آشنایی با رشته ورزشی وود بالوود بال,رشته ورزشی وود بال, نحوه بازی وود بال

آشنایی با رشته ورزشی وود بال
یکی از رشته هایی که در دهه های اخیر در جنوب شرق آسیا و کشور تایوان شکل گرفته، رشته ورزشی وودبال (woodball) است. این ورزش ترکیبی از گلف و چوگان است که تمام ابزار و وسایل آن از چوب تهیه شده و در عین سادگی قوانین و بازی آن، از قابلیت دسترسی بالایی برای همه افراد جامعه برخوردار است.


رشته وودبال فدراسیون جهانی و آسیایی دارد که مقر آن در تایوان و مالزی است و جدای کشورهای آسیایی عضو، چندین کشور نیز از اروپا، آمریکای شمالی ، آمریکای جنوبی و آفریقا نیز در آن عضویت دارند.در این میان، انجمن وودبال کشورمان نیز پس از راه اندازی یکساله  به عضویت فدراسیون جهانی درآمد.


تاریخچه رشته وود بال
وودبال توسط آقای Ming-hui Weng در سال ۱۹۹۰ طراحی و اختراع شد. در اصل آقای وینگ می‌خواست  برای پدرش باغی بسازد که از راه رفتن در آن و از منظره زیبای nei-shauy his لذت ببرد. بعد از چمن زدن تپه ها، او به این نتیجه رسید که میدان بزرگی برای ایجاد یک فعالیت ورزشی در فضای باز، پیدا کرده است. این تپه ها و باغ بزرگ، دقیقاً همان جایی بود که وودبال متولد شد. در آن زمان آقای وینگ، گلف هم بازی می‌کرد، وقتی در مورد هزینه بالا و زمان تلف شده اش در بازی گلف فکر کرد به این نتیجه رسید که از این باغ برای یک بازی توپی زمینی استفاده نماید.


در نتیجه، به طور غیر منتظره توسط آقای وینگ یک توپ چوبی گرد(با قطر ۱۰ سانتی متر) که کنترل آن نیز در دست راحت و اندازه اش نیز مناسب بود، ساخته و ارائه شد. این توپ اگر چه از چوب ساخته شده بود ولی از نظر طراحی کامل و اثر بخش نبود. لازم بذکر است قطر توپهای فعلی وودبال ۵/۹ سانتی متر است.


سپس چوب وودبال از بطری شیشه ای آب ساخته شد و به نظر آقای وینگ آن بطری شیشه ای برای سر چوب وودبال بسیار مناسب بود. پس از ساخت تجهیزات لازم، وودبال از نظر نوسانی و چوب آن از نظر محکم بودن مورد آزمایش قرار گرفت. سپس هنگامیکه، هم وودبال و هم چوب آن ساخته و آماده شد، نحوه و روش ضربه زدن و طرز استفاده از این وسایل مورد بررسی قرار گرفت.


با توجه به آب جمع شده در حفره و همچنین در نظر گرفتن فواید حمل راحت وسایل، آقای وینگ به شکل فوتبال رجوع کرد و دروازه را به شکل بطری های آب ساخته شده از چوب تغییر داد. همچنین آقای وینگ تور دروازه فوتبال را بر عکس کرد و از فنجان چوبی استفاده کرد. وقتی توپ به درون دروازه‌ها می‌رفت، فنجان چوبی واژگون می‌شد که این خود سنبل تشویق بود. و به طور کلی این مسئله باعث می‌شد که متوجه شویم آیا توپ از دروازه رد شده یا خیر.


بعد از تجربیات بدست آمده و آزمایشات انجام شده، تجهیزات وودبال شامل توپ، چوب وودبال و دروازه بصورت امروزی ارائه شد. طی آزمایشات صورت گرفته بعضی از دوستان آقای وینگ می‌خواستند بدانند چه کشورهایی از چنین ورزش جالبی استقبال کردند. آقای وینگ از توجه مردم به ورزش وودبال هم احساس خوشحالی می‌کرد و هم نگران بود. تمامی ورزشهای توپی توسط خارجی‌ها طراحی شده بود و معتقد بود که ما فقط دنباله رو این ورزشها هستیم. حتی تاکنون هیچ ورزشی توسط مردم مشهور چین طراحی و ساخته نشده بود.

 

این سوء تفاهم باعث شد آقای وینگ با تمام تلاش خود وودبال را توسعه دهد و در یک زمان کوتاه انجمن وودبال تایپه را در ۱۱ سپتامبر ۱۹۹۳ تاسیس نماید و به آرزوی خویش که ایجاد یک ورزش جدید توسط چینی‌ها بود برسد و از تلاش برای ارتقاء ورزش وودبال در سطح جهان دریغ نورزد.


ویژگیهای وودبال
الف) وودبال (woodball) محدودیت سنی ندارد و افراد از کودکی تا کهنسالی هم می توانند این ورزش را انجام دهند و حتی در سطوح بالاو تیم های ملی هم حضور داشته باشند.


ب ) انجام این بازی در زمین های چمن، ساحلی و حتی روی شن امکان پذیر است.
ج) قوانین آن این امکان را می دهد که به صورت گروهی و فردی به این بازی پرداخت.


مسابقات وودبال
یک مسابقه وودبال به ۳ شکل برگزار می شود:
۱- مسابقه های انفرادی: رقابت یک نفره به عنوان رقابت فردی و واحد
۲- مسابقه های ۲ نفری: رقابت ۲ نفره به عنوان رقابت فردی و واحد
۳- مسابقه های تیمی: یک تیم با ۴ تا ۶ نفر بازیکن به عنوان یک تیم رقابتی

 

 روش مسابقه ها هم بر ۲ اساس است:
۱- رقابت بر اساس خطاها: بازیکنی که ۱۲مرحله را تمام کرده با کمترین خطا برنده خواهد بود.
۲- رقابت مرحله ای: بازیکنانی که بیشترین مرحله از ۱۲ مرحله را برنده شده باشند، با کمترین خطا برنده خواهند بود.

 

وود بال,رشته ورزشی وود بال, نحوه بازی وود بال

 

تجهیزات
تجهیزات وودبال شامل سه قسمت است: توپ، چکش و دروازده
۱- توپ
• باید گرد از چوب طبیعی با قطر ۰/۲ +- ¬۹/۵ سانتی متر و وزن +- ۳۵۰ گرم باشد.
• اعداد محیط و نشان وودبال می تواند مشخص شود.


۲- چکش
• چکش از چوب ساخته شده به شکل T وزن سرجمع آن ۸۰۰ گرم است.
• طول چکش ۱۰ +- ۹۰ سانتی متر می باشد(شامل دسته و بطری سرآن است)
• شکل بطری سرچکش ۰/۵ +- ۲۱/۵ طول دارد. بطری آن در سرپوش پلاستیکی پیچیده شده.پایه آن ۰/۱
+- ۱/۳ سانتی متر ضخامت دارد و ۰/۱ +- ۳/۸ سانتی متر ارتفاع و عمق دیوار آن ۰/۵ سانتی متر ضخامت دارد.


۳- دروازه
• دروازه شکل است و از چوب ساخته شده و با لوازم مثل محور فلزی، مهره کروی و دو لوله پلاستیک
• دروازه با دو بطری چوبی که ۰/۵ باهم ۱۵ فاصله دارند..
• خصوصیات یک ست دروازه
الف: بطری چوبی
ب: فنجان چوبی
ج: میله فلزی
تجهیزات مورد استفاده باید مطابق بامشخصات فدراسیون بین المللی وودبال باشد.


مشخصات زمین بازی وودبال
الف) زمین وودبال بایستی زمین وسیع، پوشیده از چمن یا خاک باشد و محدوده قانونی زمین وودبال بایستی برای بازی و مسابقات طراحی شده باشد.
ب) در زمین وودبال، موانع طبیعی مثل درختان، شاخسارها، دیوارهای کوتاه و تپه‌ها می‌توانند بعنوان خطوط مرزی جهت محصور کردن زمین مورد استفاده قرار گیرند.
ج ) نواحی خارج از محدوده قانونی زمین بازی با توجه به عوامل طبیعی می‌تواند برای جایگاه تماشاچیان در نظر گرفته شود.
د ) محدوده قانونی زمین بایستی از نظر موقعیت مکانی در جایگاه استراتژیکی خوبی قرار گیرد.


ابعاد زمین وودبال
1. زمین وودبال هم متشکل از ۱۲ زمین با ابعاد قانونی است که مجموع طول آنها باید بیش از ۷۰۰ متر باشد.
2. به طور کلی سطح زمین و محدوده قانونی بازی باید صاف و یکنواخت باشد.
3. زمین وودبال با توجه به عوامل و شرایط طبیعی زمین(پستی و بلندی) و با در نظر گرفتن سطوح صاف و یکنواخت طراحی شده است.
4. زمین وودبال می‌تواند توسط موانع ساده و خطوط موقت مرزی محصور شود.


5. طبق مناطق قرارگیری زمین های وودبال، فواصل مختلفی از ۳۰ تا ۱۳۰ متر برای زمین‌ها و محدوده قانونی آنها طراحی شده است.
6. در هنگام تاثیرات آب و هوایی منطقه ای یا خصوصیات طبیعی زمین در تغییرات فصلی، مسئولین سازماندهی موظفند شرایط و موقعیت را سنجیده و طبق قوانین محلی خود اعمال نمایند. ولی این اعمال نظرها نبایستی بر خلاف قوانین و مقررات اولیه باشد.
7. در صورت استفاده از ریسمان برای محصور کردن و مرزی بندی محدوده قانونی زمین بازی، قطر ریسمان بایستی ۱ سانتی متر و به رنگهای سفید یا زرد باشد.


خصوصیات زمین وودبال
• زمین بازی بایستی به طور منظم و مستمر مورد رسیدگی قرار گیرد و چمن زمین را نزدیک به برگزاری بازیها کوتاه نمایند.


• عرض هر زمین بازی باید طبق عوامل طبیعی و خصوصیات طبیعی زمین طراحی شود اما باریکی آن نباید کمتر از ۳ متر و بیشتر از ۱۵ متر باشد.


• از بُعد مسافت و از نظر طول زمین بازی از ۵۰ متر به پائین فواصل کوتاه نامیده می‌شود، بین ۵۱ تا ۸۰ فواصل متوسط نامیده می‌شود و بین ۸۱ تا ۱۳۰ فواصل طولانی نامیده می‌شود.


• در زمینهای ۱۲ تایی، حداقل چهار زمین منحنی وجود دارد که دو تا از آنها زمینهای منحنی چپ و دو تا زمینهای منحنی راست می‌باشد.


• در زمینهای ۱۲ تایی حداقل دو زمین با فواصل طولانی و دو زمین با فواصل کوتاه وجود دارد.


• طول زمین بازی ازمرکز خط شروع تا مرکز دروازه اندازه گیری می‌شود و این اندازه در تمام زمینهای وودبال و فواصل آن صادق است.


• در ابتدای هر زمین بازی، باید یک خط افقی بعنوان خط شروع مدنظر قرار گرفته شده و طراحی شود. که خط آغاز نام دارد. این خط ۲ متر طول دارد که در پایان هر خط ۳ متر به عقب می‌رویم تا یک ناحیه مستطیلی بوجود آید که منطقه شروع نام دارد.

منبع:tebyan-zn.ir

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های ورزشی(ورزشکاران، درمان با ورزش، ورزش عمومی، زیبایی اندام و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------