نحوه کاشت ته مانده سبزیجات در خانهدر این مطلب می‌خواهم سبزیجاتی را به شما معرفی کنم که می‌توانید پس از یکبار استفاده آنها را روی کانتر آشپزخانه‌تان دوباره سبز کنید و از خوردن این گیاهان و سبزی و زیبایی‌شان (به صورت کاملا خانگی) لذت ببرید.


ساعت نزدیک شش بود. داشتم کم کم وسایلم را جمع می‌کردم که بروم خانه و در این فکر بودم که امشب شام چه بپزم؟ اصلا بپزم یا نه و حاضری بخوریم؟ در همین حال و هوا بودم که همسرم زنگ زد و گفت امشب مهمان داریم. وای خدای من! در سوپرمارکت و میوه‌فروشی اصلا نفهمیدم چطوری خرید کردم. وقتی داشتم با سرعت غذا و سالاد و بقیه چیزها را همزمان حاضر می‌کردم متوجه شدم پیازچه نخریده ام. حالا چه کار کنم؟

کاشت دوباره سبزیجات در خانه,نکاتی برای کاشت سبزیجات در خانه

می‌توانید پس از یکبار استفاده از سبزیجات اضافه آن ها را دوباره سبز کنید


می دانم که این اتفاق برای همه ما بارها به شکل‌های مختلف پیش آمده به خصوص آنهایی‌که پرمشغله‌تر هستند ولی راستش برای من که بارها این موقعیت ناراحت کننده را تجربه کرده‌ام این فکر پیش آمد که یک راه حل پیدا کنم و نتیجه را با شما نیز در میان بگذارم. در این مطلب می‌خواهم سبزیجاتی را به شما معرفی کنم که می‌توانید پس از یکبار استفاده آنها را روی کانتر آشپزخانه تان دوباره سبز کنید و از خوردن این گیاهان و سبزی و زیبایی شان (به صورت کاملا خانگی) لذت ببرید.

پیاز و پیازچه
روش اول: در کمتر از پنج روز می‌توانید یک پیازچه کامل را از تکه‌ای از آن پرورش دهید. ریشه پیازچه که کمی ساقه دارد را در یک لیوان کوچک آب قرار دهید. در عرض چند روز پیازچه های تازه خواهید داشت.

روش دوم: در بدنه یک قوطی پلاستیکی سوراخ‌هایی با فاصله دو سانتی‌متر ایجاد کرده و در آن خاک ریخته و دم پیازهایی که جوانه زده‌اند را از این سوراخ‌ها بیرون بگذارید. بعد طبقه طبقه خاک و پیازها را تا بالا بچینید. از جوانه ها می‌توانید به عنوان پیازچه استفاده کنید یا بگذارید برای روز مبادا بزرگ شده و به پیاز تبدیل شوند.

نحوه کاشت ته مانده سبزیجات,سبز کردن ته مانده سبزیجات

ریشه دورانداختنی پیاز را در خاک بکارید تا مجددا رشد کند


روش سوم: ریشه دورانداختنی پیاز را در یک گلدان یا مستقیما در خاک بیرون بکارید تا مجددا رشد کند.

سیر
وقتی سیر شروع به جوانه زدن و سبز شدن می‌کند، به جای دور انداختن این جوانه‌ها، می‌توانید آنها را در یک لیوان که مقدار کمی آب در آن است، قرار دهید و جوانه سیر پرورش دهید. جوانه‌ها عطر و طعمی بسیار خفیف تر از حبه های سیر دارند و برای سالاد و پاستا یک چاشنی عالی هستند.

برگ هویج
انتهای هویج را که معمولا جدا می‌کنید و دور می‌اندازید، در ظرفی که مقدار کمی آب دارد گذاشته و ظرف را زیر یک پنجره نورگیر قرار دهید تا برگ هویج‌هایی داشته باشید که در عین ظاهر زیبایی که دارند، می‌توانید از آنها به عنوان چاشنی و در سالاد استفاده کنید.

 

  بیشتر بخوانید: آموزش کاشت زعفران

 

کاهو
اگر یک انتهای کاهوی دست نخورده دارید، آن را در یک کاسه با مقدار کمی آب قرار داده و در جلوی پنجره بگذارید. در عرض حدود دو هفته برگ‌های جدید آن را خواهید دید و در سه تا چهار هفته به طور کامل رشد می‌کند.

کاشت ته مانده کاهو در خانه,نحوه کاشت کاهو در خانه

انتهای کاهوی دست نخورده را در یک کاسه با کمی آب قرار داده و در جلوی پنجره بگذارید


قارچ
برای پرورش قارچ ساقه قارچ را در خاکی که مقداری کمپوست دارد، بکارید. می‌توانید از پودر قهوه نیز استفاده کنید و آنها را در یک محیط مرطوب (ترجیحاً جایی که در طول شب خنک باشد) قرار دهید. در عرض چند روز ساقه‌ها شروع به جوانه زدن می‌کنند و سر و ریشه جدید درمی‌آورند.


کرفس
ته کرفس را به طور کامل از ساقه ها جدا کرده و سپس آن را در یک کاسه آب جلوی نور خورشید قرار دهید. پس از گذشت یک هفته شاهد برگ هایی ریز به رنگ سبز خیلی روشن خواهید بود.

نحوه کاشت قارچ در خانه,آموزش کاشت انواع سبزیجات در خانه

ته کرفس را از ساقه ها جدا کرده و در یک کاسه آب جلوی نور خورشید قرار دهید


حالا وقت آن است که گیاه را به گلدان منتقل کنید. حواس‌تان باشد کل قسمتی که در کاسه آب بود را زیر خاک بپوشانید و فقط برگ‌های تازه جوانه زده را بیرون از خاک قرار دهید و در پایان آن را خوب آبیاری کنید. در این صورت بعد از گذشت چند هفته شاهد برگ‌های سبز و زیبایی خواهید بود.

نعنا
معمولا زمانی که سبزی می‌خرید نعناها با ریشه هستند.کافی است چند شاخه از آنها را در یک لیوان آب قرار دهید تا شروع به جوانه زدن و بزرگ شدن کنند. پس از مدت کوتاهی می‌توانید از عطر و طعم نعنای خانگی لذت ببرید.

این هم نعناهای مادرجانم که رنگ سبز براق برگ‌های جوان‌شان بدجوری دلبری می‌کند.

ریحان و گشنیز
این دو گیاه را می‌توانید به راحتی با استفاده از ساقه‌هایشان دوباره سبز کنید. برای این کار ساقه‌های این گیاهان را در ظرف آبی قرار دهید تا ریشه بزنند. وقتی ریشه‌ها حدودا پنج سانتی‌متر شدند آنها را در خاک بکارید. در عرض چند هفته برگ های جدید جوانه می‌زنند و بعد از مدتی یک گیاه کامل خواهید داشت.

زنجبیل
برای پرورش زنجبیل نکته مهم این است که باید صبور باشید؛ زیرا روند رشد آن بسیار طولانی است و ممکن است جوانه زدن آن چندین ماه طول بکشد و پس از هشت تا 10 ماه می‌توانید یک زنجبیل کاملا رشد کرده را برداشت کنید. ابتدا قسمت‌های به شکل چشمه را که به انگشت هم معروف هستند جدا کرده و در گلدان بکارید تا مجددا رشد کنند. دقت کنید سر چشمه‌ها که در حال جوانه زدن هستند، بیرون از خاک باقی بماند. خاک را مرطوب نگه دارید و گلدان را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

سیب زمینی
ممکن است گاهی در میان سیب زمینی هایتان به مواردی بربخورید که جوانه زده‌اند. از آنجایی که سیب‌زمینی جوانه زده برای سلامتی مضر است پیشنهاد می‌کنم آنها را در یک گلدان عمیق بکارید.

نکاتی برای کاشت سبزیجات در خانه, نحوه کاشت سیب زمینی در خانه

ته کرفس را از ساقه ها جدا کرده و در یک کاسه آب جلوی نور خورشید قرار دهید


پس از مدتی سیب زمینی های زیبایی که به صورت ارگانیک هستند را برداشت کرده و لذت ببرید.

 

منبع : مجله منزل - bartarinha.irچند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------