آشنایی با غذاهای سنتی و محلی کرمانشاهغذاهای محلی کرمانشاه, خورش خلال کرمانشاهی, کرمانشاه

غذای سنتی کرمانشاه، از مهم ترین جذابیت های کرمانشاه است

 

غذاهای محلی کرمانشاه؛ کافیست یکبار امتحان کنید

اصلا همین ترکیب دوست داشتنی و جذاب غذای سنتی کرمانشاه در کنار مناطق دیدنی آن است که می تواند دل هر گردشگری را ببرد و سفر به کرمانشاه را نه تنها چند باره، بلکه همه ساله کند.

 کرمانشاه یکی از مهم ترین استان های ایران است که به صورت کاملا مستقل، از پتاسیل بسیار بالای در زمینه های مختلف گردشگری برخوردار است. بناهای تاریخی و مناطق دیدنی بسیار زیاد در کرمانشاه وجود دارد که سالانه افراد زیادی را در قالب توریست به سمت این استان جذب می کند.  طاق بستان، کتیبه‌ بیستون، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان و معبد آناهیتا و غیره، از مهم ترین مکان هایی هستند که جذابیت کرمانشاه را برای توریست ها چندین برابر نموده اند.

 

اما جذابیت های کرمانشاه تنها به این مناطق ختم نمی شود و دارای ابعاد مختلف دیگری هم هست که غذای سنتی کرمانشاه، از مهم ترین این ابعاد است. اصلا همین ترکیب دوست داشتنی و جذاب غذای سنتی کرمانشاه در کنار مناطق دیدنی آن است که می تواند دل هر گردشگری را ببرد و سفر به کرمانشاه را نه تنها چند باره، بلکه همه ساله کند. 

 

آش های سنتی کرمانشاه, غذای سنتی کرمانشاه, غذاهای محلی کرمانشاه

 کرمانشاه دارای غذاهای سنتی و خوشمزه است

 

خورش خلال کرمانشاه؛ ترکیبی که مستقیما از بهشت می آید!

بله! معلوم است که ترکیب آن همه مواد خوشمزه در کنار همدیگر می توانند یک ترکیب بهشتی را به وجود آورند. خورش  خلال کرمانشاهی، یک غذای سنتی کرمانشاهی است که معمولا آن را کنار پلو سرو می کنند.

 

پس شروع کنید و همین ابتدای کار چند پیاز درشت را بردارید و خلالی برش بدهید، در حین تبدیل کردن این خلال های پیاز به پیاز داغ و عسلی، تکه های گوشت گوسفندی را آماده کنید و به پیازهای خلالی شده اضافه نمایید و تفت دهید، بگذارید این دو دوست و یار همیشگی اکثر خورش  ها، تا می توانند بر روی حرارت ملایم گاز، با هم ترکیب شوند.

 

حالا نوبت خلال هاست، خلالها را هم به آن ها اضافه کنید و پس از تفت کوتاهی، نوبت به آب جوش و کمی رب می رسد. داستان این ترکیب خوشمزه همینجا تمام نمی شود و در نهایت، این اضافه شدن زرشک، هل، گلاب و زعفران است که عطر این غذا را تا هفت محل، آن ورتر می کشاند. این خورش  را می توانید به عنوان پای ثابت تمام مهمانی ها و عروسی ها بدانید؛ از من به شما نصیحت که از سفره های کرمانشاهی به همین راحتی ها نگذرید؛ اصلا نه به همین راحتیها، کلا نگذرید!

 

آش های سنتی کرمانشاه, غذای سنتی کرمانشاه, غذاهای محلی کرمانشاه

خورش خلال غذای سنتی کرمانشاهی 

 

دنده کباب کرمانشاه ؛ کبابی بی نظیر در دنیای کباب ها

دنده کباب را نه تنها یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاهی، بلکه امضای کرمانشاه نیز می توانیم محسوب کنیم. برای اینکه یک دنده کباب خوشمزه و عالی داشته باشید، نیاز است که ابتدا، گوشت های دنده گوسفند را حسابی مزه دار کنید و سپس آن را به سیخ بکشید. البته چیزی که دنده کباب کرمانشاه را به یک کباب عالی و خوشمزه تبدیل می کند، مزه هایی که به آن داده می شود نیست، بلکه نوع گوشت دنده و تازگی آن است.

 

شما می توانید بهترین دنده کباب ها را در کنار ایلات و عشایر کرمانشاه میل کنید و سپس متوجه شوید که نوع گوشت تا چه حد می تواند بر روی نتیجه ی کار تاثیر بگذارد. البته خیلی از افراد، دنده کباب را با شیشلیک اشتباه میگیرند که این اشتباه است. شما می توانید بهترین دنده کباب های کرمانشاه را در طاق بستان میل نمایید. 

 

 

آش بلغور کرمانشاه, دستپیچ کرمانشاهی, آش های سنتی کرمانشاه

دنده کباب غذای سنتی کرمانشاهی 

 

سیب پلو؛ یک پلو مخلوطی خوشمزه

همان طور که از نام این غذا پیداست، سیب پلو یکی از انواع پلوهای مخلوط است که به روش خاص کرمانشاهی تهیه می شود. سیب پلو را می توانیم یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاه معرفی کنیم، غذایی که از همنشینی برنج و سیب زمینی تولید می شود و از ترکیب گوشت چرخ کرده، کشمش، پیاز، زعفران، خرما و کره، برای دادن مزه های بیشتر به این غذا استفاده می شود. سیب پلو را باید با روغن کرمانشاهی میل کنید، آن وقت است که متوجه می شوید طعم غذاهای بهشتی چگونه است. 

  

غذاهای محلی کرمانشاه, خورش خلال کرمانشاهی, کرمانشاه

سیب پلو غذای سنتی کرمانشاهی 

 

جرگ و بز؛ غذایی با نام عجیب و طعمی آشنا

جرگ و بز را نه تنها به عنوان یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاهی، بلکه به عنوان یک روش مرسوم و قدیمی برای تولید و تهیه ی سوسیس نیز می توان معرفی نمود. برای تهیه ی این غذای به ظاهر عجیب، جگر را چرخ می کنند و سپس داخلی یک فویل می ریزند و زیر خاکستر آتش قرار می دهند تا مغز پخت شود. پس از اینکه جگرهای چرخ شده کاملا پخت، آن را داخلی روده تمیز شده ی گوسفند می ریزند و آن را بر روی آتش کباب می کنند. این غذا مزه ی خوشمزه ای دارد اما از غذاهای مجلسی کرمانشاه نیست. 

 

دستور تهیه غذای سنتی کرمانشاه, انواع غذاهای سنتی کرمانشاه

جرگ و بز غذای سنتی کرمانشاه

 

آش سورانه؛ مقوی ترین آش دنیا

اصلی ترین موادی که آش سورانه از آن تهیه می شود، سبزی سورانه است که به آن سوران نیز گفته می شود. سوران یک سبزی شبیه سیر و یا تره است که خواص بسیار زیادی را نیز داراست. این آش بسیار پرخاصیت است و معمولا به نوعی آن را بورانی نیز می نامند. خانم های کرمانشاهی برای تولید این غذا، از ترکیب پیاز داغ در کنار گوشت چرخ کرده، سبزی سوران، شکر، رب انار، نمک و فلفل سیاه استفاده می کنند.  هم نشینی این مواد در کنار یکدیگر موجب تهیه ی یکی از خوشمزه ترین آش های دنیا می شود. 

 

 آش بلغور کرمانشاه, دستپیچ کرمانشاهی, آش های سنتی کرمانشاه

آش سورانه 

 

شلمین؛ یک آش ترش خوشمزه

روش تهیه این آش کمی عجیب است، شلمین را می توانیم یک آش بسیار خوشمزه برای فصل های سرماخوردگی بنامیم. این آش را با شلغم درست می کنند و طعم ترش آن مربوط به انارهای داخل آن می شود. برای تهیه ی این آش، ابتدا شلغم را خورد می کنند و می پزند.

 

سپس شلغم پخته شده را با آب انار و انواع سبزی های محلی، مخلوط می کنند و سپس بلغور گندم را به این مواد اضافه می کنند. ترکیب به وجود آمده را حسابی با دست ورز می دهند و برای مدتی آن ها را خشک می کنند. سپس برای تهیه ی آش مورد نظر، این ترکیب را به صورت تکه تکه در آش می ریزند. 

 

دستپیچ

آش شلمین غذای سنتی کرمانشاه 

 

نان کلانه، قدیمی ترین پیتزای جهان

این نان را می توانیم یک وعده ی غذایی بنامیم و یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاه نیز نامیده می شود. این غذا را به عنوان یک غذای گیاهی کرمانشاهی ، می توانیم به کل دنیا معرفی کنیم، غذایی که بسیار لذیذ و مقوی نیز می باشد. برای تهیه ی این نان ابتدا باید مواد داخل آن را تهیه کنیم، برای این کار ابتدا سبزی هایی مانند  تره، پیازچه، پیچک و کنیوال، را با یکدیگر ترکیب می کنند و سپس داخل نان نازک پهن شده می گذارند و نهایتا لقمه ی آماده شده را داخل ساج می پزند.

 

این نان یک ترکیب خوشمزه از سبزیجات در کنار کربوهیدارات هاست که معمولا باید کنار دوغ و یا ماست سرو شود. یادتان باشد که نکته کلیدی میل کردن نان کلانه این است که ابتدا و قبل از خوردن، آن را به روغن کرمانشاهی آغشته نموده و سپس میل کنید. این نان را به عنوان قدیمی ترین فست فود و یا پیتزای کردی، می شناسند.

 

آش های سنتی کرمانشاه, غذای سنتی کرمانشاه, غذاهای محلی کرمانشاه

نان کلانه غذای سنتی کرمانشاه

 

آش بلغور کرمانشاه

شاید با خودتان فکر کنید که آش بلغور در همه جا طبخ می شود و تنها مختص کرمانشاه نیست. بله! ممکن است که این آش در طعم ها و مزه ها و با مواد اولیه متفاوت درشهرهای مختلف تهیه شود اما تفاوت آش بلغور کرمانشاهی با سایر آش های بلغور، در گوشت های قلقلی شده ای است که روی آن قرار دارد. بنابراین موادی همچون بلغور گندم، گوشت چرخ کرده، پیاز، کشک و انواع ادویه را می توانیم به عنوان مهم ترین مواد مورد نیاز برای تهیه آش بلغور کرمانشاهی بدانیم. 

 

 غذاهای محلی کرمانشاه, خورش خلال کرمانشاهی, کرمانشاه

آش بلغور کرمانشاه

 

کوکوی پاغازه؛ یک کوکوی خوشمزه و مقوی

کوکوی پاغازه را به عنوان یکی از انواع غذای سنتی کرمانشاهی، معمولا از ترکیب یک گیاه محلی به نام پاغازه در کنار سیر، پیاز، تخم مرغ و ادویه تهیه می کنند. این غذا را نمی توان یک غذای رستورانی نامید، اما به عنوان یکی از بخش های جدا نشدنی هر سفره در کرمانشاه می توان از آن یاد کرد. این کوکو نیز مانند تمام کوکوهای دنیا، عموما با نان سرو می شود و بسیار مفید است. 

 

کوکوی پاغازه کرمانشاه,غذای سنتی کرمانشاه

کوکوی پاغازه کرمانشاه

 

آش عباسعلی کرمانشاهی 

آش عباسعلی، آشی شبیه به آش شله قلمکار است که یک سری تفاوت های جزئی نیز در طبخ آن دیده می شود. اما چیزی که این آش را به نسبت سایر آش ها متمایز می کند نام آن آش است. می گویند در قدیم خیری به نام عباسعلی وجود داشته که هر ساله در ماه رمضان، یک نوع آش مقوی برای روزه دارن می پخت و آن را در بین مردم پخش می کرد. از همان سال ها تا به امروز، مردم آش را به سبک عباسعلی می پزند و آن را پخش می کنند. این آش اکثرا در ماه مبارک رمضان پخته و میل می شود. 

 

 دستور تهیه غذای سنتی کرمانشاه, انواع غذاهای سنتی کرمانشاه

آش عباسعلی غذای سنتی کرمانشاه

 

دستپیچ کرمانشاهی؛ یکی از لذیذترین ترکیبات دنیا

برای درست کردن این غذای خوشمزه، ابتدا نیاز است که لپه، گوشت چرخ کرده، پیاز و ادویه و تخم مرغ را با یکدیگر ترکیب کنید. حالا این مایع سفت را کف دست قرار دهید و آن را پهن کنید و برای وسط آن از قیسی، گردو به همراه پیاز داغ استفاده کنید. نقطه ی اوج ماجرا اینجاست که باید این ترکیب پهن شده را ببندید؛ عموما دست خانم های کرمانشاهی برای بستن دستپیچ بسیار تند است و آن را به صورت کاملا حرفه ای می پیچند. یکی از مهم ترین علائم دستپیچ این است که باید جای انگشتان فرد بر روی مشته ها باقی بماند. 

 

دستپیچ کرمانشاهی, آش های سنتی کرمانشاه, غذای سنتی کرمانشاه

دستپیچ کرمانشاهی از غذاهای سنتی کرمانشاه

 

سخن آخر و جمع بندی 

ما تلاش کردیم که در این مقاله برایتان از انواع غذای سنتی کرمانشاهی بگوییم و معروف ترین آن ها را به شما معرفی کنیم. نکته جالب درباره غذاهای کرمانشاهی این است که این مواد اولیه این غذاها، هم می تواند کاملا گیاهی و هم می تواند شامل ترکیبات گوشتی نیز باشد. در واقع این غذاها برای افراد گیاهخوار هم می توانند یک انتخاب خوشمزه و مقوی باشند. 

 

مواردی که ذکر کردیم تنها معروف ترین ها و پرطرفدارترین غذاهای سنتی کرمانشاه می باشد. این در صورتی است که هر روستا در کرمانشاه، می تواند غذای خاص و منحصر به فرد خودش را داشته باشد و یا هر فرد در هر کجای کرمانشاه نیز می تواند همین غذاهای معرفی شده را هم به روش خاص خودش تهیه نماید. پس نیاز است بدانید که فرهنگ غذایی کرمانشاه، یک فرهنگ بسیار غنی است که تنوع غذای سنتی کرمانشاهی می تواند سند خوبی برای اثبات این ظرفیت بالا باشد. امیدواریم که یک روز بتوانیم، این فرهنگ غنی و پربار را به کل دنیا معرفی نماییم. 

 

گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------