سوپرمن قلب همسرتان شوید 

زن داری,آداب زن‌داری

 

زن داری آدابی دارد که کمتر مردی به تمامی آن آراسته است. زنها غیر قابل شناخت نیستند این مردها هستند که برای شناخت پیدا کردن و یاد گرفتن آداب زن داری هزینه نمی کنند.

آداب زن‌داری

اینکه بسیاری از مردها عادت کرده اند همواره در گپ و گفتگوهایشان از زنان انتقاد کنند، خود نشانه عدم مهارت در زن داری و ناکامیهای آنها در داشتن ارتباط موفق با همسرانشان است. شاید یک علت ناکامی بیشتر مردها، در این است که مردها مانند زنان برای شناخت همسرانشان و جستجوی راههای مناسب برای داشتن روابط موفقتر تلاش نمی کنند. زنان همواره در مباحث جمعهای زنانه، مطالعه کتابهای خانوادگی، مشاوره های خانواده و ... پویایی و تلاش خود را برای داشتن روابطی موفقتر و حفظ خانواده نشان می دهند. حال آنکه مردها معمولا از روی عادات اجتماعی و غرور بیشتر از چنین مباحثی پرهیز می کنند.

به هر حال چنانچه هر مردی آداب همسرداری را که شامل مهارتهایی در کلام ،رفتار و اتخاذ تصمیم های مناسب در موقعیتهای مختلف است، بیاموزد می تواند از ازدواج خود بهره ی بیشتری برده و همسرش را نیز سعادتمند سازد.

این مهارتها را شاید بتوان به بیان ساده اینطور توضیح داد:

هر مردی باید بلد باشد همسرش را از محبت سیر کند: و از طریق محبت خالص ، رضایت و تعهد او را در زندگی بیشتر نماید. اما این محبت لازم است به شکلی اعمال شود که توقعات غیر منطقی و زیاده از حد ایجاد نکند. در حالیکه بسیاری از مردها یا خشک و خشن رفتار می کنند یا محبت را با انقیاد و تسلیم در هم می آمیزند. هیچ دلیلی ندارد مردی که به همسرش وفادار و علاقمند است، روابطش را با دیگران به دلخواه و میل همسرش تنظیم کند. و البته دلیلی هم ندارد که اگر می خواهد همسرش را مجاب به ترک رفتار یا قبول رفتاری کند او را آزار دهد. اینها مباحثی است که معمولا بی جهت با هم خلط می شوند.

اگر مردی می خواهد کار درستی که رضایت همسرش در آن نیست انجام دهد، کافی است سیاستمدارانه به همسرش اطمینان دهد که این مخالفت هیچ ربطی به محبت بین آن دو ندارد. یعنی مخالفت عاطفی نیست. بلکه مثلا به دلیل رعایت فلان مصلحت لازم است و حتی به میل خودش نیز نیست و ... در این صورت از مقاومت همسرش به طرز فوق العاده ای خواهد کاست. اما اگر اهمیتی به درک عاطفی همسرش ندهد، یا باید طعم شکست را تجربه کند یا در مقابل حمله احساسات منفی مقاومتی سخت را تجربه کند. زیرا قدرت زنان مانند قدرت مردان مادی نیست بلکه نرم ، نامرئی، احساسی و البته بسیار تاثیر گذار است.

هر مردی باید بتواند عشق و محبت، وفاداری، حمایت و مسئولیت پذیری خودش را به همسرش ثابت کند و اطمینان و اعتماد را همواره در روابطشان زنده نگه دارد:

امام صادق (ع) فرمودند:بر شوهر در تعامل با همسرش سه چیز ضروری است:

موافقت با وی تا محبت و موافقت و میل او را به خود جلب کند ،خوش اخلاقی با وی و دلبری از او با آراستگی ظاهر در نگاهش و گشایش در زندگی برای او.(تحف العقول)١

معذب نگهداشتن زنان در حالت شک و بی اعتمادی ،یا نشانه ی بی علاقگی و بی مسئولیتی مرد است یا نشانه عدم مهارت او در تفهیم و تثبیت اینها . در هر حالت این وظیفه ای است که هر گاه مردی از انجام آن سر باز می زند خودش تاوان آن را بیش از هر کسی پس خواهد داد.

هر مرد متاهلی باید ارتباط عاطفی و شایسته ای با والدین خود داشته باشد: اما باید توجه داشته باشد نه به خاطر این ارتباط، همسرش را تباه کند و او را مجبور به تحمل ناملایمت ها و بدرفتاریها از طرف خانواده خود کند، نه به خاطر خرسندی همسرش ، به قطع رحم یا بی محبتی در حق خانواده خود رضایت دهد. غیر از این باشد از مروت و مردانگی به دور است چه در اختلافات معمول بین دو طرف رش مقصر باشد یا والدینش. در هر صورت وظیفه او مراعات هر دو طرف است. مرد متعادل کسی است که به خاطر احسان به والدین همسرش را نیازارد و به خاطر امیال همسرش ، نسبت به والدینش بی عاطفه نشود. در این باره این نکته نیز لازم به تذکر است که مردها خودشان موظف به احسان و خدمت به پدر و مادر هستند و مجاز نیستند همسر خود را به خدمت والدین خود درآورند.

هر مردی باید بتواند روابط حسنه ای با خانواده همسرش برقرار کند تا او را نزد خانواده اش شرمنده نکند: اما نباید اجازه دهد این روابط به اختیارات او و مسئولیت او در سرپرستی خانواده لطمه وارد کند. بنابراین ضمن پرهیز از کج روی و سلطه پذیری، ملزم به معاشرت با آنهاست .این حسن معاشرت با خانواده همسر از حقوق مسلم زنان است و از مصادیق عاشروهن بالمعروف خواهد بود. 

هر مردی باید به تعهداتی که قبل یا بعد از ازدواج می دهد پایبند بماند: لذا قبول کردن تعهداتی که از عهده آن بر نمی آید ، یا واقعا قصد رعایت آن را ندارد ،فریب و نامردی است.

هر مرد مسلمان متاهلی موظف است مخارج زندگی خود و همسرش را در حد معقول و منطقی و با رعایت شانیت همسرش بپردازد: بهانه های مختلفی مثل خرید وسیله ای یا جمع آوری مال برای آینده ای بهتر و ... دلیل بر خساست و سختگیری نمی شود مگر اینکه با توافق و رضایت همسر باشد.

وقتی شوهری پذیرفت که همسرش شاغل باشد دیگر نباید به خاطر شغل همسرش او را آزار دهد و به طرق غیر مستقیم وی را تحت فشار قرار دهد. از جمله لازم است در انجام کارهای خانه به حدی که همسرش تحت فشار قرار نگیرد، کمک کند.

مردها موظفند از همسران خود حمایت کنند: این حمایت گاهی کلامی گاهی عملی است. کمرویی، عصبیت ،ناواردی و ... دلیل بر فرار از مسئولیت حمایت نمی شود. اما این حمایت هم نباید به شکلی صورت پذیرد که زنی را بر انجام کارهای نادرست دلیر کند. بلکه باید موجب اطمینان و اعتماد شود.

اگر زنی بد اخلاق بود و شوهر بر این بد اخلاقی صبر کرد ،طبق دین اسلام پاداش خواهد گرفت.رسول خدا می فرمایند : هر مردی که بر بداخلاقی همسرش برای خدا شکیبایی کند .خدا برای صبر وی در هر بار ،پاداشی همانند پاداش صبر ایوب در برابر بلای او به وی می دهد.( ثواب الاعمال)2

منبع: تبیان

  

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------