راهنمای کاشت پیاز ارگانیک 

پیاز ارگانیک نسبت به غیر ارگانیک زمان بیشتری می طلبد

 

بهتر است قبل از کاشت پیاز ارگانیک، زمان کافی برای آماده سازی خاک مناسب صرف کنید. پیازها ریشه های کم عمقی داشته، به خاک پرکود و آب فراوان نیاز دارند. در قدم اول خاک را مهیا کنید و مطمئن شوید که به آب کافی دسترسی دارید.

 

خاک را تا عمق 6 اینچی نرم کنید. در کمپوست فراوان کار کنید تا باروری خاک و میزان نگهداری آب را افزایش دهید. خاک را نرم و سست کنید و هر گونه کلوخه را خارج کنید.

 

از آنجایی که ریشه پیاز کوتاه است نمی تواند با علف های هرز بر سر آب و مواد مغذی رقابت کند. از همان ابتدا سعی کنید علف های هرز را جدا کنید، برنامه آبیاری منظم نیز ضروریست.

 

کشاورزانی که نگران آغاز فصل رشد هستند، باید به نحوه کاشت پیاز ارگانیک دقت کنند. پیاز ارگانیک نسبت به غیر ارگانیک زمان بیشتری می طلبد. اما اگر فقط یکبار یکی از انواع این پیازها را کاشتید، دیگر هیچ گاه پیاز نخواهید خرید.

 

انواع پیاز

با بذر، شروع شود یا با نشا کردن

در کاشت یکی از انواع پیاز، ممکن است بذر پیاز اولین دانه ای باشد که در باغ و در آغاز بهار می بینید، و نیز آخرین محصولی که در آخر پاییز برداشت می کنید. پیاز محصول فصل خنک می باشد که به شکل دسته، بذر یا نشا کاشته می شود. بذر پیاز ارگانیک از جابجایی دسته یا نشای ارگانیک ساده تر است. گیاه جوان پیاز در خاک در هوای سرد تا زمانی که زمین یخ نزده باشد، زنده می ماند. بذر آن را به صورت مستقیم در باغچه بکارید یا این کار را زودتر و در داخل خانه انجام دهید.

 

در اواخر زمستان یا آغاز بهار دانه ها را در سینی کاشته سپس به باغچه منتقل کنید. این کار زمان بیشتری می برد و به صرفه ترین راه برای تولید پیاز در باغچه حیاط است.

 

پیاز محصول فصل خنک می باشد که به شکل دسته، بذر یا نشا کاشته می شود

 

نحوه کاشت پیاز ارگانیک

پیاز خاک سبک، ماسه ای، خاک گلدان، زهکشی مناسب و نور کامل را ترجیح می دهد. همچنین در خاک های دیگری مثل رس نیز رشد می کند. پیاز سبز در مکان نیمه سایه نیز به عمل می آید.

 

کاشت بذر پیاز را در داخل خانه و حدود شش هفته قبل از پایان فصل سرما آغاز کنید. به صورت یکنواخت کاشته، سپس با فاصله یک تا دو اینچ از هم نشا کنید. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی قبل از نشا کردن، جوانه ها باید محکم شوند.

 

من شانس خوبی در کاشت پیاز به صورت دسته ای دارم. این بچه پیازها به خوبی کاشته شده و تا حدودی رشد کرده اند. گر چه این دسته ها نسبتا گران هستند. اما می توان آنها را به طور مستقیم در بستر مورد نظر کاشت. آنها را نزدیک به هم بکارید، سپس برای ایجاد فاصله مناسب بین پیازهای باقیمانده، برخی از آنها را برداشته و به صورت سبز مصرف کنید.

 

فاصله گذاری به نوع پیاز بستگی دارد. معمولا فاصله 3 تا 4 اینچی برای پیاز ارگانیک سبز و رقیق کردن تا فاصله حداقل 5 تا 6 اینچی برای به دست آوردن پیازهای درشت. فاصله مناسب بین بوته ها بر اندازه پیاز نهایی تاثیر دارد.

 

یک هفته پس از زرد و پژمرده شدن برگ ها، محصول قابل برداشت است.

 

  بیشتر بخوانید: آموزش کاشت زعفران

 

تورپدو تروپای قرمزپیاز ارگانیک

موسیر (آلیوم اسکو نوپراسوم)

گیاه موسیر به صورت دسته ای و با برگ های چمن مانند رشد می کند. سریع ترین راه برای شکوفایی گیاه این است که جوانه های کوچک را بخرید. وقتی این جوانه ها را کاشتید، موسیر به سرعت شکوفه می دهد.

 

برخی از شکوفه ها را برای گرفتن بذر کنار بگذارید. سایر شکوفه ها را چیده و با آن سرکه زیبای صورتی رنگ درست کنید. نحوه درست کردن سرکه موسیر را ببینید. برای تولید سرکه خانگی، بوته ها را با استفاده از قیچی و به اندازه یک اینچ بالای زمین بچینید.

 

مصارف: به جای پیاز ارگانیک سبز در رسپی و سالاد استفاده کنید. این ها پیازهای نارس هستند چرا که قبل از تشکیل ریشه برداشت می شوند. معمولا به صورت پر و تودرتو در ردیف هایی کاشته می شوند که اگر رقیق کاری شود انتظار می رود ریشه های توپر ایجاد کند. گیاهان ایجاد شده هنگام رقیق گردانی یا پیازهای نازک سبز، موسیر هستند.

 

به جای پیاز ارگانیک سبز در رسپی و سالاد استفاده کنید

 

این موسیرها می توانند پس از رشد، تند یا شیرین، زرد، قرمز یا سفید، مخروطی شکل یا مسطح باشند. برخی از آنها شیرین بوده و به بزرگی توپ بیسبال هستند. برخی بسیار تند بوده و به شکل کره های مسطح یا بیسکویت مانند هستند.

 

پس از رقیق سازی باغچه، گیاهان باقیمانده باید 4 اینچ از هم فاصله داشته باشند. پیاز های کوتاه ریشه نمی توانند با علف های هرز مهاجم رقابت کنند. خاک خوب و پر کود و آب کافی ضروریست. اکنون کنار بایستید و اجازه دهید پیازها رشد کنند.

 

پیازها را در جای خشک و خنک نگه دارید

پیازهای روز-بلند یا روز-کوتاه

پیازهای حبابی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. پیازهای روز-بلند در عرض جغرافیایی شمالی و نوع روز-کوتاه در عرض جنوبی رشد می کنند. پیازهای روز-کوتاه وقتی که طول روز به 12 تا 14 ساعت می رسد ریشه خود را پر می کنند. پیازهای روز-بلند این کار را زمانی که طول روز بین 14 تا 16 ساعت قرار دارد، انجام می دهند.

 

شیرین ترین پیازها عمر نگهداری کوتاهی دارند و باید در مدت چند هفته مصرف شوند. هر چقدر مقدار شکر یا شیرینی پیاز کمتر باشد، عمر نگهداری آن بیشتر می شود. پیازهای روز-کوتاه معمولا شیرین هستند.

 

هر نوع پیازی را می توانید در باغچه خود بکارید. بلندی روز در منطقه شما می تواند راهنمای مناسبی برای انتخاب نوع پیاز برای کاشت در باغچه شما باشد. طول روز بر تشکیل ریشه تاثیر می گذارد. پیاز ها برای پر کردن ریشه به نور روز نیاز دارند.

 

نوع پیاز را با توجه به طول روز انتخاب کنید.

 

 

پیازهای خاص

ویدالیا، سیپولینی، تورپدو

 

سیپولینی – پیاز کوچک، کمی مسطح، شیرین و سفید رنگ که با گذشت زمان و نگهداری بهتر می شود. در ایتالیا سیپولینی به پیاز کوچک گفته می شود. عرض آن حدود 5/1 تا 5/2 اینچ است.پیاز ارگانیک

 

شما هرگز نمی توانید تعداد خیلی زیادی از این پیازهای کوچک بخورید. سیپولینی قرمز رنگ نیز وجود دارد.

 

مصارف: کباب شده، کاراملی شده و پخته، این پیازهای کوچک را به بهترین خوردنی در کنار کباب تبدیل می کند. به خوبی گریل کرده یا ترشی بیندازید.

 

پیاز کوچک، کمی مسطح، شیرین و سفید رنگ که با گذشت زمان و نگهداری بهتر می شود

 

پیازهای ویدالیا – فقط در جورجیا رشد می کنند. کمبود سولفور در خاک منجر به شیرینی پیاز می شود. این پیازها را که به خاطر مزه معتدل و شیرین شناخته شده اند را می توانید از جورجیا تهیه کنید. این پیازهای کوتاه-روز و شیرین از دانه پیاز گانکس زرد به عمل می آیند.

 

مصارف: این پیازهای شیرین برای سالاد، سالاد سیب زمینی و سبزیجات آبکی سرد مناسب هستند.

 

تورپدو تروپای قرمز – شیرین، قرمز، بلند-روز و مخروطی شکل هستند. این پیازها را در خاک نرم و کمی عمیق تر بکارید تا مطمئن شوید که به شکل مخروط رشد خواهند کرد. مرتبا آبیاری کنید. جواهر ایتالیایی دیگر.

 

مصارف: ترشی پیاز را با این نوع درست کنید که یک ترشی صورتی رنگ به دست می آید. روی هر نوع سالاد یا ساندویچ استفاده می شود. تمام موسیرهایی که شما می خواهید.

 

موسیرها

موسیرها به صورت انفرادی در عمق 1 اینچی در پاییز (در آمریکای جنوبی) و با فاصله 6 اینچ از هم کاشته می شوند. هنگامی که سیر می کارید، زمان کاشت موسیر نیز هست. ریشه ها باید به سختی پوشیده شوند. این گیاه خوشه ای از پیازها تولید می کند که می توان برداشت کرد یا جدا کرده و برای اواخر بهار/ اوایل تابستان دوباره کاشت.

 

موسیرها را در فصل بهار و پس از پایان خطر سرما بکارید. پیازهای کاشته شده در فصل پاییز را جدا کرده و با فاصله 6 اینچ ار هم بکارید. 45 روز پس از کاشت بهاره می توانید چند برگ سبز از روی آنها بچینید.

 

کشاورزان تقریبا می توانند در طول سال مقدار زیادی موسیر داشته باشند. آشپزهایی که مجبورند موسیر بخرند، سعی می کنند در مصرف آن صرفه جویی کنند. مانند پیاز، وقتی روی آنها زرد و پژمرده شد، برداشت کنید. مقداری از آنها را برای کاشت مجدد در پاییز، نگهدارید.

 

مصارف: آشپزهای فرانسوی می توانند موسیر را در دستور غذایی خود بکار گیرند. جوجه بریان و موسیر را امتحان کنید. موسیر را در سس سالاد، سالاد سیب زمینی، سوپ های سبک، سبزیجات آبکی و سالاد سبز بهاری استفاده کنید. پیاز و سیر اغلب به عنوان پایه در رسپی ها مورد استفاده قرار می گیرند. موسیرها اغلب برای تکمیل غذا مصرف می شوند.

 

تره فرنگی

به طول روز بستگی ندارند. این گیاه نسبت به پیاز ارگانیک طعم ملایم تری دارد. کاشت آنها هنگامی که پیاز می کارید، آغاز می شود. تا زمان مصرف تره فرنگی، نیازی به برداشت این محصول نیست. تره فرنگی ها را در باغچه خود رها کنید.

 

روش های رشد مشابه نگهداری پیازها است. آنها را در خاک مرغوب و کمی عمیق تر از پیاز ارگانیک بکارید و مرتب آبیاری کنید.

 

مصارف: در ویکی سویس به شکل سوپ تره فرنگی-سیب زمینی خنک، مشهور است. هنگام آماده کردن سیب زمینی یا مارچوبه، تره فرنگی ها را به صورت بریان یا بخارپز سرو کنید. در زمستان و همرا با سبزیجات یا گوشت کباب شده مزه می دهد.

 

طعم ملایم آن کاملا با پیاز فرق دارد. اغلب مردمی که پیاز دوست ندارند، براحتی می توانند تره فرنگی را جایگزین آن کنند.

 

مردمی که پیاز دوست ندارند، براحتی می توانند تره فرنگی را جایگزین آن کنند

 

خلاصه ای بر مواد ارگانیک

کشاورزی ارگانیک یعنی چه؟

کشاورزان ارگانیک از کودها و کمپوست هایی در زمین خود استفاده می کنند که پایه ی مصنوعی ندارند. این نوع کشاورزی بدون استفاده از علف کش و قارچ کش شیمیایی انجام می شود.

 

آیا برای کاشت ارگانیک به بذر ارگانیک نیاز داریم؟

صد در صد. به دنبال بذرهایی باشید که ارگانیک هستند. بذرهای ارگانیک عاری از هرگونه بقایای مواد شیمیایی هستند که ممکن است در سایر گیاهان و خاک باشد.

 

در این نوع کشاورزی از چه نوع کودی می توان استفاده کرد؟

بهترین چیز کمپوستی است که به خوبی تجزیه شده است. شما می توانید کمپوست ارگانیک را بسازید یا بخرید. کمپوست مواد مغذی خاک و قابلیت نگهداری آب را در خاک افزایش می دهد. از فرسودگی سریع خاک جلوگیری کرده و کیفیت خاک را بالا می برد. سایر مثالها عبارتند از: غذای استخوان، کتانجک و غذای ماهی.

 

ماده ارگانیک چیست؟

موادی که پایه کربن داشته، یک بار زندگی کرده و نهایتا به صورت خاک تجزیه می شوند. مانند برگها، چمن و کود حیوانی. بقایای میوه ها و سبزیجات، پوست تخم مرغ، پوست موز، تفاله قهوه و چای. سایر مواد آلی عبارتند از خرده کاغذ، خاک اره، خاکستر چوب و زائده های درخت.

 

منبع : hojrenama.com

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X لرنیتو

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023