شامپو زدن صحیح موهاشامپو زدن صحیح موها,روش صحیح شامپو زدن مو,آموزش روش صحیح شامپو کردن موها

روش صحیح شامپو زدن مو

 

نحوه شامپو زدن صحیح به موها

به صورت طبیعی پوست سر و موها با سبوم ترشح شده از غدد سباسه، نرم نگه داشته می شود. این ترشح چرب، مو و پوست را در مقابل از دست دادن آب محافظت کرده و ظاهری شفاف به آن می دهد. آلوده کننده ها به این لایه چرب می چسبند و باعث آلودگی پوست و موی سر می شوند. شامپوها یکی از انواع شوینده هایی هستند که برای از بین بردن این آلودگیها، از پوست و موی سر استفاده می شوند.

چه مقدار شامپو استفاده کنیم؟

اندازه شامپویی که باید روی موهایتان بزنید بسته به حجم موهای هر فرد دارد  مثلا آقایان که موی کوتاه تری دارند، حتی یک بار  شامپو کردن هم برای شان کافی است.

 

ولی خانم هایی که موهای شان بلند است معمولا با دفعه اول شامپو کردن، فقط آلودگی های سطحی از موهای شان پاک می شود و احتمالا احتیاج باشد که یک بار دیگر هم به موهای خود شامپو بزنند تا بتوانند حس تمیز شدن موها را خوب درک کنند.

 

روش صحیح شامپو زدن موها,نحوه شامپو زدن صحیح موها,شامپو زدن صحیح

چه مقدار شامپو استفاده کنیم

 

شامپو چند دقیقه روی موها بماند ؟

هیچ ضرورتی ندارد که شامپو روی مو باقی بماند. همان زمانی که برای شست وشوی موهای تان با ماساژ دادن شامپو روی آن صرف می کنید، کافی است و دیگر نمی خواهد شامپو را روی سرتان نگه دارید. ولی کاندیشنرها باید مدت کمی روی مو بمانند و بعد آبکشی شوند. درباره شامپوهای درمانی هم نیاز است شامپو به مدت 5-3 دقیقه برای اثر کردن دارو روی سر باقی بماند و بعد آبکشی شود.

 

نحوه شامپو زدن صحیح موها 

آماده شدن برای شستشو

همیشه پیش از رفتن به حمام و شستن موها، یعنی پیش از آنکه موها خیس شوند ابتدا نوع موهای خودتان را بشناسید و از شامپوی مناسب موی خود استفاده کنید. شستن موهای چرب با شامپوی معمولی یا شستشوی موهای خشک با شامپوی چرب، سبب صدمه زدن به پوست سر و موهای شما خواهد شد. موهای چرب به شوینده‌های با قدرت پاکسازی و چربی‌زدایی بیشتر احتیاج دارند، در حالی که موهای خشک باید از شامپوهای ملایم و آبرسان استفاده کنند. موهای فر، صاف، مبتلا به شوره، نازک و… هر کدام محصول خاص خود را می‌ خواهند. در ضمن شامپوهای متفاوت باید مدت زمان کمتر یا بیشتری روی سر بمانند و شناخت از نوع مو، شما را در این مورد هدایت می‌کند.

 

گره گشایی از مو 

موی خود را با یک شانه دندانه درشت شانه کنید تا هیچ گره ای روی آن نماند. هیچ وقت موی خود را در وضعیت خیس شانه نکنید ٬ چون در این حالت نیروی بیشتری برای شانه کردن مصرف می کنید در نهایت موی شما امکان دارد شکسته شود.

 

شامپو زدن صحیح موها,نحوه شامپو زدن صحیح موها,شامپو زدن صحیح

آموزش روش صحیح شامپو کردن موها

 

آبکشی اولیه با آب ولرم 

در قدم بعدی موهای خودرا با آب ولرم آبکشی کنید. این مرحله برای زدودن گردوغبار و کلا آلودگیهای قابل حل درآب انجام می گیرد. هیچ وقت از آب داغ استفاده نکنید چون سبب خشکی و شکنندگی موهای شما خواهد شد.

 

ریختن شامپو درکف دست 

مقداری شامپو درکف دست خود بریزید و دستهای خودرا روی هم بمالید تا شامپو روی دستهایتان پخش شود(حرارت دستهای شما به کارایی بهتر شامپو کمک می کند). درحقیقت کف شامپو باید روی دست شما به وجود بیاید.

 

ماساژ دادن شامپو برروی پوست سر با نوک انگشتان 

شامپو راروی تمام بخش های سر پخش کرده و با نوک انگشتانتان به آهستگی روی پوست سر و موهایتان ماساژ دهید (توجه کنید که از ناخن ها استفاده نکنید) برای پیشگیری از گره خوردن و شکسته شدن مو این کار را به آرامی و به طور دورانی انجام دهید.

 

آبکشی موها بعد از شستشوی موی سر

در آخر، موهای آغشته به کف یا مایع شامپو را در زیر آب ولرم، به آرامی با سر انگشتانتان ماساژ دهید. از حرکات مالشی تند و محکم برای شسته شدن شامپو با آب اجتناب کنید، چون موهای خیس بسیار صدمه پذیر هستند و احتمال کنده شدن آن‌ها به مراتب بیشتر است.

 

شامپو زدن صحیح موها,آموزش روش صحیح شامپو کردن موها,شامپو زدن صحیح

شامپو زدن صحیح

 

توصیه های مهم هنگام شامپو زدن به موها و بعد از حمام:

در بخش پایین موهای بلند از شامپو استفاده نکنید

چنانچه موهای بلندی دارید، باید برای شستن درست مو از مالیدن شامپو به قسمت پایین موها اجتناب کنید و، در عوض، ریشه موها را بیشتر با شامپو ماساژ دهید. دلیل این است که در بخش ریشه‌ها مقدار چربی بیشتری وجود دارد. در پایین موها به مقدار شامپوی کمی احتیاج است. حتی می‌توانید برای این قسمت از مو از شامپو هم استفاده نکنید، زیرا قدیمی‌ترین و خشک‌ترین بخش موهاست.

 

در هنگام خشک کردن، مدام موهایتان را ماساژ ندهید

بیشتر زنان موهای خود را به آرامی با حوله ماساژ می دهند یا از کلاه حوله ای برای خشک کردن استفاده می کنند. هر دوی این شیوه های خشک کردن، آسیب زا هستند، چون سبب به وجود آمدن گره، وز شدگی و شکستن موها می شوند روش درست این است که از یک پارچه پنبه ای یا یک حوله میکرو فایبر به آهستگی برای خشک کردن آب اضافی موها استفاده کنید و بقیه رطوبت با هوای آزاد کامل خشک شود.

 

از سشوار اجتناب کنید

گرمای سشوار می تواند به موهای شما صدمه بزند و سبب می شود ایجاد مو خوره شود، بنابراین، بهتر است تا آنجا که امکان دارد از استفاده از ،آنها دوری کنید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------