با کمک مشاوره اختلافات زن و شوهریتان را حل کنیدراه حل اختلاف زن و شوهر , مشاوره زوج درمانی , حل اختلافات زن و شوهر

حل اختلافات زن و شوهر

 

مشاوره اختلافات زناشویی و رفع مشکلات زوجین  

در روابط عاطفی بلند مدت مثل ازدواج، احتمال بروز اختلاف و دور شدن زوجین یا سرد شدن رابطه عاطفی بینشان وجود دارد،در اغلب موارد این مشکلات با مراجعه به مشاوره زوج درمانی قابل حل است. مشاوره اختلافات زن و شوهر به زوجین کمک میکند تا منطقی و بدون قضاوت از دیدگاه یکدیگر آگاه شده و بهتر بتوانند هم را درک کنند.

بروز اختلاف در روابط طولانی مدت مثل ازدواج کاملا طبیعی است، هر چقدر که زوجین با هم تفاهم داشته باشند و به یکدیگر علاقمند باشد ، باز هم ممکن است در مواردی با هم اختلاف پیدا کنند.

 

ولی مهم این است که بدانید دعوا یا جر و بحث و اختلاف نظر به این معنی نیست که ازدواجتان اشتباه بوده یا زندگیتان به پایان  رسیده است.

اختلافات زناشویی در اغلب موارد بسیار جزئی و پیش پا افتاده اند که با وقت گذاشتن و صحبت منطقی یا نادیده گرفتن به سادگی حل می شوند مثلاً اختلاف در مورد غذا ، اختلاف در مورد زمان خوابیدن ، اختلاف در مورد نوع تفریحات یا پوشش .

 

ولی برخی از اختلافات می تواند به قدری بزرگ و اساسی باید که نیاز به تغییرات اساسی در هر دو نفر یا یکی از زوجین داشته باشد. مثلا وجود اعتیاد ، خیانت ، مشکل جسمی حاد ، ضعف قوه جنسی ، عدم تمایل به رابطه جنسی ،اختلافات فرهنگی ، اختلافات طبقاتی و غیره . 

 

در این گونه موارد همیشه کمک گرفتن از یک نفر سوم که بتواند بی طرفانه به حرفهایتان گوش بدهد و راه حل هایی که نمی بینید را به شما نشان دهد ، می تواند کمک زیادی به حل اختلافات شما بنماید. 

 

مسلما زمان ناراحتی و عصبانیت ، لجبازی ، خودخواهی و خشم جای تفکر منطقی و همدلی و از خودگذشتگی را می گیرد ، اینجاست که لزوم مشاوره اختلافات زن و شوهر نمایان می شود. حفظ آرامش و برخورد منطقی با اختلاف مهم ترین نکته ای است که در مشاوره اختلاف زن و شوهر مورد بررسی قرار میگیرد. بیشتر زوجین به دلیل عوامل زیر نیاز به مشاوره پیدا می کنند.

 

مشاوره اختلافات زن و شوهر , اختلافات زن و شوهر , مهارت حل اختلافات زن و شوهر

علل و عوامل اختلافات زن و شوهر

 

عوامل اختلافات زن و شوهر

زمانی که برای مشاوره اختلافات زن و شوهر مراجعه می کنید ضروری ترین کار این است که مشاور شما ریشه اختلافتان را درست تشخیص بدهد. 

عوامل متعددی میتواند باعث بروز اختلاف بین زن و شوهر شود ولی مهم ترین نکته این است که زوجین بدانند این اختلافات به معنی از هم پاشیدن زندگیشان نیست و راهی برای بهتر شدن رابطه شان وجود دارد. 

 

اگر بخواهید نیمه پر لیوان را ببینیم ، بروز جر و بحث های لفظی بین زوجین به این معناست که هر دو نفر قدرت بیان نظراتشان را دارند که در صورت برخورد صحیح با این موضوع میتوان ، به بهتر شدن زندگی کمک کرد.

 

معمولا رایج ترین عوامل اختلاف بین زن و شوهر  عبارتند از :

 

مشکلات مالی بین زن و شوهر

مشکلات مالی یکی از مهم ترین عوامل اختلاف بین زن و شوهر است . با وجودی که در شرایط فعلی مشکلات مالی باعث ناراحتی بین اغلب زوجین می شود ولی در برخی موارد علت اصلی اختلاف ، انتظارات بیجا و بیش از حد یکی از زوجین است. 

 

برای پیشگیری از این اتفاق باید سعی کنید با کسی ازدواج کنید که شرایط مالی مشابهی داشته باشید و تفکرتان در مورد  نحوه خرج کردن منابع مالی خانواده مشابه هم باشد. خانمی که با اگاهی از شرایط مالی همسرش  ازدواج میکند ، دیگر به دنبال برآورده شدن توقعات بیجایش که خارج از توان  مالی شوهرش باشد ، نمی رود. 

 

در اغلب موارد اختلافات مالی زمانی بروز می کند که خانم متوجه می شود شوهرش توان مالی برآورده کردن همه خواسته های او را ندارد و دلخوری و آزردگی اش بابت این موضوع باعث بحث و جدل می شود.

 

مهارت حل اختلافات زن و شوهر , اختلافات زن و شوهر پس از بچه دار شدن , مشاوره اختلافات زناشویی

حل اختلافات با کمک مشاوره 

 

مشکلات عاطفی بین زن و شوهر

شوک های عاطفی می تواند باعث بروز اختلاف و دور شدن زن و شوهر از یکدیگر شود به خصوص اگر فوت فرزند یا پدر و مادر باشد ، ضربه ای که به رابطه زوجین وارد می شود جبران ناپذیر است.

 

فوت اقوام و دوستان ، شکست های مالی ، شکست های کاری و سایر مسائل خانوادگی میتواند باعث بروز مشکلات عاطفی بین زوجین شود. 

شخصی که از نظر عاطفی آسیب دیده است ممکن است دچار افسردگی شود که همین افسردگی سبب سردی و بی توجهی نسبت به همسر می شود.

 

ضمن این که استرس ها و فشارهای روانی بعد از حادثه میتواند آستانه تحریک پذیری فرد را به شدت افزایش داده و سر کوچکترین مسائلی از کوره در برود و شروع به پرخاشگری کند.

دعوا و جر و بحث ها که بالا بگیرید باعث دوری عاطفی و از بین رفتن صمیمیت بین زوجی می شود. 

 

در این گونه موارد معمولا زوجین کار زیادی نمی توانند انجام دهند و بهتر است برای حل مشکلشان به مشاور مراجعه نمایند.

هنگام بروزمشکلات روحی باید بدانید که همسرتان نزدیک ترین فرد به شما است و وظیفه دارد هر کاری برای بهتر شدن حالتان انجام دهد.

 

مشکلات جنسی بین زن و شوهر

زیربنای یک ازدواج موفق ، تشابه خواسته های جنسی زن و شوهر است. از آنجا که معمولا زوجین قبل از ازدواج در این موارد با هم گفتگو نمی کنند و شناختی از فانتزیهای جنسی و توانایی و خواسته های جنسی خودشان و همسرشان ندارد ، مساائل جنسی تبدیل به یکی از مشکلات عمده در ازدواج می شود. 

 

در این گونه موارد پیشگیری همیشه بهتر است درمان است ، باید توجه داشته باشید که هر چقدر هم عاشقانه هم را دوست داشته باشید یا طرف مقابل از نظر شرایط ایده آل شما باشد ، عدم تشابه توانایی جنسی و میل جنسی در یک ازدواج میتواند برای هر دو نفر آزار دهنده شود.

 

مشاوره جنسی قبل از ازدواج میتواند از بروز مشکلات و درگیری های بعدی پیشگیری کند. مردی که میل جنسی و توان جنسی بالایی دارد در صورتی که همسرش نتواند پا به پای او رابطه جنسی داشته باشد و از این رابطه لذت ببرد ناخودآگاه به این باور می رسد که شوهرش او را فقط برای رابطه جنسی می خواهد و احساسش نسبت به شوهرش از بین می رود و از سویی دیگر شوهرش به سمت خیانت و روابط فرازناشویی کشیده می شود. 

 

مشکلات جنسی بین زوجین باعث می شود که احساس صمیمیت و همدلی بین آن ها کمرنگ شده در نتیجه نتوانند مانند گذشته رابطه خوبی با هم داشته باشند. 

 

ریشه مشکلات جنسی ممکن است روانی یا جسمی باشد ، نکته مهم در این مورد این است که زن و شوهر بتوانند صریح و بی پرده با هم صحبت کنند و اجازه ندهد که اختلافشان حل نشده باقی بماند و روز به روز بزرگتر شود. 

 

برخی افراد به دلیل تجربیات ناخوشایند گذشته یا نوع تفکر و تربیت خانوادگی ، احساس و دیدگاه خوبی نسبت به رابطه جنسی ندارند، در صورتی که مشکلات جنسی ناشی از مشکلات روانی باشد ، مشاور با پیدا کردن علت روانی موضوع نسبت به درمان آن اقدام می کند.

 

عوامل اختلافات زن و شوهر , مشکلات جنسی بین زن و شوهر , مشاوره اختلافات زن و شوهر

مهارت حل اختلافات زن و شوهر 

 

بیماریهای روانی

بیماریهای روانی ممکن است قبل از ازدواج وجود داشته باشند یا بعد از ازدواج بوجود بیایند . البته داشتن اغلب بیماریهای روانی به تنهایی نمیتواند باعث بروز اختلاف شود ولی نوع مواجهه با بیماری برای ادامه دادن یک زندگی اهمیت زیادی دارد.

افسردگی ، توهم ، هذیان گویی و شکاک بودن از مشکلات روانی است که میتواند برای زوجین مشکل ساز شود. 

در مواجهه با همه این مشکلات روانی باید هر چه زودتر اقدام به درمان کنید و عدم درمانشان میتواند آسیب زا باشد. 

 

دخالت اطرافیان در زندگی 

یکی از مشکلاتی که در زوجین کم سن و سال بیشتر بروز می کند دخالتهای نا به جای خانواده ها در روابط زن و شوهر است.

همه زندگی های مشترک با پستی و بلندی همراه است و غم و شادی در کنار هم است که معنا پیدا میکند. 

 

هنگام بروز مشکلات نباید ایجاده دهید اطرافیان در زندگیتان دخالت کنند ، مطلع کردن خانواده ها از مشکلات شخصی فقط باعث بروز اختلافات بیشتر می شود و نمیتواند به کمتر شدن مشکلاتتان کمکی کند. 

 

مسلما دو نفر راحت از 10 نفر میتوانند به توافق برسند  و هر چه تعداد افرادی که وارد یک مشکل می شوند بیشتر شود مسلما حل اختلافات نیز کار سخت تری خواهد شد. 

اگر میخواهید از همان ابتدای ازدواج جلوی دخالت خانواده ها را بگیرید سعی کنید حرفی از تصمیمیات، اختلافات یا مشکلاتتان به خانواده ها نگویید و به اطرافیان نشان دهید که یک زوج مستقل هستید نه وابسته.

 

گردآوری : بخش زناشویی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------