آشنایی با فرقه علی اللهی و حكم ازدواج با علی اللهیحكم ازدواج با علی اللهی, حكم ازدواج با علی اللهی چیست, آشنایی با حكم ازدواج با علی اللهی

درباره ی علی اللهی

 

مذهب و فرقه علی اللهی چیست و حكم ازدواج با علی اللهی

اهل حق نام يكی از فرقه های غلات است كه علی اللهی نيز ناميده می شوند، آنان قائل به حلول و تناسخ و... می باشند و برخی از طوايف آنها حضرت علی را مظهر خدا می شمارند و لقب علی اللهی را به همین دلیل به آنها داده ‌اند.

مذهب و فرقه علی اللهی چیست؟

اهل حق به كسانی اطلاق می شود كه دنبال حق و حقيقت باشند اما در اصطلاح امروزی به گروهی از مردم اطلاق می شود كه عقائد خاص و تركيبی از اعتقادات مانويه، زردتشتی، مذهب اسماعيلی و تناسخ هندی را باور دارند و تسامحاً علی اللهی نيز ناميده می شوند و از غُلات شيعه به حساب می آيند. آنان در مورد ائمه به خصوص حضرت علی (ع)  اعتقادات غلو آميزی دارند و اكثراً در مناطق غربی ايران سكونت دارند.

 

اکثرا در کرمانشاه، لرستان، آذربایجان شرقی، زنجان، همدان، تهران و خراسان حضور دارند. در خارج از ایران، در کشورهایی مانند ترکیه، عراق، آلبانی، افغانستان و سوریه زندگی می‌کنند. آثار آنان به زبان‌های کردی، لری و ترکی نوشته شده است. از نشانه های ظاهری آنها سبيل است كه به آن اهميت زيادی می دهند در طول تاريخ اين گروه به دسته ها و خاندان های زيادی تقسيم شده است.

 

خاندان های اهل حق سِمَت پيشوائی و رهبری فرقه اهل حق را در مناطق مختلف بر عهده دارند و اگر كسی بخواهد وارد اين فرقه غالی بشود بايد يكی از خاندان های آنها را برای خود بعنوان دليل و پير قرار دهد و از اين رو به اولاد خاندان ها نيز سيّد گفته می شود.

 

لازم به ذکر است که همه اهل حق بر یک باور نیستند و در مسائل مختلف نسبت به جغرافیایی که در آن زندگی می کنند یا نسبت به فرقه ای که هستند عقایدشان بسیار متفاوت است به طوری که برخی از ایشان تا حدودی اهل شریعت بوده و اختلاف کمتری با شیعه دارند و برخی دیگر از شریعت فاصله گرفته و عبادات را به طور کل ترک نموده و فاصله بسیاری با شیعه دارند.

 

برخی آن ها را به نام های مختلف از جمله اهل حق، اهل سرّ، يارسان، نصيريه، علی اللهی می نامند و از غلات شيعه محسوب می شوند.

 

عَلی‌ُاللّهی فرقه ای از غلات که برای امام علی (ع)، سلطان اسحاق (سَهاک)، بابا خویشن و چند تن دیگر مقام الوهیت (خداوندی) قائلند. پیدایش این فرقه، به گروهی سیاسی در ایران که با اسلام مخالفت می کردند، نسبت داده شده هرچند پیروان این فرقه خود را از شیعیان دوازده امامی می دانند. علی اللهیان در عقاید و احکام با فرقه اهل حق اشتراکاتی دارند،‌ از این رو برخی آنان را اهل حق دانسته اند.

 

تناسخ و حلول از اعتقادات آنها است. بر اساس این اعتقاد آنها، هر انسان هزار و یک‌ بار متولد شده و سپس می میرد. همچنین بر این باورند که خدا در جسم پیامبران و بزرگان این فرقه حلول نموده است. برخی منابع، فرقه های علی اللهی، اهل حق، یارسان، نصیریه و صوفیان را نام های مختلف یک گروه دانسته اند؛ اما پیروان این فرقه خود را با فرق دیگر متفاوت می دانند.

 

علی اللهیان سه روز در سال روزه می گیرند و به جای نماز، نیاز را انجام می دهند.

 

برخی ديگر اهل حق را از نظر اعتقادی به سه دسته تقسيم می كنند كه بخشی از آنها موسوم به گروه شيطان پرست هستند كه اين گروه شيطان را مقدس می شمارند و همچنين خوک را مقدس می دانند گروه ديگر موسوم به علی اللهی هستند و به حضرت علی (ع)  مقام الوهيت می دهند و همچنين به بزرگان خود نيز اين مقام را می دهند. گروه سوم از اهل حق ها كه موسوم به گروه مسلمان هستند دارای مذهب دوازده امامی هستند.

 

حكم ازدواج با علی اللهی چیست, آشنایی با حكم ازدواج با علی اللهی, فرقه علی اللهی

احكام ازدواج با علی اللهی

 

نظر مراجع در مورد مسلمان بودن علی اللهی :

مسلمان بودن علی اللهی :

مراجع تقلید درباره مسلمان بودن فرقه علی اللهی اظهارنظر صریحی نکرده اند و دلیل آن هم وجود چندین عقیده در میان آنهاست. آیت الله خامنه ای در پاسخ به سؤالی در مورد کافر بودن علی اللهیان، کفر آنها را مشروط به شریک قرار دادن برای خداوند نموده است. آیت الله فاضل لنکرانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله سیستانی و آیت الله صافی گلپایگانی نیز کافر بودن آنها را مشروط به انکار ضروریات دین نظیر توحید خداوندی نموده اند؛ اما آیت الله بهجت، علی اللهیان را کافر دانسته است.

 

حكم ازدواج با علی اللهی چيست ؟

اگر اهل حق نعوذ بالله حضرت على (ع) را خدا بدانند و يا شریک براى خدا بدانند و يا منكر معاد يا يكى از ضروريات دين مثل نماز و روزه باشند كافر و نجس هستند و معاشرت و هم غذا شدن با آنان صحيح نيست و ازدواج فرد شيعه با آنها جايز نيست و اما اگر تمام معتقدات شيعه را قبول دارند فقط براى حضرت على (ع) احترام خاص و ويژه اى قائل هستند حكم ساير افراد شيعه را دارند و ازدواج با آنها نيز اشكال ندارد البته در مواردى كه با ازدواج، عقايد دينى انسان در معرض سستى و انحراف قرار مى گيرد نبايد اقدام به اين ازدواج كرد. چون مهمترين بخش شخصيت هر فردى را باورها و اعتقادات او تشكيل مى دهد و شخصيت هر فردى نيز تعيين كننده رفتار اوست. بنابراين عموما ازدواج با چنين فردى به صلاح نیست.

 

پرسش : ازدواج با فرقه هایی مانند اهل حق، شیخیه، علی اللّهی چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : فرقه های مذکور دو گروه هستند؛ عده اى منكر ضروريات اسلام اند، نماز و روزه هيچ كدام را قبول ندارند كه ازدواج با آنها مطلقا جايز نيست، ولى عده اى به يگانگى خدا و رسالت پيامبر شهادت می دهند و اگر انكار ضروريات هم كنند به انكار نبوت باز نمى گردد و ما مى گوييم انكار ضروريات بايد به انكار نبوت بازگردد كه در اين گروه نيست پس ازدواج با گروه دوم در صورتى كه بيم آن باشد كه زوج تحت تأثير عقائد زوجه واقع شود اشكال دارد و اگر بيم اين مطلب نباشد حرام نيست ولى بهتر است كه با ديگرى ازدواج كند.

 

گردآوری : بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------