روش سنتی جوابگوی ازدواج‌های امروزی نیست؟ازدواج‌های امروزی,تغییر سبك زندگی,ازدواج جوانان

«آدم باید هم تیپ خود را پیدا كند! این خواستگاری هم وصله تن ما نبود كه به آنها دختر دهیم...» قدیمی‌ها در ازدواج به مسائل ریزی اهمیت می‌دادند و آنها را به صورت سنت درآورده بودند، زیرا تصور آنها این بود كه ازدواج مثل یك هندوانه در بسته است كه نمی‌توان به شرط چاقو خرید. جوان‌ها هم آن روزها روی حرف بزرگ‌تر‌ها حرف نمی‌زدند و همیشه مطیع آنها بودند. زندگی‌ها هم استحكام بیشتری داشت. اما امروزه با تغییر سبك زندگی این مسائل هم در صندوقی در پستوی خانه‌ها رفته است.

دكتر گلزاری، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان می‌گوید: تجردهای ناخواسته، بی‌رغبتی به ازدواج، افزایش سن ازدواج، اهمیت ندادن به خانواده و مسائل اقتصادی از جمله مشكلات جوانان است. اما جدی‌ترین مشكل در زمینه ازدواج جوانان، همسریابی است. روش سنتی همسریابی در كشور ما خواستگاری است كه با توجه به تغییرات جامعه این روش به تنهایی جواب نمی‌دهد. پدیده شهرنشینی گسترش یافته و خانواده‌ها از حالت گسترده به هسته‌ای تبدیل شده‌اند. به همین دلیل شناخت و تعامل زیادی بین خانواده‌ها وجود ندارد و روش‌های سنتی دیگر جوابگوی شناخت جوانان از یكدیگر برای ازدواج نیست.

در فضای مجازی نیز ارتباطات جوانان آسیب‌زاست. گلزاری با طرح این سوال كه چه روشی را باید پیش روی جوانان در انتخاب همسر بگذاریم، می گوید: ما به مشاوره‌های ازدواج نیاز داریم. مثلثی را باید ترسیم كنیم كه یك راس آن جوانان، راس دیگر والدین و راس سوم آن افراد آگاه و مشاوران مجرب هستند. چرا كه وضعیت موجود نشان می‌دهد همه افراد نمی‌توانند در انتخاب مناسب همسر آینده خود تشخیص درستی داشته باشند. خانواده و پیوند مستحكم آن تبلور دین است. رویكرد ما به خانواده رویكرد دینی است.

در این رویكرد ما خانواده را زوال ناپذیر و مقدس می‌دانیم و همه بركات را در خانواده می‌بینیم. دین اسلام در این عرصه حرف‌های جدی و كاربردی دارد كه در مقابل تئوری‌های غربی پیروز شده است. امروز دیگر مباحثی از قبیل انسان تك بعدی و روابط پیش از ازدواج و تمدن مادی در خانواده با شكست مواجه شده‌اند.

ارزش‌های منجمد
وقتی سبك زندگی تغییر كرده به تبع برخی مسائل از جمله ازدواج هم تغییراتی را خواهد داشت. اینكه سنتی بودن یا مدرن بودن باعث استحكام یا تضعیف ازدواج بشود نمی‌تواند متغیر اصلی تلقی شود. متغیر اصلی آن چارچوبی است كه برای انتخاب همسر در نظر گرفته می‌شود. استحكام زندگی در زندگی‌های گذشته بیشتر بود. دلیل عدم ثبات زندگی‌های امروزه این است كه نظام ارزش‌های ما نتوانست در نسل جدید به روز شده و همانطور منجمد ماند. جوان امروز هم این ارزش‌ها را مانع شادكامی می‌داند.

اما از سوی دیگر دوستی‌های قبل از ازدواج و خیابانی كه خانواده‌ها در آن با هم تعاملی ندارند، به نتیجه نمی‌رسد و انتخاب همسر در چنین دوستی‌هایی یا فضای مجازی عموما محكوم به متلاشی شدن است و اگر هم ادامه پیدا كند با جنجال و تنش همراه است. بهترین انتخاب در چارچوب تعامل خانواده‌ها با یكدیگراست.

درگذشته ساختار جامعه ما به گونه‌ای بود كه خانواده به صورت گسترده بودند. پدربزرگ، مادربزرگ و بزرگان خانواده نقش تاثیرگذاری داشتند. فرصت شناخت خانواده‌ها از پسران و دختران بیشتر بود و ازدواج‌ها عموما درون گروهی‌تر بود. اما امروزه این فرصت‌ها خیلی كمتر است. به همین دلیل بیشترین طلاق‌ها در سه سال اول زندگی صورت می‌گیرد، چون خانواده‌ها نقش زیادی در انتخاب ندارند و ممكن است درفرایند زندگی حمایت‌هایی كه خانواده‌ها باید از جوانان داشته‌ باشند را ندارند و در مقابل جوانان هم اعتقاد و اعتمادی به تجارب گذشته ندارند كه معضلی است.
منبع: تهران امروز/تبیان

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------