نحوه نگهداری اردک در خانه طرز نگهداری از اردک,نگهداری اردک در خانه

جوجه اردک ها تا حدود 2 ماهگی نباید آزادانه برای خود در اطراف پرسه بزنند

 

 نگهداری از جوجه اردک

امروزه جوجه اردک های رنگ شده برای فروش به کودکان موجود می باشند تا وقت آنها را پر کنند. برای انتخاب جوجه اردک به رنگ چشمان آن ها دقت کنید که باید برق بزند. باید دقت کنید که پف کرده باشند و سریع بدوند.

نگهداری از اردک:

چندین اردک بخرید. جوجه اردک بهترین گزینه برای خرید به عنوان حیوان خانگی هستند زیرا آنها باید به تدریج بیاموزند که کجا غذا بخورند، کجا استراحت کنند و کجا دفع کنند. حتما باید بیش از یکی خریداری کنید زیرا اردک ها حیواناتی اجتماعی هستند و در این حالت احساس امنیت و شادی بیشتری می کنند و در صورتی که در دسته های چندتایی نگهداری شوند حتی در صورت بیمار شدن شانس بیشتری برای زنده ماندن دارند.

 

همواره برای خرید جوجه اردک به سراغ مزارع بروید و توجه داشته باشید که جوجه اردک ها می باید سرحال، گوش به زنگ، دارای چشمانی براق، پف کرده، تمیز و دارای توانایی زیادی در فرار کردن و دویدن باشند.

 

یک آغل بسازید. جوجه اردک ها تا حدود 2 ماهگی نباید آزادانه برای خود در اطراف پرسه بزنند تا زمانی که به سن پختگی برسند. تا آن زمان آنها باید در محیطی مانند طویله یا آغل یا محیطی پوشیده از شاخ و برگ درختان زندگی کنند و محیط زندگی شان باید کاملا تمیز باشد که در آنجا با هم بازی کنند و از یک لامپ برای استفاده از نور و گرما استفاده کنند. آنها باید همواره به آب تازه و غذای اردک تازه دسترسی داشته باشند.

 

محل زندگی آنها باید به طور منظم تمیز شود و آب آنها هر روز تعویض شود. از آغل آنها باید طوری نگهداری شود که هیچ کدام نتوانند خارج شوند و هیچ حیوانی از جمله گربه ها به آنجا وارد شوند. یک آغل مناسب برای آنها می تواند با سیم حفاظت از مرغ ها کاملا غیر قابل نفوذ شود و در اطراف با آجر حمایت شود تا از خزیدن اردک ها به بیرون و درون خزیدن حیواناتی مانند مار جلوگیری شود.

 

می توان از حصار توری شکل نیز استفاده کرد از ورود گربه جلوگیری کند.

 

در طول روز می توانید برای چند ساعتی این حصار ها را کنار بزنید و به جوجه اردک ها اجازه دهید به بیرون از آغل بپرند و از محیط آزاد استفاده کنند و سپس مجددا آنها را به داخل آغل بفرستید.

 

 

وقتی آنها را به حوضچه می برید به آنها بازی کردن را بیاموزید. بعد از ظهر ها و قبل از غروب آفتاب آنها را به محل زندگی شان برگردانید. آنها در هنگام آب بازی از خطرات احتمالی آگاهی ندارند بنابراین کاملا مراقب آنها باشید و ترجیحا در چنین شرایطی آنها را تنها نگذارید.

 

نگهداری از اردک,آموزش نگهداری از اردک

بعد از آب بازی اردک ها را به محل زندگی شان برگردانید

 

پس مدتی آن ها یاد خواهند گرفت که چه زمانی در روز باید به محل زندگی خود برگردند، خصوصا درصورتی که شما از قبل اردک هایی داشته باشید که این کار را انجام دهند، این دستور سرعت یادگیری اردک های جدید را بیش تر می کند.

 

در آغاز تنها زمانیکه آن ها به دنبال غذا می آیند به آن ها غذا دهید و این کار را تا زمانی ادامه دهید که بفهمند که « آغل= غذا». بدین ترتیب تنها بر اساس برنامه به آن ها غذا دهید و درصورتی که هم چنان گرسنه بودند میزان کمی غذا به آن ها بدهید و در آخر اگر هنوز گرسنه بودند با اندازه کمی خود را سیر کنند.

 

به طور مرتب به محل زندگی آن ها سر بزنید و به آن رسیدگی کنید. در زمان غذا دادن ، اردک های خود را از نظر سلامت چک کنید برای این که در این زمان آن ها با هشیاری اندکی در کنار شما می ایستند. درصورتی که حس کردید که هرکدام از اردک ها مشکلی دارد می توانید به آرامی (نه با تندی!) آنها را گرفته به این صورت که گردن او را در یکی از دستان خود بگیرید و با دست ديگر بدن او را بگیرید تا بتوانید بهتر به او نگاه کنید.

 

در این وضعیت اجازه ندهید که به بال حیوان ضربه ای وارد شود یا بشکند برای این که در حالت نگه داشتن، احتمال زیادی دارد که این اتفاق برای او بیفتد، پس کاملاً مراقب باشید و هم توجه کنید که ممکن است در این وضعیت حیوان به خود آسیب بزند.

 

محافظت از اردک ها در زمستان

اردک ها می توانند سرما را تحمل کنند اما باد برای آن ها مناسب نیست. اردک ها را دور از وزش باد نگه دارید.

 

آغل یا آلونک اردک ها را در زمستان به طور کامل نپوشانید. و پنجره یا دریچه ای مناسب برای تهویه ی هوای آغل قرار بدهید.

 

اردک شنا کردن را حتی در روزهای سرد زمستان دوست دارد در روزهای گرم فصل زمستان به اردک اجازه شنا کردن بدهید.

 

محل زندگی اردک ها باید به طور منظم تمیز شود

 

غذای اردک:

نکته ی مهم در غذا دادن به اردک ها این است که از دادن مواد دارویی به آنها جدا خودداری کنید. در حالی که دادن اینگونه داروها به مرغ و خروس در بعضی موارد حتی توصیه می شود. البته این برای حیوانات مزرعه توصیه می شود، اما نه برای حیوان خانگی!

 

آنها باید رژیم غدایی مرکب از مواد جامد به علاوه سبزیجات و میوه های خرد شده در دسترس داشته باشند که انرژی موردنیاز آنها را کاملا تامین کند. در اینجا پیشنهادهایی هرچند کلی در این خصوص ارائه می کنیم:

 

غذاهای جامد اصلی :

پایه غذای اردک می تواند از غلات باشد (گندم، برج، جو و ذرت) که به صورت خام، بوداده و پخته می توان استفاده شوند ولی بهترین حالت جوانه زده آنهاست.

در کنار آن باید از میوه و سبزیجات مختلف بهره برد و پروتئن های حیوانی به میزان کمتر می تواند در جیره حیوان قرار گیرند.

 

 حبه های غذایی غیر دارویی یه صورت خیس خورده برای اردک های بالغ

 ذرت بو داده

 

مخلفات غذای اردک :

 گوجه فرنگی

 پنیر خانگی

 میوه های تازه مانند هویج قطعه قطعه شده

 تخم مرغ قطعه قطعه شده

 حلزون های باغچه

 انواع کرم ها

 

خوراک هایی که نباید به اردک داده شوند:

 هسته ی میوه ها و بذر گیاهان

 غذاهای چرب یا نمک دار

 شکلات

و هرچیزی که شکم اردک شما را پر کند ولی مغذی نباشد.

 

دمای نگهداری از اردک:

این دستور کاملاً بسته به نوع گونه اردک متفاوت است ولی در خصوص اردک هایی که در ایران اکثرا مراقبت می شوند در مرد جوجه اردک ها رنج دمائی 22 تا 28 درجه و در خصوص بالغین دمای 0 تا 30 درجه و چه بسا در اغلب موارد دماهای زیر صفر هم قابل تحمل است.

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------