آشنایی با مهریه عندالاستطاعه و قوانین دریافت مهریه عندالاستطاعهمهریه عندالاستطاعه, شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه, شرایط گرفتن مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه چیست

 

شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه

مهریه عندالاستطاعه از نظر قانونی به نفع مرد و به ضرر زن است و در صورتی که زن نتواند توانایی مالی مرد را به اثبات برساند نمی تواند مهریه اش را دریافت کند. در این مطلب از بیتوته شما را با قوانین مربوط به مهریه عندالاستطاعه آشنا می کنیم.

هر چیزی که مالیات داشته باشد میتواند به عنوان مهریه ثبت شد ، البته امروز به خاطر بی ارزش شدن روز به روز پول ملی ، از سکه بهار آزادی به عنوان مهریه استفاده می شود.

برای پرداخت مهریه میتوان شرط زمانی و شرط استطاعت مالی قرار داد.

 

یعنی مثلا تا 5 سال بعد از عقد زن حق مطالبه مهریه را ندارد یا این که پرداخت مهریه موکول به داشتن استطاعت مالی مرد شود که در این حالت به نام مهریه عندالاستطاعه شناخته می شود. 

 

زوجین با توافق میتوانند حتی بعد از عقد مهریه را از عندالمطالبه به مهریه عندالاستطاعه یا برعکس تبدیل کنند. 

در ادامه مقاله بیشتر راجع به مهریه عندالاستطاعه صحبت میکنیم.

 

مهریه عندالاستطاعه یعنی چه؟

پرداخت مهریه عندالاستطاعه منوط بر استطاعت مالی مرد است و زن برای دریافت آن باید استطاعت یا توانایی مرد برای پرداخت مهریه را به دادگاه ثابت کند و چنانچه مرد از توانایی مالی برخوردار نباشد ملزم به پرداخت مهریه نیست. 

 

در مهریه عندالاستطاعه تعداد دقیق مهریه توافق شده در عقدنامه ثبت می شود ولی زمانی زن می تواند مهریه اش را مطالبه کند که استطاعت مالی زوج را اثبات نماید.

هنگام ثبت عقد ازدواج ، سردفتر با توافق زوجین میتواند نوع مهریه را عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بنویسد یا این که بخشی از مهریه را عندالمطالبه و بخشی دیگر را عندالاستطاعه ثبت نماید. 

به عنوان مثال مهریه 300 سکه تمام بهار آزادی است که 110 سکه آن عندالمطالبه و باقی مانده عندالاستطاعه ثبت می گردد. 

 

مهریه عندالاستطاعه, شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه, شرایط گرفتن مهریه عندالاستطاعه

شرایط گرفتن مهریه عندالاستطاعه

 

شرایط گرفتن مهریه عندالاستطاعه

در مهریه عندالاستطاعه زن فقط در صورتی می تواند مهریه اش را دریافت کند که مالی بیشتر از مستثنیات دینی مورد نیاز مرد، به دادگاه یا اجرای ثبت برای توقیف معرفی نماید. 

این مال میتواند منقول مانند خودرو و وجه نقد یا غیر منقول مانند ملک باشد. 

در صورتی که مرد کارمند باشد با توجه به فرزند داشتن او ، زن میتواند درخواست توقیف یک چهارم یا یک سوم حقوق مرد را بنماید. 

 

از نظر قانونی در مهریه عندالاستطاعه امکان جلب زوج یا دادخواست اعسار از پرداخت مهریه وجود ندارد. هنگام امضای سند ازدواج باید حتما عندالمطالبه یا عندالاستطاعه بودن مهریه را مطابق با توافقتان چک کنید و سپس سند را امضا نمایید. موارد زیادی مشاهده شده است که زوج بدون اطلاع زوجه ، مهریه یا عندالاستطاعه ثبت نموده است و هنگام طلاق ؛ زوجه دچار ضرر و زیان مالی شده است. 

در این شرایط اثبات توان مالی مرد یا معرفی مالی از او برای گرفتن مهریه بر عهده زن است. 

 

مهریه عندالاستطاعه, شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه, مهریه عندالاستطاعه و حق حبس مهریه

مهریه عندالاستطاعه و حق حبس مهریه

 

مهریه عندالاستطاعه و حق حبس مهریه

در صورتی که بعد از ثبت عقد ازدواج مشکلی بین زوجین ایجاد شود و مرد دادخواست تمکین به دادگاه ارائه دهد ، زوجه در صورت دوشیزه بودن می تواند تمکین خاص و عام را منوط به پرداخت مهریه نماید که به نام قانون حق حبس معروف است. 

زوجه در صورت دوشیزه بودن بعد از ثبت عقد ، از نظر قانونی دارای حق حبس مهریه عندالمطالبه است و احتمال این که بتواند برای مهریه عندالاستطاعه ، حق حبس بگیرد ، بسیار کم است. 

 

در این گونه موارد دادگاه چنین برداشت میکند که هنگام ثبت عقد نکاح در دفترخانه رسمی زوجه با امضای مهریه عندالاستطاعه ، تایید کرده است که زوج توانایی مالی پرداخت مهریه در زمان انعقاد عقد را ندارد و برای این که بتواند حق حبس بگیرد باید اموالی را به دادگاه معرفی کند که تمکن مالی زوج را به اثبات برساند در غیر این صورت حق حبس از زوجه زایل می شود و براساس رای دادگاه باید تمکین کند. 

 

مهریه عندالاستطاعه, شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه, روال قانونی دریافت مهریه عندالاستطاعه

روال قانونی دریافت مهریه عندالاستطاعه

 

روال قانونی دریافت مهریه عندالاستطاعه

زوجه یا وکیل او باید به دفتر رسمی ثبت ازدواجی که عقد  در آن واقع شده است برای درخواست صدور اجراییه ، رجوع نمایند. 

اجراییه به نشانی اعلامی زوج در عقدنامه صادر می شود. 

زوجه باید به واحد مهریه اداره ثبت اسناد شهر محل صدور اجراییه مراجعه نموده و اگر مالی در آن شهر متعلق به زوج باشد را معرفی نموده و توقیف می نماید ، حتی میتواند درخواست ممنوع الخروجی برای زوج بنماید. 

 

در صورتی که اموال زوج در شهر دیگری باشد باید تقاضای نیابت به اداره ثبت اسناد آن شهر نماید. در صورتی که مالی خارج از مستثنیات دینی توقیف شود ، کارشناسی شده و به مزایده گذاشته خواهد شد. اگر با استعلام اموالی بدست نیاید ، گواهی برای مراجعه به دادگاه با تقاضای زوجه یا وکیلش صادر می شود. نکته ای که باید دقت داشته باشید این است که مهریه عندالاستطاعه حکم جلب ندارد.

 

تفاوت مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالمطالبه

پرداخت مهریه عندالاستطاعه منوط به اثبات توان مالی مرد یا معرفی مالی برای تامین مهریه است. عدم امکان قسط بندی مهریه و گرفتن حکم جلب مرد صرفا در مهریه عندالمطالبه امکان پذیر است که تفاوت اصلی آن با مهریه عندالاستطاعه محسوب می شود. 

نپرداختن مهریه عندالاستطاعه در صورت عدم توان مالی مرد از فواید این نوع مهریه برای مردان و از معایت این نوع مهریه برای زنان خواهد بود. 

 

گردآوری : بخش علمی و آموزشی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023