حکم لکه بینی قهوه ای در موعد پریود خانم هاحکم ترشحات قهوه ای بعد از پریود در ماه رمضان

اگر لکه قهوه ای ببینیم روزه باطل است

 

حکم ترشحات قهوه ای بعد از پریود در ماه رمضان، آیا ترشح قهوه ای روزه را باطل میکند ؟

در این مقاله از بیتوته، حکم لکه بینی قهوه ای در موعد پریود را بررسی می کنیم. آیا لکه بینی قهوه ای در موعد پریود عادی است یا نشانه ای از مشکلات جدی است؟ پدیده لکه بینی قهوه ای ممکن است برخی از زنان را نگران کند. در این مقاله به بررسی علت ها و احتمالات مربوط به لکه بینی قهوه ای در خانم ها و به احکام مربوط به آن می پردازیم.

دیدن لکه های قهوه ای قبل و بعد از پریودی برای خواندن نماز و روزه چه حکمی دارد ؟

حکم لکه بینی قهوه ای در موعد پریود چیست ؟

اگر در شروع پریود خونریزی شما قهوه ای رنگ باشد به مفهوم این است که میزان پروژسترون شما کمتر از حد معمول است. در این صورت ممکن است پوشش داخلی رحم شما به طور کامل نریزد و مقداری از خون و بافت در رحم شما باقی بماند. این خون و بافت به مرور زمان در رحم شما اکسید و قدیمی می شود و باعث می شود در ابتدای پریود بعدی شما خونریزی قهوه ای رنگ داشته باشید.

 

اگر خون قهوه ای می بینید احتمالا سیکل های طولانی هم دارید، ممکن است تخمک گذاری نامنظم داشته باشید یا اصلا تخمک گذاری نداشته باشید و ممکن است با مشکلات باروری یا PCOS دست و پنجه نرم کنید.

 

علت لکه بینی قهوه ای قبل و بعد از پریود یا بین دو قاعدگی چیست ؟

لکه بینی قهوه ای پس از پریود، خون ساکن حاصل از قاعدگی است که کاملا طبیعی می باشد. زیرا ترشحات قهوه ای خون باقی مانده از پریود هستند که به کندی حرکت کرده و از بدن خارج می شوند. رنگ قهوه ای این ترشحات ناشی از اکسیداسیون شدن خون و یک فرآیند طبیعی در بدن است. این موضوع اصلا جای نگرانی ندارد مگر آنکه با علائم دیگری همراه باشد. افرادی که ترشحات قهوه ای بعد از پریود را تجربه می کنند؛ اغلب نگران بروز مشکل یا اختلالاتی در بدن خود هستند. ولیکن این موضوع به سرعت خروج خون و میزان تخریب دیواره رحم مرتبط است. بنابراین این فرآیند را طبیعی بدانید.

 

علت لکه بینی قهوه ای چیست ؟

لکه بینی قهوه ای، اگرچه جای نگرانی ندارد و برای اکثر زنان معمولاً قبل و بعد از پریود اتفاق می افتد، اما ممکن است نشان دهنده کاهش سرعت تخریب دیواره داخلی رحم باشد. در این حالت، خون در رحم برای مدتی به صورت ساکن باقی می ماند و به دلیل اکسیداسیون، به رنگ قهوه ای خارج می شود. زنان معمولاً ترشحات رحم را تجربه می کنند، اما این ترشحات به رنگ سفید یا شفاف هستند. در حالتی که لکه بینی قهوه ای همراه با علائم بیماری خاصی باشد، ممکن است نگرانی برانگیز باشد.

 

علت لکه بینی قهوه ای قبل از پریود :

لکه بینی قهوه ای پیش از پریود نیز علل خاص خود را دارد. اما اگر این فرآیند با نشانه های دیگری همراه نباشد، می توان گفت که کاملاً طبیعی است. معمولاً در روزهای قبل از پریود، لکه بینی در اکثر زنان مشاهده می شود. اما اگر این لکه بینی به رنگ قهوه ای باشد، نشان دهنده آن است که سرعت خروج خون از رحم کند بوده است. قبل از رسیدن به مرحله خروج کامل از رحم، خون اکسیده شده و به رنگ قهوه ای دیده می شود.

 

علت لکه بینی قهوه ای بعد از پریود :

ترشحات قهوه ای پس از پریود نیز ناشی از خون های خشک شده و باقی مانده در رحم هستند که در زمان پریود از بدن خارج نشده اند. وقتی خون با سرعت کمتری از بدن خارج می شود، معمولاً زمان زیادی طول می کشد تا به طور کامل از رحم خارج شود، به همین دلیل ترشحات قهوه ای تا روزهای پس از پریود مشاهده می شوند. این رنگ قهوه ای ناشی از باقی ماندن خون در بدن است که به مدت طولانی در رحم باقی مانده است و در نتیجه از بدن خارج می شود. به این پدیده لکه بینی قهوه ای معروف است.

 

حکم شرعی لکه بینی بعد از پریود

حکم لکه قهوه ای قبل پریود

 

علت لکه بینی قهوه ای بین دو قاعدگی :

لکه بینی قهوه ای بین دو قاعدگی و با فاصله از روزهای پریودی می تواند نشان دهنده ای نگران کننده باشد. در این صورت، بهتر است به دنبال علائم و نشانه های دیگر باشید. رحم یک عضو حساس در بدن زنان است و آسیب دیدن آن می تواند باعث لکه بینی بین دو قاعدگی شود. تروما یا آسیب به رحم ممکن است ناشی از تجاوز جنسی، رابطه جنسی خشن، معاینه نادرست واژینال توسط پزشک یا ورود اجسام خارجی به واژین باشد. همچنین ممکن است لکه بینی بر اثر ابتلا به بیماری هایی اتفاق افتاده باشد که در ذیل به آنها اشاره خواهیم نمود:

 

• دیابت

• افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

• اختلال در غده تیروئید

• استرس و اضطراب زیاد

 

حکم لکه بینی قهوه ای در موعد پریود :

اکثر مراجع لکه بینی قهوه ای حتی در بین دو پریود را به حکم حیض دانسته اند و زن را مسئول تشخیص لکه خونی یا غیر خون معرفی نموده اند. چنانچه زنی تشخیص دهد که لکه خارج شده از رحم خون است بایستی مانند حائض رفتار کند. لکه بینی قهوه ای در موعد پریود نیز جکم حیض را داشته و غسل بر آن واجب است.

 

روزهایی که قبل از بروز قاعدگی لکه می‏بینید، استحاضه است؛ مشروط بر آن که خونریزی پیوسته ای نداشته باشید.

 

اصولاً زمانی خونریزی، پریود محسوب می شود که شرایط زیر حاکم باشد:

• فاصله‏ زمانی اش از پریود قبلی کمتر از ده روز نباشد.

• اگر خونریزی در داخل واژن پیوسته و ادامه دار باشد.

• خونریزی بیشتر از سه روز باشد.

 

بنابراین اگر یک لکه و ترشح مختصر می بینید و ادامه دار نباشد، باید به وظیفه استحاضه قلیله عمل کنید؛ یعنی خودتان را تمیز کنید و برای هر نماز، ابتدا غسل استحاضه را به جا آورده و طبق معمول وضو بگیرید.

 

نکات مهم :

اگر آن ترشحات مستمر باشد و قطع نشود یعنی اگر مقداری پنبه داخل واژن قرار دهید و حتی اگر به اندازه سر سوزنی به خون آلوده شود، شروع پریود است و پریود حساب می شود، هر چند خون از داخل واژن خارج نشود.

 

مقدار خون ملاک نیست، اگر در قاعدگی ،خونریزی داشته باشید، حتی اگر پنبه ای را داخل واژن کنید و به قدر سر سوزنی به خون آلوده شود، آن خون، پریودی است و گرنه استحاضه خواهد بود.

 

اگر بعد از غسل حیض لکه قهوه ای ببینیم چه حکمی دارد ؟

حکم ترشحات قهوه ای بعد از پریود خامنه ای :

آیت الله خامنه ای: اگر خون نباشد حکم حیض را ندارد، و اگر خون باشد اگر چه به صورت لکه ‏هاى زرد رنگ و از ده روز تجاوز نکند همه آن لکه‏ ها محکوم به حیض است، و تشخیص این موضوع به عهده زن است.

 

حکم ترشح قهوه ای بعد از پریود

احکام لکه بینی بعد از پریود و قبل از پریود

 

بین دو حیض حداقل ده روز پاک باشد

معمولاً بین دو دوره ی حیض، حداقل 10 روز فاصله وجود دارد که این بازه ی زمانی حداقل پاکی بین دو دوره ی حیض است. بنابراین، خونی که قبل از گذشت 10 روز از آغاز حیض اول در این بازه ی زمانی حداقل پاکی مشاهده می شود، به عنوان حیض شناخته نمی شود. به عنوان مثال، اگر یک خانم مدت 10 روز خون ببیند و سپس به مدت 6 روز پاک شود و سپس دوباره به مدت 4 روز خون ببیند، نمی توان خون دوره ی دوم را به عنوان حیض در نظر گرفت، حتی اگر نشانه های حیض را داشته باشد.

 

بیشتر از ده روز نباشد

وقتی خونی که بیش از 10 روز مشاهده می شود، نمی توان آن را به طور کامل حیض در نظر گرفت. روش محاسبه ی ده روز حیض که بیشترین مدت زمان حیض است، مشابه با روش سه روز است. به همین دلیل، نقطه شروع محاسبه ی ده روز حیض، آذان صبح روز اول است. اگر زنی در شب اول قبل از آذان صبح روز اول خونریزی را تجربه کند، ده روز حیضش تا غروب آفتاب روز دهم به پایان می رسد. در صورتی که زنی پس از آذان صبح روز اول شروع به خونریزی کند، اگر در مدت ده شبانه روز معادل 240 ساعت خون ببیند، ده روز حیضش به پایان می رسد. اما نقص و کمی روز اول در این محاسبه با استفاده از روز یازدهم تا شب یازدهم قابل جبران نیست.

 

احکام عبادت در استحاضه :

در شرایط استحاضه، نماز و روزه را باید به جا بیاورید. با این تفاوت که برای نماز ظهر باید قبلش غسل استحاضه انجام داد و نماز عشا هم به همین شکل، نیازمند انجام غسل استحاضه است.

 

اگر هنگامی که روزدار هستید، قاعدگی اتفاق بیفتد حتی اگر دو ساعت به افطار و اذان مغرب مانده باشد، روزه شخص باطل است.

 

لکه بینی در ماه رمضان پس از اتمام خونریزی قاعدگی :

اگر لکه بینی تا روز دهم از قاعدگی ادامه پیدا کند و در روز دهم قطع شود، تمام لکه ها، قاعدگی محسوب می شوند. اما اگر لکه بینی از پس از روز دهم از قاعدگی باشد، یعنی پس از گذشت ده روز از قاعدگی همچنان لکه بینی داشته باشید، این لکه بینی ها استحاضه محسوب می شوند و از روز یازدهم به احکام استحاضه عمل کنید و نماز و روزه را به جا آورید.

 

ترشحات قهوه ای بعد از پریودی چه حکمی دارد

حکم لکه بینی بعد از پریود

 

سوالات متداول حکم لکه بینی قهوه ای در موعد پریود : 

اگر بعد از اذان ظهر پریود شویم روزه باطل است ؟

با توجه به نظر آیت الله خامنه ای، اگر خانم روزه داری حتی دو ساعت مانده به غروب پریود شود، روزه او باطل است.

 

به نظر آیت الله مکارم شیرازی، اگر خانمی قبل از پریودی لکه زرد رنگ ببیند و پاک شود و دوباره روز بعد لکه زرد رنگ ببیند و پاک شود، در حالت استحاضه قلیله است و حکم بر پاکی است و نماز و روزه در این روزها صحیح است و باطل نمی شود.

 

حکم لکه بینی بعد از پریودی چیست ؟

به نظر آیت الله مکارم شیرازی اگر خانمی بعد پاک شدن روزه بگیرید اما یک یا دو روز بعد از پاکی و غسل لکه ای زرد رنگ ببیند و در این که آیا این لکه خون پریودی است یا ترشحات دیگر، شک داشته باشد، در صورتی که بیشتر از ده روز نشود این لکه، حیض محسوب می شود.

اگر بیشتر از ده روز شود به مقداری که در ماه های قبل خون می دیده، پریودی محسوب می شود و بقیه حکم استحاضه را دارد.

 

حکم لکه بینی، قبل از پریود چیست ؟

لکه های خون، اگر قبل از پریود باشد، در صورتی که خون حداقل تا سه روز استمرار داشته باشد هر چند در فضای داخل همیشه خون باشد حکم حیض را دارد و نمی تواند نماز بخواند.

 

اما اگر لکه بینی استمرار نداشته باشد، مثلا لکه ای ببیند و چند ساعت بعد از آن پاک باشد و در فضای داخل هم خون نباشد،

 

در این صورت لکه بینی قبل از ایام عادت حکم استحاضه را دارد. به وظیفه زن مستحاضه عمل کند نمازش صحیح است.

 

منظور از سه روز یا ده روز در احکام حیض یا استحاضه چند ساعت است ؟

اگر خون در روز شروع شود سه روز با 72 ساعت کامل می شود و 10 روز با 240 ساعت کامل می شود.

 

<p">بله اگر مثلا ساعت 22 روز شنبه خون شروع شود (یعنی در شب شروع خون باشد نه در روز) نیاز نیست تا ساعت 22 صبر کند بلکه غروب سه شنبه سه روز او کامل می شود. و همچنین در غروب سه شنبه هفته بعد، دهه حیض تمام می شود. <p"> 

حکم لکه بینی همراه با خون، بعد از ایام عادت ماهانه چیست ؟

چنانچه پیش از تمام شدن 10 روز از اول عادت باشد حکم حیض را دارد، مثلا اگر عادت کسی هفت روز باشد و بعد از پاک شدن در روز هفتم، در روز هشتم تا روز دهم هر زمان لکه ببیند حکم حیض را دارد.

 

و اگر لکه بینی استمرار داشته باشد نمی تواند نماز بخواند و اگر قطع شود کمی پنبه با خود بگذارد اگر در فضای داخل خون نباشد، باید غسل کند و نماز را بخواند نمازش صحیح است و روزه را نیز بگیرد ، چنانچه از اذان صبح تا مغرب لکه نبیند روزه اش نیز صحیح است. هر چند روز بعد لکه ببیند.

 

حکم لکه بینی بعد از خوردن قرص چیست ؟

به نظر آیت الله مکارم شیرازی، اگر خانمی قرص مصرف کند و بعد از مصرف دچار لکه بینی شود، اگر  این حالت۳ روز مداوم تکرار شود، حکم حیض را دارد و در غیر این صورت حکم استحاضه دارد.

 

آیا نزدیکی در حالت لکه بینی جایز است ؟

اگر زن به هنگام وارسی خود در اواخر عادت ماهیانه بر روی پنبه ترشحات زردی یا صورتی یا نارنجی یا سیاه ببیند، تا هنگامی که از ده روز نگذشته باشد حیض شمرده می شود و نزدیکی حرام است، ولی اگر بعد از قطع شدن کامل خون، ترشحات دیگری غیر از خون ببیند که یقین دارد ربطی به عادت ماهیانه ندارد، این ترشحات پاک است هرچند رنگش رو به زردی باشد و غسل ندارد و نزدیکی مانعی ندارد.

 

گردآوری: بخش مذهبی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------