انواع مارمولک ها + عکس عکس مارمولک,مارمولک بزرگ

عکس مارمولک

 

مطالب خواندنی در مورد زندگی انواع مارمولک ها

مارمولک ها از خانواده ی انواع سوسمارها هستند اما در سایزهای متفاوت. انواع مارمولک ها در مناطق گرمسیری کره زمین زیاد یافت می شوند. مارمولک ها به رنگ های مختلف وجود دارند. نوعی مارمولک که در بوته زار ها زندگی می کنند. و رنگ آنها سبز است و به همین دلیل مارمولک سبز نامیده می شوند و عادت دارند زیر تخته سنگ ها خود را مخفی کنند و دوست دارند زیر آفتاب داغ دراز بکشند تا بدنشان گرم شود.

خزنده گروهی است که برای در برگرفتن طیف وسیعی از هزاران گونه حیوان از انواع مختلف که از هر چهار گوشه جهان سرچشمه می گیرند استفاده می شود! خزندگان با حیوانات دیگر مانند پرندگان، پستانداران و ماهی ها تفاوت آشکاری دارند، اما وجه اشتراک همه خزندگان این است که آنها مهره دارانی خونسرد هستند که دارای جسم پوسته ای هستند و با تخمگذاری مارمولک های بیشتری به وجود می آورند. بسیاری از گونه های خزندگان، مانند دایناسورها، اکنون منقرض شده اند، اما بسیاری از گونه های دیگر هنوز زنده و سالم هستند و در کشورهای مختلف جهان، از جمله انگلیس زندگی می کنند.

 

خزندگان از انواع مختلف در 20 سال گذشته به عنوان حیوانات خانگی در انگلیس محبوب شده اند و انواع مختلف مارها و مارمولک ها را می توان به عنوان حیوانات خانگی در یک ویواریم مجهز نگهداری کرد. این کار بسیار خطرناک است اما باید اطلاعات کافی برای نگهداری از آن ها داشته باشید.

 

در ادامه با نمونه هایی از این مارمولک ها آشنا می شوید.

 

مارمولک خانگی

معروف به گکوهای خانه گرمسیری، بومی منطقه جنوب مرکزی آفریقا در کشورهایی مانند کنیا، زیمبابوه، اوگاندا و سایر کشورها است. دامنه آنها شامل جزایر غربی صحرای غربی است. گکوهای خانه گرمسیری بومی جزیره ماداگاسکار نیز هستند. آنها در جزیره معراج در اقیانوس اطلس حضور دارند، اما مشخص نیست که بومی هستند یا در اینجا معرفی می شوند.

 

گکوهای خانه گرمسیری بدنی باریک و سر صاف که از گردن آنها پهن تر است. بیشتر بدن آنها با نوارهای سیاه / قهوه ای پوشانده شده است، اما گكوها همچنین توانایی تغییر رنگ بر اساس دما و نور را دارند. رنگ آنها می تواند از قهوه ای تیره به خاکستری تقریباً سفید گسترش یابد.

 

گکوهای خانه گرمسیری دارای مقیاس پشتی نیز هستند و دارای سل هستند که به صورت ردیفی بر روی بدنه آنها قرار دارد. روی سطح انگشتان آنها لاملا قرار دارد که مقیاس هایی شبیه سنبله هستند و به چسباندن گکوها به سطح عمودی کمک می کنند. جرم آنها 4.6 گرم (دامنه 4 تا 5 گرم) است. طول متوسط پوزه خروجی آنها 58 میلی متر است (محدوده معمولی 35 تا 70 میلیمتر).

 

تصاویر مارمولک خانگی

 

ایگواناهای دریایی

ایگواناهای دریایی تنها مارمولک های روی زمین هستند که اوقات خود را در اقیانوس می گذرانند و توانایی شنا کردن دارند. آنها فقط در جزایر گالاپاگوس زندگی می کنند و مانند بسیاری از گونه های گالاپاگوس، با سبک زندگی جزیره سازگار شده اند. جمعیت در سراسر مجمع الجزایر برای مدت طولانی از یکدیگر جدا شده است به طوری که هر جزیره دارای گونه های خاص خود است.

 

ایگواناهای دریایی بیشتر به دلیل توانایی تغذیه در آبهای کم عمق و دریایی مورد توجه قرار می گیرند. آنها گیاه خوار هستند و جلبک های دریایی را می خورند که در امتداد سواحل سنگی  و زیر آب رشد می کنند. آنها در آب، با حرکتی مانند مار شنا می کنند و با چنگال های بلند، خود را در ته آب نگه می دارند تا غذا بخورند. اگرچه آنها در آب تغذیه می کنند، ایگواناهای دریایی عمدتا زمینی هستند. آنها اغلب مشاهده می شوند که خودشان را در زیر آفتاب گرم می کنند و در امتداد ساحل لانه می کنند. 

 

از آنجا که آنها در زیر آب تغذیه می کنند، مقدار زیادی آب شور را می بلعند. برای جلوگیری از کم آبی بدن، آنها باید نمک را بدون دفع آب دفع کنند، بنابراین غدد خاصی دارند که نمک را از خون آنها خارج می کنند. آنها همچنین توانایی کوچک شدن (در طول و اندازه کلی) را دارند. در زمان کاهش در دسترس بودن غذا - به ویژه در حوادث آب و هوایی ال نینو - ممکن است تا 20٪ کوچک شوند. ایگواناهای کوچکتر به غذای کمتری نیاز دارند. هنگامی که جلبک های مورد نظر آن ها، رشد کنند. با مصرف آنها به سرعت اندازه از دست رفته ی خود را بدست می آورند. 

 

تصاویر ایگواناهای دریایی

 

مارمولک باسیلیسک سبز

مارمولک باسیلیسک سبز را، ریحان سبز، ریحان ریشه دار یا تاج دار یا مارمولک مسیح نیز می نامند. اما توانایی شگفت انگیز آن برای دویدن روی آب را دارند.

 

ریحان های سبز که بخشی از خانواده ایگوانا هستند، از جمله دم بلند و شلاق مانند آنها، تقریباً 2 فوت (61 سانتیمتر) رشد می کنند. نرها تاج های مشخص و بلندی روی سر و کمر خود دارند که از آنها برای تحت تأثیر قرار دادن ماده ها استفاده می کنند.

 

این مارمولک های سبز، در جنگل های بارانی گرمسیری آمریکای مرکزی، از جنوب مکزیک تا پاناما فراوان هستند.

 

این مارمولک سبز، همه چیزخوار است و با رژیم غذایی از مواد گیاهی، حشرات، میوه ها و مهره داران کوچک زنده مانده است. آنها در سراسر دامنه خود رایج هستند و وضعیت خاصی ندارند، اما شکارچیان طبیعی فراوان مانند مارها و پرندگان این مارمولک های شگفت انگیز را بر روی انگشتان خود نگه می دارند.

 

مامورلک باسیلیسک سبز

 

آنول مارمولک

هر یک از بیش از 250 گونه مارمولک کوچک درخت نشین و مربوط به ایگوانا (خانواده Iguanidae ). آنول در مناطق گرمتر قاره آمریکا وجود دارد و به ویژه در هند غربی فراوان است. مثل گکو، بیشتر آنول ها دارای پدهای بزرگ انگشت و پا هستند که با قلاب های میکروسکوپی پوشانده شده اند.

 

این کف پای چسبنده، همراه با پنجه های تیز، آنها را قادر می سازد، حتی از روی سطح صاف، با سرعت و چابکی بسیار بالا بروند. آنول ها غدد سمی دارند که یک سم بسیار ضعیف و بی ضرر تولید می کنند. طول آنول های بالغ ممکن است به 12 تا 45 سانتیمتر (5 تا 18 اینچ) برسد و بیشتر گونه ها می توانند تغییر رنگ دهند.

 

نرها کیسه های بزرگ گلو یا قطره های شبنمی دارند که غالباً دارای رنگ روشن هستند. شیب کیسه نشانگر مالکیت یک نر در یک قلمرو است و همچنین برای جذب ماده برای جفت گیری مفید است.

 

آنول سبز، که معمولاً به اشتباه آفتاب پرست آمریکایی نامیده می شود. بومی جنوب ایالات متحده است. رنگ آن در بعضی مواقع از سبز تا قهوه ای یا خال متغیر است، اما توانایی تغییر رنگ آن در مقایسه با آفتاب پرست های واقعی دنیای قدیم ضعیف است. آنول های سبز حداکثر به 18 سانتی متر طول می رسند و حالت شل شدن صورتی دارند.

 

مارمولک آنول

 

دراکو مارمولک

مارمولک های دراکو از دم بلند و باریک خود برای هدایت خود استفاده می کنند و آنها می توانند حدودا 9 متر پرواز کنند.

 

برای مارمولک کوچک دراکو، حرکت در میان درختان در جنگل های جنوب شرقی آسیا یک کار ضروری است. آنها برای فرار از خطر، جذب جفت و یافتن وعده های غذایی. نیاز به پرواز دارند.

 

مارمولک دراکولا به اژدهای پرنده معروف هستند. دارای مجموعه ای از دنده های کشیده هستند که می توانند آن را امتداد داده و جمع شوند. بین این دنده ها چین های پوستی وجود دارد که در صورت عدم استفاده صاف در برابر بدن قرار می گیرند، اما هنگام باز شدن به عنوان بال عمل می کنند و به دراکو اجازه می دهند باد را بگیرد و سر بخورد. مارمولک ها از دم بلند و باریک خود برای هدایت خود استفاده می کنند.

 

طول دراکوها از جمله دم به حدود 20 سانتیمتر می رسد. آنها دارای بدن صاف هستند که در پرواز نیز کمک می کنند و دارای رنگ قهوه ای خال هستند. قسمتهای زیرین بالهای آنها در مردان آبی و در زنان زرد است. در قسمت زیر گردن آنها یک فلپ پوست نیز وجود دارد که به آن شلنگ می گویند. این در مردان زرد روشن و در زنان به رنگ خاکستری مایل به آبی است.

 

اژدهای پرنده با رژیم غذایی تقریباً منحصرا مورچه ها و موریانه زنده می مانند. مارمولک ها در مناطق پر درخت و جنگلی در فیلیپین و بورنئو در شرق، سراسر آسیای جنوب شرقی و جنوب هند یافت می شوند. آنها در سراسر دامنه خود به وفور یافت می شوند و وضعیت حفاظتی خاصی ندارند.

 

دراکولا مارمولک

 

آگاما مارمولک

Agama هر یک از حدود 30 گونه مارمولک متعلق به خانواده آگاما (زیر سلطه Sauria). آنها مارمولک های کاملاً مشخصی با طول حدود 30 تا 45 سانتیمتر (12 تا 18 اینچ) هستند که رشد کمی از تاج ها یا کیسه های را نشان می دهند. آنها در مناطق صحرایی سنگلاخی در سراسر آفریقا، جنوب شرقی اروپا و هند مرکزی زندگی می کنند.

 

اگر چه آنها معمولاً قهوه ای یا خاکستری هستند، اما در فصل جفت گیری، نرها تغییر رنگ قابل توجهی پیدا می کنند و به رنگ قرمز روشن، آبی و سایه های زرد در می آیند. آگاماس، که از هر کلاچ از 2 تا 20 تخم می گذارد، ممکن است در یک سال چندین کلاچ را بیرون بیاورد.

 

آگاما، یک مارمولک خاکستری رایجبا سر قرمز یا زرد، به خوبی با باغ ها و بوته ها و علفزارها سازگار است. هاردون ( A. stellio )، که در شمال مصر رایج است، دارای دم حلقه ای با فلس های خوشه ای است و ظاهری وحشی به آن می بخشد.

 

آگاما مارمولک

 

اژدهای کومودو یک مارمولک بزرگ

اژدهای کومودو فقط در منطقه کمتر سوندا از مجمع الجزایر اندونزی، از جمله جزایر کومودو، فلورس، رینکا و پادار یافت می شود.

 

اژدهایان بزرگسال کومودو عمدتا در جنگل های گرمسیری ساوانا زندگی می کنند. آنها مناطق دشت باز با چمنزارها و بوته های بلند را ترجیح می دهند، اما در سایر زیستگاه ها مانند سواحل، بالای پشته ها و بسترهای خشک رودخانه نیز یافت می شوند. اژدهای جوان کومودو درختکاری است و تا هشت ماهگی در مناطق جنگلی زندگی می کند.

 

اژدهای کومودو بزرگترین مارمولک است که طول آن 165 کیلوگرم و بیشتر از سه متر است. نوجوانان سبز و دارای نوارهای زرد و سیاه هستند. بزرگسالان رنگ مات و یکنواخت دارند ، از قهوه ای تا قرمز مایل به خاکستری. بدنه های مقاوم آنها به طور یکنواخت در مقیاس های ناهموار پوشانده شده است. آنها اندام های قوی و دم قدرتمند و عضلانی دارند. سر اژدهای کومودو دارای پوزه گرد و دهانه گوش است. جمجمه آنها انعطاف پذیر و دارای دندانهای تیز و دندانه دار است. اگرچه مردان تمایل به بزرگتر شدن دارند ، اما تفاوت مورفولوژیکی واضحی بین دو جنس وجود ندارد.

 

یک رژیم غذایی اژدهای کومودو برای بزرگسالان عمدتا شامل لاشه است، اما حمله به آنها و خوردن انواع طعمه های بزرگ از جمله بز، خوک، آهو، گراز وحشی، اسب، بوفالو و اژدهای کوچکتر کومودو غیرمعمول نیست. اژدهایان کومودو طعمه های بزرگتری را با کمین قرار دادن آنها و نیش زدن شکار می کنند. آنها سپس حیوان آسیب دیده را دنبال می کنند تا اینکه تسلیم خون یا عفونت شوند. بزاق اژدهای کومودو سرشار از باکتری است که به سرعت منجر به عفونت در طعمه های آنها می شود.

 

مارمولک بزرگ اژدهای کومودو

 

وزغ شاخدار یا مارمولک شاخدار

وزغ شاخدار، مارمولک شاخ دار نیز نامیده می شود، هر یک از حدود 14 گونه مارمولک متعلق به خانواده Iguanidae که معمولاً با خارهای خار مانند خنجر یا شاخ مشخص می شوند. یک بدن بیضی شکل صاف، فلس های حاشیه ای نوک تیز در کناره های بدن و یک دم کوتاه از ویژگی های معمول آن است. طول مارمولک ها کمتر از 7.5 تا بیش از 12.5 سانتیمتر (3 تا 5 اینچ) است.

 

آنها در آمریکای شمالی غربی از بریتیش کلمبیا به سمت جنوب تا گواتمالا و از آرکانزاس و کانزاس به سمت غرب تا سواحل اقیانوس آرام ساکن هستند. زیستگاه معمول کشور شنی کویر یا نیمه بیابان است. وزغ های شاخدار خود را با تغییر الگوی رنگ و چرخاندن پهلو درون ماسه پنهان می کنند تا جایی که کل بدن، به جز سر، پوشانده شود. آنها متخصص غذا هستند و عمدتا مورچه می خورند. وزغ های شاخدار شامل هر دو گونه تخمگذار و زنده زا هستند.

 

مکانیسم های دفاعی شامل توانایی تورم سریع بدن با جمع شدن هوا و (به ندرت) ریختن خون از چشم است. آنها اغلب به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شوند اما به ندرت طولانی، در اسارت زندگی می کنند. آنها در نتیجه رژیم غذایی ویژه خود به آرامی گرسنه می مانند.

 

وزغ شاخدار نوعی مارمولک

 

گردآوری: بخش علمی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X آموزش و مشاوره,آموزش علمی و کنکور

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023