آیا می دانید چه حیواناتی پریود میشوند؟چه حیواناتی پریود میشوند

کدام حیوان پریود میشود

 

آیا حیوانات هم پریود میشوند؟

چه حیواناتی پریود میشوند در این مقاله از بیتوته، به موضوعی جالب و پژوهشی درباره حیواناتی که دوره های پریودی مشابه انسان دارند، می پردازیم. این مقاله به تبیین نمونه های مختلف از جانورانی که چرا و چگونه پریود می شوند، می پردازد و الگوهای تکاملی و بیولوژیکی این پدیده را بررسی می کند.

کدام حیوانات پریود میشوند؟

ولی بهتر است بدانیم که قاعدگی و پریود مختص انسان نیست بلکه پستانداران ديگر هم پریود می شوند ! این دوره در پستانداران با عنوان «دوره فحلی» تعریف می شود که با دوره پریود ماهیانه در انسان ها تفاوت هایی دارد.

 

چه حیواناتی پریود می شوند؟

قاعدگی ریزش دیواره رحم در زنان است. این یک اتفاق رایج در انسان است، اما در واقع در قلمرو حیوانات بسیار نادر است. فقط تعداد انگشت شماری از گونه ها قاعدگی دارند، از جمله:

 

نخستی ها: انسان ها، شامپانزه ها، گوریل ها، بونوبوها، اورانگوتان ها و گیبون ها همگی قاعدگی دارند.

 

خفاش ها: چهار گونه خفاش برای قاعدگی شناخته شده اند: خفاش دماغ نیزه ای بزرگ، خفاش دماغ نیزه ای کوچک، خفاش خون آشام با پاهای مودار و خفاش خون آشام معمولی.

 

فیل ها: این پستانداران کوچک به نام سنگیس نیز شناخته می شوند. آنها تنها پستانداران غیر نخستی هستند که عادت ماهانه دارند.

 

موش های خاردار: یکی از گونه های موش خاردار به نام Acomys cahirinus به قاعدگی معروف است.

 

آیا خرگوش پریود می شود ؟

خرگوش ها پریود نمی شوند. خرگوش ها پستاندارانی هستند که چرخه قاعدگی دارند، اما تخمک گذاری فقط در صورت جفت گیری انجام می شود. در نتیجه، خرگوش ها هرگز خون قاعدگی را دفع نمی کنند. اگر خرگوش شما وجود داشته باشد، ممکن است نشان دهنده دستگاه تناسلی یا بیماری دیگری باشد. در صورت مشاهده در خرگوش خود، باید او را نزد دامپزشک ببرید.

 

آیا حیوانات ماده هم قاعده می شوند؟

در بین کلیه موجودات، فقط در انسان و یک نوع میمون به شامپانزه، قاعدگی ماهانه وجود دارد، زیرا تغییرات ماهیانه تخمدانها و رحم به ترتیبی که در انسان دیده می شود، در آنان وجود ندارد.

 

حیوانات ماده تنها در موقع معینی که دوره فحلی یا استروس نامیده می شود تخمک گذاری می کنند و در همین دوره هم جفت گیری می کنند و باردار می شوند. در این دوره غالبا دستگاه تناسلی خارجی آنان متورم و پرخون می شود و رحم هم پرخون است و گاه خونریزی می کند و بوی مخصوصی از آنان ساطع می گردد که نرها را به خود جلب می نماید.

 

کدام حیوانات پریود میشوند

شامپانزه و گوریل و میمون یکی از حیواناتی که پریود میشوند

 

همچنین در این هنگام موادی از ادرار حیوان دفع می شود که نرها با بو کشیدن آن می فهمند که حیوان ماده آمادگی جنسی و پذیرش آنان را دارد.

 

در سگ ها معمولا دو بار در پاییز و بهار این حالت پیش می آید. در خوک و گاو و مادیان و گربه ممکن است دوره فحلی در سال بیش از یک بار اتفاق افتد. 

 

همان طور که می دانیم در صورتی که تخمک گذاری انجام شود و حاملگی صورت نگیرد، قاعدگی پیش می آید. چون در حیوان تخمک گذاری هر ماه صورت نمی گیرد، بنابراین قاعدگی هم پیش نمی آید.

 

کدام حیوان پریود میشود

در سگ ها معمولا دو بار در پاییز و بهار دوره فحلی پیش می آید

 

دوره فحلی یا دوره پذیرش (به انگلیسی: Estrous cycle) که پس از بلوغ آغاز می شود، مدت زمانی است که در آن پستانداری ماده آماده باروری است و به دنبال شریکی برای زادآوری می گردد. هر چند در میان تمام جانداران از جمله انسان، همیشه دوره ای از عدم باروری وجود دارد، اما در میان ما انسان ها امکان آمیزش جنسی بدون وقفه ای وجود دارد که ارتباطی با تخمک گذاری ندارد. بنابراین اصطلاح فحلی برای انسان ها و البته برخی میمون ها کاربردی ندارد. در این گونه ها واژه قاعدگی و چرخه قاعدگی به کار می رود.

 

طول چرخه ی فحلی و زمان تخمک گذاری در پستانداران و گونه های مختلف متفاوت است. جنس ماده بعضی از حیوانات (مانند سگ و گربه) به طور منظم فحل می شود. جانور ماده در این حالت تخمک تولید می كند كه اگر این تخمک بارور نشود به صورت خون قاعدگی از بدن دفع خواهد شد. اما بعضی جانوران مانند خرگوش فقط زمانی ممکن است فحل شوند که در مجاورت جنس نر قرار بگیرند. 

 

همچنین در خرگوش ها اگر تخمک بارور نشود رحم خرگوش تخمک تولید شده را دوباره جذب می كند (آن را دفع نمی نماید). پریودی خرگوش هیچ گاه اتفاق نمی افتد هرچند كه در زمان تخمک گذاری خواص جانور پریود شده را از خود نشان می دهند. جانوران در دوره ای که فحل می شوند به نوعی دچار گرمی جنسی می شوند و رفتارهای خاصی از خود بروز می دهند.

 

کدام حیوان مانند انسان به صورت ماهیانه پریود می شود؟

تنها گونه ای از حیوانات که مانند انسان ها، دوران قاعدگی و پریودی در آن ها به صورت ماهیانه اتفاق می افتد، نوعی میمون از نژاد شامپانزه است چرا که سیستم تناسلی این حیوان از جمله تخمک و رحم، شباهت بسیاری با دستگاه تناسلی انسان ها دارد. در حیوانات دیگر، چون تخمک گذاری به صورت مرتب اتفاق نمی افتد پس دوره فحلی یا قاعدگی نیز در آن ها به صورت منظم و ماهیانه نخواهد بود. در این صورت، سایر حیوانات تنها در زمان هایی که تخمک گذاری کرده و حاملگی صورت نگیرد، دچار قاعدگی می شوند.

 

چرا تعداد کمی از حیوانات پریود می شوند؟

پاسخ به طور کامل درک نشده است، اما چند نظریه وجود دارد. یک نظریه این است که قاعدگی راهی برای خلاص شدن از شر جنین هایی است که در رحم کاشته نشده اند. در پستانداران دیگر، اگر جنین لانه گزینی نکند، پوشش داخلی رحم توسط بدن بازجذب می شود. با این حال، در گونه های قاعدگی، پوشش رحم ریزش می کند که به جلوگیری از رشد جنین غیرقابل دوام کمک می کند.

 

نظریه دیگر این است که قاعدگی راهی برای تنظیم سیستم ایمنی است. پوشش رحم غنی از رگ های خونی است که آن را به یک هدف بالقوه برای عفونت تبدیل می کند. قاعدگی ممکن است به دفع باکتری ها یا ویروس هایی که وارد رحم شده اند کمک کند.

 

به هر دلیلی، قاعدگی پدیده ای منحصر به فرد و جذاب است که تنها در تعداد انگشت شماری از گونه های جانوری دیده می شود.

 

چه حیواناتی پریود نمی شوند و چرخه فحلی دارند؟

بیشتر پستانداران ماده پریود نمی شوند. در عوض، چرخه فحلی دارند. در طول چرخه فحلی، بدن زن برای بارداری آماده می شود، اما اگر تخمک بارور نشود، پوشش رحم ریزش نمی کند. در عوض، پوشش دوباره به بدن بازجذب می شود.

 

حیواناتی که پریود ندارند عبارتند از:

سگ ها: سگ ها چرخه فحلی دارند که حدود 21 روز طول می کشد.

گربه ها: گربه ها چرخه فحلی دارند که حدود 18 تا 24 روز طول می کشد.

اسب ها: اسب ها چرخه فحلی دارند که حدود 21-25 روز طول می کشد.

گاوها: گاوها چرخه فحلی دارند که حدود 21-24 روز طول می کشد.

 

دوره فحلی در خرگوش چه تفاوت هایی با سایر حیوانات دارد؟

خرگوش از جمله حیواناتی است که دوره فحلی به صورت منظم و یا فصلی ندارد. در حقیقت برای این حیوان دوره فحلی فقط در شرایط تماس و مجاورت با جنس نر اتفاق می افتد؛ و تنها در این شرایط است که خرگوش ماده تخمک را برای باروری تولید می کند. نکته دیگر درباره این حیوان این است که در صورتی که تخمک تولید شده بارور نشود، مجدداً توسط بدن حیوان جذب می شود و از آنجایی که هیچ گاه تخمکی از بدن خرگوش ماده دفع نمی شود، بنابراین این جانور دچار خونریزی دوره پریودی نخواهد شد.

 

پریود شدن حیوانات

آیا خرگوش پریود میشود

 

جانوران در دوره ای که فحل می شوند به نوعی دچار گرمی جنسی می شوند و رفتارهای خاصی از خود بروز می دهند. مثلا رفتارهای فحلی در گونه های مختلف دام به شرح زیر است:

 

  بیشتر بخوانید:  نحوه نگهداری از خرگوش

 

تغییرات رفتاری در زمان دوره فحلی یا قاعدگی حیوانات

حیوانات در دوران فحلی یا زمان باروری به طور معمول رفتار های خاصی را از خود نشان می دهند. در واقع حیوان ماده با رفتار های خود در دوره فحل به حیوان نر می فهماند که زمان جفت گیری و تولید مثل آن ها فرا رسیده است. این رفتار ها ممکن است در حیوانات مختلف متفاوت باشد. رفتار های خاص برخی حیوانات در این دوره به شرح است:

 

1. بز ماده

پریدن بز در اطراف بدون هیچ هدف خاصی

حرکت دادن دم به صورت موجی و سریع

خوردن غذای کمتر در این دوران

 

2. گربه ماده

در آوردن صدا های خاص و ناله مانند از خود

کم شدن اشتهای حیوان ماده

غلتیدن بر روی زمین

خارش بدن خود به وسیله چنگال ها

نزدیک کردن بدن خود به بدن گربه نر

لیس زدن دستگاه تناسلی خود

خم شدن در مقابل گربه نر

 

3. گاو ماده

اجازه دادن به گاو های دیگر برای پریدن به پشت خود

بالا بردن دم بیش از حالت معمول

تحرک، بی قراری و فعالیت بیش از حد گاو

حرکت دادن زبان و لیس زدن به گاو های دیگر

تولید صدای بیش از حد معمول

 

زمان فحلی بین 12 تا 24 ساعت می باشد. فعالیت نامنظم تخمدان ها می تواند باعث تغییر رفتارهای طبیعی تولید مثلی در گاو ماده گردد. عدم فعالیت منظم تخمدان باعث عدم بروز فحلی و یا فحلی نامنظم می گردد. کیت های فولیکول تخمدان شایع ترین دلیل هر دو عارضه می باشد. ناهنجاری های دیگر تخمدان باعث کاهش میزان فحلی می گردد.

 

کدام حیوانات پریود میشوند

گاو فحل بر روی گاوهای دیگر گله سوار می شود

 

4. اسب ماده

بلند کردن و تکان دادن دم خود

ادرار کردن در دفعاتی بیشتر از حد نرمال

بالا بردن سم های عقبی از روی زمین

باز کردن مکرر واژن خود

 

5. گوسفند ماده

تکان دادن دم خود به صورت لرزش

مالیدن بدن خود به بدن قوچ

قرار گرفتن 24 ساعته در کناره کوچ

 

اسب: بر خلاف گاوها در اسب پرش بر روی اسب های دیگر مشاهده نمی شود، اما فحلی در اسب ویژگی های مخصوص خود را دارد و می توان گفت بشدت هیجان جنسی و رفتارهای جنسی در اسب بیش از سایر گونه های اهلی می باشد. مادیان فحل مکرراً ادرار می کنند، در طی این دوره ادرار که دارای قوام کمی می باشد، بر روی کپرهای حیوان پخش می شود. مادیان فحل دم خود را کاملاً بلند می کنند، پاشنه های سُم های عقبی را از روی زمین بلند می کنند و فقط انگشت آن پا بر روی زمین قرار می گیرد.

 

در طی زمان فحلی مادیان با بازکردن مکرر واژن، کلیتوریس را به نمایش می گذارند طول متوسط فحلی در مادیان 4 تا 6 روز می باشد. در مادیان زمانی که رشد فولیکول در تخمدان بدون بروز علائم ظاهری فحلی باشد، این فحلی را سرکوب شده یا ساکت می گویند که در طی آن تخمک گذاری انجام نمی گیرد. در مورد مادیان بی نظمی فحلی مشاهده می شود. حدود 50% از فحلی ها در کشورهای اروپایی در فصل زمستان انجام نمی شود و در کانادا تقریباً همگی مادیانها عدم فحلی فصلی را نشان می دهند.

 

گربه: مواقع فحلی گربه، گربه ماده به گربه نر نزدیک می شود و سپس در مقابل وی خم شده، صدای ناله مانندی از خود درآورده و بدن خود، مخصوصا ً مقعد و دستگاه تناسلی اش را می لیسد و آنگاه روی زمین غلطیده و بدن خود را بوسیله چنگال هایش می خارد.

 

پریود حیوانات

در مواقع فحلی گربه، گربه ماده به گربه نر نزدیک می شود

 

سگ: مدت فحل سگ ماده معمولا ً 18 الی 21 روز طول می کشد، سگ ماده فقط سگ نر را در چند روز اول زمان فحل قبول می کند و باردار می شود. اولین نشانه فحل شدن، متورم شدن لبه مهبل می باشد. سپس بزودی خونریزی (پریود) شروع می شود. خونریزی می تواند بین 4 الی 14 روز (بطور متوسط 10 روز) ادامه داشته باشد. در زمانی که سگ ماده خونریزی دارد، سگ نر بسیار زیاد جذب او می شود اما سگ ماده به آنها اجازه جفتگیری را نمی دهد ؛ تا زمانی که خونریزی کم یا قطع شود و مهبل تا حد ممکن بزرگ شود. در این زمان سگ ماده سگ نر را برای جفتگیری قبول می کند.

 

این فحل، بارور است و بین 5 الی 12 روز ادامه دارد. در 2 - 3 روز اول پس از اتمام پریود سگ ماده، زمانی مناسبی برای جفتگیری می باشد. این دوره زمانی است که اگر قصد دارید توله سگ داشته باشید باید عمل جفتگیری شروع شود. برای اینکه مطمئن شوید عمل لقاح بخوبی انجام شده است باید جفتگیری 2 روز بعد تکرار شود. اگر سگ ماده حامله شده باشد فحلی او زودتر به پایان می رسد.

 

سگ خانگی بطور معمول دوبار در سال فحل می شوند. بجز در باسنجی ها (Basenji) ، سگ های وحشی، گرگ ها و روباه ها، که فقط یکبار در سال جفتگیری می کنند. اکثر سگ های ماده در فصل بهار و فصل پاییز فحل می شوند. البته در این مورد استثناهایی هم وجود دارد. برخی از ماده ها ممکن است وقفه طولانی تر یا کوتاه تری بین مدت زمان فحلشان داشته باشند.

 

حقایقی جالب در مورد قاعدگی حیوانات:

در اینجا برخی از حقایق اضافی در مورد قاعدگی در حیوانات وجود دارد :

• طول چرخه قاعدگی از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. در انسان، متوسط ​​چرخه قاعدگی 28 روز است. اما می تواند بین 21 تا 35 روز باشد. با این حال، چرخه قاعدگی سایر گونه های قاعدگی می تواند کوتاه تر یا طولانی تر باشد. برای مثال، چرخه قاعدگی یک شامپانزه حدود 35 روز طول می کشد، در حالی که چرخه قاعدگی خفاش تنها حدود 14 روز طول می کشد.

 

• میزان خون از دست رفته در طول قاعدگی نیز از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. در انسان میانگین خون از دست رفته در دوران قاعدگی حدود 35 میلی لیتر است. با این حال، سایر گونه های قاعدگی ممکن است خون کم و بیش از دست بدهند. به عنوان مثال، شپش فیل در طول چرخه قاعدگی خود روزانه حدود 1 میلی لیتر خون از دست می دهد، در حالی که خفاش بینی نیزه ای بزرگتر حدود 10 میلی لیتر خون در روز از دست می دهد.

 

• قاعدگی می تواند با علائم دیگری مانند گرفتگی عضلات، نفخ و خستگی همراه باشد.

• قاعدگی می تواند تجربه دردناکی برای برخی از حیوانات باشد. در انسان، درد قاعدگی اغلب ناشی از انقباضات رحم است. با این حال، سایر گونه های قاعدگی ممکن است اصلاً درد نداشته باشند. به عنوان مثال، به نظر نمی رسد موش خاردار در طول چرخه قاعدگی خود دردی را تجربه کند.

 

سخن پایانی:

قاعدگی پدیده ای پیچیده و جذاب است که تنها در تعداد انگشت شماری از گونه های جانوری دیده می شود. در حالی که دلایل دقیق قاعدگی به طور کامل شناخته نشده است، واضح است که این فرآیند نقش مهمی در سلامت باروری این حیوانات دارد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------