نگهداری از گل فرفیون زینتی (گل مرجان)گیاه مرجان

روش نگهداری گل مرجان خاردار

 

نگهداری و پرورش گل فرفیون زینتی یا گل مرجانی

در این مقاله از بیتوته، با نحوه نگهداری و پرورش فرفیون زینتی یا گل مرجان آشنا می شوید. گل های مرجان که با نام فرفیون نیز شناخته می شوند، گیاهان آپارتمانی محبوبی هستند که به دلیل زیبایی منحصر به فرد و نیازهای مراقبتی کم، مورد توجه بسیاری قرار گرفته اند. این گیاهان با ساقه های خاردار و برگ های سبز شاداب، در رنگ های مختلفی مانند قرمز، زرد، نارنجی، سفید و صورتی شکوفه می دهند و جلوه ای چشم نواز به خانه شما می بخشند.

گل های مرجان که با نام فرفیون نیز شناخته می شوند، گیاهان آپارتمانی محبوبی هستند که به دلیل زیبایی منحصر به فرد و نیازهای مراقبتی کم، مورد توجه بسیاری قرار گرفته اند. این گیاهان با ساقه های خاردار و برگ های سبز شاداب، در رنگ های مختلفی مانند قرمز، زرد، نارنجی، سفید و صورتی شکوفه می دهند و جلوه ای چشم نواز به خانه شما می بخشند.

 

گل مرجان (نام علمی: Euphorbia milii) با نام های دیگر فرفیون زینتی، تاج خار از گیاهان گوشتی دارای انواع گونه های متفاوت است که هرکدام طول عمر خاص خود را دارند.

 

Euphorbia Milli یک گیاه زینتی شبیه کاکتوس است که بومی ماداگاسکار و سایر مناطق گرمسیری در سراسر جهان است. این گیاه برای اولین بار توسط بارون میلیوس، فرماندار رئونیون (جزیره بوربون) وارد کشت شد، از این رو به نام Milii نامگذاری شد.

 

Euphorbia Milii پیشینه جالبی دارد و می توان آن را با نام های مختلفی مانند تاج خار، گیاه مسیح، خار مسیح و Corona de Cristo یا Corona de Espinas در آمریکای لاتین یافت.

 

ممکن است این نام ها برای شما بسیار تعجب آور باشد، به خصوص اگر بدانید این ساکولنت چقدر زیباست. پس چرا با تاج خارهای عیسی مرتبط است؟ همانطور که مشخص است، شایعات حاکی از آن است که تاجی که عیسی مسیح بر سر گذاشته از ساقه های Euphorbia Milii ساخته شده است.

 

ساکولنت Crown of Thorns از آنجایی که یک گیاه گرمسیری است، در شرایط گرم رشد می کند، خشکسالی را دوست دارد، اما به شدت به یخبندان حساس است. معمولاً در ظرفی رشد می کند که می توان آن را برای ماه های سرد زمستان به داخل خانه منتقل کرد. اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، می توانید این نیمه آبدار را در فضای باز به عنوان یک درختچه زینتی پرورش دهید.

 

این ساکولنت همیشه سبز به قدری جالب و زیبا است که در سال 1993 جایزه شایستگی باغ را از انجمن سلطنتی باغبانی دریافت کرد. در تمام طول سال شکوفا می شود و کم نگهداری است، بنابراین گل زینتی عالی برای مبتدیان باغبانی و دوستداران گیاهان بسیار پرمشغله است.

 

یکی از ویژگی های معمولی آن این است که می تواند در رنگ های مختلف با برگ های سبز روشن و ضخیم تقریباً در تمام طول سال شکوفا شود، حتی در داخل خانه. این گیاه با رشد کند می تواند در خارج از منزل به 3 تا 6 فوت قد یا به عنوان گیاه آپارتمانی به 2 فوت برسد.

 

تاج خار در فضای باز به عنوان یک گیاه چند ساله در مناطق گرم بهترین رشد را دارد. با قرار دادن آن در یک پنجره آفتابی با حداقل سه تا چهار ساعت تابش مستقیم نور خورشید در خاک با زهکشی خوب از نوع کاکتوس، در فضای سرپوشیده در مناطق دیگر رشد دهید.

 

تاج خار برای انسان و حیوانات خانگی سمی است. یک مزیت بالقوه شیره سمی آن برای توانایی آن در کشتن حلزون های ناقل بیماری در حال تحقیق است.

 

نگهداری گل مرجان

نحوه نگهداری از گل فرفیون زینتی

 

سبک

مانند بسیاری از گیاهان گلدار، هرچه در معرض آفتاب بهتر قرار بگیرید، شکوفه های بیشتری خواهید داشت. Euphorbia milii به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و اگر روزانه حداقل 3 تا 4 ساعت نور خورشید دریافت کند به طور قابل اعتمادی شکوفا می شود. در فضای باز، آن را در مکانی کاملا آفتابی قرار دهید. اگر مکانی به شدت خشک است، آن را در یک نقطه آفتابی قرار دهید. در داخل خانه، گیاه در فصل زمستان در یک نقطه رو به غرب یا جنوب به خوبی عمل می کند.

 

خاک مناسب برای گل مرجانی :

اگر در فضای باز رشد می دهید، در خاکی با زهکشی خوب بکارید. تاج خار یک گیاه آپارتمانی بسیار سازگار است. به مخلوطی از گلدان کاکتوس با زهکشی خوب نیاز دارد. توپ ریشه باید در یک ظرف محکم قرار گیرد تا از احتباس آب در ظرف جلوگیری شود. اگر خاک اضافی وجود داشته باشد، آب را حفظ می کند و می تواند باعث پوسیدگی ریشه ها شود. 

 

آبیاری گل فرفیون زینتی :

از آنجایی که این گیاه آبدار است، تاج خار نسبت به آب بسیار بخشنده است. زمانی که خاک در حدود 1 اینچ زیر سطح خشک شد، آبیاری کنید. گلدان را کاملاً آب کنید و اجازه دهید هر گونه آب اضافی آن تخلیه شود. اجازه ندهید گیاه شما برای مدت طولانی در آب یا خاک مرطوب بماند، در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند. تاج خار در زمستان نیمه خواب می شود و نیاز به آبیاری کمتر و عدم نیاز به غذا دارد.

 

دما و رطوبت مناسب گل فرفیون :

گل مرجان یا فرفیون همان دمای اتاق را دوست دارد که مردم از آن لذت می برند. از نظر دما، 65 تا 75 درجه فارنهایت مناسب است. حداقل نصف روز نور خورشید نیاز اصلی برای تاج خار است. اگر در شب ترموستات را پایین می آورید نگران نباشید. تاج خار می تواند دمای تا 50 درجه فارنهایت را تحمل کند.

 

همچنین به کمبود رطوبت که در اکثر خانه ها در طول زمستان حاکم است اهمیتی نمی دهد.

 

کودهای گل مرجانی :

از بهار تا پاییز، تاج خار خود را با یک کود متعادل برای گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید. اگر کود را تا نیمه رقیق کنید، می توانید این کار را با هر بار آبیاری انجام بدهید.

 

شرایط نگهداری گل مرجان

نگهداری گیاه مرجان به همراه عکس گل مرجان

 

انواع تاج خار :

گیاهان تاج خار از مناطق استوایی جزیره آفریقایی ماداگاسکار می آیند. نام این گیاه برگرفته از این عقیده است که ساقه های این گیاه تاجی از خار را تشکیل می دهد که عیسی مسیح در هنگام مصلوب شدن بر سر گذاشته بود. در تایلند، این گیاه به دلیل هشت گل فرخنده اش که در هر ساقه رشد می کند، خوش شانس در نظر گرفته می شود که نشان دهنده هشت قدیسین اساطیر چینی است.

 

گونه های زیادی از تاج خار وجود دارد که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم از جمله:

 

Brush Fire : برگهای ضخیم و گوشتی و گلهای قرمز روشن

Creme Supreme : برگ های بنددار و گل های سفید کرمی

Short and Sweet : گلهای قرمز (کوتوله، به ارتفاع 12 تا 18 اینچ)

Maxi Zephyr : شکوفه های زنگوله ای به رنگ زردآلو

Maxi Pink Cadillac : شکوفه های مرجانی صورتی

Red Gundula : شکوفه های صورتی مایل به قرمز

Splendens : شکوفه های قرمز می دهد اما قد آن به 5 یا 6 فوت می رسد.

 

هیبریدهای کالیفرنیا برای ساقه های ضخیم و گل های بزرگ پرورش داده می شوند. گاهی اوقات به آنها برچسب غول پیکر تاج خارها می گویند. دو رقم خوب در فضای باز "Rosalie" و "Saturnus" هستند.

 

هرس گل فرفیون زینتی :

هنگام هرس این گیاه از چشم، دست و پوست خود در برابر شیره آن محافظت کنید. برای جلوگیری از جاری شدن شیره، آب را مستقیماً روی آن اسپری کنید. با وجود ردیف های خار، تاج خار به راحتی قابل دستیابی است، اگر آن را از ساقه های برگ دارش بگیرید یا آن را از ریشه نگه دارید.

 

هرس تاج خار را در پایان فصل با بریدن برگ های پیرتر و محو شده برای تشویق رشد جدید انجام دهید. اگر تاج خار برای تشویق رشد برگ یا شاخه دار هرس نشود، ممکن است ساق دار شود. اگر آن را در فضای باز پرورش می دهید، فضای زیادی به گیاه بدهید. می تواند تا 6 فوت قد و حدود 2 فوت عرض رشد کند.

 

همچنین اگر گیاه آپارتمانی شما تاج خار است. در صورت تمایل به داشتن شکل فشرده تری، مراقب باشید که به جوانه های سالم آن آسیب نرسانید.

 

گل مرجان نگهداری

انواع گیاه مرجان

 

تکثیر گیاه مرجان :

بیشتر تاج خارهای مدرن هیبرید هستند و از بذر شروع نمی شوند. با این حال، آنها به راحتی از طریق قلمه ها تکثیر می شوند. بهترین زمان برای تکثیر قلمه در بهار است که رشد آن آغاز می شود اما تابستان نیز مناسب است. در اینجا نحوه تکثیر از قلمه ها آورده شده است :

 

• برای محدود کردن مقدار شیره ای که با آن تماس می گیرید، دستکش بپوشید.

• با استفاده از یک چاقوی تمیز و تیز، 3 تا 4 اینچ بالای ساقه سالم و جوان را جدا کنید. 

• هر قلمه را در آب گرم فرو کنید و بگذارید چند دقیقه در آن بماند.

 

• آنها را چند روز قبل از کاشت بگذارید تا خشک شوند و پینه شوند.

• برای تشویق سریعتر ریشه زایی، انتهای ساقه بریده شده را با هورمون ریشه زایی بپوشانید.

• ساقه را در مخلوط کاکتوس بکارید و از آفتاب مستقیم دور نگه دارید.

 

• گیاه را در مکانی گرم قرار دهید تا ریشه زایی را تقویت کند. یک تشک گرم کننده که روی 77 درجه فارنهایت تنظیم شده است بهترین کار را دارد.

• ممکن است چندین هفته طول بکشد تا گیاهان ریشه دار شوند. رشد گیاه جدید نشانه این است که ریشه زایی رخ داده است.

 

تعویض گلدان مجدد تاج خار :

گل را در گلدان خیلی بزرگ نکارید. ظرف نباید بیش از یک یا دو اینچ بزرگتر از توپ ریشه باشد. یک گیاه آپارتمانی تاج خار را به راحتی می توان هر دو یا چند سال یک بار در صورت استفاده از دستکش های محافظ و لوازم چشمی در گلدان جدید و بزرگتری بکارید. فقط زمانی که به نظر می رسد در حال رشد بیش از گلدان خود است، آن را دوباره جابجا کنید.

 

برای کاشت مجدد آن، گیاه را از گلدان فعلی اش خارج کنید، ریشه های آن را شل کنید و آن را در گلدان جدیدی قرار دهید که تنها چند اینچ بزرگ تر است. فقط از مخلوط گلدان کاکتوس استفاده کنید. پس از اینکه گیاه را در گلدان جدیدش قرار دادید، به طور کامل آبیاری کنید.

 

زمستان گذرانی :

گیاه های مرجان کاشته شده در گلدان می تواند تابستان را در هر جایی که علاقه دارید و حتی در فضای باز بگذارید. قبل از اینکه دمای شب به زیر 50 درجه فارنهایت برسد، آن را داخل بیاورید.

 

آفات و بیماری های رایج گیاهی :

اکثر آفات از گیاه دور می شوند. با این حال، آفات رایج گیاهان آپارتمانی مانند فلس، شپشک آردآلود و تریپس ممکن است مشکل ساز باشند.

 

مراقب بیماری های قارچی مانند بوتریتیس، بیماری لکه بینی روی برگ و پوسیدگی ریشه باشید، حتی اگر گیاه در داخل خانه باشد. اجازه دادن به خشک شدن خاک قبل از آبیاری مجدد به جلوگیری از این مشکلات کمک می کند.

 

سوالات متداول :

چگونه می توان تاج خار را شکوفا کرد ؟

گل مرجان بسته به نیازهای مراقبتی آن می تواند هر ماه از سال شکوفا شود.

 

تاج خار چه مدت شکوفا می شود ؟

تاج خار در تمام طول سال شکوفا می شود. اگر بهار تا پاییز کود داده شود، آفتاب فراوان و آبیاری متوسط ​​در طول سال دوباره شکوفا می شود.

 

گل های تاج خار چه شکلی دارند و چه بویی دارند ؟

گل های واقعی، مراکز کوچک و سبز رنگی دارند که اطراف آنها را شاخه های خودنمایی می کنند که شبیه گلبرگ های رنگارنگ به رنگ های قرمز، نارنجی، صورتی، زرد یا سفید هستند و هیچ عطری ندارند.

 

چگونه شکوفه های بیشتر را تشویق کنیم ؟

تاج خار نور مستقیم خورشید را ترجیح می دهد و اگر روزانه حداقل سه تا چهار ساعت نور خورشید کافی دریافت کند، به طور قابل اعتمادی شکوفا می شود. با این حال، گیاهان از سایه اواسط روز در آب و هوای بیش از حد خشک برای تشویق شکوفه های بهتر استقبال می کنند.

 

شیوه ی نگهداری از گل مرجان

نکاتی برای نگهداری از گل مرجان یا تاج خاردار

 

مشکلات رایج گل فرفیون زینتی :

اگرچه این گیاه سخت است و رشد آن آسان است، اما ممکن است با مشکلاتی در مورد تاج خار مواجه شوید که معمولاً قابل رفع است.

 

زرد شدن برگ ها

برگ های تاج خار باید سبز روشن باشد. اگر برگ ها زرد شده و شروع به محو شدن می کنند، می تواند به این معنی باشد که گیاه زیر آب رفته است. همچنین می تواند به این معنی باشد که گیاه به دلیل تغییرات ناگهانی دما که به ویژه در گیاهان آپارتمانی رایج است، خوب کار نمی کند. کیفیت پایین خاک یا نوع مخلوط نامناسب نیز می تواند برگ ها را زرد کند.

 

ریختن برگ ها

مقداری ریزش چرخه ای برگ، به خصوص قبل از زمستان که گیاه استراحت می کند، انتظار می رود. با این حال، اگر گیاه به دلیل زندگی در محیطی که خیلی گرم است یا زیر آب است، کاملاً تحت استرس باشد، برگ آن می ریزد. هنگامی که منبع استرس از بین رفت، برگ ها دوباره شروع به رشد می کنند.

 

عدم وجود شکوفه ها

اگر تاج خار داخل خانه شما گل نمی دهد، ممکن است در شب نور زیادی دریافت کنید (آنها برای بهترین شرایط گلدهی به تاریکی کامل شبانه نیاز دارند). گلدهی ضعیف نیز ممکن است نتیجه کوددهی بیش از حد باشد. کود بیش از حد باعث تولید شاخ و برگ بیشتر از گل می شود.

 

قهوه ای شدن ساقه ها یا برگ ها

فورا قسمت های قهوه ای تاج خار خود را جدا کرده و دور بیندازید. قسمت های قهوه ای ممکن است به معنای قارچی باشد که به دلیل رطوبت طولانی مدت (در داخل یا خارج از منزل) ایجاد شده و باعث پوسیدگی قسمت های گیاه می شود.

 

نتیجه :

گل های مرجان، گیاهانی زیبا و کم توقع هستند که می توانند به زیبایی دکوراسیون منزل شما بیفزایند. با کمی مراقبت و توجه، می توانید از این گیاهان سال ها لذت ببرید.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------