تازه های بهداشت مادر کودکان

مراقبت از سینه‌ها در دوران شیردهی

مراقبت از سینه‌ها در دوران شیردهی

راه جلوگیری از هر نوع مشکل سینه در شیردهی نگهداری صحیح از سینه مادر در دوران شیردهی مراقبت از…

شیردهی در زمان آنفولانزا و سرماخوردگی مادرشیردهی در زمان سرماخوردگی و آنفلوانزای مادر,شیردهی در زمان انفولانزا و سرماخوردگی مادر,سرماخوردگی در زمان شیردهی

سرماخوردگی در زمان شیردهی

 

آیا بچه شیرخوار از مادر سرماخوردگی می‌گیرد؟

در صورت مبتلا شدن مادران به بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا در دوران شیردهی نیاز است به پزشک رجوع کنید تا مطابق دستورات او برای درمان درست عمل کنید و چگونگی شیردهی هم بهتر است زیر نظر پزشک انجام شود تا نگرانی‌هایتان در مورد تغذیۀ نوزاد با شیر خودتان از بین برود. در این مطلب بیتوته می‌توانید با شیردهی به نوزاد موقع سرماخوردگی، تب، آنفلوانزا و درمان این بیماری‌ها آشنا شوید.

پاکسازی محیط زندگی از عوامل بیماری زا

تمیز نگه داشتن همه اشیاء و وسایل مورد استفاده در محیط پیرامون خود بهترین راه جلوگیری از منتشر شدن میکروب ها در خانه و محل زندگی است. به گفته مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های آمریکا CDC برای این کار باید دست های خود را به صورت مرتب شسته و کلیه سطوح و وسایل مورد استفاده در خانه، مدرسه و محل کار خود را تمیز و ضدعفونی کنید.

 

این نکته شامل همه لوازم شیردهی از جمله شیردوش ها هم می شود! به همین دلیل است که بعضی برندها در کنار محصولاتی مثل پکیج های شیردهی اسپری ضدعفونی کننده هم عرضه می دارد. استفاده از محصولات ضدعفونی کننده می تواند 99 درصد از باکتری ها و ویروس ها از جمله ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا را که بر روی لوازم گوناگون شیردهی و یا سطوح متفاوت از جمله میز تعویض پوشک نوزاد، پیشخوان آشپزخانه، کنترل تلویزیون، نرده های منزل و غیره وجود دارد را به آسانی از بین ببرد!

 

شیردهی در زمان سرماخوردگی و آنفلوانزای مادر,شیردهی در زمان انفولانزا و سرماخوردگی مادر,سرماخوردگی در زمان شیردهی

شیردهی در زمان سرماخوردگی و آنفلوانزای مادر

 

آیا شیرخوار از مادر سرماخوردگی می‌گیرد؟

زمان درگیری با بیشتر بیماری‌ها مانند سرماخوردگی مادر شیرده ، آنفلوانزا، تب، اسهال، استفراغ یا حتی التهاب پستان بهتر است به شیردهی مانند همیشه ادامه دهید. چون بیشتر بیماری‌ها از راه شیر قابل انتقال به کودک نیستند و در واقع شیر دارای آنتی بادی علیه آن بیماری است و می‌تواند تا اندازه زیادی از سرماخوردگی کودکان یشگیری کند. به جز این، شیر شما بهترین منبع تغذیه برای کودکتان است و هیچ جایگزین بهتری برای آن وجود ندارد.

 

بررسی ها اثبات کرده‌اند چنانچه در موقع سرماخوردگی به کودک خود به خوبی شیر بدهید نه سبب سرماخوردگی نوزاد نمی‌شوید، بلکه میان اطرافیان شما، کودک کمترین ریسک ابتلا به این بیماری را خواهد داشت. در عین حال هنگامی که بیمار هستید شیردهی می‌تواند خیلی خسته کننده باشد. باید در قدم اول مواظب خودتان باشید تا بتوانید از کودکتان مراقبت کنید. برای این کار خوب استراحت کنید، مایعات بسیاری بنوشید و از افراد خانواده بخواهید در مواظبت از کودکتان به شما کمک کنند تا سرماخوردگی مادر نوزاد بهتر شود و انرژی از دست رفته را باز می یابد.

 

برای به حداقل رساندن احتمال سرایت بیماری و سرماخوردگی نوزاد، رعایت دقیق بهداشت خیلی مهم است؛ قبل و پس از شیردهی، غذا دادن، آماده کردن غذا برای کودک یا حتی عوض کردن پوشک و به دستشویی بردن او، دست‌هایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید. زمان سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی یا آرنج بگیرید و همیشه بلافاصله پس از سرفه و عطسه، دست‌ها را بشویید یا ضدعفونی کنید.

 

سوال بعضی از مادران این است که از کدام قرص سرماخوردگی در شیردهی می‌توانیم استفاده کنیم؟ زمان مراجعه به پزشک حتما پیش از تجویز دارو به پزشکتان بگویید که در حال شیردهی به کودکتان هستید تا از تجویز داروهای خطرناک درشیردهی خودداری کند همینطور می‌توانید از داروساز داروخانه‌ای که داروهایتان را تهیه می‌کنید، در این مورد سوال کنید. به همین منظور نیاز است بدانید داروهای مجاز و غیرمجاز در دوران شیردهی کدامند.

 

شیردهی در زمان سرماخوردگی و آنفلوانزای مادر,شیردهی در زمان انفولانزا و سرماخوردگی مادر,سرماخوردگی در زمان شیردهی

آیا شیرخوار از مادر سرماخوردگی می‌گیرد

 

آیا هنگامی که من مریض هستم می توانم به کودکم شیر بدهم؟

بله ، هنگامی که حس سرماخوردگی می کنید ، شیر دادن به کودکتان با شیر خودتان همچنان ایمن است. شیر مادر هنوز سالم ترین منبع تغذیه برای کودک شماست و در عین حال آنتی بادی و دیگر فاکتورهای سیستم ایمنی بدن را هم در اختیار کودک شما قرار می دهد و به کودک شما کمک می کند که بیمار نشود.

 

چنانچه برای شیر دادن بیش از اندازه بیمار هستید ،شیر مادر باز هم مزایای لازم را برای کودکتان دارد ولی باید تدابیری را انجام دهید تا کمترین تماس را با کودکتان داشته باشید. می توانید در دوران بیماری با شیشه شیر به کودتان شیر بدهید و شیر خود را در شیشه شیر بریزید و شیردهی را با شیشه شیر انجام دهید.

 

بعضی از بیماریهای جدی تر مثل HIV ، HTLV-1 یا تب مالت (یک عفونت نادر باکتریایی) از طریق شیر مادر انتقال پیدا می کند و در صورت تشخیص این بیماری با پزشک معالج خود حرف بزنید.

 

شیردهی در زمان سرماخوردگی و آنفلوانزای مادر,شیردهی در زمان انفولانزا و سرماخوردگی مادر,سرماخوردگی در زمان شیردهی

سرماخوردگی مادر شیرده

 

آیا بیمار بودن در تولید شیر من اثر می گذارد؟

چنانچه در دوران سرماخوردگی به اندازه کافی شیردهی را انجام نمی دهید یا شیرتان را پمپاژ نمی کنید بله ، می تواند شیر شما را کاهش دهد. تلاش کنید در دوران بیماری نیز پمپاژ شیر را انجام دهید و پس از مدتی که حالتان بهتر شد شیردهی مستقیم را از سر بگیرید. ولی میزان شیر اگر در دوران سرماخوردگی میزان مصرف مواد غذایی و شیردهی کم نشود هیچ تغییری نمی کند.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------