آشنایی با کفشدوزک ها: حشراتی دوست داشتنی با تنوع شگفت انگیزتحقیق در مورد کفشدوزک

آشنایی با کفشدوزک ها

 

همه چیز درباره انواع کفشدوزک ها

در این مقاله از بیتوته، با انواع کفشدوزک ها آشنا می شوید. کفشدوزک ها، حشراتی دوست داشتنی و رنگارنگ با بالپوش های خالدار، در سراسر جهان یافت می شوند. این حشرات مفید، نقشی مهم در کنترل جمعیت آفات و حفظ تعادل اکوسیستم ایفا می کنند. در این مقاله، به بررسی انواع مختلف کفشدوزک ها، ویژگی های منحصر به فرد آنها و نقششان در طبیعت می پردازیم.

کفشدوزک ها، به عنوان خانواده Coccinellidae متشکل از سوسک های کوچک، به ویژه در آمریکای شمالی نامیده می شوند، به عنوان حشرات رنگارنگ با پشتی گنبدی شکل و طرح راه راه یا خالدار توصیف می شوند. در بریتانیا و همچنین بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان دیگر آنها را با نام Ladybird می شناسند.

 

از سوی دیگر ریشه شناسان آنها را لیدی سوسک یا سوسک کفشدوزک می نامند زیرا در گروه حشرات واقعی نیستند. آنها اغلب به عنوان یک موهبت برای کشاورزان در نظر گرفته می شوند زیرا بسیاری از گونه های سوسک آفاتی را شکار می کنند که به محصولات زراعی آسیب می زند، اگرچه گاهی اوقات آنها می توانند بلای جان نیز باشند.

 

انواع کفشدوزک

فهرست انواع رایج گونه های لیدی باگ یا کفشدوزک ها

بیش از 5000 گونه کفشدوزک در سراسر جهان وجود دارد که بیشتر آنها در ایالات متحده، به ویژه آمریکای شمالی یافت می شوند. برخی از گونه های قابل توجه و رایج کفشدوزک ها در زیر ذکر شده اند:

 

• کفشدوزک هفت نقطه ای

• کفشدوزک دو نقطه ای

• سوسک خانم نه  خال

• سوسک خانم همگرا

• کفشدوزک چهارده خال

• کفشدوزک هجده خال

• کفشدوزک ده خال

• کفشدوزک چشم

• کفشدوزک شانه زرد

• کفشدوزک عرضی

• کفشدوزک شپشک آرد آلود

• بانوی سیزده نقطه ای

• کفشدوزک 22 نقطه ای

• کفشدوزک استیل آبی

• سوسک خانم همگرا

• سوسک خانم خالدار صورتی

• سوسک خانم خاکستری

• سوسک خانم پانزده خال

• سوسک خانم بیست خال

• کفشدوزک بزرگ برگ خوار

 

کفشدوزک

کفشدوزک

 

مشخصات ظاهری کفشدوزک

اندازه: این گونه های کوچک به طور متوسط ​​اندازه 0.8-18 میلی متر (0.03-0.71 اینچ) دارند. تعداد کمی از آنها بزرگ هستند، با کفشدوزک بزرگ برگ خوار (Henosepilachna guttatopustulata) یکی از بزرگترین ها در میان تعداد زیادی با طول 7-9 میلی متر (0.27-0.35 اینچ) است.

 

وزن: آنها بدن سبکی دارند و حدود 4.4 پوند (0.02 گرم) وزن دارند.

 

رنگ: اگرچه قرمز رنگ اصلی آنهاست، اما در زرد و نارنجی نیز دیده می شود. برخی از گونه‌ها حتی به رنگ‌های آبی (سوسک آبی فولادی)، صورتی (سوسسک بانوی خالدار صورتی) یا خاکستری (سوسک بانوی خاکستری) هستند. سوسک بانوی پانزده خالدار یکی از سه گونه با بدن سفید است.

 

اکثر سوسک ها دارای لکه های سیاه روی بدن خود هستند در حالی که برخی ممکن است دارای لکه های رنگی نیز باشند. تعداد کمی مانند Paranaemia vittigera راه راه هستند در حالی که برخی از آنها اصلاً هیچ علامتی ندارند.

 

کفش دوزک

کفش دوزک

 

کفشدوزک چند پا دارد

کفشدوزک نارنجی

 

انواع کفشدوزک

کفشدوزک زرد

 

بدن: اکثر آنها گرد یا بیضوی با بدن گنبدی شکل به نظر می رسند.

 

سر: کفشدوزک ها دارای سر کوچک سیاه رنگی هستند که شاخک ها، قسمت های دهان و چشم های مرکب آن را در خود جای داده است. در هر طرف سر آنها دو لکه سفید وجود دارد که به صورت لکه های کوچک ظاهر می شوند.

 

Pronotum: ضخامتی که در پشت سر آنها قرار دارد، مسئول شکل گرد آن است. همچنین به محافظت و پنهان کردن سر کفشدوزک کمک می کند.

 

چشم: دو چشم ریز بالای سر دارند. اما این حشرات فاقد دید مناسب هستند و بیشتر سیاه و سفید می بینند.

 

بال: آنها دارای دو جفت بال هستند که روی قفسه سینه قرار دارند. بالهای جلویی یا الیترا دارای بافتی ضخیم و سفت شده با شکل منحنی هستند که از بالهای عقبی نرم و ظریف خود که برای پرواز استفاده می کنند محافظت می کند. بال های آنها به قدری نازک است که ممکن است بتوان از میان آنها دید.

 

تحقیق در مورد کفشدوزک

اجزا بدن کفشدوزک

 

قفسه سینه: قفسه سینه کفشدوزک بخش مهمی از بدن آنهاست که شامل اندام تناسلی، دستگاه گوارش و همچنین ژل سمی است.

 

پاها: دارای شش پا با مفصل کوتاه و سیاه رنگ هستند.

 

محل زندگی کفشدوزک کجاست ؟

کفشدوزک ها از سراسر جهان از جمله ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورهای اروپایی می آیند. آنها همچنین در چندین کشور آسیایی مانند کره، ژاپن، چین و همچنین روسیه زندگی می کنند. در زمان‌های اخیر در ایرلند و بریتانیا حدود 20 درصد در تعداد آنها کاهش یافته است که تغییر در محیط یکی از دلایل اصلی آن است.

 

کفشدوزک ها کجا زندگی می کنند ؟

آنها زیستگاه های متنوعی از جمله مزارع، روی درختان، زمین های درختچه ای، باغ ها و حتی در خانه دارند. به عنوان مثال، در آمریکای شمالی، در آغاز پاییز شروع به ورود به خانه های مردم می کنند تا جایی برای گذراندن زمستان های سرد بعدی پیدا کنند.

 

کفشدوزک ها چه چیزی می خورند ؟

برای اینکه بدانید غذای کفشدوزک چیست؟ باید بدانید آنها بیشتر روی شته ها، در کنار سایر حشرات دارای بدن نرم مانند مگس سفید و کنه رشد می کنند. برخی از آنها گیاهخوار هستند و عمدتاً برگ، سیب زمینی، لوبیا و بسیاری از محصولات دیگر را می خورند، بنابراین تهدیدی برای کشاورزان به شمار می روند.

 

عمر کفشدوزک ها :

در طبیعت، یک کفشدوزک به طور متوسط ​​بین 2 تا 3 سال زندگی می کند.

 

ویژگی های رفتاری کفشدوزک ها :

آنها توانایی منحصر به فردی در بازی مرده دارند، خود را شبیه مرده نشان می دهند. عمدتاً زمانی که خطری قریب الوقوع را در اطراف احساس می کنند. آنها یا ثابت می ماندند یا سر و پاهای خود را به ترتیب زیر بدن و قفسه سینه خود قرار می دهند.

 

بیشتر آنها روزانه هستند و در طول روز که هوا روشن و آفتابی است عمدتاً فعال هستند زیرا این شرایط برای تغذیه و جفت گیری آن مساعد است. آنهایی که در مناطق معتدل زندگی می کنند در زمستان به خواب زمستانی می روند.

 

کفشدوزک ها از نظر رفتار با یکدیگر متفاوت هستند. از آنجایی که برخی از آنها موجودات اجتماعی هستند، تعداد کمی زندگی انفرادی را ترجیح می دهند. در عین حال، گونه های خاصی فقط در فصل زمستان یا زمانی که در حال مهاجرت هستند به صورت گروهی رشد می کنند.

 

انطباق :

بدن خالدار رنگارنگ آنها به اندازه کافی جذاب است که به شکارچیان هشدار می دهد که از دسترس آنها دور بمانند.

 

مکانیسم خونریزی رفلکس تکنیک دیگری است که کفشدوزک برای فرار از دست دشمنان خود اجرا می کند. آنها نوعی ماده قلیایی را از مفاصل اسکلت بیرونی خود ترشح می کنند که رایحه ای بسیار قوی دارد و این تصور را ایجاد می کند که در حال خونریزی هستند. به این ترتیب آنها می توانند از چنگال شکار شدن فرار کنند.

 

الیترا یا پوسته بیرونی سخت شده آنها نیز به عنوان یک سپر عمل می کند در حالی که بال های آنها در لحظه تعقیب به آنها کمک می کند تا از زمین فرار کنند.

 

تولید مثل و جفت گیری :

آنها تکنیک خاص خود را برای جذب جفت خود دارند و فصل تولید مثل آنها بیشتر در فصل بهار و همچنین اوایل تابستان است. کفشدوزک های نر از پشت به همتایان ماده خود چنگ می زنند و حدود 2 ساعت با هم جفت می شوند. ماده ها ممکن است اسپرم نر را به مدت تقریبی دو تا سه ماه قبل از تخم گذاری ذخیره کنند، این کار زمانی انجام می شود که غذا در دسترس باشد.

 

چرخه زندگی یک کفشدوزک :

چرخه زندگی یک کفشدوزک دارای چهار مرحله متمایز است، یعنی تخم، لارو، شفیره و بالغ. 

 

تخم

پس از جفت گیری، ماده بین پنج تا 30 تخم در سطح زیرین برگ می گذارد. این تخم های ریز رنگ زرد دارند. به گفته دانشمندان، این تخم‌ها ممکن است بارور یا نابارور باشند، که دومی به عنوان غذا برای لاروها در هنگام در دسترس نبودن شته‌ها عمل می‌کند.

 

تعداد پاهای کفشدوزک

تخم کفشدوزک

 

لارو :

آنها در عرض دو تا ده روز از تخم ها خارج می شوند. آنها ظاهری کشیده و پر از دست انداز دارند که تقریباً شبیه تمساح های کوچک است. اکثر لاروهای کفشدوزک دارای بدنی سیاه رنگ با نوارها یا نقاط روشن هستند. آنها همچنین به داشتن ظاهری خشن و ترسناک، برخلاف آنچه در بزرگسالی به نظر می‌رسند، معروف هستند. همانطور که در بالا ذکر شد، لاروها خواران حریص هستند و بیشتر از حشرات نرم بدن و همچنین تخم کفشدوزک تغذیه می کنند. یک لارو می تواند حدود 350-400 شته را بخورد. همانطور که برای قدم گذاشتن در مرحله شفیره آماده می شود، لارو روی یک برگ یا هر سطح دیگری قرار می گیرد.

 

کفشدوزک چند بال دارد

لارو کفشدوزک

 

شفیره :

در طول دوره ی شفیرگی آنها به رنگ نارنجی یا زرد با لکه های سیاه هستند که عمدتاً ثابت و بی حرکت مانده و به یک برگ می چسبند. این مرحله یک یا دو هفته طول می کشد.

 

محل زندگی کفشدوزک کجاست

شفیره کفشدوزک

 

بالغ :

حشرات بالغ که از شفیره بیرون می آیند دارای بدنی کم رنگ و زرد رنگ هستند و با بالغ شدن به تدریج درخشان به نظر می رسند. اسکلت بیرونی آنها نرم است و همین امر باعث می شود که آنها را در برابر شکارچیان آسیب پذیر کند. 

 

غذای کفشدوزک چیست

چرخه زندگی کفشدوزک

 

سوالات متداول درباره کفشدوزک ها :

1. چرا به آنها کفشدوزک می گویند؟

داستان جالبی در مورد چگونگی نامگذاری کفشدوزک وجود دارد. اصطلاح خانم پس از مریم مقدس بود که در چندین نقاشی به پوشیدن یک شنل قرمز نشان داده شده بود. لکه های کفشدوزک هفت نقطه ای نماد هفت شادی و غم او بود. یک افسانه حاکی از آن است که کشاورزان در اروپا زمانی که آفات در حال نابودی محصولاتشان بودند، به مادر مریم دعا کردند. در این زمان بحران، کفشدوزک ها به عنوان ناجی آنها آمدند و آفات را از بین بردند. از آن زمان کشاورزان نام آنها را «سوسک بانوی ما» گذاشتند. در حالی که بریتانیا نام کفشدوزک را حفظ کرد، آمریکا آنها را کفشدوزک نامید.

 

2. آیا کفشدوزک سفید وجود دارد؟

بله، سه گونه کفشدوزک با بدن سفید وجود دارد که عبارتند از: کفشدوزک خانم پانزده خال، کفشدوزک بانوی بیست خال و کفشدوزک خانم خاکستری.

 

3. شکارچیان کفشدوزک ها کدامند؟

چندین حشره و پرنده مانند پرستوها، کلاغ‌ها، مارتین‌ها، سوئیفت‌ها، مورچه‌ها، زنبورهای انگلی، حشرات قاتل و سنجاقک‌ها را شکار می‌کنند.

 

4. آیا همه کفشدوزک ها ماده هستند؟

خیر، صرف نظر از نام آنها، گونه های نر و ماده وجود دارد، همانطور که در همه حشرات دیده می شود.

 

5. آیا کفشدوزک ها سمی هستند؟

نه، در مورد انسان ها نه. با این حال، آنها برای برخی از حشرات و آفات مانند شته ها سمی هستند.

 

6. آیا کفشدوزک ها سوسک هستند؟

آنها از خانواده سوسک های کوچک هستند.

 

عمر کفشدوزک

کفشدوزک چند بال دارد

 

حقایق جالب درباره  کفشدوزک ها :

در سال 1999، ناسا ابتکار عمل فرستادن چهار کفشدوزک را با یک شاتل به همراه شته ها به رهبری ایلین کالینز به فضا فرستاد. این کار برای بررسی اینکه آیا شته ها می توانند از شکار کفشدوزک ها در گرانش صفر دور شوند، انجام شد.

 

کفشدوزک به غیر از ارتباط با مریم مقدس، مفاهیم مذهبی زیادی دارد. در چندین فرهنگ، به دلیل ارتباط الهی آن، به «گاو کوچک»، «گاو کوچک خدا»، «اسب کوچولو» و «گاو خانم» معروف است.

 

آنها به ویژه پس از قافیه معروف مهد کودک "لیدی برد" در بین کودکان محبوب شده اند.

 

زندگی کفشدوزک برای کودکان

زندگی کفشدوزک برای کودکان

 

تحقیق درباره کفشدوزک

تحقیق درباره کفشدوزک

 

کفشدوزک سفید

انواع کفشدوزک ها

 

عکس کفشدوزک

عکس کفشدوزک

 

غذای کفشدوزک

غذای کفشدوزک

 

کفشدوزک چند تا پا دارد

کفشدوزک چند تا پا دارد

 

کفشدوزک ها

کفشدوزک ها

 

تحقیق در مورد کفشدوزک کلاس چهارم

تحقیق در مورد کفشدوزک کلاس چهارم

 

کفشدوزک سیاه

انواع کفشدوزک

 

تعداد بال کفشدوزک

تعداد بال کفشدوزک

 

آیا کفشدوزک آب میخورد

آیا کفشدوزک آب میخورد

 

درباره کفشدوزک

درباره کفشدوزک

 

بچه کفشدوزک

بچه کفشدوزک

 

کفشدوزک

کفشدوزک

 

کفش دوزک

کفش دوزک

 

کفشدوزک چند پا دارد

کفشدوزک چند پا دارد

 

انواع کفشدوزک

کفشدوزک سیاه

 

تحقیق در مورد کفشدوزک

تحقیق در مورد کفشدوزک

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 چند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------