اگر بعد از نماز فهمیدیم که لباس نجس است چه حکمی دارد ؟اگر بعد از نماز فهمیدیم که لباس نجس است چه حکمی دارد ؟, نماز خواندن با لباس نجس, حکم نماز خواندن با لباس نجس

نماز خواندن با لباس نجس چه حکمی دارد ؟

 

احکام نماز خواندن با لباس نجس

شاید برای هر کسی پیش آمده باشد که با لباس نجس نماز خوانده باشد. اما اگر بعد از نماز فهمیدیم که لباس نجس است چه حکمی دارد ؟ و سوالاتی در این باره. پس با ما همراه باشید تا با آن آشنا شوید.

اولین شرط برای نمازگزار پاک بودن لباس آن است، و اگر کسی در حال اختیار با بدن یا لباس نجس نماز بخواند، نمازش باطل است.

 

• اگر نمازگزار فهمید لباسش نجس است:

الف: فراموش کرده بود که باید تطهیر کند و نماز خواند:  

باید دوباره بخواند.

ب: بعد از نماز فهمید ( یعنی اصلا هنگام نماز متوجه نجاست نبود):

نماز او صحیح است.

 

ج: اگر بین نماز فهمید لباسش نجس است:

اگر برطرف کردن نجاست با حفظ حالت نماز براى او امکان ندارد و وقت هم وسعت دارد، واجب است که نماز را قطع کند و با بدن و لباس پاک آن را اعاده نمايد.

 

• لباس نمازگزار بايد پاك باشد و اگر كسى در حال اختيار با بدن يا لباس نجس نماز بخواند، نمازش باطل است.

 

• اگر کسی به علت کوتاهی کردن در فراگیری مسأله شرعی نمی‏دانسته نماز با بدن یا لباس نجس باطل است، و یا نمی‏دانسته مثلاً منی نجس است و با آن نماز خوانده، احتیاط واجب آن است که نماز را دوباره بخواند، و اگر وقت گذشته قضا نماید.

 

• اگر کسی از روی ندانستن مسأله با بدن یا لباس نجس نماز خوانده و در فراگیری مسأله کوتاهی ننموده باشد، لازم نیست نمازش را اعاده و یا قضا نماید.

 

• اگر کسی یقین دارد که بدن یا لباسش نجس نیست، و بعد از نماز بفهمد نجس بوده، نمازش صحیح است.

 

• اگر لباس را آب بكشد و يقين يا آنچه در حكم يقين است بر پاكى آن پيدا شود و با آن نماز بخواند و بعد از نماز بفهمد پاك نشده ، نمازش صحيح است.

 

• كسى كه در پاك بودن بدن يا لباس خود شكّ دارد و يقين يا آنچه در حكم يقين است بر نجاست سابقه آن ندارد ، چنانچه نماز بخواند و بعد از نماز بفهمد كه بدن يا لباسش نجس بوده ، نماز او صحيح است.

 

خواندن نماز با لباس نجس, خواندن نماز با لباس های نجس, احکام دینی درباره ی لباس نماز گزار

آیا خواندن نماز با لباس نجس اشکال دارد ؟

 

• کسی که در وسعت وقت مشغول نماز است، اگر در بین نماز متوجه شود که بدن یا لباسش نجس شده، و احتمال دهد که بعد از شروع در نماز نجس شده باشد در صورتی که آب کشیدن بدن یا لباس، یا عوض کردن لباس، یا بیرون آوردن آن، نماز را به هم نمی زند، در بین نماز، بدن یا لباس را آب بکشد یا لباس را عوض کند، یا اگر چیز دیگری عورت او را پوشانده، لباس را بیرون آورد. ولی چنانچه طوری باشد که اگر بدن یا لباس را آب بکشد، یا لباس را عوض کند، یا بیرون آورد، نماز به هم می خورد یا اگر لباس را در آورد برهنه می می شو، باید ـ بنا بر احتیاط لازم ـ نماز را دوباره با لباس پاک بخواند.

 

• كسى كه در تنگى وقت مشغول نماز است، اگر در بين نماز بدن او نجس شود، و پيش از آن كه چيزى از نماز را با نجاست بخواند ملتفت شود كه نجس شده، يا بفهمد بدن او نجس است و شك كند كه همان وقت نجس شده يا از پيش نجس بوده، در صورتى كه آب كشيدن بدن نماز را بهم نمى زند، بدن را آب بكشد، و اگر نماز را بهم مى زند، بايد با همان حال نماز را تمام كند و نماز او صحيح است.

 

• كسى كه دو لباس دارد، اگر بداند يكى از آنها نجس است و نداند كداميک آنها است، چنانچه وقت دارد بايد با هر دو لباس نماز بخواند، مثلا اگر مى خواهد نماز ظهر و عصر بخواند، بايد با هر كدام يك نماز ظهر و يک نماز عصر بخواند، ولى اگر وقت تنگ است با يكى از آن دو نماز بخواند و بعد از وقت با لباس ديگر يا لباس پاك نماز را به جا آورد. 

 

• اگر فراموش کند که بدن یا لباسش نجس است، و در بین نماز یا بعد از آن یادش بیاید، چنانچه فراموشی او از روی اهمال و بی اعتنایی بوده باید ـ بنا بر احتیاط لازم ـ نماز را دوباره بخواند، و اگر وقت گذشته قضا نماید، و در غیر این صورت، اگر بعد از نماز یادش بیاید لازم نیست نماز را دوباره بخواند، و اگر در میان نماز یادش بیاید به دستوری که در مسأله بعد ذکر می شود عمل کند.

 

• اگر خونى در بدن يا لباس خود ببيند و يقين كند كه از خونهاى نجس نيست ، مثلا يقين كند كه خون پشه است، چنانچه بعد از نماز بفهمد از خونهايى بوده كه نمى شود با آن نماز خواند ، نمازش صحيح است.

 

• اگر فردی نداند که بدن یا لباسش نجس است و بعد از نماز بفهمد نجس بوده نماز او صحیح است، ولی احتیاط مستحب آن است که اگر وقت دارد، دوباره آن نماز را بخواند.

 

احکام دینی درباره ی لباس نماز گزار, آشنایی با احکام دینی درباره ی لباس نماز گزار, نظر مراجع درباره نماز خواندن با لباس نجس

درباره ی پاک بودن لباس نمازگزار

 

– پرسش : اگر نمازگزار بعد از نماز متوجه نجاست بدن یا لباس شود چه وظیفه ای دارد؟

 

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : در فرض سوال، نماز او صحیح است، خواه در وقت باشد یا بعد از وقت.

 

– پرسش : اگر نمازگزار یقین داشته باشد که نجاستى بر بدن یا لباسش وجود ندارد و نماز بخواند، بعداً معلوم شود که بدن یا لباس او نجس بوده است. آیا نماز وى باطل است؟

 

پاسخ آیت الله خامنه ای : اگر اصلاً علم به نجس بودن لباس یا بدن نداشته باشد و بعد از نماز متوجه آن شود، نماز او صحیح است و اعاده و قضا واجب نیست.   

 

– پرسش : اگر نمازگزار به علت فراموشی با بدن یا لباس نجس نماز بخواند چه وظیفه ای دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : اگر نمازگزار پیش از نماز، از نجاست بدن یا لباس با خبر بوده و بخاطر فراموشی با آن نماز خوانده است بايد نماز را اعاده كند، خواه در وسط نماز به خاطر او بيايد، يا بعد از نماز؛ و اگر وقت نماز گذشته است بايد نماز را قضا كند.

 

– پرسش : اگر چیز نجسی مانند ادرار یا ...به قسمتی از لباس چسبیده باشد نماز با آن چه حکمی دارد؟

پاسخ : هرگاه چیز خشک نجسی به لباس بچسبد نماز با آن اشکالی ندارد ولی اگر تر بوده و لباس با آن نجس شده نماز با آن در حال علم و عمد باطل است جز در خون کمتر از یک بند انگشت.

 

– پرسش : اگر در جیب لباس نمازگزار دستمال نجسى باشد، آیا نماز آن صحیح است؟

پاسخ : اشکالی ندارد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------