مبلغ کفاره و فطریه سال 98فطریه 98,مبلغ فطریه 98,زکات فطره 98

فطریه و کفاره سال 98

 

میزان فطریه سال 98 از سوی مراجع تقلید اعلام شد.

پرداخت فطریه یا زکات فطره در روز عید فطر واجب است. زمان وجوب زکات فطره از غروب شامگاه عید فطر است و مراجع تقلید، تأخیر پرداخت آن را بعد از نماز عید جایز نمی دانند، اما اگر کسی نماز عید را نخواند، باید فطریه را تا ظهر عید پرداخت کند.

 

اگر دسترسی به فقیر ندارد، می تواند مقداری از مال خود را به نیت فطره جدا کرده و برای مستحقی که در نظر دارد یا برای هر مستحقی کنار بگذارد و باید هر وقت که آن را می دهد نیت فطره کند.

 

در صورت فراموش کردن پرداخت مبلغ فطریه، بنابر احتیاط واجب در اولین فرصت به قصد قربت (بدون نیّت ادا و قضا) مبلغ مورد نظر  را  کنار گذاشته و به دسته افراد فقیر و نیازمند برسانید.

 

ميزان زکات فطره 98 از سوی مراجع تقلید آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله نوری همدانی و آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد: 

 

مبلغ فطریه 98 بر اساس اعلام آیت الله العظمی مکارم شیرازی

زکات فطره بر تمام کسانى که قبل از غروب شب عید فطر بالغ و عاقل و غنى باشند واجب است، یعنى باید براى خودش و کسانى که نان خور او هستند، هر نفر به اندازه یک صاع (تقریباً سه کیلو) از آنچه غذاى نوع مردم آن محل است، اعم از گندم و جو یا خرما یا برنج یا ذرّت و مانند این‌ها به مستحق بدهد و اگر پول یکى از این‌ها را بدهد کافى است.

 

بر اساس اعلام آیت الله العظمی مکارم شیرازی، زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم مبلغ نه هزار تومان (۹۰۰۰ تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج خارجی، مبلغ بیست و چهار هزار تومان (۲۴۰۰۰ تومان) و برنج داخلی، مبلغ شصت هزار تومان (۶۰۰۰۰ تومان) اعلام شده است که مردم در انتخاب هر یک از آن‌ها مخیر هستند.

 

همچنین کفاره روزه غیر عمد مبلغ سه هزار تومان (۳۰۰۰ تومان) است که باید به صورت نان تهیه و پرداخت شود، و کفاره روزه عمد مبلغ صد و هشتاد هزار تومان (۱۸۰۰۰۰ تومان) است.

 

مبلغ فطریه 98 بر اساس اعلام آیت الله العظمی نوری همدانی

بسم الله الرحمن الرحیم 

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات تمامی مؤمنین و مؤمنات 

به آگاهی می رساند ميزان زکات فطره و کفاره عمد و غیرعمد طبق نظر مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی دامت برکاته به شرح ذیل است: 

مؤمنین شریف دقت دارند که فطریه هر نفر ۳ کیلوگرم گندم یا برنج و یا موردهای دیگری که در رساله های عملیه آورده شده است، می تواند باشد. البته بهتر آن است که قوت غالب پرداخت شود که بر این مبنا قوت غالب گندم برای هر نفر ۹ هزار تومان در نظر گرفته شده است. 

 

همینطور برای کسانی که می خواهند قيمت برنج را پرداخت کنند، برنج داخلی حدود ۶۰ هزار تومان و خارجی حدود ۲۴ هزار تومان برای هر نفر در نظر گرفته شده، ولی باتوجه به اختلاف قيمت در منطقه های گوناگون به همان قيمت منطقه ای محاسبه شود. 

 

کفاره در روزه غیرعمد روزانه ٢٥٠٠ تومان و در کفاره روزه عمد روزانه ۱۵۰ هزار تومان است. 

 

مبلغ فطریه 98 بر اساس اعلام آیت‌الله شبیری زنجانی 

شخصی که پرداخت زکات فطره بر او واجب است باید برای خودش و کسانی که نانخور او هستند، هر نفری یک صاع (تقریبا ۳کیلو و ۶۰۰گرم) از خوراکیهای رایج در منطقه خود (مانند گندم، برنج و …) یا مبلغ آن را به مسکین (که از فقیر سخت‌تر زندگی را می‌گذراند) بدهد.

 

دفتر آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی، مبلغ ۱۰,۰۰۰تومان را بابت فطریه هر نفر به‌حساب گندم تعیین کرده است.

 

کفاره افطار غیر عمدی برای هر روز، یک مد طعام (حدود ۹۰۰گرم به‌حساب گندم) است که در صورت اطمینان می توان قیمت آن را به مسکین داد تا به وکالت از مکلف، برای خودش این مقدار طعام بخرد.

 

دفتر آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی، مبلغ ۲۵۰۰تومان را برای کفاره افطار غیر عمدی و مبلغ ۱۵۰,۰۰۰تومان را برای افطار عمدی هر روز تعیین کرده است.

 

با توجه به اینکه قیمت گندم و برنج در شهرهای مختلف، ممکن است اندکی متفاوت باشد، لذا مؤمنین می‌توانند معادل مقادیر مذکور را بر طبق قیمت محل زندگی خود، محاسبه و پرداخت نمایند.

 

کسی که نماز عید فطر می خواند باید فطریه را پیش از نماز عید پرداخت کند و یا به این نیت کنار بگذارد ولی اگر نماز عید نمی خواند باید تا غروب روز عید فطر، زکات فطره را پرداخت کند یا کنار بگذارد.

 

 گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------