۱۰ جمله برای حفظ آرامش در خانوادهبرای حفظ آرامش چه باید کرد, جملات آرامش بخش, آرامش درون

برای حفظ آرامش چه باید کرد

 

راههای ایجاد آرامش در خانواده

با اینکه استرس در جامعه فعلی زیاد است ولی والدین باید تلاش کنند که محیط خانه را به آن الوده نکنند .حل دعوای خانوادگی برای حفظ سلامت و ارامش همه اعضای خانواده ضرورت دارد.

ابراز محبّت کنید

چنانچه در خانواده ای هستید که اظهارعشق و محبّت در آن دشوار است، احتمالا دعوا و مشاجرات بیشتری را تجربه می کنید. ابراز علاقه در خانواده یک پیوند عاطفی عمیق ایجاد می کند که براساس آن میتوانید وضعیت دیگران را بهتر درک نموده و در صورت لزوم از خودگذشتگی بیشتری نسبت به یکدیگر نشان دهید. چنانچه ابراز علاقه برایتان مشکل است، نگهداری از حیوان خانگی میتواند راهگشا باشد.

 

برای حفظ آرامش چه باید کرد, جملات آرامش بخش, آرامش درون

احساس آرامش

 

روزانه تمرین قدردانی کنید

" این بخش مورد علاقه من از روز است. من، همسرم و فرزندانم هر شب هنگام خوردن شام به سه سؤال جواب می دهیم:

 

امروز چه کاری انجام دادم تا کسی را خوشحال کنم؟

دیگران برای خوشحال کردن من چه کردند؟

امروز چه چیزی آموختم؟

 

قول می دهم که چنانچه در زندگی روزانه تان این کار را انجام دهید، حس استرس کم تر و نزدیکی بیشتری با فرزندان ‎تان خواهید کرد."

 

با فرزندان تان صحبت کنید و به صحبت های شان گوش کنید

" یکی از بهترین چیزهایی که میتوانید به فرزند خویش هدیه دهید این است که از تلفن همراهتان خود جدا شوید، در کنارشان بنشینید و تنها گوش دهید.

 

اغلب والدین هنگامی که برای فرزندانشان مشکلی پیش می آید تنها می خواهند آنرا رفع و همه چیز را درست کنند. ولی گاهی آن ها تنها به این نیاز دارند که به صحبت هایشان گوش بدهیم.

 

به این فکر کنید که چه احساسی دارید هنگامی که مشکلات خویش را با دوست تان در بین می گذراید. شما به آن ها نیازی ندارید که به شما بگویند راهکار چیست؛ تنها میخواهید که شنیده شوید.

 

با این کار فرزند شما حس اعتبار می کند و میتوانید با فرزند خود پیوند برقرار کنید. این پیوند و رابطه عاطفی همان چیزی است که برای آينده به شما کمک می کند."

 

برای حفظ آرامش چه باید کرد, جملات آرامش بخش, آرامش درون

آرامش در زندگی

 

مفهوم" دوستت دارم" را به فرزند انتقال دهید

غیر از اینکه میتوانید به بچه بگویید دوستت دارم، راههای دیگری هم برای انتقال این مطلب وجود دارد که عبارتند از:

 

در نقاط مختلف منزل به طور مثال در تخت او نشان قلب یا دوستت دارم بگذارید. نشان دادن محبّت به شکل فیزیکی مثل بغل کردن هم نوعی رابطه مثبت با بچه ها است.

 

اجازه بدهید بچه، هنگامی که در خصوص دوست داشتن او با فرد دیگری صحبت می کنید صحبت های شما را بشنود.

 

یک البوم برای فرزند خویش درست کنید. عکس های خاص، کارهای هنری و ديگر اطلاعات درباره فرزندتان را در آن بگذارید.

 

کارهای هنری فرزند خویش را به افراد دیگر نشان دهید. به خاطر داشته باشید که اعمال بلندتر از کلمات صحبت می کنند.

 

شوخ طبع باشید

خشک باشید می شکنید، درحالی که شوخ طبعی هنر است و باید آنرا آموخت. شوخ طبعی، سبب خوشحالی خود و افراد دیگر می شود، کینه و کدورت را از بین می برد، علامت دوستی و صمیمیت است و باعث گرمی و ارامش روابط می شود.

 

برای حفظ آرامش چه باید کرد, جملات آرامش بخش, آرامش درون

راه رسیدن به آرامش

 

روی بهترین ها اصرار نداشته باشید

کمال گرایی و زیاده خواهی اشخاص را برای همیشه از شاد زندگی کردن محروم می کند. برای اشخاص کمال گرا هر چیزی که بدست می آورند به زودی ارزش خود را از دست می دهد و به دنبال چیز دیگری می روند.

 

تنوع و تازگی، کلیدهای اصلی خوشحالی

مغز با هیجان تحریک می شود، با فعالیت های تازه که حس هیجان را در شما تقویت می کند تنوعی به زندگی خویش بدهید و زندگی را از وضعیت رکود و روزمرگی خارج کنید. چنانچه لازم است تغییرات کوچکی در کارتان بدهید، به دنبال علائق تازه ای بروید، کاری را که مدتها دوست داشتید آغاز کنید، قدری به ظاهر خویش برسید و سفری را با خانواده برنامه ریزی کنید.

 

برای حفظ آرامش چه باید کرد, جملات آرامش بخش, آرامش درون

آرامش در خانواده

 

اظهار تاسف کنید

هنگامی که از دست یک دوست یا عضو خانواده که به نصیحت شما توجه نکرده است ناراحت و ناامید شده اید، شاید بخواهید با دلسردی به وی گوشزد کنید:“من که بهت گفته بودم” یا “این خيلي کار بی فایده ای بود که انجام دادی.” این کار را نکنید. با شلیک انتقاد به اشخاص چیزی عوض نمی شود. یک عکس العمل دلسوزانه به هر دوی شما کمک می کند به جلو بروید.

  

گفت و شنود سازنده

به میان حرف های یکدیگر نپرید، همه اعضای خانواده باید فرصت داشته باشند تا نظر خویش را بیان کنند. به حرف ها و ناراحتی های یکدیگر بدون پیش داوری و با توجه گوش دهید، نشان دهید که به صحبت های همدیگر اهمیت می دهید. بررسی کنید که منظور او را به خوبی متوجه شده باشید آنگاه نظر خویش را با حفظ ارامش و احترام بیان کنید.

 

گردآوری: بخش روانشناسی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------