راه های جلب اعتماد همسر را بیاموزیدجلب اعتماد همسر

اعتماد افراد خانواده و به ويژه زوجين نسبت به هم،بهترين راه موفقيّت در زندگي است

 

بین اعتماد و بی‌اعتمادی، فقط یک خط کمرنگ فاصله است؛ اگر حواستان به رفتار‌هایتان و معادلات زندگی‌تان نباشد، خیلی زود محو می‌شود و دیگر نمی‌توانید پیدایش کنید. پس اعتماد کردن را یاد بگیرید و راه‌هایی که اعتماد همسرتان را به شما جلب می‌کند را هم بیاموزید.

اعتماد افراد خانواده و به ويژه زوجين نسبت به هم، يكي از اركان بهداشت رواني و بهترين راه موفقيّت در زندگي است و بيشتر موانعي كه در راه وصول به هدف هاي مشترك خانوادگي و زناشويي پيدا مي شود به وسيله جلب اعتماد همسر برطرف مي گردد.

برخی راهكارهاي جلب اعتماد همسر عبارتند از :


- به همسرتان اعتماد كنيد تا وي نيز به شما اعتماد كند.

در واقع با انتقال اين احساس مثبت به همسرتان همين احساس را از سوي وي دريافت خواهيد نمود. توجه داشته باشيد كه اين احساس هر قدر صادقانه تر باشد همان قدر قويتر و ارضا كننده تر مي باشد. توضيح اينكه اصولاً هر خصلتي را با كمي تلقين و دادن واكنش مناسب، مي توان در اشخاص ايجاد كرد. وقتي به كسي مي گوييد: «چون به تو اطمينان دارم...» فرد ناخودآگاه از خود انتظار يك فرد مطمئن را دارد مگر آن كه از لحاظ شخصيتي آدم بي وجداني باشد. اعتماد متقابل يكي از رموز روابط صميمي و صادقانه همسران است.

- با حرف چیزی را ثابت نکنید
به‌جای اینکه با حرف زدن بخواهید کار‌هایتان را توجیه و اعتماد او را جلب کنید، سعی کنید با رفتار‌هایتان او را به خود مطمئن کنید. اگر می‌خواهید با حرف‌هایتان خود را بهتر از آنچه هستید نشان دهید، باید بگوییم که تضاد میان حرف‌هایتان و آنچه عمل می‌کنید، می‌تواند اوضاع را از این هم پیچیده‌تر کند. اگر هم فکر می‌کنید او شما را آنطور که واقعا هستید نمی‌بیند و باید با حرف زدن و توضیح دادن به او بقبولانید که صادق و مورد اعتمادید، باز هم در اشتباهید. بیش از حد توضیح دادن نه تنها کمکی به بهتر دیده شدن نمی‌کند، بلکه خودش می‌تواند یکی از دلایل شک کردن باشد. پس وفاداری‌تان را در عمل‌تان نشان دهید و مسوولیت قضاوت او را بر عهده خودش بگذارید.

- تصديق وي را از خاطر مبريد

يكي از راهكارهاي جلب اعتماد همسر، تصديق سخن و ادعاي اوست. اگر اين اصل در روابط متقابل ميان زوجين رعايت نشود، زندگي برای هر دوي آنها مشكل مي شود؛ زيرا تصديق نكردن همسر، يعني بدگماني و محصول بدگماني، بي اعتمادي است. طبيعي است كه اگر زوجين از سوي همسرشان تصديق شوند، به يكديگر اعتماد پيدا كرده و همين اعتماد، زمينه ساز برخورد صادقانه آنان با يكديگر مي­شود.

- براي همسرتان فضاي عاطفي امن فراهم كنيد
اگر درصدد ايجاد فضاي عاطفي امن براي همسرتان نباشيد، احتمال دارد در تدارك فضايي ناامن باشيد!


- از همسرتان حمايت كنيد

راهكار ديگر براي جلب اعتماد همسر، دفاع و حمايت از همسر در حضور و غياب وي است. اگر فردی بنگرد كه همسرش با تمام جديت و تلاش از او در مقابل ديگران (جايي كه حق با اوست) حمايت و پاسداري مي نمايد، اعتمادش به او جلب خواهد شد.

- به خودتان اعتماد کنید
بی‌اعتمادی شما نسبت به خودتان، یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند شک همسرتان را باعث شود. آدم‌هایی که در مورد عقاید و سبک زندگی‌شان مطمئن نیستند، هیچ وقت هم مورد اعتماد قرار نمی‌گیرند. سعی کنید چارچوب مشخصی برای عقاید‌تان داشته باشید و با قاطعیت نظر‌تان را اعلام کنید. به خودتان و توانایی‌هایتان اعتماد داشته باشید تا دیگران هم به شما اطمینان کنند. اگر همسرتان احساس کند که فرد توانا و قدرتمندی هستید، دیگر به خودش اجازه نمی‌دهد که به شما شک کند. البته این موضوعی نیست که به تنهایی از پس آن بربیایید. اگر شما هیچ وقت آدم قوی‌ای نبوده‌اید، نمی‌توانید یک شبه خودتان را تغییر دهید. کلاس‌های خود‌شناسی و جلسات انفرادی با یک روانشناس، می‌تواند بهترین کمک برای تقویت عزت نفس شما باشد.

راه های جلب اعتماد همسر

ايجاد اعتماد به زمان زيادي نياز دارد، اما نابودي آن، به سرعت صورت مي گيرد

 

- جنگيدن منصفانه
ـ هرگز الفاظ ناخوشايند يا تحقيرآميز به كار نبريد.
ـ تنها به موضوع مورد بحث بپردازيد و مشكلات حل نشده گذشته را پيش نكشيد.
ـ از به كار بردن عبارات قطعي مانند «تو هيچ وقت...» يا «تو هميشه...» اجتناب ورزيد.
ـ براي حمايت از موضوع مورد بحث تان يا حمله به طرف مقابل، افراد خانواده يكديگر را به ميان نياوريد.
ـ پيشاپيش، در استفاده از يك روش با هم توافق كنيد تا اگر يكي از شما احساس كرد نزاع تان از مهار خارج مي شود، آن روش را به كار برد.
ـ هرگز آخر شب به نزاع نپردازيد؛ زيرا در اين ساعت هر دو خسته ايد و نمي توانيد احساسات تان را مهار كنيد.
ـ باز هم، از عبارات «من...» به جاي «تو...» استفاده كنيد، زيرا به طرف مقابل احساس مورد حمله واقع شدن نمي دهد و محرك نيست.

 

- بهترین همسر روی زمین باشید
برای آنکه بتوانید یک زندگی سرشار از اعتماد را بسازید، قبل از هرچیزی باید در یک خانه آرام زندگی کنید. تا زمانی که همسرتان به آینده زندگی مشترک‌تان امیدوار است و احساس خلأ نمی‌کند، دلیلی هم برای شک کردن پیدا نمی‌کند. البته زیاد از حد محبت کردن و باج دادن در زندگی مشترک هم می‌تواند باعث بی‌اعتمادی او شود. پس اغراق نکنید و در عین رعایت توازن، برای خوشبخت کردن او هم تلاش کنید. دلیلی ندارد که با هر یك قدمی که او برای شاد کردن شما برمی‌دارد، 10 قدم به سمتش بروید اما می‌توانید به او نشان دهید که قدر محبت‌هایش را می‌دانید و تمام تلاشتان را برای نگران نکردنش می‌کنید.

- از دارايي همسرتان چشم پوشي كنيد

يكي از راهكارهاي جلب اعتماد همسر، چشم پوشي از دارايي هاي اوست. طبيعي است كه هر انساني به دست رنج خويش حساس بوده و طمع ورزي اطرافيان خود را بر نمي تابد. بخش زيادي از بي اعتمادي حاكم ميان همسران، معلول بدگماني هايي است كه به يكديگر در امور مالي دارند. اگر فرد به طور كلي از آنچه همسرش در اختيار دارد و از آن بهره مند است، چشم بپوشد و به آن ها بي رغبت باشد، همسرش به او اعتماد پيدا كرده و محبوبيت همسرش در نظر وي افزايش مي يابد.

- زبان یکدیگر را بفهمید
در مورد حسی که دارید با او صحبت کنید. دلایلی که باعث بی‌اعتمادی‌تان شده را مطرح کنید و بگویید که به دلیل این موارد، نگاه‌تان نسبت به او در حال تغییر است. برایش توضیح بدهید که این شک‌ها به شما و زندگی مشترک‌تان آسیب می‌زند و اگر او واقعا اشتباهی نکرده‌ است، باید با رفتار‌هایش این موضوع را به شما ثابت کند. با گفتن این حرف‌ها یک دعوای دیگر راه نیندازید و فاصله را بیشتر نکنید؛ تنها با مهربانی و آرامش توضیح دهید و از او برای برگرداندن زندگی‌تان به روزهای قبل کمک بخواهید.

- شریک زندگی باشید
به همسرتان نشان دهید که شما هم به اندازه او نگران زندگی مشترک‌تان هستید و برای بهتر کردنش تلاش می‌کنید. بی‌تفاوتی شما در مورد موضوعات مالی یا مشکلات‌تان می‌تواند جرقه‌های شک را بزند. به او بفهمانید که سرنوشت این زندگی برایتان مهم است و می‌خواهید پابه‌پای او برای موفق بودن تلاش کنید. به او نشان دهید که در زمان مشکلات، شرایطش را درک می‌کنید و تا بهتر شدن اوضاع کنارش می‌ایستید. یکی از موضوعاتی که می‌تواند تردید او نسبت به شما را برانگیزد، حس کردن این موضوع است که شما در شرایط بحرانی در کنار او نمی‌مانید یا اینکه نسبت به او و توانایی‌هایش ناامید شده‌اید و ماندن در این زندگی آزار‌تان می‌دهد.

- از بچه‌ها جاسوس نسازید
هرگز از بچه‌ها به عنوان ابزاری برای کنترل همسرتان استفاده نکنید. گمان نکنید که وقتی فرزند‌تان را برای جاسوسی همسرتان بسیج می‌کنید، او حس و حالتان را نمی‌فهمد و متوجه فاصله میانتان نمی‌شود. اگر شما به همسرتان شک دارید، حق پیگیری و حتی در موارد شدید‌تر تفتیش را دارید، اما حق ندارید در جریان این کار‌ها، از فرزندتان به عنوان یک ابزار استفاده کنید. پس در هیچ شرایطی، بچه‌ها را وارد بازی خودتان نکنید.

- خودتان قضاوت کنید
شاید همسرتان به دلیل شیطنت، تنهایی، مشکلات زندگی یا هر دلیل دیگری،‌ حرمت‌ها را شکسته باشد. اما این حرمت‌شکنی در ذهن هرکسی معنا و مجازات خاص خودش را دارد. برای یک فرد ممکن است یک پنهانکاری ساده، مصداق خیانت و غیربخشش باشد و برای فرد دیگری ممکن است دروغی بزرگ‌تر و آسیب‌زننده‌تر هم باعث از هم پاشیدن زندگی نشود. پس در این زمینه، تجربه‌ها و واکنش‌های دیگران را ملاک قرار ندهید و فقط و فقط به خودتان فکر کنید. به دلیل این رفتار چه حسی به شما دست داده، چه برنامه‌ای برای آینده ارتباط‌تان دارید، چقدر می‌توانید از کاری که کرده بگذرید و... برای این موضوع هیچ الگوی ثابت و قانونی وجود ندارد پس فقط به دل خودتان رجوع کنید.

- ماجرا را فریاد نزنید
حتی اگر شک‌های شما اثبات شد و فهمیدید که همسرتان به هر بهانه‌ای از خط‌قرمز‌های زندگی مشترک‌تان گذشته، حق ندارید ذهن بچه‌ها را نسبت به پدرشان مسموم کنید. اگر شما به دلیل خیانتکار بودن همسرتان می‌خواهید او را ترک کنید و بچه‌ها به سنی رسیده‌اند که توانایی پذیرش این موضوع را دارند، می‌توانید تا حدودی آنها را در جریان واقعیت بگذارید. اما اگر قرار نیست اقدامی بکنید و این موضوع تنها یک زنگ خطر برای شما و همسرتان بوده، بچه‌ها را به دلیل خالی کردن خودتان با یک ترس همیشگی روبه‌رو نکنید و مشکل را میان خودتان حل کنید.

 

ايجاد اعتماد به زمان زيادي نياز دارد، اما نابودي آن، به سرعت صورت مي گيرد.
گردآوری:بخش زناشویی بیتوته

منابع:
bartarinha.ir
porsemani.ir
afkarnews.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------