاب احساس بهتری داشته باشد .

 

6 - تغییر موضوع مکالمه

برای این  که صحبتتان خسته کننده و حوصله سر بر نباشد موضوع مکالمه را بعد ازمدتی تغییر دهید. اگر فکر میکنید زیاد حرف زدن درباره یک موضوع باعث عمق بیشتر مکالمه می شود تصور اشتباهی است. چیزهای خوب همیشه زود تمام می شوند.

 

7 - از زبان بدنتان استفاده کنید

میتوانید برای جذاب تر شدن از زبان بدن و حرکاتی مانند لبخند زدن یا تماس چشمی استفاده کنید تا طرف مقابلتان احساس کند مورد تایید شما قرار گرفته است و به او توجه دارید. 

با تکان دادن سر میتوانید حرفهای طرف مقابل را تایید کنید ، بعد از تمام شدن صحبت هایش در چشمانش نگاه کنید و 3 بار سرتان را تکان دهید.

 

این حرکت یعنی ادامه بده ، گوش می کنم . اغلب افراد بعد از این حرکت به حرف زدن ادامه می دهند و مکالمه عمیق تر می شود. هنگام حرف زدن از نگاه کردن به تلفن همراه خودداری کنید ، این رفتار به ظاهر ساده حس بدی به طرفتان منتقل میکند.

 

چگونه خسته کننده نباشیم, چطور کسل کننده نباشیم, چگونه در مکالمه خسته کننده نباشیم

چگونه در مکالمه خسته کننده نباشیم

 

8 - کمتر غر بزنید

غر زدن و شکایت کردن دائمی  در ابتدای لیست عادت های خسته کننده قرار می گیرد . با این که همه ما هر از گاهی نیاز داریم درباره مشکلاتمان صحبت کنید ولی باید حواسمان به موقعیت باشد ، اگر مشکلتان را به دوست صمیمیتان بگویید ، او سعی می کند شما را درک کند ولی غر زدن به رئیستان یا همکارتان یا کسی که در توبوس کنار شما نشسته است شما را خسته کننده جلوه می دهد. 

زمانی که با مشکلات عاطفی دست و پنجه نرم می کنید ، غر زدن برای بهبود حالتان خوب است ولی با این روش نمیتوانید با دیگران ارتباط بگیرید. 

 

9 - شوخ طبعی

شوخ طبعی و خنده می تواند مکالمات را لذت بخش تر کند. طنز کلامی میتواند مکالمات را سرگرم کننده تر کند ، به شما کمک کند با مشکلات بهتر کنار بیایید ، راهی برای جواب ندادن به سوالات ناراحت کننده است و احساس همدلی را تقویت میکند. 

پژوهشی که در سال 2016 در آمریکا انجام شد نشان داد که شوخ طبعی باعث ارتقای موقعیت اجتماعی افراد می شود. بامزه بودن و شوخ طبعی البته در جایگاه مناسب باعث افزایش محبوبیت افراد می شود. 

 

10 - انتقاد پذیری

زمانی که دیگران متوجه شوند شما فرد انتقاد پذیری هستید ، دید بهتری به شما خواند داشت. شبکه های اجتماعی باعث شده اند همه بخواهند تصویری زیبا و بی نقص از خودشان به نمایش بگذارند. انتقاد پذیر بودن می تواند اطرافیان را بیشتر به سمت شما جلب کند.

 

گردآوری : بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------