نحوه ی کاشت و پرورش درخت کیویکاشت و پرورش درخت کیوی, نحوه ی کاشت و پرورش درخت کیوی, کاشت و نگهداری درخت کیوی

راهنمای کاشت درخت کیوی

 

همه چیز درباره ی کاشت و نگهداری از درخت کیوی

درخت کیوی مانند درخت مو، بالا رونده است و باید آن را داربست بزنید. برگ های آن ریز و تا حدود 7/5 متر رشد می کند. درخت کیوی 3 گونه است. درخت نر، درخت ماده و خود بارور. در صورت کاشت درخت خودبارور می توانید یک درخت بکارید و در غیر این صورت باید یک درخت نر و یک درخت ماده در کنار هم بکارید تا بتوانید به محصول دست پیدا کنید.

درخت کیوی، یک گیاه بالا رونده برگ ریز بوده و تا ۷.۵ متر رشد می کند. این گیاه دو پایه بوده و در هر گیاه فقط یک نوع از گل نر یا ماده وجود دارد.

 

روش های نگهداری از کیوی

درخت میوه ی کیوی گیاهان جذاب و قوی برای رشد هستند که به فضای زیاد و موقعیت آفتابی و پناهگاه نیاز دارند. در صورت انتخاب رقم خود بارور فقط یک گیاه مورد نیاز است، در غیر این صورت برای اطمینان از محصول خوب، یک نهال نر و ماده بکارید.

 

مالچ و تغذیه

در اواخر زمستان، مالچ کود پوسیده را به خاک بمالید، اما در اطراف پایه ساقه فاصله بگذارید تا از خطر پوسیدگی جلوگیری شود.

 

هنگامی که رشد در بهار شروع می شود، از کود عمومی استفاده کنید.

 

محافظت در برابر یخ زدگی

در بهار شاخه های جوان در معرض یخ زدگی، بسیار آسیب پذیر هستند و ممکن است با استفاده از پشم گوسفند باغی یا پرده های توری قدیمی از آنها محافظت شود.

 

آموزش هرس درخت کیوی

کیوی بهتر است به عنوان اسپالیر پرورش داده شود، به این صورت که با ساقه مرکزی و چندین ردیف شاخه های افقی در هر طرف آن باشد.

 

ابتدا مجموعه ای از سیم های افقی را در امتداد دیوار یا حصار قرار دهید.

 

از طرف دیگر، میوه های کیوی را می توان زیر یک آلاچیق یا سایبان پرورش داد و اجازه می دهد که پس از رسیدن به بالای آلاچیق، ساقه های جانبی آن رشد کند.

 

آموزش اولیه

پس از کاشت، به 30 سانتی متر (1 فوت) برش دهید. در ساقه اصلی جدید به عصایی که به صورت عمودی به سیم های افقی متصل شده است، وصل کنید. 

 

یک جفت شاخه در امتداد هر سیم افقی، رشد می کند. هنگامی که آنها فضای اختصاصی را پر کردند، سر آن را بکشید.

 

اجازه دهید شاخه های جانبی در فواصل 50 سانتی متری (20 اینچ) رشد کنند.

 

پس از رشد پنج شاخه، شاخه ها را بچسبانید - سال بعد میوه می دهد.

 

هرس زمستانی

قسمت های جانبی موجود را به سه یا چهار جوانه فراتر از آخرین ساقه های میوه دار برش دهید.

 

هر سال، حدود یک چهارم تا یک سوم قدیمی ترین شاخه های جانبی را به جوانه ای در حدود 5 سانتی متر (2 اینچ) از ساقه اصلی کاهش دهید. رشد جدیدی از این برش در فصل رشد تولید می شود.

 

هرس تابستانی

هرس تابستانی برای نگهداری این گیاه مهم است.

 

در طول فصل رشد، ساقه های گیاهی قوی و سریع رشد می کنند، به ویژه هنگامی که ساقه های جوان ایجاد می شود. ساقه های جانبی ایجاد شده و ساقه های دیگر ناشی از بازوهای اصلی را بکشید. این شاخه های کوتاه در فصل بعد نیز میوه می دهند.

 

هنگامی که میوه دارد، تنظیم کنید، شاخه های کناری را به عقب بچسبانید و چهار یا پنج برگ فراتر از میوه بالغ باقی بگذارید.

 

هر گونه شاخه ی جانبی غیر میوه ای را می توان از خرداد به بعد به پنج برگ برید.

 

نکته هایی برای کاشت درخت کیوی, راههای کاشت درخت کیوی, نکته هایی برای کاشت کیوی

روش های کاشت و پرورش درخت کیوی

 

انتشار و تکثیر درخت کیوی :

قلمه های چوب نرم را  می توان در بهار برداشت. از طرف دیگر، ارقام نامگذاری شده را می توان با استفاده از قلمه و پیوند زدن تکثیر کرد. میوه ی کیوی را می توان با بذر و نهال کاشت. و می توان از طریق قلمه زدن آن را تکثیر کرد.

 

کاشت درخت کیوی از طریق بذر :

برای کاشت درخت کیوی از طریق بذر، باید از میوه های رسیده استفاده کنید. تا بذر آن کاملا و راحت از میوه جدا شود. پس از جدا کردن دانه های کیوی آن ها را با آب بشویید و با قارچ کش ضدعفونی کنید. حتی می توانید از بذرهای آماده استفاده کنید.

 

سپس دانه های کیوی را داخل حوله ی کاغذی مرطوب و در کیسه ی پلاستیکی در یک مکان گرم قرار بدهید و آن ها را بررسی کنید تا جوانه بزنند. دقت کنید حوله ی کاغذی شما خشک نشود و باید آن را مرطوب کنید تا بذرها جوانه بزنند.

 

گلدانی مناسب را انتخاب کنید و زیر آن را مقداری سنگریزه و یا ذغال قرار بدهید. دقت کنید کف گلدان حتما سوراخ باشد. پس از آن خاک سبک مانند خاک برگ و کمپوست روی آن بریزید. و سپس بذر را روی آن قرار بدهید و لایه ای نازک رو ی آن خاک بریزید و روی آن ها را کاملا بپوشانید. داخل هر گلدان 3-4 بذر با فاصله بکارید.

 

خاک گلدان را مرطوب کنید. دقت کنید به آرامی آب بدهید تا بذرها جا به جا نشوند. گلدان را در مکانی پر نور مانند پشت پنجره قرار بدهید تا به صورت کامل نور آفتاب را دریافت کنند. 

 

زمانی که درختان سبز شدند آن ها را بیرون از خانه قرار ندهید. آن ها باید حدود 2 سال در داخل منزل نگهداری شوند. تا گیاه شما مقاوم شوند. پس از بزرگ شدن باید به گلدان بزرگتری آن را منتقل کنید. درخت های جوان به سرما حساس هستند.

 

پس از 2-3 سال می توانید آن را به فضایی باز انتقال بدهید. باید در مکان مناسب گودالی بزرگتر از گلدان بکنید و سپس نهال را با خاک های داخل گلدان آن، کاملا وسط گودال قرار بدهید. و با خاک اطراف آن را پر کنید. فقط دقت کنید ریشه ی نهال آسیب نبیند.

 

• پس از کاشت، آن را آبیاری کنید. درخت کیوی به آبیاری زیاد نیاز دارد اما آبیاری بیش از اندازه می تواند به درخت آسیب برساند.. بنابراین باید در آبیاری آن دقت بسیار کنید.

 

• خاک مناسب، برای درخت کیوی خاک شنی و دارای هوموس است. این درخت به سرعت رشد می کند و میوه ی بسیار می دهد. به همین دلیل ریشه ی آن هم سریع بزرگ می شود. می توانید از مخلوط کودهای دامی و ماسه بادی به نسبت 50 50 استفاده کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

 

• دمای مناسب برای درخت کیوی، نباید از 40 درجه بیشتر شود. اما دمای زیر صفر زمستان را می تواند تحمل کند.

 

• حتما سالی یکبار آن را هرس کنید و شاخه های اضافی که روی داربست قرار نمی گیرند را هرس کنید. بهترین زمان برای هرس درخت ماده اواخر زمستان زمانی که درخت خواب است می باشد. اما درخت نر را می توانید زودتر یعنی بعد از گل دادن هرس کنید. 

 

نکته هایی برای کاشت درخت کیوی با نهال, آب و هوای مناسب برای نگهداری از درخت کیوی, بیماری های درخت کیوی

شرایط مناسب برای پرورش درخت کیوی

 

خرید گیاهان کیوی

درخت های کیوی گیاهان سرسختی هستند که به فضای زیاد و هرس دو بار در سال احتیاج دارند، بنابراین قبل از خرید به این نکته توجه داشته باشید. همچنین برای تولید محصول خوب به بیش از یک گیاه (نر و ماده) نیاز خواهید داشت، مگر اینکه رقم خود بارور را انتخاب کنید. گیاهان نر میوه نمی دهند.

 

بنابراین اگر فقط یک گیاه دارید ، مراقب باشید که یک رقم خود بارور بخرید.

چندین ارقام برای انتخاب وجود دارد، اعم از نر، ماده یا خود بارور.

سه تا چهار سال پس از کاشت، گیاهان شروع به تولید میوه می کنند.

 

مناسب ترین مکان برای کاشت درخت کیوی :

میوه های کیوی نیاز به موقعیت گرم، سرپوشیده و آفتابی دارند، ترجیحاً در مقابل دیوار رو به جنوب یا غرب، اگرچه می توان آنها را در مناطق باز و در مناطق ملایم تر پرورش داد. شاخه های جوان در بهار در معرض یخ زدگی، بسیار آسیب پذیر هستند و ممکن است نیاز به محافظت داشته باشند.

 

آنها در خاک حاصلخیز، با زهکشی خوب و کمی اسیدی که غنی از مواد آلی است بهتر رشد می کنند، بنابراین قبل از کاشت مقدار زیادی کمپوست باغی یا کود پوسیده را حفاری کنید.

 

کیوی ها مانند درخت های انگور هستند و قوی هستند و به یک داربست و حفاظ بزرگ و محکم مانند دیوار، حصار یا آلاچیق یا سایبان نیاز دارند.

 

شما می توانید یک رقم خود بارور را پرورش می دهید، در غیر اینصورت شما باید یک رقم نر و یک رقم ماده را بکارید. یک گیاه نر می تواند تا هشت گیاه ماده را در نزدیکی خود گرده افشانی کند.

 

نحوه ی کاشت و پرورش درخت کیوی, کاشت و نگهداری درخت کیوی, روش های کاشت و پرورش درخت کیوی

نگهداری و پرورش درخت کیوی

 

زمان مناسب برای کاشت درخت کیوی :

کاشت گیاهان کیوی در فصل بهار با گرم شدن آب و هوا بهتر است.

 

در صورت کاشت بیش از یک درخت، فاصله آنها را 3 تا 4/5 متر (10 تا 15 فوت) از هم فاصله دهید (اگرچه نر باید نزدیکتر به ماده باشد، در فاصله 60 سانتی متری از ماده قرار گیرد).

 

مشکلات رایج درخت کیوی :

درخت میوه های کیوی عموماً گیاهان قوی و نیرومندی هستند که در مکان های گرم با سرپناه مناسب رشد می کنند. با این حال، آنها می توانند از چند مشکل رنج ببرند:

 

• سرما در بهار می تواند به شاخه های جدید و تازه آسیب برساند.

 

• خشکی می تواند باعث افتادگی برگ ها، لبه های قهوه ای برگ ها و حتی برگ زدایی کامل شود.

 

• سوزش برگ  ممکن است به شکل لبه های قهوه ای برگ ها ظاهر شود و ممکن است در اثر خشکسالی یا خشک شدن باد ایجاد شود.

 

• کمبود مواد مغذی  نیز ممکن است یک مشکل باشد، به ویژه در خاک گچی.

 

• بیماریهای قارچی - درخت میوه کیوی ممکن است در معرض  قارچ عسلی  یا  پوسیدگی ریشه فیتوفتورا ​​قرار گیرد.

 

• آسیب باد و سرما، گیاهان می توانند در اثر باد سرد و دمای پایین آسیب ببینند.

 

درمان :

قبل از پیوند در خارج از منزل در محلی آفتابی از آن محافظت کنید، خاک را سخت کنید، قبل از کاشت خاک را گرم کنید، پیوندها را با پشم یا چنگک باغبانی بپوشانید.

 

برداشت کیوی :

گیاهان معمولاً سه یا چهار سال پس از کاشت شروع به باردهی می کنند. گونه های هاردی بیشترین میوه را در انگلستان دارند.

 

میوه های کیوی برای رسیدن به فضای باز به یک تابستان و پاییز بسیار گرم و طولانی نیاز دارند. میوه های نارس باقی مانده را قبل از اولین یخبندان جدا کنید، سپس با قرار دادن در ظرفی با میوه های دیگر در داخل خانه می رسند. در صورت رسیدن، آنها باید کمی فشار داده شوند، اگرچه ممکن است چند هفته طول بکشد تا به این مرحله برسند.

 

میوه های برداشت شده را می توان تا سه ماه در کیسه پلاستیکی سوراخ شده در یخچال نگهداری کرد.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------