چگونه زیتون را برای خوردن برداشت و آماده کنیم؟چگونه زیتون را از درخت بچینیم, روش رسیدن زیتون, زمان برداشت زیتون

زیتون ها هنگام چیده شدن باید رنگ تیره ای داشته باشند

 

روش های برداشت و آماده سازی زیتون برای خوردن

زیتون را میتوان از جمله میوه هایی برشمرد که طرفداران بسیار زیادی دارد و در کنار این طعم بی نظیرش از خواص و اهمیت دارویی خود میوه و روغن آن نمیتوان غافل شد. در این مقاله بیتوته میخواهیم به نحوه ی برداشت این محصول و مراقبت های لازم از آن بپردازیم.

مرحله اول: برداشت زیتون

زیتون را هم میتوان از بوته اش و هم از درختش برداشت کرد.

که فصل برداشت این میوه اغلب اواخر تابستان و یا اوایل فصل پاییز می باشد و گاهی اوقات ممکن است میوه ی زیتون بعد از چیدن طعم تلخ و زننده ای داشته باشد که برای رفع این تلخی زیتون را در آب نمک یا محلول آب و نمک می پزند.

 

از زیتون به عنوان یک میان وعده ی پرخاصیت و یا در کنار وعده ی غذایی استفاده میکنند.

همان طور که به آن اشاره کردیم فصل مناسب برای چیدن زیتون اوایل پاییز و اواخر تابستان می باشد. هنگام چیدن زیتون توجه به این نکته که در چه پروسه و مرحله ای هستند نیز مهم است. اغلب زیتون ها هنگام چیده شدن باید رنگ تیره ای داشته باشند و بافت بیرونی آن ها اسفنجی باشد.

 

طیف رنگی زیتون از هنگام کاشت تا برداشت آن متفاوت است. زیتون هایی که کمتر رسیده باشند رنگ سبز روشن تری نسبت به زیتون های رسیده تر دارند.

اکثر زیتون ها هنگام برداشتشان رنگ سبز تیره ای دارند و هرچه این زیتون ها تیره تر باشند مزه تلخ و تندی به خود میگیرند.

 

زیتون هایی با رنگ سبز روشن نسبت به آن دسته از زیتون ها که رنگ شان سبز تیره یا ارغوانی است سفت و محکم تر هستند. 

درباره ماندگاری زیتون ها باید به شما بگویم آن دسته از زیتون هایی که کال و نارس تر از بقیه هستند میتوانند ماندگاری بالاتری داشته باشند.

مراحل و زمان رشد زیتون ها به عواملی محیطی مثل دما،نور، و میزان آبیاری بستگی دارد.

توصیه میشود زیتون هایی که رنگ بسیار تیره ای به خود گرفته اند و نرم شده اند را دور بیاندازید.

 

فصل برداشت زیتون در مناطق گرمسیری, مراحل برداشت زیتون, گرفتن تلخی زیتون

ابتدا زیتون های قابل دسترس تر را بچینید

 

1- زیتون ها را با دست بچینید

هنگام چیدن زیتون شما باید وسایلی را برای راحتی کارتان با خود به همراه داشته باشید.

هنگام چیدن زیتون باید سعی کنید ابتدا آن دسته از زیتون هایی که قابل دسترس تر هستند را بچینید برای مثال شاخه هایی که به شما نزدیک تر هستند را در دست بگیرید و زیتون ها را از شاخه با کمک دست جدا کنید.

هنگام جدا کردن زیتون ها از درخت یا بوته هایشان بهتر است برای این که دست شما آسیب نبیند از دست کش های مخصوص باغبانی استفاده کنید.

شما باید یک ظرف یا سطل برای قرار دادن میوه های چیده شده درآن با خود به همراه ببرید.

 

2- به وسیله ی یک شئ به درختان ضربه وارد کنید

برای تسریع در انجام کارتان می توانید به کمک یک وسیله بلند مانند چوب یا میله به درختان زیتون ضربه بزنید تا میوه ها به راحتی و با سرعت بالا از درخت جدا شوند، البته باید مواظب باشید که هنگام وارد کردن ضربه به درخت یا شاخه آسیب نرسانید و این کار را به آرامی انجام دهید.

 

البته فراموش نکنید که قبل از این کار حتما باید یک حصیر یا زیرانداز پلاستیکی زیر درخت مورد نظر پهن کنید تا وقتی به درخت ضربه میزنید زیتون ها از آن جداشده و روی زیر انداز بیوفتند، بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که زیتون ها رسیده و مناسب برای استفاده باشند و چه زمانی بهتراز اواخر تابستان و اوایل پاییز برای این کار است.

  

گرفتن تلخی زیتون, نحوه برداشت زیتون, انواع روش های برداشت زیتون

مراحل برداشت زیتون

 

مرحله دوم: چگونه زیتون ها را خرد کنیم؟

1- شستن زیتون ها

برای شستن زیتون ها باید از آب سرد استفاده کنید و نیاز نیست مدت زمان زیادی را صرف نگه داشتن آن ها در آب کنید. زیتون ها را در آب کش بریزید و به مدت یک دقیقه در آبکش نگه دارید تا از تمام گرد و غبارهایی که ممکن است روی آن ها وجود داشته باشند زدوده شوند. سپس زیتون ها را برای خشک شدن کنار بگذارید.

 

2- هسته های زیتون را جدا کنید

برای این کار شما میتوانید از قیف های مخصوص استفاده کنید و با قرار دادن زیتون درون قیف و فشردن دسته ی قیف هسته را از زیتون جدا کنید.

برای این کار شما میتوانید از وسایل دیگری مانند قیچی یا قیطون گیلاس استفاده کنید.

از دلایل اصلی تلخی زیتون میتوان به وجود چاله اشاره کرد که اگر چاله ها را از زیتون جدا نکنید خاصیت درمانی بیشتری خواهند داشت.

 

جدا کردن چاله و هسته ی زیتون امری کاملا اختیاری است.

اما اگر شما هسته های زیتون را از آن جدا کردید بهتر است که آن ها را دور بیاندازید چون امکان پرورش و کاشت درخت زیتون با هسته ی آن میسر نیست.

 

3- برای جدا کردن هسته می توان از چاقو استفاده کرد

در صورتی که نتوانستید وسایل لازم را برای جدا کردن هسته ی زیتون فراهم کنید و قیچی نیز در دسترس ندارید برای این کار میتوانید از چاقوهای نسبتا بزرگ آشپزخانه ای استفاده کنید.

زیتون را زیر قسمت صاف تر چاقو قرار دهید و به آن فشار وارد کنید. 

با این کار هسته به راحتی از زیتون جدا میشود اما ممکن است در اثر ضربه ی وارد شده زیتون از حالت گرد و ظاهر طبیعی اش خارج شده و خرد شود.

بهتر است این کار با وسایل مختص به خود صورت پذیرد.

 

 گرفتن تلخی زیتون, نحوه برداشت زیتون, انواع روش های برداشت زیتون

گرفتن تلخی زیتون ها

 

مرحله سوم: از بین بردن تلخی زیتون ها

1- قراردادن زیتون ها در ظرفی درب دار

یک ظرف شیشه ای مناسب درب دار را که ظرفیت گنجایش زیتون های موردنظر را داشته باشد برای این کار انتخاب کنید. زیتون ها را داخل ظرف ریخته و سعی کنید بین درب ظرف و زیتون ها فاصله بگذارید.(حدود 5/2سانتی متر)

نیاز است داخل ظرف مقداری فضای خالی وجود داشته باشد تا پخت زیتون ها درست صورت پذیرد.

 

2- طرز تهیه ی محلول زیتون ها

برای تهیه ی محلول زیتون و خارج کردن مزه ی تلخ از آن ها بهتر است نمک خوراکی درشت را خریداری کنید و به ازای هر(1.5قاشق غذا خوری نمک )_(1 فنجان آب) بجوشانید.

شما باید از ظرف یا قابلمه ی مناسبی که ظرفیت گنجایشی مناسبی برای این کار داشته باشد استفاده کنید.

 

شما باید محلول را تا اندازه ای که بتوانید شیشه زیتون را از آن پر کنید بجوشانید، بازه ی زمانی جوشاندن محلول بین 1 الی 2 دقیقه است پس از آن باید محلولتان را از حرارت بردارید.

 این محلول با حذف ماده شیمیایی بنام اولئورویئین در زیتون که عامل تلخی زیتون است باعث از بین رفتن طعم تلخ و زننده ی آن می شود.

 

3- محلول خود را درون ظرف بریزید

اکنون محلول شما آماده است تا درون ظرف شیشه ای که آن را با زیتون ها پر کرده اید ریخته شود. محلولی که در ظرف می ریزید نباید کاملا سرد شده باشد چون حرارت محلول باعث میکروب زدایی زیتون ها و پر کردن کامل فضای داخل ظرف می شود، 

نیازی نیست تمام سطح ظرف از محلول مورد نظر پرشده باشد اما شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام زیتون های داخل ظرف به محلول آب و نمک آغشته شده باشند.

 

4- ظرف را در فضای تاریک قرار دهید

بعد از پر کردن ظرف زیتون ها با محلول آب و نمک، باید مکان مناسبی را برای نگهداری آن در نظر بگیرید تا زحماتتان را بر باد ندهید. در ابتدا باید از محکم بودن درب ظرف به منظور جلوگیری از ورود هوای اطراف به داخل ظرف  اطمینان حاصل کنید.

و سپس ظرف را در محیطی تاریک (انبار و یا گاراژ) قرار دهید زیرا این کار به از بین بردن تلخی زیتون ها کمک می کند.

 

5-پس از گذشت 7 روز زیتون ها را تست کنید

بعد از گذشت یک هفته از نگهداری زیتون ها میتوانید طعم یکی از زیتون ها را بچشید و اگر طعم مطلوب و دلخواه شما را به خود نگرفته بود میتوانید برای رفع تلخی بیشتر آن ،محلول درون ظرف را کمی افزایش داده و به مدت یک هفته ی دیگر از ظرف در محیط تاریک با همان شرایط قبلی نگهداری کنید.

 

 مراحل برداشت زیتون, گرفتن تلخی زیتون, نحوه برداشت زیتون

تلخی زیتون ها را می توانید با محلول آب و نمک از بین ببرید

 

6- مدت زمان استفاده و نگهداری از زیتون ها

براساس میزان مصرف زیتونتان ، شما میتوانید آن ها را بلافاصله بعد از طعم دادن استفاده و یا به مدت 3 الی 4 ماه در مکانی سرد مانند یخچال و در محلول آب و نمک نگهداری کنید.

 

گردآوری: بخش سلامت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------