بیوگرافی و عکس ارسلان کامکار برجسته ترین آهنگسازان ایرانیزندگی هنری ارسلان کامکار, فعالیت موسیقی ارسلان کامکار, ساز ارسلان کامکار

ارسلان کامکار یکی از اعضای گروه معروف کامکارها 

 

حواشی، زندگی شخصی و عکسهای ارسلان کامکار

ارسلان کامکار نوازندهٔ بربط، ویولن و آهنگساز ایرانی و از اعضای گروه کامکارها است. ارسلان کامکار، اولین عضو از اعضای خانواده ی کامکارها است که علاوه بر نواختن یک ساز ایرانی یعنی عود یک ساز غربی یعنی ویولون هم می نوازد. 

چکیده ای از بیوگرافی ارسلان کامکار 

نام : ارسلان کامکار

متولد : ۲ دی ۱۳۳۹ سنندج، کردستان 

ژانر : موسیقی کلاسیک

موسیقی سنتی ایرانی

ساز: بربط ، ویولن

 

بیوگرافی ارسلان کامکار

ارسلان کامکار یکی از اعضای گروه معروف کامکارها است که در 2 دی ماه سال 1333 در سنندج متولد شد. در حال حاضر وی یکی از برجسته ترین آهنگسازهای ایرانی است که هم نوازنده ی بربط و هم ویولن می باشد. پدر او حسن کامکار، از نوازندگان قدیمی و معروف کردستان و همچنین سرپرست گروه کامکارها است.

 

ارسلان، موسیقی مقدماتی را نزد پدرش، حسن کامکار، یاد گرفت و سپس در همان دوران خردسالی در سنندج با گروه های موسیقی مختلفی که سرپرستی آن ها بر عهده ی پدرش بود کار کرد و به اجرای کنسرت های مختلف پرداخت.

 

ارسلان برای فراگیری هنر موسیقی حرفه ای به تهران، مهاجرت کرد و در دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران، مشغول به ادامه ی تحصیل در رشته ی موسیقی شد. ارسلان پس از اتمام دوره ی تحصیلی خود و فراگیری موسیقی حرفه ای، موفق شد به عنوان نوازنده ی ویلن در کنسرت سمفونیک تهران مشغول به فعالیت شود. 

 

او کماکان نیز یکی از اعضای اصلی این گروه و مایستر ارکستر سمفونیک تهران می باشد. البته او همزمان، مایستر ارکستر فیلارمونیک کردستان نیز می باشد. ارسلان کامکار به خاطر فعالیت های هنری برجسته اش موفق شد در سال 1392، مدرک درجه ی یک هنری را دریافت کند. به دلیل استعداد فراوانی که در زمینه ی موسیقی دارد همیشه کلاس های او پرطرفدارترین کلاس های موسیقی می باشند. از برجسته ترین شاگردهای او می توان به مریم ابراهیم پور، روزبه بختیاری و سینا جهان آبادی اشاره کرد.

 

فعالیت های موسیقی ارسلان کامکار

ارسلان کامکار علاوه بر نواختن ویولون کلاسیک و بربط حرفه ای، در عود نوازی هم چیره دست است و این ساز را هم به صورت حرفه ای می نوزاد. او علاوه بر مایستر بودن دو ارکستر سمفونیک بزرگ، از اعضای اصلی گروه کامکارها که سرپرستی آن را پدرش دارد می باشد.

 

 ارسلان کامکار و همسرش, ارسلان کامکار, بیوگرافی ارسلان کامکار

ارسلان کامکار علاوه بر ویولون کلاسیک ، در عودنوازی هم چیره دست است

 

از نواختن ساز عود تا ویولون

ارسلان کامکار، اولین عضو از اعضای خانواده ی کامکارها است که علاوه بر نواختن یک ساز ایرانی یعنی عود یک ساز غربی یعنی ویولون هم می نوازد. از او که در مورد نواختن این دو ساز می پرسند. می گوید به خاطر پدرم بود که به نواختن این دو ساز، روی آوردم. ساز اصلی پدرم، ویولون بود. و خودشان به من نحوه ی نواختن ساز ویولون ایرانی به سبک استاد صبا را آموختند.

 

اما به دلیل اینکه در آن دوره، در گروه ما نوازنده های ویولون زیاد بودند لذا تصمیم گرفتم نواختن عود را بیاموزم و به نواختن این ساز، مشغول شدم.

دقیقا بعد از انقلاب اسلامی وارد ارکست سمفونیک تهران شدم و در آن جا به نواختن ویولون غربی پرداختم و در کنار این کار، در گروه خودمان، عود می نواختم.

 

زندگی نامه ارسلان کامکار, ارسلان کامکار و همسرش, ارسلان کامکار

ساز ارسلان کامکار

 

او می گوید نواختن دو ساز ایرانی و غربی، به هیچ وجه سخت نیست. برای من، هر دوی این سازها هم رده و هم پایه ی هم هستند. ذهن من مانند کامپیوتر، در زمان موسیقی کلاسیک، فایل موسیقی کلاسیک را باز می کند و در زمان نواختن موسیقی ایرانی، فایل موسیقی ایرانی را باز می کند. در واقع این دو موسیقی هیچ تداخلی با هم ندارند مگر اینکه بخواهم یک موسیقی تلفیقی کلاسیک و ایرانی بنوازم.

 

ورود به گروه کامکارها

گروه کامکارها که یک گروه خانوادگی است در ابتدا با اجرای یک برنامه ی تلویزیونی در سال 1344 مشهور و معرفی شدند. سرپرستی این گروه سنندجی بر عهده ی پدر ارسلان، حسن کامکار بود و سایر اعضای این گروه، هوشنگ، نوازنده ی آکاردئون- بیژن، خواننده - پشنگ، نوازنده ی سنتور - قشنگ، نوازنده ی ویولون و خواننده و همچنین ارژنگ، نوازنده ی تنبک بود.

 

با بزرگ شدن سایر اعضای خانواده، این گروه کامل تر و بزرگ تر شد و طبیعتا ارسلان کامکار نیز با بزرگ شدن توانست وارد این گروه شود. به گونه ای که در سال 1348، ارسلان یکی از اعضای اصلی این گروه شد. در این سال، اعضای گروه کامکار شامل ارسلان، نوزانده ی عود - هوشنگ، نوازنده ی ویولون - بیژن، نوازنده ی تار و خواننده – پشنگ، نوازنده ی سنتور - قشنگ، خواننده ی گروه - ارژنگ، نوازنده ی تنبک و اردشیر، نوازننده ی کمانچه بود. 

این گروه حرفه ای موفق شدند کنسرت های زیادی را به صورت حرفه ای در اکثر شهرهای کردستان و همچنین برخی شهرهای ارومیه، اجرا کنند. 

 

فعالیت موسیقی ارسلان کامکار, ساز ارسلان کامکار, آثار ارسلان کامکار

عکس ارسلان کامکار

 

ورود ارسلان کامکار به دانشکده هنرهای زیبا

در سال 1350، ارسلان کامکار به همراه برخی دیگر از اعضای گروه کامکار مانند هوشنگ، بیژن و پشنگ به تهران سفر کردند تا بتوانند موسیقی آکادمیک را بیاموزند. آن ها برای یادگیری این موسیقی، وارد دانشکده ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران شدند و مشغول به تحصیل در رشته ی موسیقی شدند.

 

اجرای به همراه گروه کامکارها در کشورهای خارجی 

همکاری گروه کامکارها با محمدرضا لطفی، حسین علیزاده و مرحوم پرویز مشکاتیان و همچنین اجرای کنسرت های موفقیت آمیز با خواننده های بزرگی همچون محمدرضا شجریان و شهرام ناظری سبب شد که اجرای کنسرت های گروه کامکار به خارج از مرزها بکشد. به گونه ای که این گروه در بسیاری از شهرهای عراق، ترکیه و استانبول، لندن و سوئد به اجرای کنسرت پرداخت. 

 

آثار ارسلان کامکار, زندگی نامه ارسلان کامکار, ارسلان کامکار و همسرش

آثار ارسلان کامکار

 

آثار ارسلان کامکار

یکی از مهم ترین ویژگی های ارسلان کامکار این است که، علاوه بر افتخارات متعددی که به همراه گروه کامکار به دست آورده است موفق شده به تنهایی ﺁثار زیادی در قالب موسیقی و آلبوم ارائه دهد که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• به یاد علی اصغر کردستانی

• آلبوم هفت گاه معلق

• زردی خزان

• موسیقی متن فیلم مادر به کارگردانی علی حاتمی

• سوئیت سمفونیک افسانه سرزمین پدری ‌ام

• سوئیت سمفونیک کردی

• شباهنگام از اشعار نیما یوشیج به همراه هوشنگ کامکار 

• آلبوم های آفتاب می شود، ئه وین و خاک

• نغمه ی خراسانی

• کنسرت هایی برای عود و کمانچه

• نغمه ی صلح

• و ...

 

در واقع استعداد موسیقی ارسلان کامکار فقط در زمینه ی موسیقی بزرگسالان نیست. او همچنین ﺁثاری در زمینه ی موسیقی کودکان دارد که از جمله ی آن ها می توان به موسیقی متن تئاترهای سبز در سبز، بابابزرگ و ترب، شش جوجه کلاغ و روباه، کارآگاه 2 و موسیقی فیلم تنبل قهرمان اشاره نمود. 

 

ارسلان کامکار, بیوگرافی ارسلان کامکار, ارسلان کامکار

ارسلان کامکار آهنگساز بزرگ

 

ارسلان کامکار, بیوگرافی ارسلان کامکار, ارسلان کامکار

عکس های ارسلان کامکار 

 

 ساز ارسلان کامکار, آثار ارسلان کامکار, زندگی نامه ارسلان کامکار

ارسلان کامکار نوازنده 

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------