زندگینامه رقیه دختر پیامبر (ص)رقیه دختر پیامبر,زندگینامه رقیه دختر پیامبر,زندگی نامه رقیه دختر پیامبر

آشنایی با زندگی رقیه دختر پیامبر (ص)

 

آشنایی با زندگینامه رقیه دختر پیامبر (ص)

رقیه بنت محمد (601 یا 602-624)، دومین فرزند پیامبر اسلام، محمد و خدیجه بود. او با خلیفه سوم عثمان ازدواج کرد و صاحب یک پسر به نام عبدالله شد. رقیه در سال 624 بر اثر بیماری درگذشت.

چکیده ای از زندگینامه رقیه دختر پیامبر(ص):

زاده ی : 601 یا 602 میلادی

محل تولد : مکه، حجاز، عربستان

درگذشت : مارس 624؛ ماه رمضان سال دوم هجری (22 سال)

محل دفن : مدینه، حجاز، عربستان

آرامگاه : قبرستان بقیع

همسر(ها) : عتبة بن ابولهب بن عبدالمطلب ، عثمان بن عفان

فرزندان : عبدالله بن عثمان بن عفان

والدین : محمد (پدر) ، خدیجه (مادر)

 

زندگی نامه رقیه دختر پیامبر (ص) :

رقیه پیش از هجرت در مکه رقیه در حدود سال 601 یا 602 میلادی در مکه به دنیا آمد. از او به بزرگترین دختر و دومین فرزند رسول خدا (ص) یاد شده است. البته در برخی منابع سومین فرزند و دومین پیامبر اسلام (ص) و حضرت خدیجه (س) است.

 

فرزندان پیامبر اکرم (ص) از حضرت خدیجه است جز ابراهیم که از ماریه قبطیه می باشد. از زنان دیگر فرزندی برای آن حضرت متولد نشد. فرزندان حضرت خدیجه به ترتیب سن عبارتند از: قاسم، رقیه، ام کلثوم، زینب، عبدالله و حضرت فاطمه سلام الله علیها. جز حضرت فاطمه همه فرزندان پیامبر در زمان خود ایشان از دنیا رفتند.

 

سید جعفر مرتضی عاملی از محققان شیعه و ابوالقاسم کوفی عالم شیعی قرن چهارم بر این باورند که رقیه، زینب و ام کلثوم فرزندان رسول خدا (ص) و خدیجه نبوده اند؛ بلکه دخترخوانده های آن ها بوده اند.

 

علماء اختلاف کرده اند که آیا رقیه و ام کلثوم فرزندان آن حضرت هستند یا دختر خوانده های آن حضرت.

 

رقیه دومین دختر محمد بن عبدالله و خدیجه بنت خویلد بود. او نخست به عقد عتبة بن ابولهب بن عبدالمطلب درآمد.  مادر عتبه "ام جمیل" دختر "حرب‌ ابن امیه" که بعد از نزول سوره‌ی مبارکه «مسد» به «حمّالة الحطب» معروف شد.

 

پس از نزول سوره مسد در مذمت "ابولهب" و همسرش، آیه ی «تَبَّتْ یدَا أَبِی لَهَبٍ وَ تَبَّ» آنان فرزند خود عتبه را مجبور کردند تا همسر خود رقیه را طلاق دهد و به او گفتند: دختر محمد را رها کن. به طوری که ابولهب گفت: اگر همسرت را طلاق ندهی، با تو قطع رابطه می کنم.

 

البته قبلاً پیامبر اکرم (ص) طلاق رقیه را از عتبه خواسته بود و خود رقیه هم خواستار طلاق بود. لکن نزول سوره مسد و به دلیل مسلمان شدن رقیه، عتبه او را طلاق داد.

 

در سال 615 رقیه با یک مسلمان برجسته به نام عثمان بن عفان ازدواج کرد. او را در اولین مهاجرت به حبشه همراهی کرد، جایی که او دچار سقط جنین شد. در سال 616 به حبشه بازگشتند، و در آنجا رقیه پسری به نام عبدالله در سال 619 به دنیا آورد. عبدالله در شش سالگی در مدینه درگذشت. او دیگر فرزندی نداشت.

 

عثمان و رقیه از جمله کسانی بودند که در سال 619 به مکه بازگشتند. عثمان در سال 622 به مدینه هجرت کرد که همزمان با هجرت پیامبر (ص) بود. 

 

رقیه بنت محمد که بود,آیا رقیه دختر پیامبر است,فرزندان پیامبر

محل دفن رقیه دختر پیامبر (ص) در قبرستان بقیع می باشد

 

فوت رقیه دختر پیامبر (ص) :

رقیه در مارس 624 مریض شد. عثمان از وظایف نظامی خود معاف شد تا از او پرستاری کند. او اواخر همان ماه که ماه رمضان بود، روزی که زید بن حارثه با خبر پیروزی آنها در جنگ بدر به مدینه بازگشت، درگذشت. در سن بیست و دو سالگی از دنیا رفت. حضرت محمد (ص) بر پیکر او نماز گزارد و او را در قبرستان بقیع به خاک سپرد.

 

در برخی منابع آمده است که عثمان با رقیه خوب رفتار نمی کرد، یک بار به شدت وی را کتک زد و رقیه به همان دلیل بسیار بیمار شد و در اثر همان بیماری، در ماه رمضان سال دوم هجری در روز پیروزی جنگ بدر در بیست و دو سالگی از دنیا رفت.

 

در برخی منابع آمده است که رقیه به بیماری حصبه مبتلا شد و همان باعث فوت ایشان شد.

 

هنگامی که رقیه دختر محمد (ص) از دنیا رفت، زنان بر او گریستند. "عمر بن خطاب" خلیفه ی دوم، با تازیانه زنان را می زد. پیامبر‌ اکرم (ص) فرمودند: «ای عمر رهایشان کن تا گریه کنند» و سپس چنین فرمود: «بگریید؛ ولی از نعره زدن شیطانی بپرهیزید.

 

اندوه و اشک تا آنجا که از دل سرچشمه می گیرد، از الطاف الهی است و چون به ضربه زدن با دست و هیاهوی زبانی برسد، از شیطان است.» حضرت فاطمه زهرا (س) کنار قبر او نشسته بود و گریه می کرد و پیامبر (ص) با گوشه لباس خود اشک های او را پاک می کرد.

 

از نظر برخی محققان شیعه مانند سید جعفر مرتضی عاملی، رقیه فرزند رسول خدا (ص) و خدیجه نبوده است؛ بلکه او فرزند هاله، خواهر خدیجه است، ولی از آنجا که در خانه پیامبر (ص) پرورش یافته، به دختر رسول خدا(ص) شهرت یافته است. اما  از نظر اهل سنت رقیه دختر پیامبر (ص) و خدیجه (س) بوده است.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------