آشنایی با نحوه کاشت انواع کلم 

کلم ها از سبزیجات فصل سرد است که به خوبی در گلدان رشد می کند

 

کلم بروکلی یکی از سبزیجات فصل سرد است که به خوبی در گلدان رشد می کند و می توان آن را به صورت خام، بخار پز، آب پز یا سرخ کرده مصرف نمود. کلم بروکلی یکی از گونه های گل کلم است و بوته آن می تواند تا 90 سانتی متر هم بلند شود.

 

نام علمی: Brassica oleracea 

نوع گیاه: سالانه

نیاز به نور: آفتاب کامل تا سایه جزیی. کلم بروکلی با دریافت روزی 8 ساعت نور به خوبی رشد می کند.

نیاز به آب: برای به دست آوردن کلم بروکلی بزرگ آب دهی باید زیاد انجام شود. خاکی که کلم بروکلی در آن کاشته می شود باید همیشه مرطوب نگه داشته شود ولی نباید خیس شود.

 

کود دهی: کودهای متعادل به صورت محلول در آب هر دو هفته یک بار به گیاه داده شود.

آفات و بیماری ها: کلم بروکلی ممکن است دچار یک نوع کرم شود که از ساقه کلم استفاده می کند. برای جلوگیری از آسیب کلم بروکلی توسط این کرم می توان در اطراف گل کلم کاغذهای مومی یا طوق های پلاستیکی قرار داد. همچنین کلم بروکلی ممکن است دچار کرم کلم نیز شود. از دیگر آفات کلم بروکلی می توان شته ها و کرم ریشه کلم را نام برد. بیماری های کلم بروکلی شامل کپک و پوسیدگی می باشد. برای کاهش خطر ابتلا به بیماری، کلم بروکلی را در گلدانی که قبلا در آن کلم بروکلی یا گیاه مشابه کاشته شده است نکارید.

 

کاشت کلم بروکلی

کلم بروکلی با دانه کاشته می شود. قبل از کاشت بذر کلم بروکلی، خاک را آماده کنید و آن را با کمپوست مخلوط کنید. کلم بروکلی را باید یک ماه قبل از آخرین سرمایی که در منطقه انتظار می رود کاشت و می توان آن را در بیرون از خانه نگه داری کرد. همچنین می توان دانه ها را 2 ماه قبل از آخرین سرما در خانه نشا کرد و بعد از شکل گرفتن دو برگ حقیقی آن ها را به گلدان های بزرگ تر منتقل کرد. به دلیل این که کلم بروکلی یکی از سبزیجات بزرگ است باید از یک گلدان که اندازه آن حداقل 3 گالن است استفاده کرد.

 

کلم بروکلی را باید در یک خاک غنی با زهکشی خوب کاشت. دانه ها را باید در عمق 1 سانتی متری در خاک کاشت. کلم بروکلی 50 تا 70 روز بعد از کاشت دانه قابل برداشت است. کلم بروکلی را قبل این که رنگ آن زرد شود برداشت کنید. 

کلم بروکلی سرشار از ویتامین c، فیبر و کارتنویید است و با تولید ماده ای به نام سولفورافن از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند.

 

كه نوع اخیر دارای برگ های ناصاف و مجعد با رنگ سبز مایل به آبی است.

 

تفاوت کلم بروکلی با دیگر کلم ها این است كه گل آن سبز رنگ بوده و قابل استفاده است. پس از برداشت گل مركزی، گل های ثانوی نیز ظاهر می گردد و برعكس گل كلم دما در تشكیل قسمت خوراكی آن چندان موثر نمی باشند.

 

توجه داشته باشید این محصول در دمای اتاق با درجه حرارت معمولی فقط برای سه روز قابل نگهداری است.

 

کلم بروکلی با دانه کاشته می شود

 

گل كلم

این گیاه دو ساله كه در سال‌ اول طی رشد رویشی تولید مجموعه ای از گل خوراكی می كند و در سال دوم به گل و بذر می نشیند.

 

گل كلم را می توان در زمینی كه خاک آن سنگین و به اندازه كافی دارای مواد آلی است كاشت. در نواحی معتدل و اوایل بهار نشای گل كلم را پس از اتمام سرمای بهاره به صورت خطی بكارید. این گیاه نسبت به كمبود آب و سله بستن خاک بسیار حساس است. انواع تابستانه و پاییزه را می توان در خاک های رسی و باتلاقی و انواع زودرس آن را در خاک های سبک كاشت. دمای ایده ال برای رشد رویش اولیه بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد است.

 

فاصله ردیف ها را حدود 40 تا 45 سانتیمتر و فاصله بوته ها را 30 سانتیمتر در نظر بگیرید. بعد از اینكه گل آن ظاهر شد پوشانیدن آن با برگ های اطرافش و حتی بستن آن با نخ به خاطر جلوگیری از تشعشع مستقیم آفتاب كه باعث تغییر رنگ و تیرگی گل آن می گردد الزامی است. این گیاه نسبت به دمای پایین تر از 4 و بالاتر از 38 درجه سانتیگراد حساس است و دمای مناسب آن حدود 27 درجه سانتیگراد می باشد. نیاز به مواد غذایی گلم كلم بسیار زیاد است، علاوه بر كود حیوانی، دادن كودهای ازته به صورت سرک در سه نوبت توصیه گردیده است.

 

چون شته خیلی زود و شدید به گل كلم حمله می كند بنابراین لازم است با پرسش از متخصصین نسبت به سمپاشی و مبارزه با آن اقدام نمایید. فاصله آخرین سمپاشی تا هنگام مصرف آن حداقل 15 روز است.

 

گل كلم ویتامین های C,B2,B1 و املاح معدنی به خصوص پتاسیم را شامل می شود.

 

گل كلم را می توان در زمینی كه خاک آن سنگین و به اندازه كافی دارای مواد آلی است كاشت

 

كلم پیچ

دارای سه گونه مشخص می باشد. كلم پیچ سفید، كلم پیچ قرمز و كلم پیچ میلان كه نوع اخری دارای برگ های ناصاف و مجعد با رنگ سبز مایل به آبی است.

 

برای كاشت آن همانند گل كلم عمل نمائید.

این گیاه در مقابل یخبندان مقاوم بوده و در آب و هوای خنک و رطوبت زیاد بخوبی رشد می نماید. دمای ایده آل برای رشد نسبی بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد است. آبیاری به موقع و نیز دادن كود سرک به آن ضروری بوده، زیرا كم آبی باعث تركیدن پیچ كلم می‌شود و نسبت به كم آبی نیز بسیار حساس است. موقع برداشت كلم‌ها هنگامی است كه مجموعه كروی شكل برگ ها كاملا سفت شده باشد.

 

آفات و بیماری های آن عبارتند از فتق كلم، بیماری پژمردگی كلم، کک خاكی كلم، مگس كوچک كلم و پروانه سفیده كلم. كلم پیچ دارای املاح معدنی و پروئینی و ویتامین B2, C, K, B1 است.

 

كلم پیچ در مقابل یخبندان مقاوم بوده و در هوای خنک و رطوبت زیاد بخوبی رشد می کند

 

گردآوری: بخش آشپزی بیتوته

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------