تازه های بهداشت مادر کودکان

علائم اضطراب ناشی از مادر شدن

اضطراب ناشی از مادر شدن: راهکارهایی برای آرامش

اضطراب ناشی از مادر شدن کاهش اضطراب ناشی از مادر شدن اضطراب ناشی از مادر شدن یکی از مسائل…

در دوران شیردهی هندوانه و طالبی بخورید طالبی در شیردهی,خاصیت هندوانه در شیردهی

خوردن هندوانه در دوران شیردهی

 

خانم ها در دوران شیردهی ممکن است در هر روز حدود ۳ لیوان و حتی ۴ لیوان شیر تولید کنند بنابراین لازم است در مقایسه با افراد دیگر ۳ تا ۴ لیوان بیشتر آب بنوشند. البته هرچه بیشتر آب بنوشند، تولید شیر افزایش می شود.

خاصیت هندوانه و خربزه در شیردهی

انواع خربزه برای مادران شیرده بهترین غذاست. طالبی یا قندک ریش بابا و انواع هندوانه میوه هایی هستند که می توانید از آنها لذت ببرید. آنها دارای مقدار زیادی آب بوده که یک ماده غذایی بوده و مادران شیرده اکنون حقیقتا به آن نیازمندند چون روزانه نزدیک به 2 کیلوگرم شیر تولید می کنند و 90 درصد شیر هم آب است.

 

روشی ساده برای جلوگیری از نفخ، بعد از خوردن هندوانه

سوالی که در ذهن تان می آید این است که آيا هندوانه نفاخ است؟ هندوانه دارای ارزش غذایی است و تنها نفخ شکم بعد از خوردن آن، بعضی افراد را از مصرف آن محروم می کند؛ که چاره کار بسیار آسان است.

 

مصرف هندوانه در شیردهی، شیر مادران را زیاد می کند قبل از غذا میل کنید.

 

انواع خربزه و هندوانه منابع خوب تعدادی از دیگر موادغذایی از جمله فیبر، نیاسین، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B6 و فولات بوده در سالم نگه داشتن شما در دوران شیردهی تاثیر زیادی دارند. خربزه و هندوانه یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای طبیعت هستند.

 

مصرف گیلاس در شیردهی گاهی ممکن است برای کودکتان ایجاد نفخ کند. علاوه بر این، در کودکان تازه متولد شده مشکل نفخ به دلیل اینکه سیستم گوارشی آنها تازه شکل گرفته بسیار شایع است.

 

آیا هندوانه نفخ دارد

 

طالبی در شیردهی

یکی از خواص طالبی داشتن مقدار زیادی آب و الکترولیت است. خوردن طالبی باعث زیاد شدن شیر می شود ولی با احتیاط كه شیر آن برای كودک مسهل نشود.

 

روش تشخیص نفخ شیر

یکی از مشکلاتی که اغلب بین نوزادان مشاهده می شود و باعث آشفتگی پدر و مادر و خانواده های آنها می شود نفخ و دل دردهای نوزاد است. گریه های بی امان این نوزادان هر مادری را بی تاب می کند. نفخ شیر خوار به دلیل نفخ شیر مادر رخ می دهد.

 

یکی از دلایل گاز معده این است که هنگام شیر خوردن هوا هم وارد معده نوزاد می شود، شاید هم شما غذایی خورده باشید که شیرتان را نفخ آور کرده است. برخی از نوزادان در طول روز به طور مرتب گاز معده تولید می کنند، اما گاهی اوقات این گاز در روده کوچک گیر کرده و تولید حباب می کند که آنان را ناراحت خواهد کرد.

 

خانم های شیرده برای تامین آب بدن در تابستان می توانند از سبزی ها و میوه های فصل که درصد بالایی آب دارند، استفاده کنند. به عنوان مثال هندوانه از میوه هایی است که بالای ۹۰ درصد آب دارد و می شود به عنوان نوشیدنی از آن استفاده کرد. طالبی هم یکی از میوه های بومی کشور ماست که مصرف آن خیلی خوب است. سبزی هایی مانند گوجه، خیار و کاهو هم درصد بالایی آب دارند.

 

درمان نفخ کودکان در زمان شیردهی

 

علائم نفخ و دل پیچه نوزاد 

این دسته از نوزادان گریه هایی شبیه به جیغ دارند که با جمع کردن پاها به داخل شکم و دست ها را یه حالت مشت گره می کنند. درد دل ها در ساعات ابتدایی شب اتفاق افتاده و تا پاسی از شب ادامه پیدا می کند. 

 

افرادی که بعد از مصرف میوه ها دچار نفخ می شوند، می توانند آب میوه را بگیرند و فیبر آن را نخورند. برخی میوه های فصل تابستان مانند گیلاس نفاخ هستند و موادی که تولید نفخ می کنند وارد شیر می شوند و باعث دل درد و نفخ شیرخوار خواهند شد. برای رفع این مشکل می توان بعد از مصرف میوه عرق نعناع خورد. البته عرق نعناع باید زمانی خورده شود که ترکیباتی که تولید نفخ می کنند، هنوز وارد شیر نشده باشند.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------