خواندن سوره سجده دار و سجده ی زیارت عاشورا در زمان قاعدگی چه حکمی دارد ؟خواندن سوره سجده دار در زمان قاعدگی, خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی, احکام دینی برای خواندن سوره های سجده دار

حکم خواندن سجده ی زیارت عاشورا در زمان حیض

 

احکام خواندن سوره سجده دار و سجده ی زیارت عاشورا در زمان قاعدگی

شاید ندانید که خواندن سوره سجده دار و سجده ی زیارت عاشورا در زمان قاعدگی چه حکمی دارد؟ پس با ما همراه باشید، تا بیشتر به این موضوع بپردازیم.

خواندن سوره سجده دار و سحده ی زیارت عاشورا در زمان قاعدگی چه حکمی دارد ؟

• آيا در دوران قاعدگی می توانند سجده زيارت عاشورا را به جا آورند ؟

سجده آخر زيارت عاشورا و امثال آن برای زن حائض هيچ اشکالی ندارد. اما در رابطه با آيات سوره های سجده واجب باید گفت که خواندن چهار سوره ای که سجده واجب دارد،  (يعنی سوره های سجده، فصلت، نجم و سوره علق). برای زن در زمانی که عذر شرعی (مانند، جنابت، حيض، نفاس) دارد حرام است حتی باء بسم الله اين چهار سوره را هم نمی تواند بخواند ولی در صورتی که زن حائض آيه ای که سجده واجب دارد را بشنود واجب است فورا سجده کند و طهارت شرط نيست.

 

اما خواندن سوره هایی که سجده ی واجب ندارند در زمان قاعدگی اشکالی ندارد.

 

برای خواندن زیارت عاشورا وضو واجب نیست (هرچند بهتر هست) و سجده حائض هنگام خواندن زیارت عاشورا اشکال ندارد، همچنانکه اگر خانمی در این هنگام آیه سجده قرآنی شنید نیز واجب هست سجده کند ولو حائض باشد.

 

بعضی مراجع می گویند؛ اگر یک حرف از این چهار سوره را هم بخواند حرام است.

 

نظر آیت الله مکارم : خواندن یکی از آیات سجده حرام است. اما خواندن غیر آیه سجده از سوره سجده مانعی ندارد. سوره هایی که سجده واجب در آن است چهارتاست: ( نجم، إقرء، حم سجده و الم تنزیل)

 

نظر آیت الله خوئی، آیت الله گلپایگانی، آیت الله صافی، آیت الله سیستانی و آیت الله تبریزی: خواندن هر یک از آیات سجده واجب و آن در چهار سوره است : نجم، سجده، فصلت و إقرء، حرام است.

 

اما چیزهائی که بر حائض و جنب مکروه است :

خواندن بیشتر از هفت آیه از سوره هائی که سجده واجب ندارد.

 

– نظر آیت الله بهجت : خواندن بیشتر از 7 آیه تا 70 آیه از سوره هائی که سجده واجب ندارد بنابر احوط، ولی بیشتر از هفتاد آیه کراهت شدیدتری دارد.

 

– نظر آیت الله مکارم : خواندن بیشتر از هفت آیه از قرآن، حتی از سوره هائی که سجده واجب ندارد.

 

البته می توانید در زمان قاعدگی وقت نماز وضو بگیرید و رو به قبله بنشینید و ذکر بگوئید. که هیچ منع شرعی در این زمینه وجود ندارد.

 

خواندن زیارت عاشورا در زمان قاعدگی, خواندن سجده ی زیارت عاشورا در زمان قاعدگی, خواندن سوره های سجده دار و سجده ی زیارت عاشورا در زمان حیض

حکم خواندن سوره های سجده واجب در زمان قاعدگی

 

• خواندن زيارت عاشورا در ايام عادت (قاعدگی) چه حكمى دارد ؟

پاسخ همه مراجع : خواندن دعا و زيارت عاشورا در ايام عادت، اشكال ندارد.

 

• آيا خانم هاى حافظ قرآن، می توانند در ايام عادت، با استفاده از نوار و سى دى هاى قرآنى، به سوره هاى سجده دار گوش بدهند ؟

 

پاسخ همه مراجع : آرى، گوش دادن به تلاوت سوره هاى سجده دار اشكال ندارد؛ ولى اگر به آيه سجده دار گوش دهد، بايد سجده آن را به جا آورد. که در این زمان نمی تواند آن سجده را انجام بدهد.

 

• می دانيد كه خواندن قرآن به جز سوره هاى سجده دار براى زن حائض مكروه است؛ آيا اين به اين معناست كه ترک تلاوت قرآن بهتر است ؟

 

پاسخ همه مراجع : براى زن حائض خواندن قرآن (به جز سوره هاى سجده دار) بهتر از ترک آن است؛ هر چند ثواب آن از ثواب خواندن قرآن توسط زن پاک، كمتر است.

 

• آيا زن حائض می تواند در مجالس ختم قرآن شركت كند و تنها به قرآن گوش فرا دهد، بى آنكه خودش تلاوت كند ؟

 

پاسخ همه مراجع : آنچه كه بر زن حائض حرام است، تنها خواندن سوره هاى  سجده دار است؛ ولى گوش دادن به آن اشكال ندارد و اگر به آيه سجده دار گوش دهد، بايد سجده آن را به جا آورد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------