فرش کلاسیک چیست و انواع آن کدامند؟فرش کلاسیک,فرش کلاسیک چیست,انواع فرش کلاسیک

فرش کلاسیک

 

همه چیز درباره فرش کلاسیک 

فرش یکی از اصلی ترین وسایل در دکوراسیون منزل ما به حساب می آید. داشتن آگاهی در مورد انواع فرش و ویژگی های آن کمک می کند تا مناسب ترین فرش را برای دکوراسیون انتخاب کنیم. به طور حتم انتخاب و خرید درست انواع فرش مانند فرش کلاسیک، باعث زیبایی هر چه بیشتر دکوراسیون می شود. در این مقاله در مورد فرش کلاسیک صحبت خواهیم کرد.

فرش کلاسیک چیست؟

کلاسیک (Classic) کلمه ای است برازنده و ارائه شده برای فرش های قدیمی که به تازگی نام کلاسیک را به خود گرفته اند. در ادبیات فارسی به معنی درجه یک ، عالی و مرغوب گفته شده است.

 

در زمینه فرش و قالی استفاده از واژه کلاسیک برای نشان دادن فرق طرح و نگاره استفاده میشود. منظور از واژه فرش کلاسیک محصولاتی با طرح ها و نگاره های سنتی و قدیمی تر هستند که خصوصیت این طرح و نقشه ها سنتی بودن آنها و در عین حال داشتن رنگ هایی ملایم و آرامش بخش بوده که برای دکوراسیون های رسمی ،شیک و کلاسیک استفاده می شوند.

 

فرش کلاسیک,فرش کلاسیک چیست,فرش کلاسیک ایرانی

فرش کلاسیک چیست

 

انواع فرش کلاسیک

فرش کلاسیک ایرانی به دو گروه فرش کلاسیک دستباف و فرش کلاسیک ماشینی تقسیم می شود. این دو گروه از فرش های ایرانی از نظر ظاهری و طرح و نقش شباهت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. ولی از نظر بافت خصوصیت های گوناگونی دارند. یکی از مهم ترین فرق فرش دستباف کلاسیک با ماشینی، قیمت خیلی زیاد است. از دیگر خصوصیت های فرش ماشینی کلاسیک کیفیت خیلی زیاد است.  فرش های ماشینی با وجود قیمت ارزان تر از نظر ظاهری با بهترین فرش های دستباف برابری می کنند.

 

در طرف دیگر فرش های دستباف ایرانی کلاسیک هم با وجود قیمت گران تری که دارند همیشه طرفداران خود را داشته اند. فرش های دستباف با طرح هایی هنرمندانه بافته می شود که نشانی از فرهنگ و هنر ایرانی بوده است. یکی از خصوصیت های مهم فرش های دستباف، داشتن الیاف و رنگ هایی طبیعی است. این خصوصیت باعث شده ظاهر قالی ایرانی بسیار چشم نواز و آرامش بخش باشد. همینطور الیاف طبیعی مقاومت فوق العاده ای داشته و حساسیت زا هم نمی باشند.

 

فرش کلاسیک یعنی فرشی که شامل نقشهای اصیل قالی‌های ایرانی‌ است اغلب از نظر طرح در یکی از گروه های زیر جای می‌گیرد:

 

فرش کلاسیک,فرش کلاسیک چیست,در مورد فرش کلاسیک

ویژگی های فرش کلاسیک

 

طرح‌های شاه‌عباسی

گل‌های شاه‌عباسی شهرت زیادی میان ایرانیان دارند و نه‌ فقط در طراحی نقش های فرش که در طراحی خیلی از اشیاء دیگر به‌کار می رود.

 

طرح‌های بناهای قدیمی

برخی از نقش ها در انواع فرش کلاسیک برگرفته از آثار باستانی و بناهای قدیمی به‌ خصوص بناهای مذهبی و مساجد هستند. این طرح‌ها امروزه بیشتر در اماکن خاص مذهبی استفاده می‌شوند.

 

طرح‌های افشان

طرح‌های افشان از پرطرف‌دارترین طرح‌های فرش کلاسیک درحال‌حاضر هستند. این طرح‌ها به‌ دلیل فرق بارز در لچک‌ترنج با دیگر نقش ها، نبود رعایت تقارن و فاصله‌گرفتن از طرح‌های پیوسته‌ی دیگر، امروزی تر هستند و با دکوراسیون امروزی خانه ها هم‌خوانی بیشتری دارند.

 

فرش کلاسیک,فرش کلاسیک چیست,انواع فرش کلاسیک

در مورد فرش کلاسیک

 

طرح‌های اسلیمی

طرح‌های اسلیمی از زیباترین طرح‌هایی هستند که در فرش‌های کلاسیک به‌کار می‌روند. نقش های اسلیمی عناصر موجود در طبیعت مانند گل‌ها و درختان را با زیبایی‌ای بی‌پایان و پرپیچ‌وخم به خانه های ایرانیان می‌روند.

 

طرح‌های بته‌جقه

طرح‌های بته‌جقه نیز برای خیلی از ایرانیان شناخته شده‌اند، به‌ خصوص که گذشته از نقوش قالی، در طراحی ترمه و حتی ظروف نیز استفاده می‌شوند. بته‌جقه در فرش کلاسیک گاه با اندازه‌ای بزرگ در مرکز فرش و گاه به‌صورت تکرارشونده در همه حاشیه‌ی آن قرار می‌گیرد و درهرصورت زیبایی اصیل و چشم‌نوازی به آن می‌بخشد.

 

طرح‌های ماهی درهم

طرح ماهی درهم نیز از طرح‌های تقریبا پرطرف‌دار است. این طرح بیشتر در فرش‌های بافته‌شده در شرق کشور مورد استفاده قرار می‌گرفته، ولی زیبایی و سادگی آن سبب شدند انواع گوناگون آن در بافت فرش‌های ماشینی نیز رایج شوند.

 

طرح خشتی

طرح خشتی نیز از آن دسته طرح‌های سنتی‌ای‌ست که ظاهری تقریبا مدرن‌تر دارند، تا جایی که گاه حتی فرش‌هایی با طرح خشتی با فرش‌های مدرن اشتباه گرفته می‌شوند. فرش‌های طرح خشتی یا قابی لچک‌ترنج، به‌سبک فرش‌های سنتی‌تر، ندارند و در آن‌ها بیشتر از شکل های هندسی استفاده شده تا خطوط منحنی.

 

نقش های فرش‌های کلاسیک تنوع خیلی زیادی نسبت به آن‌چه به آن‌ها اشاره کردیم دارند. موارد بالا فقط بیشتر از دیگر طرح‌های سنتی در حال‌حاضر کاربرد و طرفدار دارند. طرح‌های محرابی، درختی، واگیره‌ای، اقتباسی و طرح‌های تلفیقی از دیگر نقشها پرکاربرد در فرش کلاسیک هستند.

 

فرش کلاسیک,فرش کلاسیک چیست,انواع فرش کلاسیک

خصوصیات فرش کلاسیک

 

در چه دکوراسیونی از فرش کلاسیک استفاده کنیم؟

به طور کلی بهتر است اگر به محیطی با سبک کلاسیک علاقه دارید به سراغ خرید فرش سنتی بروید. چرا که فرش کلاسیک انتخاب مناسبی برای دکوراسیون‌های رسمی و شیک است.

 

البته رنگ‌های ملایم و طرح‌های مدرن‌تر این نوع فرش را می‌توان در دکوراسیون‌های مدرن هم به کار گرفت. با این حال موقع خرید فرش برای دکوراسیون خود حتماً باید به یک نکته مهم دقت کنید. بنابراین فرش خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که نوع رنگ‌ها و المان‌های به کار گرفته شده در دکوراسیون، در تضاد با ماهیت آن نباشد.

 

گردآوری: بخش فرهنگ و هنر

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------