سیستم راس چیست و چگونه می توان سیستم RAS مغز را فعال کرد؟Ras مغز چیست, برنامه ریزی ras, تکنیک ras

سیستم RAS در مغز انسان ها قرار دارد

 

سیستم ras چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟

مغز یکی از نعمت هایی است که خداوند به انسانها داده است. این نعمت نقش حیاتی در زندگی، آموزش علم و رشد و ترقی انسان دارد. مغز انسان دارای ویژگی های عجیبی است و توانایی های منحصر به فردی دارد. اما برای استفاده از این قسمت از بدن نیاز است که این ویژگی ها را بشناسیم و راه هایی استفاده از آن را بیاموزیم. در این مطلب می خواهیم یکی از قسمت های مغز را که دارای توانایی خاصی برای انسان است را مورد بررسی قرار دهیم.

سیستم راس (RAS) چیست؟

برای آن که با سیستم RAS و عملکرد آن آشنا شوید بهتر است تا برای شما چند مثال بزنیم که در زندگی روزمره شما ممکن است اتفاق افتاده باشد.

شاید با مرور خاطرات گذشته به یاد آورید که مثلا در منطقه مشخصی از شهر قصد خرید خانه را داشتید و مدتی ذهن شما درگیر این موضوع بوده است. در این زمان شما ممکن است به طور اتفاقی در جمعی قرار گرفته باشید که درباره آن ملک یا املاک آن منطقه در حال گفت و گو باشند.

 

یا به طور اتفاقی با فردی آشنا شوید که در آن محل زندگی می کند. یا مثلا شما قصد خرید یک خودرو با مدل مشخص را دارید ، وقتی که درگیر خرید این خودرو می شوید به طور ناخودآگاه متوجه می شوید که این مدل خودرو در خیابان به تعداد زیادی وجود دارد یا می شنوید که فلان دوست یا فامیل نیز همین مدل خودرو را خریداری کرده است یا مثلا شما هوس غذایی کرده اید و هنگامی که وارد ساختمان خود می شوید بوی آن غذا فضای ساختمان را پر کرده است.

 

همه این مثال هایی که زده شد به صورت اتفاقی نبوده است بلکه عملکرد ذهن شماست که به آن سیستم RAS می گویند. سیستم RAS مخفف سه کلمه Reticular  Activiting  System  که به معنی دستگاه فعال کننده مشبک است. سیستم RAS در مغز ما قرار دارد و از نظر اندازه شاید به اندازه ی یک چهارم یک پرتقال باشد. وظیفه اصلی این قسمت فیلتر کردن اطلاعات یا پالایش اطلاعات است.

 

هر اطلاعاتی که وارد سیستم RAS شود ، خواه یک خودرو باشد یا ملک یا غذا و... دچار برجستگی می شود و سیستم RAS ، آن قسمت را برجسته می کند و برخی از حواس پنج گانه ما را نیز در اختیار قرار گرفته و سعی می کند مدام آن را به ما یادآوری کند. قسمتی که سیستم RAS بیشتر از آن استفاده می کند قسمت بینایی ما است. سیستم این قسمت را در اختیار می گیرد و مثلا هر کجا خودرو مورد نظر را دید سریع آن را در ذهن برجسته کرده و به ما یادآوری می کند.

 

حالا که می دانیم عملکرد این سیستم چگونه است بهتر است بدانیم که آیا این عملکرد برای ما مفید است یا مضر ؟ در جواب باید گفت که این سیستم هم می تواند مفید باشد و هم می تواند مضر و تنها به نوع استفاده ی از آن بستگی دارد. به طور مثال اگر فردی خوش بین باشید و سیستم RAS شما فعال باشد و به دنبال مثلا پیشرفت اقتصادی باشید ذهن شما و سیستم RAS مدام در اطلاعاتی که به طور روزانه وارد مغز شما می شود جست و جو کرده و راه ها و ایده های اقتصادی مثبت و خوبی را برای شما برجسته می کند و باعث پیشرفت شما می شود.

 

اما اگر در همین زمینه اقتصادی فردی بد بین و عیب جو باشید اگر چه تمام تلاش خود را برای پیشرفت اقتصادی و کسب ثروت انجام می دهید اما سیستم RAS اطلاعات و موانع پیشه روی پیشرفت شما را مدام برایتان برجسته می کند و همین امر باعث عدم پیشرفت یا کاهش سرعت پیشرفت می شود.

 

به عبارت دیگر اگر انسان بد بینی باشید سیستم RAS مانند زمانی عمل می کند که در خودرو یادتان رفته است ترمز دستی را بخوابانید و حرکت می کنید ، خودرو شما حرکت می کند و شما شاید متوجه ترمز دستی نشوید اما مدام چیزی جلوی سرعت خودرو را می گیرد. سیستم RAS در انسان بدبین همانند همین ترمز در راه رسیدن به پیشرفت و اهداف عمل می کند.

 

و اگر انسان خوش بینی باشید سیستم RAS مانند زمانی عمل می کند که شما در جاده با خودرو در حال حرکت هستید و باد موافقی از پشت سر به حرکت خودرو شما کمک می کند و آن را به جلو می راند. شاید شما متوجه این باد موافق نشوید اما از نظر علمی و مصرف انرژی این باد موافق تأثیر زیادی در حرکت خودرو دارد. باید از سیستم RAS در زندگی همانند همین باد موافق استفاده کرد تا باعث پیشرفت در زندگی انسان شود.

 

با مطالب گفته شده به این نتیجه می رسیم که تأثیر سیستم RAS بر ذهن و هم چنین زندگی ما بسیار زیاد است پس بهتر است از آن در زندگی برای پیشرفت و ترقی و شکوفایی استعدادهای خود استفاده کنیم. 

 

 قسمت های مغز, سیستم RAS, سیستم RAS مغزی

وظیفه اصلی سیستم RAS فیلتر کردن اطلاعات یا پالایش اطلاعات است

 

از نظر علمی سیستم فعال کننده مشبک یا همان سیستم RAS قسمتی از دستگاه عصبی بدن است که ساختمان پراکنده ای دارد و با وجود این پیچیدگی و پراکندگی طرز کار ساده ای دارد.

 

حالا باید بدانیم که این سیستم را چگونه در ذهن خود فعال کرده و تا حدودی آن را در اختیار بگیریم. اغلب افراد موفق سعی می کنند با شناخت توانایی های مختلف مغز و استفاده از آن ها به اهدافی که دارند برسند.

 

یکی از توانایی هایی که برای کمک به انسان در مغز وجود دارد سیستم RAS می باشد که در زیر به تأثیرات آن بر ذهن انسان و راه های فعال سازی آن توضیحاتی می دهیم.

 

تأثیر سیستم RAS بر ذهن, عملکرد سیستم RAS, سیستم فعال کننده مشبک در مغز

سیستم RAS قسمتی از دستگاه عصبی بدن است که ساختمان پراکنده ای دارد

 

هدف گذاری و توجه به آن در زندگی بسیار مهم است و این تعیین هدف بر روی سیستم RAS تأثیر می گذارد. از همان زمانی که شما هدفی را تعیین می کنید و خود را در رسیدن به آن ملزم می کنید سیستم RAS نیز دست به کار می شود و به کمک شما می آید. سیستم RAS  روی هدف متمرکز می شود و باعث جذب شدن به هدف می شود.

 

در صورتی که هدف و برنامه ای برای زنگی خود تعیین نکنید مغز سعی می کند که خودش شروع به فعالیت کند . بیشتر فعالیت های مغز نیز مربوط به وضع موجود است . که زمانی که برنامه ای نباشد معمولا انرژی زیادی مصرف نمی کند و نتایج قابل قبولی میسر نمی شود.

 

راه های فعال سازی سیستم سیستم RAS و رسیدن به هدف

تصویر سازی

تصویر سازی یکی از قوی ترین راه های فعال سازی سیستم RAS مغز می باشد. هنگامی که داستانی برای شما تعریف می شود ذهن شما سعی می کند که تصویر آن را بازسازی کند. اگر بتوانید در این بازسازی حواس پنج گانه را نیز همراه سازید در واقع شما سیستم RAS مغزتان را فعال کرده اید.

 

پس ابتدا باید کاری کنیم که اهداف زندگی را همیشه در ذهن داشته باشیم. برای این کار بهتر است که در خانه تابلویی از اهداف خود بسازیم و تصاویری از اهدافی که داریم را روی آن نصب کنیم. و هر روز با نگاه کردن به آن سعی کنیم که به ذهن یادآوری کنیم که درباره ی چه اهدافی میخواهیم فکر کنیم.

 

البته ما خود را باید ملزم به رسیدن اهداف کنیم. این تصویر سازی برای ذهن باعث می شود که سیستم RAS در ذهن فعال شود و شروع به فیلتر کردن تصاویر، مطالب و اطلاعات مربوط به اهداف ما می کند. 

 

سیستم فعال شبکه ای مغز یا RAS, قسمت های مغز, سیستم RAS

تصویر سازی یکی از قوی ترین راه های فعال سازی سیستم RAS می باشد

 

ایجاد خودباوری

ابتدا فرد باید در خود حس کند که می تواند به چیزهایی که در ذهن دارد برسد. اکثر مردم به جای تکیه برخود و منابعی که در خود انسان وجود دارد به منابع خارجی و بیرون از وجود خود تکیه می کنند که این امر باعث عدم شکوفایی استعدادهای فرد میشود پس ایجاد این خودباوری بسیار مهم است. 

 

یادآوری روزانه اهداف و صحبت مداوم درباره اهداف 

یکی دیگر از راه های فعال سازی سیستم RAS گفت و گوی همیشگی درباره اهداف است . اما با چه کسانی باید حرف بزنیم ؟ اولین نفری که باید با او صحبت کنید خودتان هستید. شما هر روز باید با خودتان حرف بزنید و بگویید که من اهداف خود را دارم و در راه  رسیدن به آن پیوسته تلاش می کنم و به زودی به تمامی آن ها خواهم رسید. 

 

فرد یا افراد دیگری که باید شما با آنها صحبت کنید اطرافیان و دوستانی هستند که با دیدگاه های شما موافق هستند. آن ها می توانند شما را در رسیدن به هدف هایتان یاری کنند . همچنین صحبت کردن در خصوص مسائل مثبت نیز باعث می شود سیستم RAS نیز مثبت شود. و از مانع تراشی های ذهنی در امان باشید. 

 

برای کمک به سیستم RAS و تقویت آن می توان از روش هایی که باعث خلاقیت های ذهنی می شود استفاده کرد و به ذهن کمک کرد تا ایده های تازه ای در مغز ایجاد شود. 

با پیشرفت علم و کمک گیری از ابزار های الکترونیکی گروهی از محققان توانسته اند که فایل هایی را بسازند تا با آن افراد بتوانند از سیستم فعال کننده مشبک خود بهتر استفاده کنند. 

 

این فایل به این صورت ساخته می شود که فرد با استفاده از فرم های روانشناسی که تهیه شده است مورد ارزیابی قرار می گیرد و با سوالاتی از علاقه مندی ها و زندگی شخص اطلاعات ثبت می شود. محققان با مطالعه بر روی این اطلاعات و کار روی آن ها شروع به ساخت فایل های فرکانسی می کنند.

 

بعد از ساخت ، این فایل های فرکانسی روی فرد اجرا می شود و باعث ارتباط و هماهنگی هر چه بیشتر سیستم مشبک مغزی میشود . این فایل فرکانسی اهداف و خواسته های فرد را با در نظر گرفتن ضمیر ناخود آگاه شناسایی کرده و به سمت هدف سوق می دهد.

 

این فایل باعث می شود سیستم فعال کننده مشبک ورودی های بهتری را روانه ی مغز کند و فرد را مثبت گرا تر و مثبت اندیش تر می کند . علاوه بر این جملات مثبتی در فایل های فرکانسی وجود دارد که  با تکرار آن ها سیستم فعال کننده ی مشبک مغز وادار می شود که موارد ضروری را برای رسیدن به هدف مهیا کند. 

 

Ras مغز چیست, برنامه ریزی ras, تکنیک ras

تأثیر سیستم RAS بر ذهن و هم چنین زندگی ما بسیار زیاد است

 

این تیم تحقیقاتی با ایجاد این فایل های فرکانسی و برنامه ریزی سیستم فعال کننده مشبک شرایطی را برای افراد ایجاد می کنند که دیگر نیازی به نگرانی درباره ی چگونگی رسیدن به اهداف نمی باشد. زیرا این فایل ها طوری برنامه ریزی شده اند که به صورت خودکار اطلاعات مورد نیاز برای رسیدن به اهداف را به فرد ارائه می کنند. این کار برای انسان ها خدمت بزرگی به حساب می آید و با این فایل ها انسان ها می تواند از این توانایی مغز به طور کامل استفاده کنند و به اهداف پیش روی خود دست یابند.

 

کلام آخر

همه ی انسان ها از نعمت عقل و مغز برخوردار هستند اما میزان استفاده از آن و توانایی استفاده از مغز بستگی به خود فرد دارد . فرد می تواند در دوره ی حیات خود به دنبال فراگیری علم و شکوفایی استعداد های خود باشد و همچنین می تواند باعث تباه شدن استعداد ها و توانایی های خود نیز بشود. 

 

در این مطلب تلاش شد که یکی از توانایی های مغز که در رسیدن به اهداف افراد مؤثر است مورد بحث قرار گیرد و بعد از شناخت این توانایی و راه های فعال کردن آن همه چیز بستگی به اراده ی افراد دارد که چگونه از این توانایی استفاده کنند. بی شک برای رسیدن به اهداف و این توانایی کافی نبوده و تلاش فراوان در زندگی نیز باید انجام شود تا انسان به اهداف خود برسد. 

 

پس همواره در زندگی مثبت اندیش و تلاشگر باشید تا به آنچه لایقش هستید در زندگی برسید. توانایی های خود را دست کم نگیرید و از آن ها در جهت بهتر زندگی کردن استفاده نمایید. با افراد مثبت اندیش نیز در ارتباط باشید تا شما را برای رسیدن به اهداف تشویق کنند و از افرادی که شما و توانایی هایتان را کوچک می شمارد دوری کنید زیرا در طول مدت باعث ناامیدی شما برای رسیدن به اهدافتان می شوند و شما این را باور می کنید که راه رسیدن به اهداف بسیار ناهموار است و اصلا دست یافتنی نیستند.  

 

گردآوری:بخش روانشناسی بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------