طرز نگهداری گل سانسوریاعکس گل سانسوریا ,سانسوریا,طرز نگهداری گل سانسوریا

عکس گل سانسوریا و شرایط نگهداری از آن ها

 

آشنایی با پرورش گل سانسوریا:

گل سانسوریا، یک گل مقاوم است که به سختی از بین می رود. این گل می تواند، نور کم، خشکسالی را نیز تحمل می کند. در ادامه این مطلب بیتوته شما را با طرز نگهداری گل سانسوریا آشنا می کنیم.

شرایط نگهداری سانسوریا:

گل مار که با نام های «زبان مادرشوهر» و سانسوریا نیز شناخته می شوند، یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای نگهداری هستند. این گیاه آبدار برای افراد مبتدی بسیار بخشنده و عالی است. در اینجا نحوه مراقبت از گل سانسوریا در خانه را آورده ایم!

 

درباره گل سانسوریا:

بومی آفریقای جنوبی، گل سانسوریا به خوبی با شرایطی مشابه مناطق جنوبی ایالات متحده سازگار هستند. به همین دلیل، آنها ممکن است برای بخشی از تمام سال در خارج از خانه و گرمتر رشد کنند. با این حال، آنها با فرستادن دونده های زیرزمینی گسترش می یابند و ممکن است مهاجم شوند، بنابراین با گیاهان سانسوریا مانند بامبو رفتار کنید. آن را فقط در نواحی یا گلدان بکارید.

 

آب بیش از حد و دمای انجماد دو مورد از معدود مواردی هستند که واقعاً می توانند به طور قابل توجهی روی این گیاه تأثیر بگذارند. خاک خیس باعث پوسیدگی ریشه می شود و قرار گرفتن طولانی مدت در دمای سرد می تواند به شاخ و برگ آسیب برساند.

 

پرورش گل سانسوریا از قلمه ها نسبتاً آسان است. مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که آنها به راحتی می توانند پوسیده شوند، بنابراین باید از یک خاک زهکشی آزاد استفاده شود. قلمه برگ روش معمولی است اما احتمالاً ساده ترین راه برای تکثیر گل سانسوریا از طریق تقسیم است. ریشه ها ریزوم های گوشتی تولید می کنند که به سادگی می توان آنها را با یک چاقوی تیز برداشت و در گلدان قرار داد. مجدداً، اینها باید به یک خاک زهکشی آزاد بروند.

 

نحوه کاشت گل سانسوریا :

گلدانی با سوراخ زهکشی در پایین انتخاب کنید. گلدان های تراکوتا برای گل های سانسوریا به خوبی کار می کنند، زیرا اجازه می دهند خاک راحت تر از گلدان های پلاستیکی خشک شود.

 

از مخلوط گلدانی با زهکشی خوب استفاده کنید. مخلوط گلدانی که برای "کاکتوس ها و ساکولنت ها" طراحی شده است ایده آل است، زیرا در برابر اشباع شدن بیش از حد از آب مقاوم تر است.

 

هنگام تعویض گلدان مجدد گل سانسوریا، آنها را خیلی عمیق نکارید. گیاه باید به همان عمقی که در ظرف قبلی خود بوده کاشته شود.

 

پرورش گل سانسوریا,گل سانسوری,نحوه نگهداری سانسوریا

آشنایی با نحوه نگهداری سانسوریا

 

انتخاب مکان در خانه:

گیاهان سانسوریا نور زیاد و غیر مستقیم را ترجیح می دهند و حتی می توانند مقداری نور مستقیم خورشید را تحمل کنند. با این حال، آنها همچنین در گوشه های سایه دار و سایر مناطق کم نور خانه به خوبی رشد می کنند (البته کندتر).

 

نکته: سعی کنید از انتقال سریع گیاه خود از یک منطقه کم نور به نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا این کار می تواند به گیاه شوک وارد کند. هر زمان که گیاهان را از یک نقطه تاریک تر به یک نقطه روشن تر منتقل می کنید، این کار را به تدریج انجام دهید و به آرامی آن را در مدت یک هفته یا بیشتر در معرض نور روشن و زیادتر قرار دهید. همچنین مطمئن شوید که عادات آبیاری را مطابق با آن تنظیم کنید. گیاهان در مناطق گرمتر و روشن تر از آب بیشتری استفاده می کنند.

 

گیاه را در مکانی گرم با دمای بالاتر از 10 درجه سانتیگراد نگهداری کنید. در زمستان، حتما از آن در برابر نور مستقیم خورشید در پشت پنجره محافظت کنید.

 

خاک مناسب سانسوریا:

شکی در این نیست که باید از خاکی با زهکشی بالا برای این گیاه استفاده کنید ولی توجه داشته باشید که سانسوریا خاک نسبتا سنگین را نیز دوست دارد پس خودتان را زیاد اذیت نکنید. بهترین محدوده PH برای سانسوریا حدود 4/5 تا 7/5 هست.

 

آبیاری گل سانسوریا :

یکی از رایج ترین مشکلاتی که با گل سانسوریا (و سایر ساکولنت ها) مواجه می شود آبیاری بیش از حد است. این گیاهان خاک خیس را به خوبی تحمل نمی کنند. آنها تمایل به ایجاد پوسیدگی ریشه دارند. برای جلوگیری از این امر، روش های آبیاری زیر را دنبال کنید :

 

زیاد آبیاری نکنید. اجازه دهید بین دو آبیاری بیشتر خاک خشک شود.

نکته: برای اینکه بدانید زمان آبیاری چه زمانی است، فقط به ظاهر سطح خاک تکیه نکنید. در عوض، انگشت خود یا یک خلال دندان را با دقت چند اینچ در خاک بچسبانید. اگر رطوبت را احساس کردید یا دیدید که خاک به خلال دندان چسبیده، آبیاری را متوقف کنید.

 

در صورت امکان از زیر گلدانی آبیاری کنید. این باعث می شود ریشه ها به سمت پایین و عمیق رشد کنند و به تثبیت برگ های ضخیم و بلند کمک می کند. 

در طول زمستان، در حالی که گیاه به طور فعال رشد نمی کند، در بهار و تابستان کمتر آبیاری کنید.

 

تکثیر گل سانسوریا :

گیاهان سانسوریا ریزوم تولید می کنند و به راحتی تقسیم می شوند. اگرچه این کار را می توان در هر زمانی انجام داد، بهار بهترین است. گیاهان تازه تکثیر شده شما نیز با توجه به فصل رشد تابستان، سریعتر رشد خواهند کرد.

 

همچنین می توانید گل سانسوریا را از طریق قلمه های برگ تکثیر کنید. کافی است تکه های 2 تا 3 اینچی از یک برگ را ببرید و آنها را در عمق حدود 1 اینچ در خاک مناسب برای گل سانسوریا (مخلوط کمپوست) قرار دهید. مطمئن شوید که قلمه ها را رو به بالا بکارید، همان جهتی که در حال رشد بودند. لذت بردن! گیاهان مار در دسته هایی با ارتفاع های مختلف عالی به نظر می رسند.  ریشه های جدید در اطراف پایه طی چند هفته یا چند ماه تشکیل شود.

 

شرایط نگهداری سانسوریا,پرورش گل سانسوریا,گل سانسوری

روش های تکثیر گل سانسوریا

 

مراقبت از گل سانسوریا :

برگ های بزرگ و صاف آن تمایل به جمع آوری گرد و غبار دارند. در صورت نیاز آنها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

 

در شرایط خوب، گل های سانسوریا رشد سریعی دارند و ممکن است نیاز به تقسیم سالیانه داشته باشند.

 

در بهار آن را تکثیر کنید و دوباره بکارید. قسمتی از برگ ها و ریشه ها را برش دهید و در گلدانی با مخلوط گلدانی با زهکشی خوب قرار دهید.

 

اگر گل سانسوریا در گلدان باشد، ممکن است گهگاه گل بدهد. خوشه های گلی معطر و سفید مایل به سبز روی خوشه های بلند ظاهر می شوند.

 

گیاه من هر چند وقت یک بار نیاز به گلدان مجدد دارد ؟

برای گیاهان رومیزی کوچکتر، پیشنهاد می کنیم هر 12 تا 18 ماه یکبار گلدان را مجدداً تعویض کنید. معمولاً می خواهید گلدان را با قطر 1 تا 2 اینچ بزرگتر انتخاب کنید تا امکان رشد را فراهم کند. گلدان را خیلی بزرگتر از گلدان قبلی انتخاب نکنید زیرا ممکن است ریشه گیاه را غرق کند. اگر ترجیح می دهید اندازه فعلی گیاه خود را حفظ کنید، در همان ظرف گلدهی کنید و خاک جدید تهیه کنید و برخی از ریشه ها و شاخ و برگ ها را کوتاه کنید. بهار یا تابستان زمان ایده آلی برای گلکاری است زیرا گیاه در قوی ترین حالت خود قرار دارند.

 

برای گیاهان بزرگتر، پیشنهاد می کنیم هر 18 تا 24 ماه یکبار گلدان را مجدداً تعویض کنید. معمولاً می خواهید ظرف گلدانی را با قطر 2 تا 4 اینچ بزرگتر انتخاب کنید تا امکان رشد را فراهم کند. گلدانی را خیلی بزرگتر از گلدان قبلی انتخاب نکنید زیرا ممکن است ریشه گیاهان را غرق کند. اگر ترجیح می دهید اندازه فعلی گیاه خود را حفظ کنید، در همان ظرف گلدهی کنید و خاک جدید تهیه کنید و برخی از ریشه ها و شاخ و برگ ها را کوتاه کنید. بهار یا تابستان زمان ایده آلی برای گلکاری است زیرا گیاه در قوی ترین حالت خود قرار دارد.

 

چگونه می توانیم بفهمیم که سانسوریا را بیش از حد آبیاری کرده ایم ؟

آبیاری بیش از حد باعث ایجاد ساقه های قهوه ای رنگی می شود. آبیاری را متوقف کنید و گیاه خود را هرس کنید. فقط زمانی که خاک در تمام طول گلدان کاملاً خشک شود، گیاه شما برای آبیاری آماده است.

 

شرایط نگهداری سانسوریا,پرورش گل سانسوریا,گل سانسوری

نحوه ی مراقبت از گل سانسوریا

 

آفات / بیماری های گل سانسوریا :

پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری بیش از حد شایع ترین مشکل است.

اگر این اتفاق افتاد، برگ های در حال مرگ را بردارید و اجازه دهید گیاه بیش از حد معمول خشک شود. گل های سانسوریا انعطاف پذیر هستند و به طور معمول بهبود می یابند. با این حال، اگر گیاه همچنان به مرگ خود ادامه داد، آن را از گلدان خود خارج کنید، ریشه ها و برگ های پوسیده را دور بریزید و در خاک تازه نگهداری کنید.

 

اگرچه رشد آن آسان است، اما هنوز هم ممکن است با چند مشکل مواجه شوید. آبیاری بیش از حد و قرار گرفتن در معرض سرما مقصر اصلی هستند. این گیاهان مقاوم مشکلات حشرات کمی دارند، با این حال، می توانند با شپشک های آردآلود و کنه های عنکبوتی آلوده شوند. از آنجایی که این آفات شیره برگ ها را می مکند، باعث ایجاد زخم های کوچک و ریزش برگ می شوند. شما می توانید شپشک آرد آلود را با الکل به عنوان یک روش کنترل بمالید. کنه های عنکبوتی را می توان با شستن برگ ها و افزایش رطوبت اطراف گیاه از بین برد.

 

سانسوریا (Sansevieria) واقعاً ساده ترین گیاهانی هستند که از آنها مراقبت می شود و آنها را برای باغبانان تازه کار یا به عنوان اولین گیاه آپارتمانی انتخابی عالی می کند. اگر فکر می کنید یک گیاه آپارتمانی سازگار، کم نگهداری و شیک برای شما مناسب است

 

گردآوری : بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------