تازه های احکام دینی

کشتن حیوانات موذی در اسلام

احکام کشتن حیوانات در اسلام

احکام کشتن حیوانات در اسلام کشتن حیوانات در اسلام چه حکمی دارد ؟ در این مقاله از بیتوته، با احکام…

آیا دیدن فیلم و عکس مستهجن روزه را باطل می‌کند؟ایا دیدن فیلم بد روزه را باطل میکند

دیدن فیلم مبتذل در ماه رمضان

 

آیا دیدن فیلم مبتذل روزه را باطل میکند

در این مقاله از بیتوته، با احکام اینکه آیا دیدن فیلم مبتذل روزه را باطل میکند آشنا می شوید. در این مقاله شما را با حکم دیدن فیلم مبتذل در ماه رمضان و نظر مراجع آشنا می کنیم.

دیدن فیلم‌های مبتذل و فیلم‌هایی که گمراه کننده و سوق دهنده به گناه و تبهکاری است مطلقا جایز نیست و در غیر آن‌ها نگاه با شهوت یا با خوف وقوع در حرام جایز نیست و همچنین به احتیاط واجب نگاه زن به فیلم برهنه ی مرد بیش از مقدار معمول و نگاه کردن مرد به فیلم برهنه ی زن بیش از مقدار معمول نزد بی حجابان حتی اگر باشهوت نباشد جایز نیست.

 

آیا دیدن فیلم ها و عکس های مستهجن روزه را باطل می کند ؟

پاسخ : دیدن فیلم و عکس نامحرم و مستهجن از مبطلات روزه نمی باشد و روزه را باطل نمی کند به شرط آنکه منی از شخص خارج نشود. لازم به تذکر است، که دیدن چنین فیلم ها و عکس هایی حرام هست و باعث انحطاط اخلاقی و نابود شدن ایمان می شود، حتی اگر بدون لذت باشد این کار حرام است!

 

اگر روزه دار با دیدن این فیلم ها کاری کند که منی از او بیرون بیاید، یا می داند که با دیدن این فیلم ها یا دیدن این عکس های مستهجن منی از او بیرون می آید، روزه ی او باطل است و باید کفاره بدهد و این کار معصیتی است بزرگ و چون با حرام روزه خود را باطل کرده اکثر فقها گفته اند باید کفاره جمع بدهد.

 

پرسش : کسی که روزه هست و عکس و فیلم مستهجن دیده ولی هیچ نوع ارضایی صورت نگرفته آیا روزه اش باطل است؟

 

پاسخ : در صورتی که ارضا نشده اید روزه باطل نمی گردد اما از پاداش روزه به شدت کاسته می شود.

توجه داشته باشید که روزه برای پاک شدن از آلودگی های گناهان است نه برای دوچندان کردن گناهان و باید از این فرصت محدود بهره کافی برای بخشش گناهان ببرید فرصت سایه ایست رفتنی و ممکن است برای همیشه از بین برود.

 

روزه باید عامل شکسته شدن شهوت باشد :

در روایتی از امام رضا (ع) علت دستور به روزه داری سۆال شد، آن حضرت فرمودند: علت تشریع روزه آن است که اولاً مسلمانان رنج گرسنگی و تشنگی را دریابند و به فقر و نیاز آخرت راه یابند و ثانیاً انسان روزه دار در برابر خدا خاشع و خاضع بوده و از اجر و پاداش برخوردار شده و بر آن چه که از گرسنگی و تشنگی به او می رسد صبر کند تا استحقاق ثواب خدا را بیابد

 

و ثالثاً روزه داری سبب جلوگیری از شهوت ها می شود و رابعاً روزه داری سبب می شود تا او واعظی در حال داشته و ریاضتی را تحمّل کرده تا در آخرت از آثار آن بهره‌مند شود و خامساً بداند گرفتاری هایی که به فقیران و نیازمندان در دنیا می‌رسد پس حقوقی را که در اموال خود دارد به آن ها پرداخت کند.

 

اگر روزه دار با دیدن فیلم مبتذل ناخواسته انزال شود :

اگر فرد روزه دار در هنگام مشاهده فیلم مستهجن به طور ناخواسته از او منی خارج شود حکمش چیست ؟

 

اگر با قصد بیرون آمدن منی این کار را انجام دهد (هر چند بیرون نیاید) روزه اش باطل است.

اگر چنین قصدی نداشته ولی عادت داشته با این مقدار تحریک، منی از او خارج شود و اتفاقا بیرون آید روزه اش باطل است و علاوه بر قضا، کفاره جمع نیز دارد.

 

اگر یقین داشته با این کار منی بیرون نمی‌آید اما اتفاقا بیرون آید روزه اش صحیح است.

 

آیا دیدن تصاویر مبتذل روزه را باطل میکند

دیدن فیلم روزه را باطل میکند

 

حکم باطل شدن، نماز قضا و کفاره روزه با دیدن فیلم مبتذل :

دیدن فیلم و عکس مستهجن در زمان روزه داری چه به قصد لذت و چه بدون آن جایز نیست و فراهم شدن مقدماتی که سبب خروج منی ‌شود، روزه را باطل می‌کند و قضا و کفاره روزه بر عهده فرد خواهد بود.

 

اگر دیدن فیلم و عکس مستهجن صرفا سبب تحریک انسان شود ولی فرد با دیدن این فیلم‌ها انزال نشود، روزه‌اش باطل نیست، اما انجام کار حرام مانع قبولی روزه خواهد شد. این کار معصیتی است بزرگ چون با حرام روزه خود را باطل کرده است.

 

حکم دیدن فیلم مبتذل در ماه رمضان توسط زن روزه دار به اصرار شوهر :

آیت الله تبریزی: اطاعت از شوهر در این زمینه واجب نیست و نگاه به فیلم هایی که باعث تحریک شهوت بر حرام یا ترویج فساد در جامعه می شود، جایز نیست.

 

آیت الله سیستانی: اطاعت از شوهر در این زمینه واجب نیست و نگاه به این نوع فیلم ها اگر با قصد لذت باشد، حرام است و چنانچه بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام نیز باشد، بنابر احتیاط واجب جایز نیست.

 

سایر مراجع: اطاعت از شوهر در این زمینه واجب نیست و نگاه به این نوع فیلم ها که به طور معمول با نگاه شهوت برانگیز همراه است جایز نیست.

 

حکم دیدن فیلم مبتذل در ماه رمضان از نظر آیت الله سیستانی :

دیدن فیلم‌های مبتذل و فیلم‌هایی که گمراه کننده و سوق دهنده به گناه و تبهکاری است مطلقا جایز نیست و در غیر آن‌ها نگاه با شهوت یا با خوف وقوع در حرام جایز نیست و همچنین به احتیاط واجب نگاه زن به فیلم برهنه مرد بیش از مقدار معمول و نگاه کردن مرد به فیلم برهنه زن بیش از مقدار معمول نزد بی حجابان حتی اگر باشهوت نباشد جایز نیست.

 

پرسش : اگر برای محتلم شدن در خواب، به تصاویر و فیلم‌های مستهجن قبل از خواب نگاه کنیم و در حین خواب جنب شویم، آیا اشکالی برای روزه‌ دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی : اگر چنین قصدی داشته باشد برای روزه او اشکال دارد.

 

حکم روزه در صورت تحریک جنسی از طریق حرام [استمناء]

پرسش : اگر فرد روزه دار در هنگام مشاهده ی فیلم های مبتذل به طور ناخواسته از او منی خارج شود، روزه ی او چه حکمی دارد؟

پاسخ :

• اگر با قصد بیرون آمدن منی این کار را انجام دهد (هرچند بیرون نیاید) روزه اش باطل است.

• اگر چنین قصدی نداشته ولی عادت داشته با این مقدار تحریک، منی از او خارج شود و اتفاقا بیرون آید روزه اش باطل است و علاوه بر قضا، کفاره جمع نیز دارد.

• اگر یقین داشته با این کار منی بیرون نمی آید اما اتفاقا بیرون آید روزه اش صحیح است.

 

به طور کلی اگر فردی با دیدن فیلم‌ها و تصاویر مستهجن تحریک شود و از او منی خارج شود، این خارج شدن منی، حکم شکستن روزه با خودارضایی را دارد که از مبطلات روزه است، بنابراین روزه این فرد باطل بوده، قضا و کفاره دارد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------