بیانیه ای برای داشتن یک خانواده استثنایی 

 

 

بیانیه ای برای داشتن یک خانواده استثنایی

 

برای بسیاری از مدیران و صاحبان سازمان های بزرگ، شرکت در جلسات و سمینارهای« استفان کاوی» یک فرصت استثنایی و بی نظیر به حساب می آید. استفان کاوی که نویسنده کتاب پرفروش «هفت عادت مردان موثر» است، مورد علاقه بسیاری از مدیران بزرگ و قدرتمند در سرتاسر جهان است. در این مقاله این نویسنده و سخنران بزرگ، رازهای داشتن یک خانواده قدرتمند و متعادل را با آنچه در زندگی خانوادگی اش شخصا تجربه کرده، بیان می کند.

 

اگر از من و همسرم ساندار بپرسید دگرگون کننده ترین اتفاق زندگی تان چیست، ما بدون تردید خواهیم گفت «تعیین بیانیه ماموریت خانواده. » بیانیه ماموریت ما برای نخستین بار در مراسم ازدواج مان در ۵۰ سال پیش تعیین و بیانیه دوم طی ۱۵سال بعد از آن و با داشتن چند فرزند مشخص شد. این بیانیه ها مقاصد و نحوه طی مسیر را که در آن اراده جمعی و فرهنگ خانواده نهفته است مشخص می کند و به طور مستقیم یا غیرمستقیم، آگاهانه یا ناآگاهانه همه چیز در کانون این خانواده رشد یافت. کلید داشتن خانواده ای قدرتمند در اصول نهفته است نه در کار خاصی که من با این اصول انجام دادم.

 

● بیانیه ماموریت خانواده تان را ایجاد کنید

 

من پیشنهاد می کنم با خانواده تان در ایجاد بیانیه ماموریت خانواده خود متحد شوید. من ۳ مرحله را پیشنهاد می دهم که هر یک از آن ها باید بر شرایط شما و ترجیحات تان منطبق باشد. ۱. کشف موجودیت خانواده ۲. نوشتن بیانیه ماموریت خانواده و ۳. به کار بردن آن برای ماندن در مسیر. در ادامه هرکدام از مراحل را به تفصیل توضیح می دهم:

 

● هنر پیمان بستن

 

ما بلافاصله بعد از مراسم ازدواج به پارکی رفتیم و در آنجا درباره مفهوم این مراسم و این که چطور باید تلاش کرد تا زندگی را تمام و کمال زندگی کرد، مشخص کردیم. ما درباره ۲ خانواده ای که از اعضای آن بودیم و این که چه چیز را می خواهیم ادامه دهیم و خواهان تغییر چه چیزی هستیم، صحبت کردیم. ما ازدواج را بیشتر از یک قرارداد به عنوان عهد و پیمان پذیرفتیم و تعهدمان به یکدیگر را کامل و همیشگی دانستیم که ما همچنین تصدیق کردیم، عهد و پیمان مان نه تنها با یکدیگر بلکه با خداوند است و تعیین کردیم که اگر عشق به خدا را در اولویت قرار دهیم عشق به یکدیگر هم در ما افزایش می یابد. ما به این نتیجه رسیدیم که هرچه بیشتر زندگی مان در مرکز این اصول قرار گیرد دسترسی بیشتری به قدرت عقل و درایت خواهیم داشت به خصوص در وضعیت هایی که می تواند به وسیله عواملی مثل کار، پول، اموال و حتی خانواده تحت تاثیر قرار گیرد.

 

● محترمانه گوش دهید

 

می توانید پرسش هایی که من و همسرم از یکدیگر پرسیدیم را شما هم بپرسید. به این ترتیب انواع پاسخ ها را خواهید شنید. به خاطر داشته باشید نظر هر کدام از اعضای خانواده اهمیت دارد و در نتیجه عقیده اعضا نیز مهم است. احتمالا مجبورید با انواع عبارات مثبت و منفی مواجه شوید اما به جای قضاوت به هر کدام از نظرات احترام بگذارید و اجازه دهید آزادانه بیان شوند. سعی نکنید همه چیز را حل کنید. هر کاری که در این مرحله انجام دهید تاثیر خواهد داشت. به عبارت دیگر، شما در حال آماده کردن زمین برای پاشیدن بذر هستید، پس سعی نکنید زود برداشت کنید. باید بدانید اگر ۳ قانون را اجرا کنید این بحث ها بهتر پیش می رود. اول این که محترمانه گوش کرده و اطمینان حاصل کنید که هرکس شانسی برای نظر دادن دارد. بنابراین به دیگران اطمینان دهید نظر و عقیده شان شنیده خواهد شد و مهم است. دوم این که سطح درک تان را نشان دهید. یکی از بهترین راه ها هم این است که برای رضایت آن ها عقایدشان را دوباره بیان کنید، به ویژه وقتی مخالفتی وجود دارد. وقتی اعضای خانواده این کار را برای یکدیگر انجام دهند درک متقابل، انرژی خلاق را آزاد می کند. سومین قانون نوشتن ایده هاست. ایده ها را ارزیابی و قضاوت و ارزش آن ها را مقایسه نکنید. باید دریابید بزرگ ترین چالش در بیانیه ماموریت اولویت دادن به مقاصد و ارزش هاست. به عبارت دیگر، تصمیم گیری در مورد این که بالاترین هدف و ارزش چیست و بعد از آن کدام ارزش مهم است.

 

● با قلب تان بنویسید

 

با جمع آوری تمام ایده های اعضای خانواده حالا باید یک نفر داوطلب شود که آن ها را پالایش کرده و همه آن ها را طوری بیان کند که منعکس کننده احساس جمعی از قلب و ذهن کسانی است که در آن شرکت کرده اند. بسیار مهم است که آن ها روی کاغذ نوشته شوند. فرآیند نوشتن باعث تبلور اندیشه شده و چکیده ای از یادگیری را در قالب کلمات نمایش می دهد. به این ترتیب رسالت خانواده در مغز حک می شود و از سوی دیگر نوشتن بیانیه ماموریت روی کاغذ به اندازه نوشتن آن روی قلب و ذهن اعضای خانواده قدرتمند نیست اما این دومتقابلا منحصر به فرد نیستند و می توانید یکی را انتخاب کنید. اجازه دهید تاکید کنم هر آنچه ابتدا با آن مواجه می شوید چرک نویس است و اعضای خانواده باید آن را ببینند، به آن فکر کنند، با آن زندگی کنند، بحث کنند و آن را تغییر دهند.

 

آنقدر باید روی این بیانیه کار کنید تا به این جمله برسید که « این همان چیزی است که متعلق به خانواده است و این رسالت ماست، ما آن را باور داریم و آماده ایم با تعهد به آن زندگی کنیم. » به خاطر داشته باشید قرار نیست این بیانیه یک سند رسمی باشد. این بیانیه می تواند حتی یک کلمه یا عبارت باشد یا چیزی خلاق و کاملا متفاوت مانند یک تصویر یا نماد یا حتی یک شعر یا ترانه. قانونی که ماندگار می شود؛ بیانیه ماموریت شما نباید برخی کارهایی که باید انجام دهید باشد بلکه باید به نوعی قانون اساسی تحت اللفظی خانواده باشد و همان طور که معمولا قانون اساسی برای سال ها می ماند، قانون اساسی خانواده شما هم باید برای نسل های بعد باقی بماند اما آیا ما بیانیه ماموریت مان را زندگی می کنیم؟ واقعیت این است که خیلی تلاش می کنیم اما اغلب اوقات خراب می کنیم. ما دائما در حال مکث، ارتباط دوباره و عذرخواهی هستیم اما وقتی ما آنچه را در قلب و ذهن یکدیگر است، می دانیم در واقع موجودیت خانواده را درک کرده ایم.

منبع:مجله تپش

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------