ویژگی ها و کاربرد فرش خرسکفرش خرسک,فرش خرسک چیست,ویژگی های فرش خرسک

فرش خرسک یکی از انواع فرش های فارسی است

 

فرش خرسک چیست؟

همان طور که از نامش پیداست، این فرش نیز نوعی فرش است که مانند انواع فرش های دیگر، نحوه ی بافت و تولید خاص خودش را داراست. این فرش خاستگاه خاصی ندارد و در مقایسه با سایر فرش ها، از طرفداران کمتری برخوردار است. در ادامه درباره ی فرش خرسک، بیشتر برایتان توضیح خواهیم داد.

تعریف فرش

فرش یک کلمه ی عربی است. این کلمه، معنایی معادل با هر چیز گستردنی و پهن کردنی دارد.  فرش ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند و به دسته های متفاوتی تقسیم شوند. مثلا قالی ها، قالیچه ها، گبه ها و غیره، همگی به نوعی فرش هستند. کاربرد فرش این است که به عنوان یک زیر انداز از آن استفاده می شود. البته فرش علاوه بر تامین کردن نیازهای افراد در جهت تجهیز فضا برای نشستن روی زمین، قابلیت زیبا سازی محیط هم دارند.

 

فرش های می توانند دست بافت و یا ماشین بافت باشند. می توانند سنتی و مدرن باشند، می توانند پرز بلند و پرز کوتاه باشند و هزار و یک ویژگی خاص و منحصر به فرد دیگر هم داشته باشند. تمام این ویژگی های ذکر شده، می توانند یک فرش را از فرش دیگر متمایز کنند و البته گاهی اوقات این ویژگی ها به صورت چند تایی در یک فرش دیده می شوند و گاهی اوقات به صورت تکی. 

 

فرش های عموما از پشم، پنبه و در برخی از موارد از ابریشم تهیه می شوند. یکی از فعال ترین شهر های تولید انواع فرش های دستی و ماشینی در ایران، کاشان است که این شهر در یونسکو نیز ثبت جهانی شده. این روزها با سفر به کاشان می توانید شاهد کارخانه های بیشمار فرش بافی باشید که در مشغول تولید و تهیه ی فرش در انواع طرح ها، اندازه ها و نقش های مختلف می باشند. آران و بیدگل و کاشان را می توانیم منبع فرش ایرانی معرفی کنیم که ایران نیز به پشت گرمی این دو شهر، جایگاه خوبی در تجارت جهانی فرش برای خود رقم زده است. حالا از مقدمه و تعاریف ابتدایی انواع فرش ها که بگذریم، ما میخواهیم در این مقاله درباره ی فرش خرسک با شما صحبت کنیم.

 

اما برای شناخت و آشنایی با این نوع فرش ابتدا نیاز است که شما با ساختمان کلی فرش ها آشنا شوید تا بتوانید حد تفاوت فرش خرسک را با سایر فرش ها از یکدیگر تشخیص دهید. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید : 

 

فرش خرسک,فرش خرسک چیست,عکس فرش خرسک

فرش خرسک چیست

 

معرفی اجزای تشکیل دهنده ی فرش ها 

اجزای تشکیل دهنده ی هر فرشی شامل تار، پود، خواب قالی و یا گوشت قالی می باشد. تارها بخش بسیار مهمی از هر قالی تلقی می شوند. در واقع تارها نخ هایی هستند که در موازات هم به صورت عمودی بر روی قالی قرار میگیرند. این نخ ها با توجه به سطح کیفیت تعیین شده برای قالی و یا فرش می توانند از جنس، پشم، نخ پنبه و یا ابریشم باشند.

 

در کنار تارها، یک همراه همیشگی به نام پود وجود دارد که ترکیب این دو در کنار یکدیگر است که انواع فرش ها را تولید می کند. پودها به نخ های افقی گفته می شوند که در موازات یکدیگر از لابه لای تارها عبور می کنند و ایجاد بافت می نمایند.

 

جنس پودهای به کار برده شده در فرش ها نیز با جنس تارها، مطابقت دارد. از این رو، پودها هم می توانند از جنس ابریشم، پشم و نخ و پنبه باشند. معمولا عالی ترین نوع فرش ها، فرش هایی هستند که تار و پود آن ها از ابریشم واقعی و گرانبها تولید شده باشند. در اکثر قالی ها و فرش ها، اولویت برای نخ پود، با پنبه است. برای که این ماده ی اولیه به دلیل مقاومت بالا و عدم کشسانی زیاد، می توان مقاومت خوبی را برای کلیت بافت فرش و قالی فراهم کند. 

 

پرز، خواب و یا گوشت قالی و فرش هم، گره های هستند که عموما بر روی تارها به وجود می آیند و اصلا به واسطه ی همین بخش است که رنگ ها و طرح های مختلف بر روی انواع فرش ها نمایان می شوند. پرز فرش در قالی ها و فرش های گرانبها عموما از ابریشم و در قالی های حد متوسط از پشم انتخاب می شود. 

 

فرش خرسک,فرش خرسک چیست,کاربرد فرش خرسک

فرش خرسک

 

فرش خرسک چیست؟

خوب! حالا که با مفاهیم اصولی و اصلی انواع فرش ها آشنا شدید و متوجه شدید که هر فرش بر اساس تار و پود و جنس تار و پودش می تواند با دیگری تفاوت داشته باشد، می توانید تعریف فرش خرسک را راحت تر درک نمایید. فرش خرسک به فرش هایی گفته می شود که عموما دارای بافت های درشتی هستند. برای بافت این نوع فرش ها معمولا از انواع پشم ها استفاده می کنند و چون پشم یک ماده ی اولیه ی بسیار حجیم است، بافت کلی این فرش ها نیز درشت می باشد.

 

درشت بودن بافت فرش و استفاده از انواع پشم ها در بافت این مدل از فرش ها، باعث شده تا این دست از قالی ها و قالیچه ها فرش خرسک بنامند. این فرش ها اصولا به شدت گرم هستند و کاربردهای خاص خودشان را دارند. از فرش های خرسک برای ویلاها و مناطق سردسیر بیشتر استفاده می شود. 

 

فرش خرسک,فرش خرسک چیست,تصاویر فرش خرسک

عکس فرش خرسک

 

فرش خرسک چه ویژگی هایی دارد؟

فرش های خرسک دارای دوام بسیار بالایی هستند و دلیل این دوام بالا وجود انواع گره از پشم درون آن می باشد. پرزهای این فرش ها برگشت پذیر هستند و این فرش ها می توانند رطوبت را راحت به خود جذب کنند. فرش خرسک به نسبت فرش های دیگر ارزان تر است. دلیل این ارزانی این است که برای تولید و بافت این فرش ها، نیاز به طرح و یا هنر خاصی نیست، به همین جهت این دسته از فرش ها، عموما جنبه ی هنری خاصی ندارند و از طرفی چون مقادیر بسیار زیادی از پسم در آن ها به کار رفته، این فرش ها به شدت سنگین هستند و زیاد مورد توجه افراد عموم جامعه برای مصارف روزمره قرار نمیگیرند. 

 

فرش خرسک یک فرش فارسی بافت است و در بافت آن عموما از یک طرف گره وجود دارد و سمت دیگر گره ها آزاد است، این ویژگی شرایط را برای از هم پاشیده شدن تار و پود فرش بر اثر خوردن پا و مرور زمان، به راحتی فراهم می کند. یکی دیگر از دلایل ارزانی فرش خرسک نیز همین موضوع است که خیلی زود خراب می شود و قابلیت های خود را از دست می دهد. 

 

ضخامت زیاد پشم های به کار برده شده در بافت فرش خرسک، مانع از هر گونه بافت مینیاتوری و ظریف کاری در این نوع فرش ها می شود. از این رو ابعاد هنری خاصی را نمی توانیم در این مدل فرش ها مشاهده نماییم. در نهایت این فرش های بیشتر جنبه ی صنایع دستی را دارند و اراکی ها، مشهدی ها و اقوام بختیاری، مردمانی هستند که این قبیل فرش ها را بیشتر می بافند. 

 

گردآوری : بخش فرش و گلیم بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------