روش های از بین بردن مورچه در گلدان چیست ؟لانه مورچه در گلدان

روش از بین بردن مورچه در گلدان

 

10 روش موثر و سریع برای از بین بردن مورچه در گلدان:

از بین بردن مورچه در گلدان در این مقاله از بیتوته مورد بررسی قرار می گیرد. اگرچه گلدان ها مکان های زیبا برای گیاهان در منزل هستند، اما حضور مورچه ها ممکن است به گیاهان آسیب برساند. در اینجا راه های مختلفی برای از بین بردن مورچه ها به طور موثر و بی خطر برای گیاهان شما بررسی خواهد شد.

10 روش موثر برای از بین بردن سریع مورچه ها در گلدان ها

مورچه ها یکی از رایج ترین حشرات هستند که می توانند گیاهان گلدانی و گیاهان بیرون از گلدان را آلوده کنند. مورچه ها در گلدان های مرکبات یا گل کاری ها مناظر غیرعادی برای باغبان نیستند. مورچه ها به طور طبیعی جذب شهد شیرینی می شوند که این گیاهان تولید می کنند و می توانند به سرعت تبدیل به یک مزاحم شوند. اگرچه آنها ممکن است هیچ آسیب مستقیمی به گیاه وارد نکنند، هجوم مورچه ها می تواند ناخوشایند باشد و رشد گیاه را دشوار کند. خوشبختانه، چند مرحله ساده وجود دارد که می توانید برای از بین بردن مورچه ها در گلدان ها انجام دهید.

 

چرا مورچه ها جذب گیاهان گلدانی می شوند ؟

درک اینکه چرا مورچه ها جذب گیاهان گلدانی می شوند می تواند به شما کمک کند آنها را از کاشت خود دور نگه دارید. اگر می دانید آنها به دنبال چه هستند، می توانید اقداماتی را انجام دهید تا گیاهان خود را برای مورچه ها کمتر جذاب کنید.

 

1. مورچه ها جذب گیاهان گلدانی می شوند زیرا برای آن ها منبع غذایی هستند.

گیاهان گلدانی منبع غذایی برای مورچه ها هستند زیرا معمولاً پر از میوه های غنی از قند هستند یا ترشحات عسلک تولید می کنند. مواد آلی موجود در خاک گلدان یکی دیگر از جاذبه های اصلی مورچه ها است. مورچه ها جذب این مواد می شوند و اغلب لانه های خود را در نزدیکی گیاهان گلدانی می سازند تا به این منبع غذایی به آسانی دسترسی پیدا کنند. اگر در گلدان های گیاهی خود مورچه دارید، ممکن است بتوانید با حذف میوه ها، گل ها و جوانه های بالغی که جذب آنها شده اند، از شر آنها خلاص شوید.

 

اگر مورچه ها را می بینید که روی گیاهان گلدانی می خزند، می تواند به مشکل اساسی دیگری نیز اشاره کند. برخی از آفات گیاهی مانند شته ها و شپشک آرد آلود منابع غذایی جذابی برای مورچه ها هستند. مورچه ها می توانند از شته ها در برابر شکارچیان طبیعی محافظت کنند و همچنین می توانند آنها را به گیاهان دیگر گسترش دهند. برای حذف مورچه ها در گیاهان گلدانی، باید مطمئن شوید که گیاهان گلدانی را عاری از شته ها و شپشک های آرد آلود نگه دارید.

 

2. مورچه ها همچنین ممکن است لانه های خود را در گیاهان گلدانی بسازند زیرا خاک، محیط مناسبی را برای پرورش بچه آنها فراهم می کند.

خاک در گیاهان گلدانی اغلب شل است و به راحتی حفر می شود، و آن را به مکانی عالی برای ساخت لانه مورچه تبدیل می کند. گرمای خورشید همچنین می تواند به جوجه کشی تخم مورچه ها کمک کند و گیاهان گلدانی را به محیطی ایده آل برای پرورش مورچه های جوان تبدیل کند.

 

با گذشت زمان، خاک خشک در گلدان توانایی جذب آب را از دست می دهد. بنابراین وقتی به گیاه گلدانی آب می دهید، آب روی خاک خشک باقی می ماند و به سرعت تخلیه می شود. این خاک آبگریز مکان مناسبی برای مورچه ها برای ایجاد کلونی مورچه ها است. مطمئن شوید که هر سال از خاک تازه یا خاک گلدان استفاده کنید تا مورچه ها را از کاشت ها دور نگه دارید.

 

3. مورچه ها جذب گیاهان گلدانی می شوند، زیرا آنها در برابر عناصر پناه می گیرند.

گیاهان گلدانی می توانند برای مورچه ها پناهگاهی در برابر عناصر ایجاد کنند، به خصوص در زمان هوای بد. برگ های گیاهان گلدانی می توانند از مورچه ها در برابر آفتاب و باران محافظت کنند و ریشه ها می توانند به لنگر انداختن گیاه در جای خود کمک کنند، که می تواند به ویژه برای مورچه ها در هنگام سیل یا سایر بلایای طبیعی مفید باشد.

 

گیاهان گلدانی نسبت به هوای بیرون گرمتر هستند و در هوای سرد برای مورچه ها جذاب هستند. در هوای گرم، گیاهان گلدانی می توانند مقداری از گرما را کاهش دهند.

 

4. مورچه ها به دلیل بو جذب گیاهان گلدانی می شوند.

گیاهان گلدانی اغلب بوی قوی دارند که برای مورچه ها جذاب است. بو می تواند از گیاه یا مواد آلی خاک گلدان باشد. این رایحه ها می توانند بوی لانه مورچه را پوشش داده و باعث کاهش قابلیت شناسایی آنها توسط شکارچیان شوند. بوی گیاهان گلدانی همچنین می تواند به جذب مورچه های دیگر به منطقه کمک کند، که می تواند به ایجاد کلنی مورچه های بزرگتر کمک کند. اگر در گلدان خود مورچه دارید، بوی عطر ممکن است یکی از دلایل آن باشد.

 

بهترین راه برای جلوگیری از هجوم مورچه ها

اگر می خواهید از خزیدن مورچه ها روی گیاه گلدان خود جلوگیری کنید، می توانید چند کار برای جلوگیری از مورچه ها و جلوگیری از بازگشت آنها انجام دهید.

 

1. آنها را روی یک بشقاب با آب قرار دهید

قرار دادن یک گلدان روی سینی آب مانعی ایجاد می کند که مورچه ها نمی توانند از آن عبور کنند. آب از رسیدن مورچه ها به گیاه گلدانی جلوگیری می کند و این باعث می شود که آنها نتوانند آن را آلوده کنند. این یک راه آسان و موثر برای جلوگیری از رسیدن مورچه ها به گیاهان شماست. اطمینان حاصل کنید که سطح آب حداقل 1/2 اینچ در سینی حفظ شده است.

 

2. از پایه های قابلمه، رایزر یا پایه استفاده کنید

اگر از پایه های گلدان استفاده کنید، مورچه ها نمی توانند از کنار گلدان بالا بروند تا به گیاه برسند. رایزرهای گلدان شکافی بین گلدان و سطحی که مورچه ها می خواهند از آن بالا بروند ایجاد می کنند. مورچه ها نمی توانند این شکاف را پر کنند و نمی توانند به گیاهان شما برسند. این یک راه آسان و موثر برای جلوگیری از رسیدن مورچه ها به گیاهان گلدانی شما است.

 

ایا سم مورچه برای گل ضرر دارد

وقتی خاک گلدان مورچه میزند، از پایه های قابلمه، رایزر یا پایه استفاده کنید

 

3. از مواد آلی کمتری در خاک گلدان استفاده کنید

مواد آلی در خاک گلدان می تواند مورچه ها را جذب کند. این به این دلیل است که مواد آلی منبع غذایی برای مورچه ها است. استفاده از مواد آلی کمتر در خاک گلدان شما برای مورچه ها جذاب نخواهد بود. به جای آن، از سنگ یا سنگریزه در قسمت پایین و در بالای گلدان استفاده کنید.

 

چگونه مورچه ها را از گلدان ها و گیاهان گلدانی خلاص کنیم؟

اگر در گلدان های خود مورچه دارید، نگران نباشید – چند کار ساده وجود دارد که می توانید برای خلاص شدن از شر آنها انجام دهید. ابتدا سعی کنید مشخص کنید که آنها از کجا می آیند. اگر آنها از بیرون می آیند، باید شکاف ها یا منافذی که ممکن است وارد شوند را ببندید. اگر از داخل گلدان می آیند باید لانه را پیدا کنید و آن را از بین ببرید. هنگامی که مشخص کردید مورچه ها از کجا می آیند، چند راه حل طبیعی و چند راه مختلف برای خلاص شدن از شر آنها وجود دارد. اگر مورچه ها را در حال خزیدن روی گیاهان باغ می بینید، می توانید از این درمان ها نیز استفاده کنید.

 

1. از روغن و پودر دارچین استفاده کنید

استفاده از دارچین برای مورچه ها در گیاهان گلدانی یکی از راه های طبیعی و موثر برای از بین بردن آنها است. مقداری پودر دارچین در اطراف پایه گیاه بپاشید تا مورچه ها به زودی از بین بروند. همچنین می توانید چوب دارچین را در قابلمه قرار دهید تا مورچه ها را دور نگه دارید.

 

گلدان مورچه زده

برای از بین بردن مورچه در گلدان از روغن دارچین و چوب آن استفاده کنید

 

2. پودر یا خاک دیاتومه را روی خاک پخش کنید

اگر مورچه هایی در گلدان دارید، پودر دیاتومه می تواند ابزار مفیدی برای خلاص شدن از شر مورچه ها باشد. خاک دیاتومه یک ماده طبیعی است که از بقایای فسیل شده جلبک ها تشکیل شده است. با بریدن اسکلت بیرونی حشرات، کم آبی و کشتن آنها عمل می کند. برای حذف مورچه ها از سبزیجات و گیاهان دارویی، از پودر یا خاک دیاتومه درجه غذایی استفاده کنید.

 

مقداری دیاتومه در اطراف پایه گیاه بپاشید. همچنین می توانید آن را روی سطح خاک بپاشید تا مورچه ها برنگردند.

 

3. از حشره کش استفاده کنید (اما نه بیش از حد!)

حشره کش ها با مسموم کردن مورچه هایی که با آنها در تماس هستند عمل می کنند. از اسپری حشره کش مستقیماً روی گیاهان استفاده کنید یا آن را روی خاک اطراف آنها بمالید. این  سم مورچه هایی را که آن را بلعیده اند می کشد و دیگر مورچه ها را از ورود به منطقه منصرف می کند. با این حال، استفاده کم از حشره کش ها ضروری است، زیرا می توانند به سایر موجودات از جمله انسان نیز آسیب برسانند. اگر از حشره کش استفاده می کنید، دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید و آن را فقط در مناطقی که مورچه ها مشکل دارند، استفاده کنید.

 

4. مرکبات یا دافع مورچه خانگی را اسپری کنید

مرکبات یک راه عالی برای حذف مورچه ها از گیاهان گلدانی به طور طبیعی است. رایحه قوی مرکبات به دور نگه داشتن مورچه ها کمک می کند. می توانید از اسانس مرکبات، آب مرکبات استفاده کنید و یا حتی برخی از پوست های مرکبات را در اطراف گیاهان خود قرار دهید. اگر در گلدان خود مورچه دارید، به سادگی اسپری کردن آنها با مخلوط آب و آب مرکبات به از بین بردن آنها کمک می کند.

 

چرا خاک گلدان مورچه میزند

آب مرکبات مورچه در خاک گلدان را از بین می برد

 

5. از سرکه سفید استفاده کنید

سرکه می تواند با تهیه محلول اسپری به خلاص شدن از شر مورچه ها کمک کند. مقدار مساوی آب و سرکه سفید را با هم مخلوط کنید و آن را در اطراف خانه یا هر جایی که مورچه ها را دیدید اسپری کنید. مورچه ها به زودی از بین خواهند رفت. همچنین می توانید از سرکه سفید برای تمیز کردن رد پای مورچه هایی که می بینید استفاده کنید. یک تکه پنبه را در سرکه خیس کنید و رد مورچه را پاک کنید.

 

6. از روغن های ضروری استفاده کنید

انواع روغن های ضروری می توانند به خلاص شدن از شر مورچه ها کمک کنند. برخی از موثرترین اسانس ها برای از بین بردن مورچه ها عبارتند از: روغن نعناع، ​​روغن سیترونلا، روغن دارچین و روغن علف لیمو.

 

چند قطره از روغن را با آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید و آن را در اطراف محیط کاشت خود با مورچه ها یا هر جا که مورچه می بینید اسپری کنید. رایحه قوی به دور نگه داشتن آنها کمک می کند. همچنین می توانید مقداری اسانس را روی یک توپ پنبه ای بریزید و آن را در نزدیکی دنباله های مورچه قرار دهید. مورچه عطر این روغن ها را متوجه می شود و به زودی محل را ترک می کند.

 

دلیل مورچه زدن گل

استفاده از روغن های ضروری راهی برای از بین بردن مورچه در گلدان

 

7. خاک را خیس کنید

اگر در گلدان خود مورچه دارید، خیساندن خاک می تواند ابزار مفیدی برای خلاص شدن از شر آنها باشد. آب مورچه ها را غرق می کند و دیگر مورچه ها را از ورود به منطقه منصرف می کند. برای خیس کردن خاک، یک ظرف یا گلدان بزرگ (باید بزرگتر از گلدان گیاه باشد) را با آب پر کنید. گلدان گیاه آلوده را در آن قرار دهید. اجازه دهید خاک حداقل نیم ساعت قبل از تخلیه آب خیس بخورد. این روند را یک روز در میان تکرار کنید تا مورچه ها از بین بروند.

 

8. با استفاده از Borox یک قاتل مورچه DIY برای گیاهان بسازید

بوراکس یک قاتل موثر مورچه است زیرا با سیستم گوارش مورچه تداخل دارد. مورچه ها بوراکس را می بلعند و سپس آنها را می کشد. بوراکس همچنین یک ماده غیر سمی است که استفاده از آن را در اطراف کودکان و حیوانات خانگی بی خطر می کند.

 

مواد تشکیل دهنده :

بوراکس 1/4 فنجان

شکر 1/4 پیمانه

آب 1/2 فنجان

 

روش ساخت بوراکس خانگی :

1. همه مواد را در ظرفی بریزید و هم بزنید تا شکر حل شود.

2. مخلوط را در یک ظرف کم عمق قرار دهید و آن را نزدیک لانه مورچه ها قرار دهید.

3. مورچه ها جذب مخلوط شیرین می شوند و آن را به لانه خود منتقل می کنند، جایی که آن به آنها آسیب می رساند و آن ها را می کشد.

 

فراری دادن مورچه از گلدان

استفاده از بوراکس یکی از راه های از بین بردن مورچه های گلدان می باشد

 

9. از طعمه مورچه های تجاری استفاده کنید

طعمه های مورچه راهی عالی برای از بین بردن مورچه ها از گیاهان گلدانی است. طعمه مورچه را در محلی در دسترس برای مورچه ها قرار دهید و آنها آن را به لانه خود برمی گردانند. سپس سم موجود در طعمه مورچه ها کل جمعیت مورچه ها را می کشد. طعمه های مورچه برای استفاده در اطراف انسان و حیوانات خانگی بی خطر هستند و روشی بسیار موثر برای خلاص شدن از شر مورچه ها هستند.

 

وجود مورچه در خاک گلدان

استفاده از طعمه مورچه راه حلی ساده و آسان برای از بین بردن مورچه داخل گلدان

 

10. خاک کلدان را تعویض کنید

جایگزینی خاک در گیاهان گلدانی می تواند به خلاص شدن از شر مورچه ها کمک کند. فرآیند ساده است: خاک گلدان قدیمی را با مخلوط گلدان جدید جایگزین کنید. این کار هر گونه رد یا لانه مورچه را که ممکن است در خاک قدیمی باشد از بین می برد و همچنین مورچه های دیگر را از آمدن به منطقه منع می کند. حتما خاک قدیمی را در یک کیسه دربسته بریزید تا مورچه ها نتوانند فرار کنند و برگردند.

 

از بین بردن مورچه داخل گلدان

تعویض خاک گلدان روشی برای از بین بردن مورچه در خاک گلدان است

 

چگونه از گیاهان خانگی در برابر مورچه ها محافظت کنیم ؟

1. گیاهان گلدانی داخل خانه خود را به طور مرتب از نظر مورچه بررسی کنید و اگر مورچه یا حشراتی را پیدا کردید آن ها را حذف کنید.

 

2. باغ گلدانی سرپوشیده خود را تمیز و عاری از زباله نگه دارید، جایی که مورچه ها می توانند پنهان شوند.

 

3. گیاهان خود را با پاک کردن آنها با یک پارچه مرطوب یا اسپری کردن آنها با آب، تمیز نگه دارید.

 

4. مورچه ها جذب شیرینی ها می شوند، بنابراین از قرار دادن غذاها یا نوشیدنی های شیرین در نزدیکی گیاهان خودداری کنید.

 

5. سعی کنید از صابون حشره کش یا روغن چریش برای خلاص شدن از شر آفاتی مانند شته ها و شپشک های آرد آلود که مورچه ها را جذب می کنند، استفاده کنید.

 

6. از یک محصول تجاری طعمه گذاری مورچه استفاده کنید یا طعمه طبیعی مورچه خود را بسازید تا مورچه ها را از گیاهان خود دور کنید.

 

سوالات متداول درباره مورچه ها در گیاهان گلدانی :

آیا مورچه ها ریشه گیاهان را می خورند؟

نه، مورچه ها ریشه گیاهان را نمی خورند. با این حال، آنها می توانند با کندن خاک اطراف خود باعث آسیب به آنها شوند. این می تواند ریشه های گیاه را مستعد خشک شدن و آسیب دیدن آفات یا بیماری ها کند. اگر مشکلی دارید که مورچه ها به ریشه های گیاه خود آسیب می رسانند، می توانید برخی از روش های بالا را برای از بین بردن آنها امتحان کنید.

 

آیا مورچه ها به گیاهان در گلدان آسیب می رسانند؟

خیر، مورچه ها برای گیاهان گلدانی مضر نیستند. در واقع، آنها می توانند مفید باشند زیرا به هوادهی خاک و پخش مواد مغذی در اطراف کمک می کنند. علاوه بر این، مورچه ها بسیاری از آفات را شکار می کنند که می توانند به گیاهان شما آسیب برسانند، مانند شته ها و شپشک های آرد آلود. با این حال، فرض کنید مشکل دائمی مورچه دارید. در آن صورت، می تواند نشان دهنده مسئله مهم تری باشد، مانند زهکشی ضعیف یا رطوبت بیش از حد در مخلوط گلدان.

 

کدام مورچه کش برای گیاهان بی خطر است؟

در حالی که محصولات زیادی در بازار وجود دارد که مورچه ها را می کشند، اما همه آنها برای گیاهان بی خطر نیستند. بنابراین، اگر در باغ یا خانه خود مورچه دارید، ممکن است برای شما سخت باشد که چه مورچه کشی برای گیاهان بی خطر است.

 

چند مورچه کش طبیعی وجود دارد که برای گیاهان بی خطر هستند. یک گزینه این است که مقدار مساوی سرکه و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید و آن را روی مورچه ها اسپری کنید. 

 

طعمه مورچه DIY با استفاده از جوش شیرین : گزینه دیگر این است که از جوش شیرین و آب، خمیر درست کنید. آن را روی مناطقی که مورچه ها وارد می شوند بمالید. همچنین می توانید دارچین یا فلفل کاین را در اطراف مناطق آسیب دیده بپاشید.

 

اگر می خواهید گیاهان خود را در عین خلاص شدن از شر مورچه ها ایمن نگه دارید، این ها چند گزینه عالی هستند که باید امتحان کنید.

 

سخن پایانی :

روش های مختلفی وجود دارد که می توان برای حذف مورچه ها از گیاهان گلدانی به صورت ایمن و طبیعی استفاده کرد. برخی از موثرترین آنها عبارتند از استفاده از روغن های ضروری، خیساندن خاک، و جایگزینی خاک. طعمه های مورچه ها نیز راهی مطمئن و موثر برای کشتن مورچه ها هستند. اگر مورچه در باغچه یا اطراف خانه خود دارید، حتماً مورچه کشی را انتخاب کنید که برای گیاهان بی خطر باشد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------