آشنایی با آلن تورینگآلن تورینگ ریاضی دان، دانشمند رایانه، منطق دان، فیلسوف، زیست - ریاضیدان، و رمزنگار بریتانیایی بود. تورینگ به عنوان پدر علم محاسبه نوین و هوش مصنوعی شناخته شده است و مهم ترین جایزه علمی رایانه به افتخار وی جایزه تورینگ نام گرفته است.

 

بریتانیا

آلن تورینگ (Alen Mathison Turing)، پدر علم محاسبه نوین و علم رایانه، روز 23 ژوئن 1912 در بریتانیا متولد شد. او دومین و آخرین فرزند خانواده تورینگ بود. نام خانوادگی تورینگ او را در سطح افراد سرشناس و با اصالت بریتانیا قرار می داد. پدرش عضو مامورین شهری هند بود و چون والدین او می خواستند فرزندانشان در بریتانیا بزرگ شوند، او و برادر بزرگترش جان بیشتر نزد خویشان و دوستان والدینشان در لندن بودند. این رها کردن فرزند در سنین اولیه تاثیر کمی روی جان و نیز بسیاری از نسل طبقه متوسط آن زمان داشت، ولی بعدها معلوم شد که آلن تورینگ آسیب عمیقی از این تجربیات اولیه دید، او لکنت زبان مشخصی پیدا کرد.

 

زندگینامه آلن تورینگ,بیوگرافی آلن تورینگ

آلن تورینگ، دانشمندی که سرنوشت جنگ را تغییر داد

 

شروع نبوغ

از همان کودکی علایم نبوغ در وی هویدا بود. آلن تورینگ در سن 14 سالگی توانست به مدرسه دولتی و پرهزینه «شربورن» در شهر دورست راه پیدا کند اما تمایل ذاتی او به سمت ریاضیات و علم نزد اساتید این مدرسه اهمیتی نداشت زیرا در آن دوره تاکید بیشتر روی مسایل و مباحث کلاسیک بود. در همان سال مدیر مدرسه برای والدین او نامه نوشت که «اگر او می خواهد دانشمند شود وقت خود را در یک مدرسه دولتی هدر می دهد.»

 

با این حال تورینگ توانایی قابل توجه خود را در زمینه های مورد علاقه اش، با حال مسایل پیچیده در سال 1927 بدون اینکه حتی حساب دیفرانسیل مقدماتی خوانده باشد به نمایش گذاشت. در سال 1928 با کریستوفر مرکوم که از دانشجویان سال بالایی او بود، رابطه دوستی پیدا کرد که این دوستی در سال 1930 با مرگ مرکوم پایان یافت.

 

کریستوفر اولین کسی بود که پیله تنهایی او را سوراخ کرده بود و با مرگ او تورینگ درهم شکست و ایمان مذهبی خود را از دست داد.

 

آلن تورینگ در سال های 1931 تا 1934 مشغول تحصیل در دانشگاه کینگس کالج بود و به خاطر مقاله اش در رابطه با قضیه محدودیت مرکزی در سال 1935 به عنوان عضو آنجا انتخاب شد.

 

در 28 ماه می سال 1936 در مقاله «درباره اعداد شما را با استفاده از انسکیداس پرابلم»، تورینگ فرمول بندی های سال 1931 کورت گودل را درباره محدودیت های اثبات و محاسبات تجدید کرد و زبان ریاضی محور گودل را با چیزی که امروزه ماشین تورینگ نامیده می شود جایگزین کرد.

 

درباره آلن تورینگ,آشنایی با آلن تورینگ

آلن در سال 1937 مقاله ای را با عنوان «درباره اعداد محاسبه پذیر» منتشر کرد

 

ماشین تورینگ

آلن در سال 1937 مقاله ای را با عنوان «درباره اعداد محاسبه پذیر» منتشر کرد که به اندازه هر رویداد منحصر به فرد دیگری می تواند آغاز عصر جدید کامپیوتر تلقی شود. این مقاله به اختصار طرحی از آنچه را شرح می دهد که به آن ماشین تورینگ می گویند و آن کامپیوتری بود که شالوده اش در قلب کامپیوترهای دیجیتال بعدی قرار دارد.

 

این موضوع به تمام جنبه های کامپیوترهای ابتدایی تا مدرن، همچون توانایی خواندن، نوشتن و پاک کردن داده ها، حافظه ای برای ذخیره سازی داده ها، یک واحد پردازش مرکزی و به معنای یک برنامه به واسطه مجموعه ای از دستورالعمل های ریاضیاتی ساخته شده، شکل داد. این وسیله به شکلی که توصیف شده بود هرگز ساخته نشد ولی عملا به شکلی پیشرفته و اصلاح شده از دهه 1950 به تولید انبوه رسید.

 

ماشین انیگما

انیگما نام دسته ای از ماشین های الکترومکانیکی مبتنی بر روتر است که برای رمزنگاری و رمزگشایی پیام های محرمانه به کار می رفته است. این ماشین در سال 1920 میلادی به عنوان یک محصول تجاری عرضه شد. ارتش نازی مدل خاصی از این ماشین به نام انیگمای ورماخت را تولید کرد و آن را در جنگ جهانی دوم به کار برد. متفقین با تلاش دانشمندان و ریاضی دانان از جمله آلن تورینگ موفق به گشودن رمز پیام های ارتش آلمان ها شدند.

 

کامپیوترهای اولیه و آزمون تورینگ

از 1945 تا 1947 او در آزمایشگاه ملی فیزیک و روی طراحی موتور محاسبه خودکار کار می کرد. او در 19 فوریه 1946 مقاله ای ارائه کرد که اولین طرح کامپیوتر برنامه دار در انگلستان بود. با وجود موفقیت وی در این طرح، در شروع پروژه تاخیر به وجود آمد و او علاقه خود را برای ادامه کار از دست داد.

 

در اواخر 1947 به کمبریج بازگشت. در زمانی که او در کمبریج بود، پروژه سابقش در غیاب او کامل شد و او اولین برنامه خود را در 10 می 1950 اجرا کرد.

 

در سال 1948 او با دپارتمان ریاضی و آزمایشگاه محاسبات دانشگاه منچستر همکاری کرد و روی نرم افزار یکی از اولین کامپیوترهای جهان «منچستر مارک 11» شروع به کار کرد.

 

در این زمان او کارهای تجریدی را ادامه داد و مسئله هوش مصنوعی و آزمونی را که امروزه آزمون تورینگ نامیده می شود، برای اسناد تفکر به ماشین ها در سال 1950 در مقاله ای مطرح کرد. تورینگ مقاله اش را با این سوال شروع می کند که «آیا ماشین ها می توانند فکر کنند؟»، او می گوید که برای پاسخ دادن به این سوال باید اول تعریف مشخصی از تفکر و ماشین داشته باشیم؛ ماشین در این مقاله یعنی تحقق فیزیکی ماشین های محاسباتی خودکار (چیزهایی شبیه رایانه های رقمی امروزی).

 

آلن تورینگ که بود, آلن تورینگ کیست

آلن تورینگ (Alen Mathison Turing)، پدر علم محاسبه نوین و علم رایانه

 

تورینگ می گوید صحبت از تعریف تفکر کاری عبث است و بنابراین پیشنهاد می دهد سوال اصلی مقاله یعنی «آیا ماشین ها می توانند فکر کنند؟» با سوال دیگری جایگزین شود: «آیا ماشین ها می توانند از بازی تقلید سربلند بیرون آیند؟»

 

بازی تقلید، بازی است که با سه شرکت کننده انجام می شود: یک مرد، یک زن و نفر سومی که می تواند مرد یا زن باشد و تورینگ از او به عنوان بازجو یاد می کند.

 

خصوصیات فیزیکی مرد و زن شرکت کننده از دسترس بازجو پنهان است و او تنها می تواند پرسش هایی را از آن ها بپرسد و پاسخ آن ها را دریافت کند. البته بین دو شرکت کننده دیگر هم تفکیک برقرار است و آنها از سوالات و جواب های بازجو با دیگری خبر ندارند.

 

هدف بازی برای بازجو تشخیص جنسیت دو شرکت کننده است. یکی از شرکت کنندگان سعی می کند او را در این مورد به اشتباه بیندازد و شرکت کننده دیگر سعی دارد به بازجو در این تشخیص کمک کند. این می شود بازی تقلید.

 

حالا پیشنهاد تورینگ این است که اگر شرکت کننده ای که می خواهد بازجو را فریب دهد با یک رایانه رقمی جایگزین شود و وظیفه اش را به گونه ای انجام دهد که بازجو به او جنسیت فرد دیگر را نسبت دهد، این رایانه از بازی تقلید سربلند بیرون می آید و اسناد هوشمندی به آن موجه است. البته در ادبیات فلسفی امروز مسئله از صرف تقلید جنسیت مخالف دیگر شرکت کننده به تقلید انسان بودن مبدل شده است.

 

به طور خلاصه گفته می شود مطابق آزمون تورینگ برای اسناد هوشمندی اگر بازجوی انسانی نتواند دست رایانه ای را که با آن در مکالمه است رو کند و به اشتباه تشخیص دهد که این ماشین انسان است باید گفت این ماشین هوشمند است. تورینگ حدس زده است که در فاصله ای حدود 50 سال یعنی ابتدای هزاره جدید ماشین هایی پیدا شوند که آزمون تورینگ را با موفقیت پشت سر بگذارند.

 

در 1948 تورینگ به همراه «دی جی چمپرنون» شروع به نوشتن برنامه شطرنج کرد که تا آن زمان وجود نداشت. در 1952، به دلیل نبود کامپیوتری به اندازه کافی قوی تورینگ کامپیوتری را شبیه سازی کرد که برای هر حرکت نیم ساعت زمان نیاز داشت. برنامه در مقابل «الیک گلنی» همکار تورینگ شکست خورد، اما گفته می شود که مقابل همسر چمپرنون موفق بود.

 

درباره زندگی آلن تورینگ,تصاویر آلن تورینگ

پس از جنگ، آلن تورینگ از ریاضیات نظری روی گرداند

 

نظریه در عمل

پس از جنگ، آلن تورینگ از ریاضیات نظری روی گرداند و مهارت های خود را جهت استفاده در آغاز صنعت کامپیوتر قرار داد. آلن تورینگ سمتی را در آزمایشگاه فیزیک ملی پذیرفت و در ساخت موتور کامپیوتر خودکار درگیر شد. زمان کوتاهی پس از آن در سال 1948 روی ماشین رقمی خودکار منچستر در دانشگاه منچستر کار کرد سپس با کامپیوتری با بزرگترین حافظه در جهان به کار پرداخت. آلن تورینگ به همان اندازه در ساخت فیزیکی ماشین ها طی این مرحله درگیر بود. در ضمن دانش علم ریاضیات خود را نیز در تولید زبان های برنامه نویسی ابتدای به کار برد.

 

آزمایش تورینگ

آلن تورینگ شکی نداشت که کامپیوترها نه تنها نقش فزاینده ای در زندگی نسل های بعدی ایفا خواهندکرد بلکه متقاعد شده بود که آنها ترجیحا به سطحی از مهارت خواهندرسید که می توانند همانند انسان ها فکر کنند. برای اندازه گیری زمانی که در آینده این امر در اختیار قرار می گیرد، او آزمایشی را که در مقاله سال 1950 با عنوان دستگاه محاسبه و نبوغ مختصرا شرح داده بود اختراع کرد.

 

این مقاله آنچه که به عنوان آزمایش تورینگ شناخته شد را پیشنهاد کرد که به وسیله آن یک متصدی کامپیوتر از راه دور مجبور به پرسیدن سوالاتی از هر دو انسان و کامپیوتر هوشمند بود. اگر این اپراتور نمی توانست پاسخ های انسان زنده و این ماشین را تشخیص دهد، کامپیوتر این آزمایش را پشت سر گذاشته بود.

 

تورینگ معتقد بود که تا سال 2000 این مرحله فرا می رسد، که احتمالا تخمینی زودهنگام بود؛ البته امروزه نسبت به 50 سال قبل مواجه شدن با آن ساده تر است. این آزمایش به نقش بازی کردن در مناظراتی راجع به هوش مصنوعی ادامه می دهد.

 

پایان تلخ

در 8 ژوئن 1954 کارگر خانه جسد او را پیدا کرد؛ روز قبل او در اثر خوردن سم سیانور جان سپرده بود؛ ظاهرا به خاطر سیب نیم خورده سیانوری که کنار تختش بود. بسیاری بر این باورند که مرگ او عمدی بوده، اما مادر او اعتقاد داشت که مرگ او حادثه ای بوده که به دلیل بی دقتیش در نگهداری از مواد شیمیایی رخ داده است. کالبد شکافی علت مرگ را مسمومیت با سیانور یافت و پلیس مرگ را خودکشی اعلام کرد.

 

بیوگرافی آلن تورینگ, شناخت آلن تورینگ

آشنایی با زندگینامه آلن تورینگ

 

جایزه تورینگ

از سال 1966، جایزه تورینگ به صورت سالانه توسط انجمن دستگاه محاسباتی به کسی داده می شود که سهم درخوری در جامعه محاسباتی دارد. این جایزه به طور گسترده به عنوان نوبل دنیای محاسبات شناخته می شود. یادبودهای بسیاری از تورینگ در منچستر ساخته شده، شهری که او تا پایان عمر در آنجا مشغول به کار بود. رد سال 1994 خیابان بزرگی به نام وی در منچستر نام گذاری شد. مجسمه یادبود آلن تورینگ در سکویل پارک در 23 جون 2001 در منچستر رونمایی شد.

 

در سکویل پارک در نزدیکی دانشگاه منچستر جشن زندگی او در 5 ژوئن 2004 برگزار شد و در تابستان آن سال موسسه آلن تورینگ شروع به کار کرد. ساختمان شامل دانشکده ریاضی، موسسه علم فوتون و «مرکز جودرل بانک» اختر فیزیک ساختمان آلن تورینگ نام گذاری شده است.

 

در 23 ژوئن 1998، که می توانست هشتاد و ششمین سال تولدش باشد، «اندرو هودجس» زندگی نامه نویس او، پلاک آبی خانه دوران کودکی وی در «وارینگتون کرسنت لندن» (هتل کولونید کنونی) را رونمایی کرد. به یاد پنجاهمین سالگرد مرگ او پلاکی در 7 ژوئن 2004 در محل زندگی سابقش در ویلمسلو رونمایی شد.

 

به دلیل موفقیت هایش در رشته کامپیوتر در دانشگاه های زیادی یادمان هایی از او ایجاد کرده اند، مجسمه برنزی تورینگ در دانشگاه سوری که یادآور پنجاهمین سال مرگ وی است، او را در حال حمل کتاب هایش در محوطه دانشگاه به تصویر می کشد.

 

دانشگاه های لوس آندس در بوگوتا و دانشگاه پلی تکنیک پورتوریکوهر آزمایشگاهی به نام وی دارند؛ دانشگاه تگزاس در آستین نیز برنامه ای به نام «تورینگ سکالرز» دارد.

 

دانشگاه بیلگی استانبول سالانه کنفرانسی به یاد وی برگزار می کند که «روزهای تورینگ» نامیده می شود.

 

مجسمه ای 1.5 تنی به ابعاد واقعی در بلچلی پارک در 19 ژوئن 2007 رونمایی شد که توسط «استیفن کتل» و به دستور میلیاردر «سیدنی فرانک» تراشیده شد.

 

در سال 2012 به مناسبت یکصدمین سال تولد تورینگ مراسم و کنفرانس های مختلفی در نقاط مختلف جهان و شهرهای مختلف انگلستان برگزار شد. در 3 تیر 1391 در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران نیز نشست یک روزه ای با عنوان «ذهن، منطق و محاسبه» به این مناسبت برگزار شد.

 

منبع : هفته نامه صدا - bartarinha.ir

امیرحسین محمدباقریچند دقیقه با دانستنی ها

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------