روش های از بین بردن مورچه در خاک گلدان 

موثرترین راه رهایی از مورچه ها در گلدان ترکیبی از طعمه مورچه و صابون آفت کش است

 

آفات داخل خاک گلدان های خانگی می توانند به سرعت رشد کنند، تا حدی که گیاهتان را خراب کند. خاک داخل گلدان می تواند آفاتی همچون کنه، شته، مورچه و انواع دیگر حشرات را داشته باشد. آفات داخل خاک گلدان را باید به سرعت تشخیص بدهید و از بین ببرید و گیاه را از آسیب نجات دهید.

 

علائم وجود آفات در خاک گلدان شامل پژمردگی گیاه، زرد شدن شاخ و برگ ها و یا سوراخ شدن برگ های گیاه است. گیاهان سالم و قوی معمولاً مقاومت بیشتری در برابر آفات خاک گلدان نشان می دهند اما گیاهان ضعیف تر می توانند به سرعت از بین بروند.

 

اگرچه مورچه ها مایه دردسر و مزاحمت هستند، اما در واقع به گیاهان گلدانی آسیب نمی رسانند. مورچه ها جذب عصاره شیرین ترشح شده از دیگر آفات موجود در خاک مانند شته ها و خستر آردپوش (آفت میوه) می شوند. مورچه های آتشین دوست دارند که لانه های خود را درون گیاهان گلدانی ساخته و در شاخ و برگ گیاهان پنهان شوند.

 

مورچه ها در اصل به گیاهان حمله نمی کنند بلکه به دنبال شته ها، شپشک آرد آلود و حشرات دیگر هستند. این حشرات آفت های گیاهان شما هستند و به آنها آسیب وارد می رسانند. مورچه ها عاشق تغذیه از عسلک هستند. عسلک در واقع فضله تولید شده توسط این حشرات و آفت ها است. عسلک برای محافظت از حشره در مقابل دشمنان طبیعی اش است.

 

اگر متوجه حضور زیاد مورچه ها در گیاه شدید، بدانید که احتمالا گیاهتان دچار مشکل دیگری شده است و باید او را از مشکل اصلی اش نجات بدهید که وضعیتش بدتر نشود. 

 

رهایی از مورچه ها در گیاهان گلدانی

موثرترین راه رهایی از مورچه ها در گیاهان گلدانی ترکیبی از طعمه مورچه و استفاده از صابون آفت کش است. مقداری طعمه مورچه بخرید و آن را در مسیر عبور مورچه ها به سمت گلدان، قرار دهید. احتمالا مورچه ها یک لانه بزرگتر در خارج از گلدان دارند و طعمه ای که برای آنها گذاشته اید را با تصور این که غذا است، به سمت لانه خود می برند و به این ترتیب تمام کلونی شان از بین می رود. این روش احتمال مشکلات مورچه در آینده را نیز کاهش می دهد.

 

سپس گلدان را به بیرون از منزل ببرید و آن را درست تا ارتفاع خاک روی گلدان، در محلول حاوی یک تا دو قاشق غذاخوری صابون آفت کش و یک لیتر آب غوطه ور کنید. بگذارید گلدانتان به مدت بیست دقیقه در این محلول غوطه ور باشد. این کار هر گونه مورچه زنده باقی مانده در خاک را نیز از بین می برد. اگر دیدید مورچه ای روی گیاه باقی مانده است، آن را بردارید. پس از بیست دقیقه، گلدان را از محلول ذکر شده خارج کنید و بگذارید کاملا آب از آن خارج شود. 

 

توجه داشته باشید که گل های آلوده باید از دیگر گلدان ها جدا شوند و شاخ و برگ های آفت زده ی آنها حدف شوند. این گیاهان باید به صورت دوره ای با صابون ضد آفت شستشو داده شوند تا از رشد و گسترش آفات در فضای خانه جلوگیری شوند. 

 

گیاه نعنا نیز می تواند در دفع آفات خاک گلدان های خانگی موثر باشد

 

گیاه نعنا نیز می تواند در دفع آفات خاک گلدان های خانگی موثر باشد. نعنا از رشد مورچه، آفات سرخرطومی، شته ها، کک، سوسک ژاپنی و دیگر حشرات جلوگیری می کند. استفاده از نعنای خشک نیز می تواند کلونی مورچه ها را از بین ببرد و آنها را دور کند.

 

پوست مرکبات را روی خاک گیاه فشار بدهید تا آب آن از آن خارج شود و به گیاه بخورد برای ساخت دافع قوی تر و مطمئن تر از مرکبات، پوست شش پرتقال را در آب به مدت پانزده دقیقه بجوشانید. سپس پوست های نرم شده را با آب در ظرف غذا ساز بریزید و آنها را ترکیب کنید تا مخلوط یکنواختی حاصل شود. این ترکیب را در اطراف گیاه خود بریزید. (بیشتر بخوانید: طرز تهیه سم مورچه )

 

خودتان محلول صابونی درست کنید. برای این کار یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در نیم لیتر آب گرم بریزید. سپس آن را در اطراف گیاه خود اسپری کنید. صابون هایی که حاوی روغن نعنا هستند، تاثیر بیشتری دارند.

 

ادویه هایی مانند میخک، دارچین، پودر چیلی، قهوه آسیاب شده یا برگ های خشک چای نعنا را می توانید در اطراف گلدان بریزید تا مورچه ها را از گیاه دور کند. 

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    X لرنیتو

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022