بورس، سرمایه ،صنعت ،اقتصاد,صرافیX

نگهداری و تکثیر گل دراسنا پرچمیروش نگهداری از گل دراسنا

گیاه دراسنا پرچمی یا خون سیاوشان که از گیاهان تصفیه هوا است گیاه مقاومی است که به راحتی در ادارات و منازل می توانید نگهداری کنید و میتوان این گیاه را جزو گل های آپارتمانی به شمار آورد.

دراسنا (dracaena) از گیاهان محبوب و سر سخت به حساب می آید. این گیاه بیش از ۴۰ گونه دارد و خانواده بزرگی از گیاهان را در برمی گیرد. این گیاه که به خون سیاوشان هم مشهور است، در تمامی جاها رشد می کنند. انواع گوناگون این گیاه بستگی به مدل و محدوده جغرافیای زندگی شان رشد گوناگونی را دارند ولی بطور کلی رشد آن ها دشوار و سخت نیست.

 

شیوه پرورش گل دراسنا پرچمی,گل دراسنا

خاک گل دراسنا پرچمی باید غنی و گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد

 

اسم علمی این گیاه Dracaena marginata، از خانواده Liliaceae می باشد. از گیاهان مقاوم و تصفیه هوا است. این جنس دارای ۴۰ گونه مختلف از درختچه های همیشه سبز است. اغلب گونه های این جنس نخل مانند بوده و ریشه هایی دارند که در تمام طول، قطر یکسانی داشته و به رنگ زرد نارنجی می باشد.

 

گونه marginata نسبت به شرایط مختلف آپارتمانی بسیار مقاوم است. برگ های خطر دارد که خشن و سبز رنگ هستند و گاهی دارای نوارهائی به رنگ زرد یا قرمز متمایل به قهوه ای می باشند. در مواقعی که خطوط زرد برگ زیاد باشد گیاه احتیاج به نور بیشتری دارد.

 

مراقبت از گل دراسنا:

گل دراسنا به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه مرطوب، رطوبت هوای ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

 

نیازهای نوری :

دراسنا از گیاهان تصفیه کننده هوا است، به نور زیاد اما غیر مستقیم احتیاج دارد، نور کم باعث کم رنگ شدن برگ ها می شود، نور زیاد هم باعث سوختن نوک و حاشیه برگ ها می شود. همه انواع دراسنا به خصوص درختان تیتانیوم و مارگیناتا می توانند در سایه، مقاوم باشند. دراکو می تواند در آفتاب کامل نیز مقاوم باشد و رشد کند.

 

خاک مناسب :

خاک گل دراسنا پرچمی باید غنی و گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد. همچنین استفاده از کمپوست نیز توصیه می شود.

 

کود دهی :

کود باید به صورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار در طول تابستان یا استفاده از کودهای آهسته رهش در آغاز این فصل باشد. می توان به میزان ۳ گرم در لیتر هر دو هفته یکبار، از فروردین تا شهریور به این گیاه کود داد.

 

نگهداری و تکثیر گل دراسنا پرچمی,نگهداری از گل دراسنا پرچمی

همه انواع دراسنا به خصوص درختان تیتانیوم و مارگیناتا می توانند در سایه، مقاوم باشند

 

هرس :

دراسنا گاهی به صورت چند ساقه ای رشد کرده و بزرگ می شود و نیاز به هرس و کنترل دارد. با بریدن سرشاخه ها در زمستان می توان از آن برای تکثیر و همچنین رشد مجدد سرشاخه ها ی روییده از تنه برای زیبایی استفاده نمود.

 

آبیاری :

گل دراسنا نباید خشکی ببیند چون در این حالت نوک و حاشیه برگ ها قهوه ای می شود و برگ ها حالت لوله ای پیدا می کنند.

بین دو آبیاری باید تا حدودی سطح خاک خشک شود و اگر دائم خیس باقی بماند برگ ها زرد می شوند و حتی ممکن است بریزند و ریشه پوسیده شود.

 

تعویض گلدان گل دراسنا :

به طور معمول، هر دو سال یکبار یا زمانی که احساس می‌کنید گلدان کیفیت خود را از دست داده است، آن را عوض کنید.

 

دما مناسب :

بیشتر گیاهان خون سیاوشان ترجیح می دهند در حرارت گرمتر از ۳۲ درجه سانتیگراد و بالاتر باشند. دراسنا دراکو اینجا نیز منحصر به فرد است و قادر به مقاومت حتی در حرارت پایین تر از ۲۵ درجه سانتیگراد است.

 

به هوای سرد کارخانجات و کلا اتاق ها و دفاتر حساس است و نوک برگ ها زرد می شود.

 

خصوصیات گل دراسنا پرچمی, روش تکثیر گل دراسنا پرچمی

بیشتر گیاهان خون سیاوشان ترجیح می دهند در حرارت گرمتر از ۳۲ درجه سانتیگراد و بالاتر باشند

 

روش های ازدیاد و تکثیر گل دراسنا :

دراسنا گاهی به صورت چند ساقه ای رشد کرده و بزرگ می شود و نیاز به هرس وکنترل دارد. این زمان برای تکثیر مناسب است. دراسنا را می توان از طریق قلمه های انتهایی ساقه و قلمه های ساقه ای تکثیر کرد.

 

می توان از جوانه های به وجود آمده در پای گیاه نیز استفاده کرد. قلمه ها را به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز جدا کنید قلمه ای ساقه ای را از ساقه یا بدون برگ بگیرید و به تکه های ۵ تا ۵/۷ سانتیمتری تقسیم نمایید. هر تکه باید داری یک جوانه خفته باشد.

 

مواظب باشید قطعات ساقه را وارونه در خاک نگذارید. اگر سمت پایین ساقه در خاک قرار نگیرد، ریشه ای تولید نمی کند. هر قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. برگ های زیادی را از ساقه جدا کنید. و هر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید. پس از دو ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه را بردارید و تغذیه مصنوعی را شروع کنید.

بهترین زمان برای تکثیر دراسنا، از اواسط تا اواخر بهار و یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

 

خوابانیدن شاخه: این گیاه را می توانید از طریق خوابانیدن شاخه نیز تکثیر کنید. دراسنا هم داخل آب هم مستقیم داخل خاک ریشه دار می شود.

 

برای تکثیر از طریق قلمه زنی: در اواخر زمستان قلمه را از شاخه های مسن جدا کنید، ساقه ها را به صورت افقی در شن قرار بدهید.

 

روی آن را نایلون بکشید و خاک را مرطوب نگه دارید بعد از دو ماه جوانه می زند.

 

عوارض و درمان، بیماری ها و آفات گل دراسنا پرچمی :

 زخم های سفید پنبه ای روی برگ ها و ساقه های گیاه توسط حشره آفت ایجاد می شود. اگر هر هفته یکبار، باسم حشره کش نفوذی، گیاه را سم پاشی کنید، علائم بر طرف می شود.

* یادتان باشد، در چنین حالتی گلدان دراسنا را از گلدان های دیگر دور کنید. 

 

 اگر مشاهده کردید برگ ها زرد رنگ و پوسیده شده و گیاه خود را انداخته است، حتما بیش از اندازه آبیاری کرده اید اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان، خشک شود.

 

 برگ ها تغییر رنگ داده با لکه های قهوه ای نیز حاصل فعالیت نوعی حشره آفت است که با سمپاشی ماهی یکبار، بر طرف می شود.

 

 در صورتی که گیاه خیلی تشنه باشد، حاشیه برگ های پایینی زرد شده و نوک آنها قهوه ای می شود و سقوط می کنند قبل از تنظیم آبیاری می توانید ۱۵ دقیقه گلدان را در سطل آبی بگذارید تا تشنگی مفرط آن بر طرف شود. هوای خیلی گرم و خشک باعث کمرنگی و ریزش برگ ها می گردد.

 

 لکه های سوخته قهوه ای روی برگ ها نشانگر این است که غبار پاشی در آفتاب صورت گرفته است. در آفتاب غبارپاشی نکنید، قطرات آب در عبور دادن نور خورشید مانند ذره بین عمل می کنند. هوای سرد می تواند علائمی مثل پوسیدگی ساقه از بالا و ریزش برگ ها، ایجاد نماید. عامل آن حشره آفت است، هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

 

اگر هم برگ های جدید ریز باشند باید تغذیه مصنوعی صورت بگیرد.

 

برگها کمرنگ شده و می ریزند: هوا خیلی گرم و خشک است، گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید، هفته ای سه بار در تابستان غبارپاشی کنید، گیاه را در معرض کوران قرار ندهید.

 

برگ ها زرد و تار عنکبوت زیر آنها مشاهده می شوند: کنه ریز قرمز عامل آن است، هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید، غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.

 

ساقه از بالا شروع به پوسیدن نموده و برگ ها هم شروع به ریزش نموده اند: هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

برگ های جدید ریز هستند و رشد گیاه کند شده است: احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

 

برگ ها رنگ خود را از دست داده اند: نور کافی نیست، گیاه را به محل روشنتری ببرید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید.

 

بیماری های گل دراسنا پرچمی,دلایل خرابی گل دراسنا پرچمی

غبار پاشی در کاهش آفت گل دراسنا پرچمی موثر است

 

نکاتی برای نگهداری از گل دراسنا در زمستان و تابستان :

* در تابستان دو بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته آبیاری کنید.

* بهتر است با آب کتری سردشده آبیاری کنید در غیر اینصورت نوک برگ های گیاه خشک می شوند.

 

* بین دو آبیاری خاک آن خشک شود.

* در زمستان ۱۶ درجه و تا ۱۳ درجه هم مقاومت می کند و در تابستان حداکثر تا ۲۴ درجه را تحمل می کند.

 

* رطوبت اتاق برای گیاه کافی است.

* با اسفنج مرطوب روی سطح برگ ها را تمیز کنید و از مواد براق کننده استفاده نکنید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------