آشنایی با زندگینامه دکتر فیروز نادری 

زندگینامه دکتر فیروز نادری، از شیراز تا ناسا

 

فیروز نادری در پنجم فروردین 1325 در شیراز به دنیا آمد. 4 سال بیشتر نداشت که پدر و مادرش از هم جدا شدند و او خاطره چندانی از مادرش به یاد ندارد. وی دوران کودکیش را در شیراز گذراند اما پس از پایان دوره ابتدایی به تهران نقل مکان کرده و مقطع دبیرستان را در پایتخت سپری کرد.

 

دکتر فیروز نادری دورهٔ کارشناسی خود را در رشته برق در دانشگاه ایالتی آیووا و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در سال‌های 1972 و 1976 در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به اتمام رساند. نکته جالب اینجاست که دقیقا در روز دفاع از پایان نامه دکترا دماغ ایشان می شکند:

 

ماجرا از این قرار بود که بعد از دانشگاه برای تماشای مسابقه بیسبال رفته بودم؛ یک دستم ساندویچ بود و دست دیگرم نوشیدنی که یکی از بازیکنان مشهور آن دوره به توپ ضربه زد که با برخود به دماغ من باعث شکستن آن شد.

 

وی پس از پایان تحصیل به ایران بازگشت و ضمن گذراندن خدمت سربازی، مدتی در مرکز «سنجش از دور ایران» فعالیت کرد.

 

دکتر فیروز نادری در پنجم فروردین 1325 در شیراز به دنیا آمد

 

دکتر نادری در قریب به 37 سال فعالیت در ناسا وظایف مختلفی را بر عهده داشته است. او در سال 1979 به «آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا» (JPL) پیوست و در این سال ها در زمینه‌های مختلفی مثل مهندسی سامانه ها، توسعه‌ی فناوری، مدیریت برنامه و پروژه‌ی سامانه های ارتباط ماهواره‌ای، رصدخانه های سنجش از دور زمین، رصدهای اخترفیزیکی و سامانه های سیاره‌ای کار کرد.

 

نادری بین سال های 1996 تا 2000 مدیر برنامه های «اوریجینز» بود که هدف از آن جستجوی سیاره شبیه به زمین در سامانه های سیاره ای بوده است.

 

وی بین سال های 2000 تا 2005 به سمت ریاست برنامه «اکتشاف مریخ» منصوب شد و در این مدت پرتاب موفقیت آمیز مدارگرد «ادیسه مریخ»، پرتاب کاوشگرهای مریخ نورد «روح» و «فرصت» و توسعه مدارگرد «شناسایی مریخ» را در کارنامه خود ثبت کرد. این موفقیت ها در شرایطی به دست آمد که پیش از ریاست دکتر نادری چندین مأموریت متوالی سازمان فضایی ناسا در پرتاب فضاپیما به سوی مریخ با شکست مواجه شده بود.

 

او پس از اثبات توانایی های خود در برنامه «اکتشاف مریخ»، در سال 2005 به عنوان معاون تنظیم راهبردهای آزمایشگاه پیشرانش جت، وظیفه طراحی برنامه ها و راهبردهای استراتژیک را بر عهده داشت که تا 2011 نیز در این سمت باقی ماند.

 

دکتر فیروز نادری به سمت ریاست برنامه «اکتشاف مریخ» منصوب شد

 

در سال 2011 وی به بالاترین پست دوران کاری خود دست یافته و به عنوان مدیرکل اکتشافات منظومهٔ خورشیدی در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا منصوب شد و تا سال 2016 که از سمت خود استعفا داد در همین پست مشغول به کار بود.

 

او در نامه استعفایش خطاب به کارمندان ناسا نوشته بود که وقتی ۳۶ سال پیش به ناسا آمده، فکر می کرده تا زمانی که به این کار علاقه داشته باشد در سازمان باقی می ماند و به محض از بین رفتن علاقمندی آن را ترک می کند. ولی اکنون ۳۶ سال گذشته و نه تنها علاقه ی او از بین نرفته، بلکه بیشتر هم شده است.

 

دکتر فیروز نادری در سال 2011 وی به بالاترین پست دوران کاری خود دست یافت

 

علایق و سرگرمی ها:

دکتر فیروز نادری درباره سرگرمی های خود می گوید:

من از بودن در کنار خانواده و بستگانم در کالیفرنیا بسیار لذت می برم. علاوه بر این به تماشای مسابقات ورزشی دانشگاه کالیفرینای جنوبی نیز علاقه دارم. معمولا برای مطالعه اخبار و سرزدن به سایت Kodoom.com از اینترنت استفاده می کنم. گاهی اوقات مسابقات باشگاه بسکتبال «لس آنجلس لیکرز» را نیز تماشا می کنم.

 

دکتر نادری از بودن در کنار خانواده و بستگانم در کالیفرنیا بسیار لذت می برم

 

جملات ماندگار از دکتر فیروز نادری:

• اکثر مردم فکر می کنند که ما کارکنان و مدیران ناسا از وجود بشقاب پرنده ها و موجودات فضایی اطلاع داریم اما به آن ها اطلاع نمی دهیم، در صورتی که این یک باور نادرست است.

 

• بسیاری فکر می کنند ناسا هرساله بودجه هنگفتنی را دریافت می کند، در صورتی که تنها 0.25% از بودجه فدرال آمریکا به ما می رسد.

 

• مشکلات علمی، فنی و مالی موانع سفر به مریخ هستند و با توجه به کاهش بودجه ناسا احتمالا تا سال 2050 این سفر محقق نمی شود.

 

جوایز و افتخارات:

• جایزهٔ درجه دو ویلیام راندولف لاولیس از جامعهٔ فضانوردی آمریکا (AAS) در سال 2010

• دریافت مدال افتخارِ جزیرهٔ اِلیس در سال 2005

• برندهٔ جایزهٔ لیبرال در سال 2004

• مدال رهبری برجستهٔ ناسا

• برنده بالاترین جایزه ناسا با عنوان مدال خدمت متمایز

 

دکتر نادری برنده بالاترین جایزه ناسا با عنوان مدال خدمت متمایز می باشد

 

سیارک نادری

در سال 2016 ناسا به پاس خدمات ارزنده دکتر نادری نام سیارک (5515) EL1 1989‎ که در منظومه شمسی قرار دارد، را به سیارک نادری تغییر داد.

 

اسکار 2017

پس از تصویب ممنوعیت ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر به آمریکا «اصغر فرهادی»کارگردان ایرانی نامزد جایزه اسکار در اعتراض به این ممنوعیت از سفر به آمریکا خودداری کرده و دکتر نادری و «انوشه انصاری» را به عنوان نمایندگان خود در این رویداد معرفی کرد.

 

در سال 2016 ناسا نام سیارک EL1 1989‎ را به سیارک نادری تغییر داد

 

در پایان این مراسم که با معرفی فیلم «فروشنده» فرهادی به عنوان برنده پایان یافت، سخنان اصغر فرهادی توسط انوشه انصاری خوانده شد.

 

دکتر نادری می خواهد به راهنمایی جوانانی که ابتدای کار ایشان هستند کمک کند

 

برنامه های آینده

دکتر نادری قصد دارد تجربیاتی را که طی 37 فعالیت در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا به دست آورده در زمینه های دیگر به کار بگیرد. او می خواهد از این پس به استارتاپ ها کمک کرده و به راهنمایی جوانانی که ابتدای کار حرفه ایشان هستند بپردازد.

 

منبع : digiato.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های علمی(زندگینامه دانشمندان، گیاهان،حیوانات، گزارش علمی، آیا می دانید؟،رشته های تحصیلی و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------