آموزش بالایام یوگایی برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت موهانحوه انجام بالایام, تاثیر بالایام در رشد موها, مزایای بالایام

آموزش بالایام برای تقویت و رشد موها

 

با این روش چینی موهایتان دوبرابر همیشه رشد خواهد کرد

بالایام یک تکنیک یوگا است که با اثر رفلکسولوژی یا انعکاس درمانی به تقویت ریشه موها در بلند مدت کمک میکند. 

برای تقویت رشد موها ، روش های خانگی زیادی وجود دارد. یکی تکنیک جالب که می تواند به شما کمک کند موهایتان را تقویت کنید این است که روزانه به مدت 5 – 10 دقیقه ناخن هایتان را به هم مالش دهید. 

این درمان رفلکسولوژی یا انعکاس درمانی به نام یوگا بالایام شناخته می شود.

یوگا بالایام می تواند به رفع مشکلاتی از جمله ریزش مو و شوره سر کمک کند. 

 

یوگا بالایام چیست؟

یوگا بالایام ( به انگلیسی : Balayam ) ریشه در سنت قدیم هند دارد و در این روش با استفاده از مالیدن ناخن ها به  هم به رشد موها کمک می کنند. 

پزشکان متخصص استفاده از بالایام را برای درمان مشکلات مو از جمله ریزش مو ، پیشگیری از سفید شدن زودرس مو ، طاسی و حتی بی خوابی توصیه می کنند. 

بر اساس تحقیقات انجام شده مالش ناخن ها به هم در طول 3 – 4 ماه می تواند تاثیر مثبتی بر رشد موها و بهبود مشکلات خواب داشته باشد. 

 

معایب بالایام, آموزش بالایام, بالایام

نحوه انجام بالایام

 

آموزش بالایام

برای انجام بالایام باید ناخن ها را به هم بمالید . برای شروع همه انگشتان ( به جز انگشت شصت ) را به سمت کف دست خم کنید. انگشت شصت به حالت ایستاده در کنار دست قرار میگیرد.

دو دست را به هم نزدیک کنید به اندازه ای که ناخن ها روی هم قرار بگیرد. حالا دو دست را در جهت عکس هم حرکت دهید یا به اصطلاح بلغزانید به طوری که چهار ناخن هر دست روی هم کشیده شوید. 

 

بهتر است روزانه بیشتر از 10 دقیقه این کار را انجام ندهید که به ناخن ها آسیبی وارد نشود. 

هندی ها معتقدند اگر این روش را با شکم خالی یا 2 ساعت بعد از غذا انجام دهید تاثیر بیشتری خواهد داشت.

 

برای پیشگیری از ایجاد آسیب به ناخن ها میتوانید مقداری روغن کرچک یا روغن بادام به ناخن ها بمالید تا احتمال اصطکاک و شکست ناخن ها کمتر شده و ناخن هایتان تقویت شوند. 

برای اثربخشی بهتر بالایام می توانید روی قسمت های که دچار ریزش مو شده یا موهایش نازک شده است از آب پیاز استفاده کرده و بعد از 20 دقیقه بشویید. 

 

توجیهات علمی برای بالایام

متخصصین تصور می کنند که مالش ناخن ها به هم باعث تحریک ساقه سلولی می شود. ساقه سلولی در واقع سلول های تمایز نیافته هستند که مسئول جایگزین شدن و بازسازی سلول ها و بافت هایی هستند که آسیب دیده اند یا از بین رفته اند. 

 

به طور کلی ساقه های سلولی مسئول ترمیم و بازسازی بافت های بدن هستند. مثلا زمانی که دست شما زخم می شود ساقه های سلولی شروع به ترمیم پوست می کنند. 

فولیکول های مو هم جزو بافت هایی هستند که با ساقه های سلولی ترمیم می شوند. ساقه های سلولی باعث تقویت و رشد و سلامت موها می شوند. 

 

بررسی های علمی روی مالش ناخن ها نشان داده اند که مالش ناخن ها روی هم باعث می شود پیامی به مغز ارسال شود که عامل ایجاد پیام های انعکاسی به ساقه های سلولی اطراف فولیکول های مو می شود و باعث شروع تولید فولیکول های جدید مو ، ترمیم سلولی و جوان سازی فولیکول های مو می شود. 

 

تاثیر بالایام در انعکاس درمانی

انعکاس درمانی به معنی ایجاد فشار روی نقاط خاص از دست ، گوش و پا است تا غده هایی خاص ، اندام هایی خاص یا بخش هایی از بدن ریلکش شده و احساس راحتی کنند . بر اساس تئوری انعکاس درمانی ، نقاطی خاص روی سطح بدن به طور مستقیم به ارگان های داخلی وصل هستند و اعمال فشارهای مختلف در این بخش ها باعث کاهش درد ، استرس و ناراحتی در ارگان های بدن می شود. 

 

بالایام تاثیر انعکاس درمانی بر فولیکول های مو دارد. فولیکول های مو در پوست سر به طور مستقیم با اعصاب انتهایی ناخن ها متصل هستند به همین دلی مالش ناخن ها می تواند باعث افزایش جریان خون اطراف فولیکول های مو و تقویت رشد موها شود. 

 

خواص مالیدن ناخن به هم, تقویت رشد موها, یوگای بالایام

مزایای بالایام برای رشد موها

 

مزایای بالایام برای رشد موها

بالایام می تواند در بلند مدت تاثیر مثبتی بر موهای شما بگذارد از جمله :

 

فعال کردن رشد موها : بر اساس طب فشاری چینی ، انتهای اعصاب نوک انگشتان با پوست سر در ارتباط است.  اصطکاک ایجاد شده هنگام مالیدن ناخن ها روی هم ، پیام هایی به اعصاب سر منتقل می کند و باعث افزایش جریان خون و در نتیجه تحریک رشد موها خواهد شد. 

 

کاهش ریزش مو : در صورتی که بالایام را روزانه و به طور مداوم انجام دهید در طول 3 – 6 ماه باعث کاهش ریزش موها خواهد شد. همچنین به کاهش شوره سر و پیشگیری از سفید شدن زودرس موها کمک خواهد کرد. 

 

بازیابی فولیکول های مو : مالیدن مرتناخن ها باعث تحریک مغز و ارسال سیگنال برای احیای فولیکول های مو آسیب دیده می شود. در صورتی که از این روش در کنار سایر روش های تقویت مو استفاده کنید بعد از 6 – 9 ماه ، موهایی که ریخته اند شروع به رشد دوباره خواهند کرد. 

 

نحوه انجام بالایام, تاثیر بالایام در رشد موها, مزایای بالایام

آموزش بالایام برای درمان ریزش مو

 

معایب بالایام

از آنجا که اثر گذاری بالایام بسیار طولانی است بنابراین افراد کمی موفق به مشاهده نتایج واقعی آن خواهند شد. در برخی منابع اثر گذاری کامل بالایام را بین 8 – 12 ماه می دانند.

 

زیاده روی در بالایام یا وارد کردن فشار بیش از حد به ناخن ها باعث ایجاد اسیب می شود. 

بالایام باعث بالا رفتن فشار خون خواهد شد بنابراین برای افرادی مبتلا به دیابت ، بیماران قلبی و زنان باردار ممنوع است.

 

افراد مبتلا به فشار خون ، افرادی که دچار عفونت پوست یا ناخن هستند، افرادی که روی ناخن یا پوستشان زخم ، لکه یا پیسی دارند و افرادی که قرار است جراحی کنند یا به تازگی جراحی داشته اند نباید بالایام انجام دهند. 

 

گردآوری : بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------