آيا مواد آرايشي شما آلوده‌اند؟ 

آیاموادآرایشی شما آلوده اند

 

آلودگي‌ها و باکتري‌هايي که روي دست و صورت هستند يا در هوا معلق‌اند مي‌توانند بر مواد آرايشي برس‌ها ، فرچه‌ها و اپليکاتورها بنشينند و در صورتي که ما هر يک از اين مواد را که به staphybcoque يا Ecoli آلوده شده به صورت بزنيم همين عوارض را به دنبال خواهد داشت.

 

در مواد آرايشي ما چه چيزي پنهان است؟ محققان دانشگاه Rowan du new Jersey براي شناسايي اين موضوع در مدت زماني حدود 2 سال اشتانتيون‌هايي را که در فروشگاه‌هاي لوازم آرايشي بهداشتي در اختيار مشتريان براي تست قرار مي‌گرفت را مورد آزمايش قرار دادند و تقريبا در اين مدت 20 نوع مارک مختلف بررسي شد. نتايج تحقيقات نشان داد 67 درصد مواد مورد آزمايش آلوده به انواع باکتري‌ها از جمله staphylocoque بودد که مي‌تواند مسبب بروز عفونت‌هايي همچون عفونت‌هاي التهابي يا زردزخم شود.

 

در اين مواد همچنين انواع کپک‌ها، قارچ‌ها، Ecoli، باکتري‌هاي مقاوم به دارو و... هم شناسايي شد. برخي مواد آرايشي آلوده‌ترند برخي لوازم و مواد آرايشي بيش از سايرين محل مناسبي براي رشد باکتري‌ها هستند. باکتري‌ها نمي‌توانند در مواد پودري رشد کنند در حالي که به راحتي در مواد مرطوب رشد مي‌کنند. به همين دليل رژ‌هاي مايع و ريمل‌ها محل‌هاي مناسبي براي رشد باکتري‌ها هستند. تمام مواد آرايشي روغني مانند رژلب‌ها و برق‌لب‌ها يا رژگونه‌ها و کرم‌پودرهاي چرب مي‌توانند محل تجمع باکتري Ecoli و سالمونل باشند. در صورتي که اين مواد به باکتري‌ها آلوده شوند شما با وارد کردن آنها به دهان و چشم‌هاي‌تان به راحتي بيمار مي‌شويد.

 

به تاريخ مصرف مواد آرايشي توجه کنيد براي پيشگيري از بروز چنين آلودگي‌هايي شرکت‌هاي توليدکننده مواد آرايشي به محصولات خود نگه‌دارنده اضافه مي‌کنند. گرچه اين نگه‌دارنده‌ها از ورود باکتري به مواد آرايشي پيشگيري مي‌کنند، اما با پايان مدت زمان مصرف و رسيدن به زمان انقضاي محصول، اين نگه‌دارنده‌ها هم اثر خود را از دست مي‌دهند. به همين دليل است که توصيه مي‌شود مواد آرايشي خود را اگر هنوز هم سالم‌اند با رسيدن به تاريخ انقضا دور بيندازيد. براي مثال، تاريخ مصرف يک ريمل 3 ماه است و رژلب، کرم‌پودر، رژگونه و سايه‌هاي پودري را 1 تا 2 سال مي‌توانيد استفاده کنيد. روي تمامي کرم‌ها تاريخ توليد و انقضا درج شده است.

 

به اين زمان بها داده و اگر حس کرديد کرم شما بوي بدي گرفته فورا آن را دور بيندازيد. جلوي آلوده شدن را بگيريد در عين حال که بايد به تمامي مسايل قيد شده پايبند باشيد توصيه‌هاي زير هم به شما کمک مي‌کند جلوي آلوده شدن مواد آرايشي مورد استفاده خود را بگيريد.

 

 

دست‌هاي‌تان را بشوييد. بيشترين ميزان آلودگي از طريق تماس دست با کرم به صورت منتقل مي‌شود.

 

از مواد آرايشي به صورت شخصي استفاده کنيد. اينکه دوست يا خواهر شما پوست خوبي دارند و به بيماري خاصي دچار نيستند دليلي نيست که بخواهيد مواد آرايشي‌تان را با آنها شريک شويد.

 

اپليکاتورهاي قابل شستشو تهيه کنيد اسفنج‌ها يا اپليکاتورهايي که کارخانجات توليدکننده، داخل مواد آرايشي قرار مي‌دهند عمر طولاني نداشته و مي‌توانند محل مناسبي براي رشد باکتري‌ها باشند. بهتر است اپليکاتورهاي قابل شستشو تهيه کرده و از آنها استفاده کنيد.

 

حين استفاده از تسترها محتاط باشيدفروشگاه‌هاي مواد آرايشي بايد براي هر مشتري که مي‌خواهد مواد آرايشي را تست کند يک اپليکاتور يکبار مصرف در اختيار او بگذارد. اگر به محلي رفتيد و اين قانون در آنجا رعايت نمي‌شد هرگز محصولات آرايشي را به صورت نزده و آن را پشت دست‌تان تست کنيد.

منبع: ريدرزدايجست

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------