دلایل مهم برای نگه داشتن گل و گیاه در خانهعلت نگه داری گل و گیاه در خانه, دلایل پرورش گل و گیاه در خانه

نگاه کردن به گل ها ایجاد احساس شادابی، طراوت و مثبت اندیشی در شما می شود

 

با گسترش زندگی شهری و فشارهای کاری در جوامع پراسترس امروزی، آثار طبیعت را بسیار کمتر در زندگی روزمره‌مان حس می‌کنیم و به انسان‌هایی تبدیل شده‌ایم که همگام با حرکتی سریع به سوی متمدن شدن، به سرعت از طبیعت و زیبایی‌های آن فاصله می‌گیریم. این در حالی است که بازگشت به طبیعت از بهترین راه‌ها برای پیشگیری و درمان آثار زیان‌آور زندگی پرمشغله و صنعتی امروز ماست، چراکه طبیعت مادر انسان هاست و آغوش سبزش می‌تواند آرامش را به او بازگرداند.

گل و گیاه آپارتمان
اگر چه زندگی در آپارتمان از یک سو و دغدغه ها و مشغله های روزمره از سوی دیگر، ما را از طبیعت دور کرده‌اند، با این حال هنوز هم می توان برای رسیدن به آرامش دست به دامن طبیعت شد. تنها کافی است طبیعت را به خانه تان بیاورید. این طبیعت می‌تواند به اندازه یک باغچه کوچک، بالکن کوچک یا حتی چند گلدان کوچک باشد.

اگر دلیل کافی برای این کار ندارید، حتما این مطلب را بخوانید.

جنبه زیبایی شناختی
گل ها و گیاهان زیبا هستند. چه دلیلی مهم تر از اینکه با داشتن گل و گیاه، زیبایی را به محیط زندگی خود می آورید و از آن لذت می برید. نگاه کردن به گل ها باعث ایجاد احساس شادابی، طراوت و مثبت اندیشی در شما می‌شود.

تنها کافی است سری به یک گل فروشی بزنید و با توجه به سلیقه خودتان، گل و گیاهی را با طرح و رنگ دلخواهتان انتخاب کنید؛ البته مراقب باشید که گیاه مورد نظرتان با فضای خانه شما سازگار باشد و حتما در این مورد از گل فروش بپرسید.

رنگ آرامش بخش
سبز یکی از رنگ های آرامش بخش است. این رنگ همراه با آبی آسمان ذهن شما را در وضعیت آرامش و راحتی قرار خواهد داد. رنگ سبز التیام بخش و رنگ تعادل، توازن و همدلی است. این رنگ باعث هماهنگی جسم و ذهن می‌شود و نماد طبیعت و باروری است.

گیاه بسیار خطرناک "دیفن باخیا" که در منازل و محل های کار نگهداری می شود، بسیار سمی بوده و می تواند به مرگ افراد بویژه در کودکان منجر شود

افزایش اعتماد به نفس
گل کاری و باغبانی و ایجاد محیطی دلپذیر باعث بالابردن حس اعتماد به نفس و خوب بودن در فرد می‌شود. باغبانی باعث می‌شود فرد به‌دلیل خلق زیبایی، احساس غرور و رضایت کند.

از سوی دیگر، هنگامی که گیاهان به گل می‌نشینند، سبزی‌ها آماده چیدن می‌شوند و... باغبان حسی از رضایت‌خاطر پیدا می‌کند و نتیجه زحمات خود را می‌بیند و این نتیجه مطلوب به نوعی برای فرد مانند پاداش کارهایش تلقی می‌شود.

دستیابی به آرامش
نگاه کردن به گل و گیاهان و لذت بردن از زیبایی های آنها به ما کمک می‌کند روحیه نامتعادل و نا آرام خود را تغییر دهیم و به حالت تعادل برسیم. بنابراین این بار اگر بی‌حوصله، کلافه و عصبی بودید، سری به گل‌های باغچه یا گلدانتان بزنید تا دوباره آرامش پیدا کنید.

 

  بیشتر بخوانید: علت زرد شدن برگ گیاهان

 
تمرین صبر و شکیبایی
باغبانی به نوعی تمرین صبر و شکیبایی است. هنگامی که یک درخت در باغچه می‌کارید و باید ماه ها و سال ها از آن مراقبت کنید تا روزی به بار بنشیند یا از یک گلدان نگهداری می‌کنید تا در بهار به گل بنشیند، به نوعی صبوری را تمرین خواهید کرد. بد نیست صبوری را با سپردن مسئولیت نگهداری از یک گلدان کوچک به فرزندانتان هم آموزش دهید.

هوایی پاک
همه می‌دانیم که گیاهان دی اکسیدکربن محیط را می‌گیرند و اکسیژن را پس می‌دهند و در ایجاد هوایی پاک بسیار موثر هستند، پس با نگهداری از آنها در خانه خود شانس تنفس هوای پاک‌تری را خواهیم داشت و همین هوای پاک و پراکسیژن حالمان را بهتر خواهد کرد و در سلامت جسم و ذهنمان موثر خواهد بود.

نگهداری گل و گیاه,دلایل نگهداری گل و گیاه

اگر بی‌حوصله، کلافه و عصبی بودید، سری به گل هایتان بزنید تا دوباره آرامش پیدا کنید


باغبانی کردن در خانه باعث می شود :
سلامت جسم و کاهش استرس
باغبانی و گلکاری باعث افزایش فعالیت بدنی و همچنین افزایش ترشح اندروفین در بدن می‌شود که این امر منجر به کاهش استرس خواهد شد.

اگر آنقدر خوش‌شانس باشید که در خانه باغچه‌ای داشته و در آن یک یا چند درخت کاشته باشید هربار که درخت‌ها را هرس می‌کنید حرکات کششی خواهید داشت. جالب است بدانید حرکات بدن و کشش اندام ها هنگام هرس و کوتاه کردن شاخ و برگ درختان، به اندازه زمانی است که شما دوچرخه‌سواری یا شنا می‌کنید.

همچنین کارکردن در حیاط خانه و گل‌کاری باتوجه به میزان فعالیت شما می‌تواند باعث سوختن 250 کالری در ساعت شود و همین امر در کنترل فشارخون و بهبود جریان خون و تنظیم سوخت و ساز بدن بسیار موثر است

جذب ویتامین D
کسانی که در فضای باز مثل باغ، باغچه یا بالکن، باغبانی و گل‌کاری می‌کنند، در معرض نور خورشید خواهند بود که باعث افزایش ویتامین د در بدن آنها و جذب بیشتر کلسیم می‌شود. همین امر در بهبود خلق و خوی این افراد موثر است.

• مصرف بیشتر میوه و سبزی
بررسی‌ها و تحقیقات انجام‌شده ثابت کرده است باغبان‌ها میوه و سبزی بیشتری مصرف می‌کنند و بچه‌هایی که در چنین فضایی بزرگ می‌شوند نیز بیشتر میوه و سبزی می‌خورند.

درست است که همه ما نمی‌توانیم در یکباغ بزرگ زندگی می‌کنیم، اما می‌توانیم در یک باکس یا گلدان کمی سبزی بکاریم، حتی می‌توانیم چند گلدان برای کاشت سبزی روی پشت‌بام خانه خود داشته باشیم و نه‌تنها از کاشت و برداشت سبزی‌هایمان لذت ببریم بلکه سبزی‌های تازه خودمان را بخوریم.

دلایل نگه داشتن گل و گیاه در خانه, گل و گیاه آپارتمان

در صورتی که قطعه ای از برگ گیاه دیفن باخیا خورده شود، فرد را می کشد


گیاه سمی و کشنده دیفن باخیا
هشدار : یک گیاه آپارتمانی بسیار کشنده
گیاه بسیار خطرناک "دیفن باخیا" که در منازل و محل های کار نگهداری می شود، بسیار سمی بوده و می تواند به مرگ افراد بویژه در کودکان منجر شود.

در صورتی که قطعه ای از برگ این گیاه خورده شود، فرد را می کشد.
دست زدن به برخی از انواع آن بعد از تماس با چشم، انسان را کور می کند.

این گیاه مانند گیاه برگ انجیری بسیار سمی است و باید از دسترس نوزادان و کودکان نوپا که احتمال می دهید برگ های آن را به دهانشان بگذارند، دور نگه داشته شود.

این گیاه در صورت بلعیده شدن، به دهان و زبان آسیب می رساند و شخص دیگر قادر به صحبت کردن نخواهد بود.

منبع : tebyan.net

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------