آداب و رسوم مردم روسیه چگونه است؟فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,با آداب و رسوم مردم روسیه آشنا شوید

آداب و رسوم مردم روسیه

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه

بهتر است پیش از این که به روسیه برویم، فرهنگ این کشور را بهتر بشناسیم. زیرا این فرهنگ ها ارزش خیلی زیادی را برای سرزمین مادری و خانواده قائل بوده است. روسیه به علت فرهنگ و ادبیات غنی و حضور چهره‌های سرشناسی مانند الکساندر پوشکین، داستایوفسکی و لئو تولستوی سبب شده است گردشگران بسیاری به این کشور سفر کنند و با آداب و رسوم مردم آن بیشتر آشنا شوند.

مذهب و زبان در روسیه

روسیه جمعیت بسیاری دارد که ۱۵ تا ۲۰ درصد از مردم آن ارتدکس مسیحی و ۱۰ تا ۱۵ درصد مسلمان هستند. بیش از ۸۱ درصد از مردم به زبان روسی صحبت می‌کنند و آن را به عنوان زبان رسمی و اول خود می‌دانند. بیش از ۱۰۰ زبان اقلیت هم در این کشور حرف می زنند که معروف‌ترین آن، زبان تاتاری است و حدود ۳ درصد از مردم از این زبان استفاده می‌کنند.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,آداب معاشرت مردم روسیه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه

 

خانواده در روسیه

افراد خانواده در روسیه خیلی به هم وابسته‌اند. بیشتر خانواده‌ها در آپارتمان‌های کوچک زندگی می‌کنند و تعداد اعضای خانواده اغلب کم است؛ چون بیشتر زنان در خارج از خانه کار می کنند و در نتیجه معمولا یک فرزند دارند.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,با آداب و رسوم مردم روسیه آشنا شوید

با آداب و رسوم مردم روسیه آشنا شوید

 

احوالپرسی در روسیه

احوالپرسی آقایان اغلب با دست دادن محکم و تماس چشمی مستقیم همراه است و موقع ملاقات اعضای خانواده و دوستان اغلب همدیگر را در بغل می‌گیرند. خانم‌هایی که یکدیگر را می شناسند هم به هم دست می‌دهند و صورت یکدیگر را سه بار می‌بوسند و از سوی چپ آغاز می‌کنند؛ ولی چنانچه برای نخستین بار فردی را ملاقات کنند اغلب با او دست داده و بعضی وقت ها تنها سر را به علامت تایید تکان می‌دهند.

 

از نظر روس‌ها به‌شدت بی‌ادبی است که موقع ملاقات فردی، با دستکش دست دهد. پس پیش از هرنوع ملاقات و برخوردی دستکش خود را درآورید. همین طور هیچ وقت در ورودی در دست ندهید چون روس‌ها آن را علامت بدشانسی می‌دانند و اعتقاد دارند در نهایت کار به مشاجره و دعوا ختم خواهد شد.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه و سنت های آن ها

آشنایی با فرهنگ و رسوم مردم روسیه

 

جامعه و فرهنگ روسیه

خانواده ی روسی، خانواده ای وابسته به اعضای خود است. اکثر خانواده ها در آپارتمان های کوچک خود با 2 یا 3 نسل قبلی شان، یعنی پدر بزرگ، مادربزرگ و… سپری می کنند.

 

غرور روسی

روسها به کشور خود افتخار می کنند. ترانه ها و اشعار میهنی فضیلت کشور را گسترش می دهند. روسها می دانند که زندگی شان سخت است و افتخار می کنند که در شرایطی که دیگران نتوانسته اند به شکوفایی برسند. آنها به میراث فرهنگی خود افتخار می کنند و انتظار دارند که جهانیان هم آنها را تحسین کنند.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,با آداب و رسوم مردم روسیه آشنا شوید

آداب معاشرت مردم روسیه

 

آداب و رسوم هدیه دادن در روسیه

هدیه دادن در روزهای تولد، سال نو و کریسمس ارتدکس میان خانواده و دوستان نزدیک رسم است. چنانچه برای صرف غذا به یک منزل روسی دعوت شده اید، یک هدیه کوچک تهیه کنید.

 

از مهمانان مرد توقع دارند با خود گل بیاورند. گل زرد به عنوان هدیه استفاده نمی شود. تا زمان تولد نوزاد هدیه ای به او ندهید. انجام این کار پیش از تولد خوش یوم محسوب نمی شود. روسها اغلب زمانی که به آنها هدیه می دهند تعارف می کنند. در مقابل این تعارفات تاکید کنید که چیز کوچکی است و دوباره هدیه را بدهید.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,با آداب و رسوم مردم روسیه آشنا شوید

آداب و رسوم مردم روسیه و سنت های آن ها 

 

آداب غذاخوری در روسیه

چنانچه به منزل یک روسی دعوت شده اید: سر وقت بروید یا بیش از ۱۵ دقیقه تاخیر نداشته باشید.

 

کفش های خود را بیرون از خانه در بیاورید. امکان دارد به شما دمپایی داده شود. لباس های رسمی بپوشید. لباس مناسب نشان دهنده احترام شما به میزبان است.

 

توقع احترام و محبت داشته باشید. پس از خوردن غذا به میزبان پیشنهاد کمک در جمع آوری ظرف ها و تمیزکاری دهید. امکان دارد به علامت ادب پیشنهاد شما را رد کنند. سؤال کنید “آیا مطمئن هستید؟” به میزبان اجازه می دهد پیشنهاد شما را قبول کند.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,آشنایی با فرهنگ و رسوم مردم روسیه

آداب و رسوم مردم روسیه

 

رسم و رسومات ازدواج در روسیه 

آداب و رسوم ازدواج به ویژه در کشور روسیه ریشه های تاریخی و غنی دارد و از زمان های قدیم، خیلی از مردم به آداب و رسوم ازدواج در کشورشان افتخار می کردند ولی امروز برخی ها از رسوم ازدواج بی اطلاع هستند.

 

طبق آداب و رسوم ازدواج در روسیه ، ازدواج برای عروس و داماد در این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است ؛دقت کنید که حلقه ازدواج ( چله ) معین شده است که در مصر باستان ، زن و شوهر با بدست نمودن حلقه قسم می خوردند که تا آخرین روز زندگی در شادی ها و غم ها در کنار هم بماند و مصریان اعتقاد داشتند که چنانچه حلقه را به انگشت وسطی دست چپ کنند عشق ابدی را تا آخر عمر در خود دارند . 

 

این رسم تا به امروز در مردم شرق باقی مانده است ولی در روسیه حلقه عروسی را به انگشت وسطی دست راست می کنند و قسم میخورند که تا آخر عمرشان با همسر خود با صداقت زندگی کنند و چنانچه مرد یا زن روس حلقه عروسی خود را بدست چپ انگشت وسطی کنند به این معنی است که همسرشان فوت شده اند.

 

رسم دیگر این بوده که عروس را بغل کرده و داخل منزل می برند ، این رسم ازدواج اسلاوی خیلی قدیمی می باشد چون اسلاوی ها اعتقاد دارند که چنانچه عروس را در زمان داخل شدن به منزل همسرش بغل کند و پاهای عروس زمین را لمس نکند ، شیطان فریب میخورد و عروس نظر نمی شود.

 

دیگر اینکه در روستاهای روسیه شکاندن ظرف گلی علامت باکره بودن عروس بوده و گلی که در جیب داماد گذاشته می شود علامت اظهارعشق عروس به داماد می باشد .

 

در ضمن در ازدواج روس ها دو شاهد وجود دارد که یکی از طرف عروس و دیگری از از طرف داماد می باشد و شاهدان باید افرادی باشند که عروس و داماد به آنها بتوانند اعتماد کنند و بعضی ها مسئولیت این نقش را به خویشاوندان شان هم میدهند . ضمنا شاهدان باید با عروس و داماد هنگام انتخاب لباس ، لوازم آرایش ، برگزاری محفل عروسی ، بجا نمودن سنت های مراسم و ... کمک و همکاری های لازم را داشته باشند .

 

دسته گل عروس که خیلی نیز جالب است این است که عروس دسته گل خود را در جمعیت دختران که هنوز ازدواج نکرده پرتاب می کند و فردی که موفق به گرفتن دسته گل عروس شد، این به این معنی است که او در آینده نزدیک ازدواج می کند .

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,آداب معاشرت مردم روسیه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه

 

آداب کسب و کار در روسیه

روس‌ها برای انجام کسب و کار با دیگران احتیاجی به به وجود آوردن روابط شخصی بلند مدت ندارند، با این حال برقراری ارتباط با دیگران و شناخت و جلب اعتمادشان می‌تواند اثرگذار باشد.

 

صداقت لازمه جلب اعتماد است و اعتماد از عناصر ضروری برای به وجود آوردن رابطه محسوب می شود. برای نخستین دیدار بهتر است رسمی برخورد کنید و صبر پیشه کنید. قرار ملاقات‌ها باید از پیش مشخص گردد و از آنجا که هفته اول ماه مه چندین تعطیلی رسمی دارند، بهتر است در این ایام قرار نگذارید. حتما سر وقت در جلسات حاضر شوید.

 

جلسه اول اغلب برای ارزیابی شما و شرکت‌تان است تا ببینند می‌توانند به شما اعتماد کنند و آیا می‌توان برای معامله‌های کاری روی شما حساب کرد. پس از این زمان استفاده کنید و تمایز خود نسبت به دیگر رقیب ها را به روس‌ها نشان دهید.

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه,آداب و رسوم مردم روسیه و سنت های آن ها

با آداب و رسوم مردم روسیه آشنا شوید

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------