حکم فراموش کردن قنوت چیست؟حکم فراموش کردن قنوت, حکم فراموش کردن قنوت چیست, فراموش کردن قنوت چه حکمی دارد

حکم فراموش کردن قنوت

 

فراموش کردن قنوت چه حکمی دارد ؟

قنوت یکی از ارکان مستحب نماز است که در رکعت دوم قبل از رکوع خوانده می شود. در این مقاله بیتوته شما را با حکم فراموش کردن قنوت در نماز را آورده ایم.

یکی از ارکان نماز قنوت است که خواندن آن مستحب است و واجب نیست. لذا شخص می تواند آن را انجام ندهد هر چند که توصیه اکید شده است که در نمازها قنوت ترک نشود و بهتر است قنوت طولانی و از ادعیه معصومین علیهم السلام باشد. قنوت در رکعت دوم نماز قبل از رکوع انجام می شود. نماز جمعه دو فنوت دارد در رکعت اول قبل از رکوع و در رکعت دوم بعد از رکوع می باشد. نماز آیات 5 قنوت دارد. نماز عید فطر و قربان در رکعت اول 5 قنوت و در رکعت دوم 4 قنوت دارد. و احتياط واجب آن است كه قنوت ها در نماز عيد فطر و قربان ترک نشود.

 

حکم فراموش کردن قنوت

اگر عمداٌ قنوت نخواند قضا ندارد و اگرآن را فراموش کند و پیش از رسیدن به رکوع یادش بیاید مستحب است بایستد و آن را بخواند و اگردررکوع یادش بیاید مستحب است بعد ازرکوع آن را قضا کند و اما اگر در سجده یا بعد از آن یادش بیاید، مستحب است بعد ازسلام نماز، قنوت را قضا نماید؛ هرچند مدت طولانی گذشته باشد و در این حال بهتر است قضای آن را نشسته و رو به قبله انجام دهد و اگر درحال رفتن به سجده یادش بیاید بنابراحتیاط واجب نباید برگردد؛ بلکه بعد نماز رجاءٌ قضای آن را انجام دهد.

 

اما در کل فراموش کردن قنوت در نماز، چه به صورت عمدی و چه غیر عمدی نماز را باطل نمی کند.

 

پرسش : اگر در ركعت دوم نماز واجب قنوت فراموش شود و در ذكر ركوع يادمان بيايد آيا بايد ذكر را رها كرده بلند شويم ذكر قنوت را به جا آوريم يا نه ؟

پاسخ آیت الله خامنه ای : اگر در ركعت دوم نماز جه واجب و چه مستحب قنوت فراموش شود و در ذكر ركوع يادتان بيايد نماز صحیح هست و اشکال ندارد ولی اگر علاقه مند به انجام قنوت باشید می توانید پس از رکوع انجام دهید و به سجده بروید.

 

پرسش : آيا می توان قضاى قنوت فراموش شده را بعد از رکوع يا آخر نماز بعد از سلام به جا آورد؟

پاسخ آیت الله خامنه ای : اگر در ركوع يادش بيايد، مستحب است بعد از ركوع قضا كند و اگر در سجده يادش بيايد، مستحب است بعد از سلام نماز، قضا نمايد. 

 

پرسش : در صورتی که نمازگزار قنوت را فراموش کند آیا قضا دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : هرگاه قنوت را عمداً ترک كند قضا ندارد و اگر فراموش كند اگر پيش از آن كه به اندازه ركوع خم شود يادش بيايد مستحب است بايستد و بخواند و اگر در ركوع يادش بيايد مستحب است بعد از ركوع قضا كند و اگر در سجده یا بعد از آن يادش بيايد بعد از سلام نماز قضا نمايد.

 

آیا فراموش کردن قنوت نماز را باطل می کند, نظر مراجع درباره ی حکم فراموش کردن قنوت, نظر مراجع درباره ی فراموش کردن قنوت

فراموش کردن قنوت چه حکمی دارد ؟

 

نظر آیت الله سیستانی : اگر انسان عمداً قنوت نخواند قضا ندارد و اگر آن را فراموش کند و پیش از آنکه به حدّ رکوع برسد یادش بیاید، مستحب است بایستد و آن را بخواند و اگر در رکوع یادش بیاید، مستحب است بعد از رکوع آن را قضا ‌کند؛ امّا اگر در سجده یا بعد از آن یادش بیاید، مستحب است بعد از سلام نماز، قنوت را قضا نماید، هرچند مدّت طولانی گذشته باشد و در این حال بهتر است قضای آن را نشسته و رو به قبله انجام دهد و اگر در حال رفتن به سمت سجده یادش بیاید، بنابر احتیاط واجب نباید برگردد؛ بلکه بعد از نماز رجاءً قضای آن را انجام دهد.

 

نظر آیت الله خراسانی : اگر عمداً قنوت نخواند قضا ندارد، و اگر فراموش كند و پيش از آن كه به اندازه ركوع خم شود يادش بيايد، مستحبّ است بايستد و بخواند، و اگر در ركوع يادش بيايد، مستحبّ است بعد از ركوع قضا كند، و اگر در سجده يادش بيايد، مستحبّ است بعد از سلام آن را قضا نمايد.

 

گردآوری : بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------