پرسش و پاسخ درباره شیر مادر 

پرسش و پاسخ درباره شیر مادر

 

 

● سؤال: چطور می توانم برای تغذیه نوزادم شیر کافی داشته باشم؟▪

 

جواب : بگذارید نوزادتان در مورد این که چه موقع شیربخورد و چه موقع خوردن را قطع کند تصمیم بگیرد. فقط اوست که می داند واقعاً به چه میزان شیر نیاز دارد. هرچه بیشتر به او شیر بدهید ، سطح پرولاکتین بدنتان بالاتر می رود و شیر بیشتری تهیه می کنید.

 

● سؤال: من می دانم که تغذیه با شیر مادر برای فرزند من بهتر است، ولی واقعاً نمی توانم با این مسأله کنار بیایم. چه کار می توانم بکنم؟

 

▪ جواب : نوزاد شما لازم نیست مستقیماً از سینه شما شیر بنوشد. شما می توانید شیرتان را بدوشید و با شیشه یا فنجان به او بدهید. این کار هر چند که وقت زیادی را صرف می کند اما پس از چند ماه متوجه خواهید شد که ذخیره شیر شما آن قدر کافی نیست که بتوانید نوزادتان را فقط با شیر خودتان تغذیه کنید.

 

● سؤال: من ناجارم گاهی به نوزادم شیرخشک بدهم. آیا این کار، فواید شیر مادر را از بین می برد؟

 

▪ جواب : تقریباً همه پژوهش ها نشان می دهند که فرزند شما هر چه بیشتر شیر مادر بخورد، از فواید بیشتری بهره مند خواهد شد. به عبارت دیگر، نوزادانی که هم شیر مادر و هم شیر خشک می خورند، از فواید شیر مادر بهره مند هستند. تنها نکته ای که وجود دارد این است که در مورد بیماری هایی مثل اگزما و آسم و نوزادانی که H.I.V مثبت هستند، هر چه برای مدت طولانی تری به نوزاد چیزی جز شیر مادر ندهید بهتر است.

 

● سؤال: با آنکه دلم می خواست، نتوانستم به فرزندم شیر بدهم و حالا درباره سلامتی او در آینده نگرانم...

 

جواب : تقریباً یکی از نکاتی که باید درباره پژوهش ها در نظر بگیرید، وجود احتمالات است. اگر شما فرزندتان را با شیر خشک تغذیه کرده اید، لزوماً دچار بیماریهای روده ای، ترشح گوش، یا یکی از این مشکلات نخواهد شد. تغذیه با شیر خشک فقط احتمال این عوارض را بالا می برد. به عنوان یک مادر، ممکن است تصمیمات بی شمار دیگری هم درباره نوزادتان بگیرید که برای سلامتی او مضر باشند، مثلاً ممکن است در نزدیکی یک خیابان شلوغ زندگی کنید و یا آدم های سیگاری در اطراف نوزادتان زیاد باشند که همه اینها بر سلامتی نوزادتان تأثیر می گذارند. تغذیه با شیر مادر قسمتی از زندگی نوزاد شماست. عشق و توجه شما در بسیاری از جهات دیگر، بسیار مهم هستند.

 

چون من و شوهرم هر دو از آسم رنج می بردیم، من واقعاً دلم می خواست فرزندم را خودم شیر بدهم. نوزادم در هفته های اول وزن اضافه نمی کرد و من تحت فشار شدید بودم که او را با شیر خشک تغذیه کنم، اما نمی خواستم این کار را بکنم. سرانجام وزن او بتدریج اضافه شد و من از دادن شیرخشک به او پرهیز کردم و حالا احساس می کنم تغذیه فرزندانم با شیر خودم، یکی از رضایت مندانه ترین تجربه های زندگی من بوده است.

 

● سؤال: آیا درست است که باید به نوزاد هر وقت که دلش بخواهد شیر داد؟

 

▪ جواب : بله، در واقع این مرحله از زندگی نوزاد چندان طول نمی کشد و جز موارد بسیار نادر که مادر دچار بیماری خاصی شده است که شیر مترشحه وی برای نوزاد مشکل ساز است، در سایر موارد می تواند به او شیر بدهد. اگر شما کسی را دارید که در کارهای دیگر کمکتان می کند، در دادن شیر به نوزاد خود دریغ نکنید.


منبع:واحد مرکزی خبر


کالا ها و خدمات منتخب

  منتخب های زناشویی(دانستنیهای ازدواج، نامزدی، عقد، بارداری و زایمان، سالمندی، دانستنیهای جنسی و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------